• Nenhum resultado encontrado

NPP - COZ Radionice

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "NPP - COZ Radionice"

Copied!
35
0
0

Texto

(1)

Nastavna jedinica:Formiranje OZ,izbor rukovodstva,kodeks ponasanja

Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:

Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna

Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,

Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna

Cilj casa:Upoznati ucenike sa planom OZ, ,kako odabrati razredno rukovodstvo,zadaci koji nas ocekuju kao i obaveze I odgovornosti naznacene u kodeksu

Tok casa:

ARTIKULACIJA CASA

-Utvrditi brojno stanje,da li je identicno proslogodisnjem V3 razredu odnosno strukturi

odjeljenja.

-Osvrnuti se na rezultate iz prosle godine.upoznati ucenike koji to novi predmeti i nastavnici rade u VI (sestim) razredima)Razgovarati sa ucenicima o udzbenicima koje ce ucenici dobiti na revers i kako ih sto bolje sacuvati.Takodje upoznati ucenike sa radom smjena kao i koristenjem kabineta(sto je novo) u ovoj skolskoj godini odnosno odmorima (velikim i malim)

-Ucenici svojim prijedlozima i glasanjem biraju rukovodstvo odjeljenja (VI3)i obrazlazu svoje prijedloge.Naznaciti koje su to obaveze i odgovornosti izabranih.Kao i svake skolske godine upoznati ucenike sa kodeksom ponasanja odnosno kucnim redom nase skole.

-Pozeljeti sretnu i uspjesnu skolsku 2005/2006 god.i da do godine budemo svi zajedno sa sto boljim uspjehom.

(2)

Datum:15.09.2005/2006

Razred:VI 3

Nastavna jedinica:“Odnosi u kolektivu“

Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:

Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna

Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,

Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna

Cilj casa:Demokratski odnosi u kolektivu.Sta je to disciplina I red sa demokratske tacke gledista.Pojam demokratije I kako je primijeniti u svakodnevnom zivotu.

Tok casa:

-Neka demokratska pravila za dobre odnose u kolektivu

1. Red je nophodan(grupa bez reda I zakona nije demokratska)

2. Pravila mogu biti pogresna ili mogu neodgovarati(dok vaze ona se postuju) 3. Od prvog dana djeca (vi) ucestvujete u postavljanju pravila

4. Razredna zajednica nece funkcionisati bez medjusobnog postovanja I povjerenja 5. Timski rad mora zamijeniti konkurenciju u ucionici

6. Prijateljska atmosfera je od velikog znacaja

7. Svi ucenici moraju razviti osjecaj pripadnosti grupi 8. Grupni razgovori su stalno prisutni

9. Treba da postoji individualna odgovornost

10. Disciplina I red,odnosno odnosi u kolektivu ce dobro funkcionisati ukoliko svako nadje sebe I razvije dobar kontakt sa nastavnicima I ucenicima I dr. djecom II-Korak

Nakon razgovora o odnosima u kolektivu da ucenici sami prepoznaju od navedenih pravila sta u nasoj odjeljenskoj zajednici funkcionira a sta ne?6Sta je to sto bi svaki pojedinac morao doprinijeti da bi se navedeno moglo da se svakodnevno u praksi koristi.

Cilj nam je da u nasoj Odjaljenskoj zajednici I svuda gdje se susrecemo uspostavimo demokratske odnose I postujemo pravila.

(3)

Nastavna jedinica:“Drugarstvo;kakvo je I kakvo bi trebalo

biti“-Prijateljstvo-Radionica br.11

Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:

Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna

Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,

Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna

Cilj casa:Sta podrazumijevamo pod pojmom “DRUGARSTVO”-“PRIJATELJSTVO” Kako ga razviti I odrzati?

Tok casa: I-Korak

Ucenike podijeliti u grupe pa neka u grupi odgovaraju na pitanja a)Grupe druzenja kojima pripadam I zasto?

b)Grupe druzenja kojima ne pripadam I zasto a zeli bih? c)Grupe druzenja kojima ne pripadam I ne bih zelio pripadati? Neka ucenici odgovore kakav je to osjecaj imati prijatelja II-Korak

U ovom zadatku jedna grupa razgovara o tome sta je svako spreman uciniti za prijatelja?

Druga grupa-Sta nikad ne biste ucinili za prijatelja ili zbog prijateljstva?

Treca grupa-Sta bi ucinili kad bi saznali da ih je prijatelj iznevjerio ili odbio za njih uciniti?

III-Korak

Zajednicke zakljucke medjusobno predstaviti I o njima razgovarati Da li je vazno biti drug I imati drugove,postoje li granice u drugarstvu?= Neka jedna grupa odglumi jedno pozitivno I jedno negativno drugarstvo

(4)

Datum:29.09.2005/2006

Razred:VI3

Nastavna jedinica:“Humani odnosi medju polovima-simpatije“

Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:

Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna

Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,

Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna

Cilj casa:Razviti svijest humanog odnosa odnosno kulturu ophodjenja I pojam

tolerancije u drustvui sa vrsnjacima a I u drustvu starijih osoba kao I suprotnoga pola” Tok casa:

1.-Navesti ucenike da slobodno iznose svoja misljenja o sebi kao individui,kako se to oni snalaze I ophode prema svoim vrsnjacima (bez obzira na pol)kako prema starijim osobama.Pocevsi od toga ko koga prvi pozdravlja,ko koga slusa odnosno saslusa I da li postoji odnos uzajamnog postovanja?

2.-Ucenici pojedinacno iznose svoja misljenja o samom sebi u odnosu na druge

tj.njihovoj kulturi ophodjenja od samog kucnog praga do javnih ustanova ili bilo gdje I u bilo kakvoj drugacijoj situaciji.Posebno iznijeti svoje misljenje o odnosima izmedju osoba suprotnog pola tj.simpatijama I atmosferi u odjeljenju.

3.Zakljucci:

Postujte jedni drugeSlusajte kada drugi govoreBudite iskreni

Ne krivite druge

Nastojte naci zajednicku rijecJednakost polova

Ravnopravan odnos djecaka I djevojciceNema predrasuda I omalovazavanja

Postovati sebe,druge,otvoreno komunicirati,prihvatati razlicite poglede,otvoreno komunicirati-sve je to TOLERANCIJA

(5)

Nastavna jedinica:“Tolerancija-nasuprot nametljivosti , grupisanju I

netoleranciji“

Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:

Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna

Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,

Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna

Cilj casa:Sta je tolerancija(po vasem misljenju)kako je siriti I ostvariti u nasoj razrednoj zajednici?

Tok casa:

1.Veoma je vazno da roditelji I nastavnici ohrabruju djecu da budu tolerantna prema ljudima.Kod djece razvijati otvorenost I znatizelju prema raznolikostima da uce o svojoj kulturi I obicajima,sto ce im pomoci da prihvate drustvo I sredinu koja je drugacija od njihove.Razvijajuci osjecaj tolerancije smanjuje se mogucnost konfliktnih

situacija.Izgradnja povjerenja I odnosa koja su zasnovana na uzajamnom postovanju predstavljaju jezgro tolerancije.

Veoma vazna tolerancija u skolama jeste pitanje “jednakosti polova”(vazna tema za ucenike)

2.Sta djecaci mogu ili djevojcice a sta ne?

Veoma je bitno graditi ravnopravne odnose izmedju djecaka I djevojcica I graditi povjerenje na osnovu komunikacije I to bez prisiljavanja ili zlostavljanja.

3.Zakljucak;

Atmosfera u razredu koja pdstice otvorenu komunikaciju I postovanje sebe I drugih I prihvatanje razlicitih pogleda I misljenja je plodno tlo za TOLERANCIJU

(6)

Datum:13.10.2005/2006.

Razred:VI

Nastavna jedinica:”Izrada razrednog grba”

Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:

Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna

Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,

Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna

Cilj casa:”Dati jedan moto za nas razred” VI3

Tok casa:

1.Neka svako pojedinacno iznese svoju zamisao odnosno prijedlog grba OZ I razgovarati zasto bas taj?

Od ponudjenih traziti od ucenika da se izjasne koji bi to grb moga predstavljati odjeljenje VI3

2.Takodje odreditimoto odjeljenja (neka poruka) 3:Sta pisati u dijelovima grba?a)moji interesi ili hobi

b)cemu se nadam u buducnosti?

4.Svaki ucenik pojedinacno napise za sebe moj hobi;cemu se nadam u buducnosti;? Dodatak;Zlatno pravilo za nastavnike

Budite odgovorni I znajte sta mozete ocekivati od svojih ucenika sto se tice napora I ponasanja,stavova I uspjeha u skladu sa njihovim sposobnostima

(7)

Nastavna jedinica:”Razredna pravila” Rad.br.4

Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:

Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna

Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,

Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna

Cilj casa:Pravila za pravila,da se razgovara o pravima I odgovornostima koja slijede pojedincu u grupi.Pravila moraju jasno govoriti sta se od njih trazi I moraju biti dosta primijetna

Tok casa: 1.

Podijeliti ucenike u male grupe I dati im zadatak. Prije toga svaki ucenik neka napise u kakvom se okruzenju zeli druziti,zabavljati I uciti a zatim o tome razgovaraju u grupi. 2.

Ucenici govore o tome sta im je vazno u grupi-razredu,sta ocekuju od drugih,I dali im je to toliko vazno da zele da im to postane pravilo ponasanja u razredu.

3.Svaka grupa imenuje svog glasnogovornika .Svako u grupi ima pravo da bude saslusan.

Nakon diskusije svaka grupa predlaze svoja pravila

4.Boduje se svako pravilo a pravila sa najvise osvojenih bodova postaju pravila odjeljenja

Stavljanje pravila na pano

Razgovor o koristenim metodama odnosno povratna informacija o tome kako su se pojedinacno osjecali tokom aktivnosti

(8)

Datum:27.10.2005/2006

Razred:VI

Nastavna jedinica:Sve stane u moje dzepove

Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:

Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna

Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,

Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna

Cilj casa:Ima ih vise;Omogucava upoznavanje na originalan nacin;razbija predrasude I jednostavno donosenje zakljucaka na osnovu jednog podatka;pokazuje koliko odnos prema stvarima govori o covjeku.

Tok casa:

1.Podijeliti ucenike u 4 grupe 2.Upute za rad;

Svaki clan grupe vadi iz svoje torbe 5 predmeta,ostali clanovi grupe razgovaraju sta ti predmeti govore o njemu.Npr. Aida vadi mobitel,maramice,kasetu I dr.Ostali clanovi grupe razgovaraju I zakljucuju na osnovu izvadjenih predmeta kakva je ta osoba(drug) Npr.neko od ucenika moze prokomentarisati da Aida ima maramicu zato sto je

prehladjena,kasetu zato sto voli muziku I stalno zamislja kako ce je slusati ili za nastavu je malo zainteresovana.

Dopustiti slobodan razgovor u grupi pa zajednicki donijeti zakljucke a ucenik koji je izvadio svoje stvari da prokomentarise kako je dozivjela takav oblik upoznavanja,dali se sa pojedinostima slaze ili ne?

(9)

Nastavna jedinica:“Poroci;pusenje, droga,alkohol“

Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:

Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna

Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,

Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna

Cilj casa:Razviti svijest,sto vise pribliziti ucenicima cemu sve to vodi,navesti primjere iz svakodnevnog zivota,izvesti zakljucke

Tok casa:

1.Navesti ucenike da slobodno razgovaraju na ovu temu,gdje najradije I najcesce provode svoje vrijeme,sta rado pogledaju na TV.kad su sami

Koje kasete vole I koje filmove vole da gledaju?

2.Podijeliti ucenike u grupe da iznesu svoja misljenja o pusenju,alkoholu,drogi;da li su I sami bili u situaciji da I sami probaju ove poroke?Da li su u porodici imali neku osobu ili uopste poznaju li nekog sa ovim porocima.Razgovarati o zivotu tj.sudbini takvih ljudi.

3.Dobrovoljci iz grupe iznose svoja misljenja,odnosno price iz zivota,dok drugi pozorno slusaju.Svi ucenici mogu da se ukljuce I iznose svoja misljenja.Zajedno donosimo zakljucke;

-Poroci (pusenje,alkohol,droga)vode u propast.

-Sto vise slobodnog vremena provoditi u slobodnim aktivnostima (sport) -Pomoci I drugu da ne ode krivim putem

(10)

Datum:17.11.2005/2006

Razred:VI

Nastavna jedinica:”Koristenje slobodnog vremena”

Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:

Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna

Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,

Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna

Cilj casa:Kako napraviti raspored rada,slobodnog vremena,sve u cilju ispunjenja svakodnevnih obaveza bez teskoca I problema,odnosno kako spojiti korisno sa dobrim da bi se osjecali zadovoljnim

Tok casa:

1.Nekoliko ucenika da isprica jedan svoj radni dan tj.kako ga provode najcesce (moze I vikend)

2.Razgovarati svi o pricama koje smo culi I pokusati izvuci zakljucke sta je to sto bi trebali izbaciti iz svojih navika a sts je to cime bi se vise trebali pozabaviti

3.Anketirati ucenike sa pitanjima;

Postavljam sebi danas ovaj cilj…………Danas rjesavam sljedece zadatke………..Narocito me interesuje………

Za mene je narocito tesko……….Sta prvo radim………..

Sta radim zatim……….Gdje da ucim……..

Kada da napravim pauze…….Kada zavrsavam svoje zadatke……

Kada mi ucenje ne bude zadovoljstvo uradit cu sljedece………… (slobodno koristenje vremena)

(11)

Nastavna jedinica:”Autoritet nastavnika i odnos prema njima”

Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:

Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna

Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,

Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna

Cilj casa:Sto vise ucenicima pribliziti pojam “Autoritet”pokusati na sto jednostavniji nacin(na primjerima) im to pribliziti da bi klima bila sto bolja za rad u grupama Tok casa:

1.Razgovarati sa ucenicima –da li su ikad razgovarali sa svojim roditeljima kakvi su to nastavnici bili prije

Zakljucili smo da je jedna velika distanca bila izmedju ucenika I nastavnika 2.Uvodjenjem novih nastavnih metoda nastavnici sve vise imaju razumijevanje za ucenike.Umjesto da nastavnik bude STRASNI SVEZNALICA kontakt sa ucenicima je sve bolji.Ucenike kao I nastavnike cijenimo po svemu kakvi jesu jer tada raste

povjerenje koje podstice na bolje ucenje

3.Ucenici se uvijek ugledaju na nastavnike-sretna je okolnost ako su dobri a nesretne ako su losi

4.Na osnovu razgovora dosli smo do zakljucaka; a)Nastavnik upoznaje sa kulturom

b)Nastavnik je uzor za zivitno ucenje(citanje,pisanje,nove informacije) c)Nastavnik je suosjecajna osoba(stalno ohrabruje ucenike,verbalno podstice,uspostavlja empatiju)

d)Nastavnik nije savrsen(svako pravi greske ,tu smoda ih korigujemo)

e)Motivirana djeca bolje reaguju kada su aktivnosti zabavne I zanimljive,nastavnici dobiju njihovo povjerenje I predhode psiholosku distancu koja je nekada postojala izmedju ucenika I nastavnika

(12)

Datum:01.02.2005/2006.

Razred:VI

Nastavna jedinica:,,Sklonosti pri ucenju”

Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:

Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna

Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,

Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna

Cilj casa:Istaci da su pored porodice najvaznije instrukcije skole u kojima mladi ljudi uce o vrijednostima.svaki ucenik sebe nadje u necemu (nekom predmetu)I mozda mu to bude osnov za izbor poziva kojim bi se u buducnosti zelio baviti.

Tok casa:

Voditi razgovor o tome da su skole utociste za svu djecu ; imaju na raspolaganju sredstva za ispunjenje svako svojih mogucnosti, tj.svi imaju jednake sanse neovisno o etnickoj pripadnosti,polu I drustveno ekonomskom statusu.

UCENJE JE RADOSTAN PROCES

Ucenje moze biti zabavno(humor pomaze u ucvrscivanju znanja I vjestina)Djeca osjecaju sigurnost u procesu ucenja(usvajaju nove procese)

Nastavnici iskoristavaju znanja I talente koje djeca sa sobom donose u skolu I rade na produbljivanju tih talenata

Cijeni e znatizelja,kriticko razmisljanje,kreativnost I novi nacin vidjenja problemaAnketirati-sta je to cime se zelim baviti u buducnosti.

(13)

Nastavna jedinica:,,Posao ucitelja ,posao ucenika”

Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:

Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna

Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,

Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna

Cilj casa:Otkriti kod ucenika da li znaju dovoljno svoje obaveze I odgovornosti tj.svoj posao,da li prepoznaju sta ne bi trebali raditi,takodje da li prepoznaju posao svojih ucitelja I da li nesto ima sto sto smeta ucenicima tj.prepoznaju li sta ucitelj ne bi trebao? Tok casa:

1.Upute za rad---(Radionica br.8) 2.Podjela ucenika u grupe

3.Tako u grupama razgovaraju o svojim zivotnim ulogama(kci,sin,prijatelj,sestra,brat,ucenik) Ucenici sjedaju u 4 grupe.

-Prva grupa razgovara o tome sta je posao ucenika

-Druga grupa sta nije posao ucenika(sta ucenik ne bi trebao raditi I zasto) -Treca grupa razgovara o tome sta misle da je posao ucitelja

-Cetvrta grupa sta nije posao ucitelja(sta ucitelj ne bi trebao raditi I zasto

4.Nekom zavrsnom aktivnosti predstavnici grupa izvjestavaju o zakljuccima a ostali ucenici mogu dopunjavati ili traziti pojasnjenja

(14)

Datum:15.12.2005/2006

Razred:VI

Nastavna jedinica:,,Pravilno zivljenje –odnos spram okoline”

Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:

Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna

Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,

Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna

Cilj casa:Da bi postojalo pravilno zivljenje spram okoline veoma je bitna tolerancija o kojoj smo govorili tj.rjesavati probleme na miroljubiv nacin

Tok casa:

Da bi mogli pravilno zivjeti u odnosu spram okoline veoma je bitno;Postovati druge osobe I njihovo misljenje

Slusati bez predrasuda

Peuzeti odgovornost za svoja djela a ne govoriti”On me je na to natjerao”Rijesiti sukob I shvatiti ga kao izazov

Obje strane su odgovorne za pronalazenje rjesenjaNapasti na problem ane na osobu

Kooperacija I saradnja

Koristiti svakodnevno kreativnost

Svakodnevno voditi razgovor o neophodnim stavovima 2.

Ucenici grupno nakon recenog kako oni smatraju danasnje pravilno zivljenje u odnosu na okolinu?

Po zelji napisati ili ispricati neku zivotnu situaciju na osnovu koje mozemo izvesti zakljucke ,,Ko je bio u pravu”? Mi ili okolina?

(15)

Nastavna jedinica:,,Analiza uspjeha na kraju prvog polugodista”

Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:

Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna

Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,

Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna

Cilj casa:

(16)

Datum:19.01.2005/2006

Razred:VI

Nastavna jedinica:,,Metode za postizanje boljih rezultata“

Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:

Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna

Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,

Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna

Cilj casa:Iznalazenje nacina za postizanje sto boljih rezultata I radnih navika do kraja skolske 2005/2006

Tok casa:

1.Analizirajuci uspjeh sa prvog polugodista doslo se do zakljucka da isti moze biti puno bolji znajuci da je na kraju petog razreda zaista bio dobar.

Znaci da su ucenici upoznali predmetne nastavnike kao I predmete da je linija uspjeha pala kao I radne navike,nezainteresovanost,disciplina I I drugo

2.Razgovarati sa ucenicima I predloziti imneke mjere za poboljsanje uspjeha odnosno sto boljih rezultata

 Redovno pohadjati nastavu(bez cestih izostanaka)  Izvrsavati svakodnevno svoje radne obaveze  Na casovima biti primjeran,pazljiv,odgovoran  Prisustvovati casovima dodatne I dopunske nastave  Organizovati kruzoke u skoli ili se druziti kuci

 Traziti svakodnevno pomoc od roditelja ili starijeg brata sestre,rodjaka

 Redovno dolaziti na informacije(roditelji)pa ako je potrebno I prtisustvovati nekim casovima

(17)

Datum:26.01.2005/2006

Razred:VI

Nastavna jedinica:,,Prava djece“

Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:

Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna

Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,

Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna

Cilj casa:Upoznati ucenike sa konvencijom o ljudskim pravima narocito odredbama vezanih za djecu skolskog uzrasta.Dati do znanja da su nastavnici uvijek azurni kao I da mobilisu ;(lokalne medije,roditelje,predstavnike vlasti,sve one organe koje se bave djecom)sve u cilju ostvarivanja prava djece.

Tok casa: Upute za rad;

Podijeliti ucenike u pet grupa; svaka grupa sastavlja popis prava:Prava koja imam I ne zelimizgubiti

Prava koja nemam a zelio bih imati

Kada budem roditelj svojoj djeci dat cu sljedeca prava:Moje obaveze I duznosti su:

Kada bi moja prava bila ugrozena ja bih

Svaka grupa izvjestava a ostali ucenici dopunjuju njihovo izlaganje tj.koriguju ih u nacinu razmisljanja

Svi ucenici su se slozili da vecinom imaju navedena prava tj.nisu im ni u jednom

momentu narusena ali smo napomenuli da uz prava slijede obaveze I odgovornost kojih je malo

(18)

Datum:02.02.2005I2006.

Razred:VI

Nastavna jedinica:”Pravda”

Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:

Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna

Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,

Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna

Cilj casa:Upoznati vrste pravde;-distributivnu,krivicnu,proceduralnu-znati ih klasificirati-prepoznati-opisati situacije

Tok casa:

-Traziti od ucenika da se prisjete situacija u kojima su upotrebljavali ili culi da neko koristi frazu “To nije fer!”

Nakon toga preci na pitanje _Zasto dijelimo pitanja pravde na tri kategorije?Nauciti razlikovati tri tipa pravde.

-Ponuditi im definicije svake od navedenih pravdi:

DISTRIBUTIVNA:ispravnost ili nacin na koji je nesto podijeljeno u grupi KOREKTIVNU:kada se radi o ispravnosti reakcije na neku nepravdu,gresku ili uvredu.Npr.zahtjeva od neke osobe da da vrati sto je ukradeno plati odstetu ili snosi odgovornost I odredjenu kaznu

PROCEDURALNA;-kada se radi o ispravnosti nacina na koji se donosi odluka. -Ponuditi vjezbe kritickog razmisljanja

razmatranje pitanja pravde

1)Sta je ispravno I sta neispravno u ovim situacijama 2)Da li ste imali slicna iskustva?

(19)

Nastavna jedinica:”Autoritet-Kako ga postici?”

Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:

Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna

Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,

Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna

Cilj casa:Pokusati shvatiti pojam autoriteta kao I razliku izmedju autoriteta I moci bez autoriteta

Tok casa:

1.Procitati pricu u kojoj ima autoritet I moc;po cemu su slicni postupci policajca I postupci napadaca a po cemu se razlikuju?Ko je koristio moc a ko je imao pravo koristiti moc a ko nije?

2.-Moc je sposobnost kontrole ili naredjivanja?

Ponekad ljudi imaju pravo da koriste moc a ponekad ne.Npr.kada vas drugovi natjeraju da nesto uradite oni imaju moc ali ne I pravo.Ali ako policajac intervenira on ima I moc I pravona to.Autoritet je moc kombinirana sa pravom da se ta moc iskoristi.

Npr:1)Roditelji imaju pravo da vas umjereno kazne za vasu gresku (po zakonu,tradiciji.obicaju)

2)Nastavnik ima autoritet da odluci kako ce predavati jer mu zakon daje to pravo 3)Skupstina ima autoritet da donosi zakone jer joj Ustav daje pravo da iskoristi moc

3.-Razgovarati otome da se jednog jutra probudite I da primijetite da vise nema nikoga na poziciji autoriteta.Kakvi problemi mogu nastati?

(20)

Rb.20

Predmet: Odjeljenska zajednica

Datum:16.02.2005/2006

Razred:VI

Nastavna jedinica:Portfolio(sta nas ocekuje u VII I VIII razredu)

Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:

Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna

Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,

Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualn

Cilj casa:Upoznati ucenike sa pojmom PORTFOLIO ,mjere javne politike tj.koliko koraka sadrzi Cilj je da se kod ucenika razvije uvjerenje o aktivnom ucescu gradjana u vlasti

Tok casa:

Pojam ,,MJERA JAVNE POLITIKE” podrazumijeva unaprijed dogovoren nacin na koji nasa drzavna,entitetska ili lokalna vlast ispunjava svoje odgovornosti kao sto su zastita prava pojedinaca I promoviranje dobrobiti svih ljudi.

Npr:1)Upravni odbori (djacka disciplina I ponasanje) tu mjeru javne politike realizuju nastavnici I clanovi upravnog odbora.

2)Drzavno zakonodavstvo je zaduzeno za donosenje zakona koji ogranicavaju npr.brzinu voznje a policijskom sluzbom kontrolise postovanje ovih zakona

Provodjenje ovih mjera nadziru gradski inspektori 2.Kada ljudi postanu svjesni problema u njihovoj

Kao gradjani BiH,svi pa ivi imate pravo da kazete sta mislite da bi vlast trebala uraditi po ptanju problema u vasoj zajednici sredini cesto ocekuju od vlasti da kreira I realizira odredjenu mjeru javne politike koja ce se baviti rjesavanjem tih problema

Sta je PORTFOLIO?

Portfolio je organiziran skup informacija koji sacinjava plan vaseg razreda po pitanju odredjenog problema mjera javne politike,koji je vas razred izabrao da izucava.

Na portfoliu ce biti izlozene pisane izjave,tabele,grafikoni,fotografije I originalni radovi,crtezi…

Portfolio se sastoji iz sljedecih koraka:

I Korak-Prepoznavanje problema javne politike u vasoj zajednici II Korak-Izbor problema koji cese izucavati u razredu

III Korak- Prikupljanje informacija o problemu IV Korak-Izrada razrednog portfolia

V Korak-Predstavljanje vaseg portfolija VI Korak-Osvrt na nauceno

Portfoli ce pokazati sljedece:

Ono sto ste naucili o problemu koji ste izabrali

Ono sto ste naucili o alternativnim rjesenjima za dati problem

Mjere javne politike koje ste izabrali ili razradili da bi ste rijesili problem

Plan akcije koju ste razradili kako bi ste uticali na vlast da usvoji vasu mjeru javne politike.

Ovaj vodic ce vam dati korak po korak uputstva za identificiranje I proucavanje problema mjera javne politike I za izradu Portfolija u VII I VIII razredu

(21)

Nastavna jedinica:”Posljedice stecenih radnih navika”(rad. Br.12)

Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:

Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna

Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,

Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna

Cilj casa:Pokusati definisati pojam navika,dobre I lose navike kao I njihove posljedice

Tok casa: Upute za rad:

Podijeliti ucenike u tri grupe pa neka svaka pa neka svaka pokusa definisati pojam navika.Poslije 5´saslusati I pokusati naci zajednicku definiciju navika

-Prva grupa razgovara o svojim losim navikama za koje je cula;Koje su prednosti tih navika(ako postoje) a sta su nedostaci

-Druga grupa razgovara o svojim dobrim navikama.Koje su prednosti tih navika a sta su nedostaci?

-Treca grupa razgovara I pise kako bi pomogli nekom ko ima lose navike a zeli je se osloboditi

Nakon izvjestaja svaki ucenik za sebe treba da napise a da drugi ne vide: 1.Navike koje imam a zelio bih ih se rijesiti

2.Navike koje nemam a zelio bih ih imati

Papirice stavimo u jednu kovertu I svaki ucenik izvlaci po jedan I pokusava pogoditi ciji je

Od clanova grupe trazimo ideje za rjesavanje lose navike I njezina zamjena nekom drugom.

(22)

Datum:o2.03.2005/2006

Razred:VI

Nastavna jedinica:”Dejtonski sporazum I polozaj Brcko DC”

Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:

Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna

Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,

Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna

Cilj casa:Upoznati ucenike o znacajnom datumu 8.Mart-6 godina od proglasenja Brcko DC BiH.

Tok casa:

Kroz razgovor sa ucenicima doznati sta to oni znaju o Brcko I Dejtonskom sporazumu te o Danu zena iz svakodnevnog zivota

Porazgovarati o geografskom polozaju,klimi I drugim geografskim karakteristikama.Razgovarati o razvoju privrede I sta to uspijeva u BiH Siru diskusiju o historijskom razvoju Brckog kao I okoline pocevsi od

srednjovijekovnog razdoblja,osmanske I austrougarske prevlasti do kraja 20-og.stoljeca te proglasenje I status Brcko Distrikta nase drzave.

Ovaj znacajan datum upriliciti prigodnim pjesmama,recitacijama I slicnim sadrzajima. Istaci da se 8.Mart slavi kao Dan zena te se osvrnuti na historijat ovog praznika

Izvuci zakljucke I pouke I porazgovarati sa ucenicima o uobicajenoj problematici I najaviti iduci sat.

(23)

Razred:VI

Nastavna jedinica:”Postenje kao vazna kvalifikacija”

Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:

Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna

Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,

Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna

Cilj casa:Da ucenici shvate I nauce vaznost postenja kao vazne kvalifikacije u

zivotu.Postenje pocinje od porodice tj.iskrenost,otvorenost I povjerenje od malih nogu

Tok casa: Uvodni dio;

Priprema za rad-razgovor o postenju navodeci primjere iz zivota o postenom I nepostenom.

Glavni dio:

1)Istaci cilj I napisati ga na tabli;

2)Podjela ucenika u grupe I podjela potrebnog materijala 3)Uputstva;a)crtezom predstaviti postenje iz porodice b)Zapisati sta je vazno da bi bili posteni

c)Zapisati posljedice nepostenja I prikazati crtezom 4)Prezentacija grupa

a)Vodja grupe obrazlaze crtez(iz svakodnevnog zivota)

b)Za postenje vazno je:redovno komunicirati u porodici iskreno I otvoreno,s

razumijevanjem saslusati druge,prihvatiti osobe razne socijalne strukture kao I samog sebe kao I reagovati na nepostenje tj.ne podrzavati nekoga u necemu sto radi a nije posteno jer tada pocinjemo I sami biti neposteni.

c)Posljedice nepostenja su velike I bolne zato je neopohodno da o njima na vrijeme razmisljamo kako bi postali casni I posteni ljudi.

(24)

Rb.24

Predmet:

Odjeljenska zajednica

Datum:16.03.2005/2006

Razred:VI

Nastavna jedinica:”Vrtuljak upoznavanja”

Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:

Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna

Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,

Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna

Cilj casa:upoznati se sto blize izmedju,otkriti sta to o drugima nismo znali,odnosno nase osobine,prednosti I mane,sta zelim postati I drugo

Tok casa: Upute za rad;

Ucenici dobijaju list papira na kojima stoje 4 impulsa za razgovor; -Na nastavi mi najvise smeta……..

-U ovoj skoli mi se svidja…….

-Od ucenika u razredu ocekujem……..

-Zanimljivu nastavu zamisljham tako…………..

Ucenici se opredjeljuju za jednu od pomenutih tema I na osnovu toga formiraju grupe U grupi razgovaraju o pomenutoj temi,razmjenjuju svoja misljenja i zapisuju svoje zakljucke na papir

Na znak nastavnika ucenici mijenjaju grupu I razgovaraju o drugoj temi,odnosno citaju sta su napisali njihovi drugovi I vrse eventualne dopune.

Kada prodju sve cetiri grupe,vracaju se u svoju grupu I vrse prezentaciju. Zakljucak;Prepoznati iz prezentacije

-Sta je to sto nam na nastavi smeta? Sto je to sto mi se u ovoj skoli svidja? Sta ocekujem od svojih drugova?

(25)

Razred:VI

Nastavna jedinica:”Duznosti ili obaveza da nesto ucinim (odgovornost)

Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:

Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna

Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,

Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna

Cilj casa:Sira analiza pojma –odgovornost- I njena vaznost u svakodnevnom zivotu.Prepoznati sta to ide uz odgovornost ili neodgovornost(nagrade,kazne) Tok casa:

1.Pricati na temu odgovornost I pokusati dati definiciju odgovornosti(odnosno duznosti I obaveze)

-Odgovornost je duznost da nesto ucinim ili ne. Npr.Odgovornost:a)cuvanje mladjeg brata ili sestre b)izrada domace zadace

c)cuvanje nekog alata

d)da nesto uradite prije izlaska sa prijateljem

2.Odabrani tekst iz Projekt gradjanin procitati a zatim da ucenici u paru razgovaraju o tom tekstu

Neka svi ucenici razmjenjuju misljenja a konkretne prijedloge biljeziti na tabli Neka prepoznaju nagrade ili kazne za ispunjavanje ili izvrsavanje duznosti I ne ispunjenje,cime dobijaju a cimegube

3.

Neka svi ucenici navedu 5 odgovornosti koje drugi ljudi imaju prema njima samima a I oni prema drugima.Sastaviti igrokaz na temu duznosti I obaveze.

(26)

Datum:30.03.2005/2006

Razred:VI

Nastavna jedinica:”Samoca”-na sto nas asocira taj pojam(osjecanje-sreca)

Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:

Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna

Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,

Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna

Cilj casa:upoznati druge tj. Razumijevanje svijeta oko sebe kao I spoznaja o samom sebi o cemu najcesce razmisljamo kada smo sami,na sta nas asocira pojam samoca-kakvi su osjecaji tada a kakvi kada smo sretni-da li smo tada sretni

Tok casa:

1.Kratak razgovor o tome na sto ih asocira rijec “samoca”,kad su posljednji put zeljeli da budu sami I zasto,kako su se tada osjecali I vole li samocu I zbog cega?

Traziti pojedinacno od ucenika da kazu definiciju samoce tj.po svom misljenju. Zadatak br.1Na stolu su 4 srca-(aplikacije br. Ucenika)razlicitih boja.Svaka boja predstavlja razlog zbog samoce npr. Porodica,prijatelji,skola,ili nesto drugo. Formirati 4 grupe

Zadatak br.2

Zavisno od boje formiraju se grupe a na aplikacijama djeca upisuju

odgovore,iskustva,razumijevanja,pa prezentuju iz grupe o najcescim odgovorima Zadatak 3

Svaka grupa ce na pripremljen list upisati najfrekventnije odgovore zbog cega se najradije povlace tj.zele biti sami

-Sta nas to tjera u samocu?

-Moze li samoca povuci jos nekog da samuje? -Kako se osjecamo I dokle to traje?

(27)

Nastavna jedinica:”Privatnost”

Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:

Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna

Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,

Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna

Cilj casa:Upoznati pojam privatnost,I da li ga svi imamo;koje su prednosti privatnosti;s kim najcesce je dijelimo ili ne;gdje je najdraze sacuvamo( u svojoj sobi),

(dnevnik,spomenar,u glavi)

Tok casa:

1. Traziti od ucenika da kazu sta je to privatnost? Privatnost je pravo da--- da budem sam

Da zadrzim nesto (koga volim) Da zadrzim neku informaciju Da osmislim raspored u mojoj sobi 2.Popuniti sa ucenicima shemu o privatnosti!

3:Ucenici na osnovu svega izlozenog I recenog o privatnosti da napisu da li je njihova privatnost nekad bila ugrozena?

Da li ste nekada htjeli proviriti u tudju privatnost a svoju ne bi nikome dali. Postoji li u zivotu kod svake osobe nesto sto samo on-a nosi u svojoj dusi?

(28)

Datum:04.05.2005/2006

Razred:VI

Nastavna jedinica:”Moji vrsnjaci” (osobine ucenika uzrasta puberteta)

Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:

Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna

Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,

Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna

Cilj casa:Predocavanje razlicitosti polova kao I vaznost postovanja I uvazavanja u odnosima djecak-djevojcica;drug-drugarica.Kako se ponasati u tim godinama?

Tok casa:

1. Podijeliti ucenike u 6 grupa ,izabrati rukovodioce,dati uputstva -rjesavanje zadataka I usaglasavanje odgovora

-rad na nivou cijeloga odjeljenja

Skrenuti paznju ucenicima da su najvazniji pokazatelji za procjenu odnosa medju djecacima –djevojcicama:

1)sloboda izrazavanja emocija,misljenja,zelja,potreba djece razlicitog pola bez podrugivanja

2)Komunikacija koja se zasniva na postovanju I medjusobnom povjerenju,u slucaju konflikta izmedju suprotnog pola 8postovati razlike polne strukture)

3)Podrska je takode znacajna jer komunikacija je najbitnija kod uvazavanja suprotnog pola

Pokusati pronaci definiciju PUBERTETA!

-“Pubertet je kada postanes stariji I pocnes saznavati o svome tijelu I kako se ono mijenja.

(10-16 godina)Sta se to desava? 8rast tijela,oblikovanje grudi,znojenje,bubuljice,masna kosa,dlake na tijelu,menstruacije)

(29)

Datum:20.04.200572006

Razred:VI

Nastavna jedinica:,,Ekoloska svijest,sta svaki pojedinac moze da uradi?”

Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:

Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna

Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,

Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna

Cilj casa:Podstaci ucenike da se I sami zamisle,kako sami mogu pomoci razvoju ekoloske svijesti za zdraviji I ljepsi zivot.

Tok casa:

Da li postoji dan EKO?

Razgovarati sa ucenicima o EKOLOGIJI krenuvsi od kuce,skole,ulice,bilo koje ustanove gdje boravimo

Rasporediti ucenike u grupe da napisu neki sastav ili nacrtaju crtez ili naprave nekakav skec na temu ekologija.Takodje analizirati neke isjecke iz novina gdje prepoznajemo EKO-SVIJEST

Zanimljive tekstove,pjesme procitati I izvesti zakljucke na osnovu ankete vidjeti koliko razmisljamo o ekologiji

Da li dovoljno razmisljas o ekologiji?Sta treba mijenjati kod ljudi?

Da li bacis smece bilo gdje?

Vodis li racuna o stedji vode I el.energije?Kako zivjeti zdravije?

Razmisljas li o rijekama?

(30)

Nastavna priprema

Rb.29

Predmet:

Odjeljenska zajednica

Datum:27.04.2005/2006

Razred:VI

Nastavna jedinica:,,Osvrt na rezultate rada”

Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:

Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna

Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,

Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna

Cilj casa:Analiza uspjeha I iznalazenje nacina za postizanje jos boljih rezultata do kraja sk.godine.

Tok casa:

Razgovarati o pojedinacnom uspjehu ucenika iz pojedinih predmeta kao I iznalaziti rjesenja za postizanje sto boljih rezultata.

Trenutno stanje je malo bolje u odnosu na ono sa polugodista. Poteskoca iz pojedinih predmeta nema.

(31)

Razred:VI

Nastavna jedinica:”Kakav sam a kakav trebam biti (BONTON)”

Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:

Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna

Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,

Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna

Cilj casa:Polozaj djeteta u grupi I licni doprinos ponasanju,sagledavanje karakternih osobina ucenika;umjetnost u sluzbi razumijevanja svijesti o lijepom ponasanju

Tok casa:

Ucenike podijeliti u 4 grupe,gdje svi dobijaju ono sto im je potrebno za daljnji rad Zadatak;

1.Grupa--- Ponasanje u skoli 2.Grupa---Ponasanje u drustvu 3.Grupa---Ponasanje na ulici 4.Grupa---Ponasanje u porodici Pitanja

1.Kakvu sam gresku napravio u lijepom ponasanju?

2:Ispravak greske;kako sam u vezi te greske trebao ispravno postupiti,nastavnik prikuplja procitane odgovore pa ih prikuplja na ploci.

Ponoviti 3 carobne rijeci lijepog ponasanja; IZVOLI,HVALA,MOLIM

(32)

Predmet:

Odjeljenska zajednica

Datum:18.05.2005/2006

Razred:VI

Nastavna jedinica:,, Znamo li slusati (rad.br. 10)

Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:

Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna

Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,

Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna

Cilj casa:Kakav je osjecaj biti slusan a kakav slusati? Da li ima razlike izmedju djecaka I djevojcica?

Neka svako napravi samoprocjenu koliko je dobar slusac? Tok casa:

Upute za rad;

Ucenike podijelimo u parove sa zadatkom da isprica kako je proveo jucerasnji dan sa sto vise pojedinosti dok ga drugi slusa bez upadica a potom preprica cijelu pricu.Provjeriti je li sta propusteno reci a zatim zamijeniti uloge

Neko od ucenika ili nastavnik procita pricu pustinjak I caplje

-Nakon procitane price podijelimo ucenike u 4 grupe pa ih zamolimo sljedece: Prva grupa:-Kada slusamo druge?

Druga grupa:-Kada ne slusamo?

Treca grupa:-Kako se osjecamo I sta mislimo kada nas ne slusaju dog govorimo? Cetvrta grupa:-Sta porucujemo osobi ako je ne slusamo dok govori

Zajednicki rad grupa predstavljamo cijelom razredu

Razgovarati kakav je to osjecaj biti slusan akakav slusati?Koja je uloga draza?

Dfa li ima razlike izmedju djecaka I djevojcica?Neka naprave samoprovjeru kako su dobri slusaci?

(33)

Razred:VI

Nastavna jedinica:,,Drugarstv“

Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:

Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna

Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,

Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna

Cilj casa:Sta podrazumijevamo pod pojmom “Drugarstvo-Prijateljstvo”

Tok casa:

Kako ga razviti I kako ga odrzati? Upute za rad;

Ucenike podijeliti u 3 grupe pa neka u grupi odgovaraju na pitanja 1.Grupe dreuzenja kojima pripadam I zasto?

2.Grupe druzenja kojima ne pripadam a zelio bih pripadati I zasto? 3.Grupe druzenja kojima ne pripadam I nebih zelio pripadati I zasto? Svi ucenici odgovaraju kakav je to osjecaj imati prijatelja I zasto?

U ovom zadatku prva grupa razgovara sta je svako spreman uraditi za prijatelja? Druga-Sta nikad ne biste ucinili za prijatelja ili zbog prijateljstva?

Treca-Sta bi ucinili kada bi ste saznali da ih je prijatelj iznevjerio ili odbio za njih uciniti Razgovarati o tome da li je danas lahko naci druga,sacuvati ga da li postoje granice u drugarstvu

(34)

Datum:08.06.2006./15.06.2005/2006

Razred:VI

Nastavna jedinica:”Realizacija casova I snimanje rezultata”

Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:

Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna

Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,

Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna

Cilj casa:Sta smo novo naucili u ovoj skolskoj godini ;da li smo ispunili I realizovali planirano?

Tok casa:

Svi casovi realizovani po godisnjem Planu I Programu za ovu skolsku godinu. Uspjeh ucenika je zadovoljavajuci jer svi ucenici njih 16 prolaze odnosno 100% -ODLCNIH; -VRLODOBRIH; -DOBRIH; -DOVOLJNIH Srednja ocjena; Vladanje; Izostanci

(35)

Referências

Documentos relacionados

Tako đ e, postoji jaka korelacija izme đ u nokturije i godina staro- sti bolesnika obolelih od BPH i ispitanika kontrolne grupe, što ukazuje da nešto intenzivniji simptomi

Zbog toga, postoji veliki broj razloga za permanentno istra`ivanje, le~enje i prevenciju ovog oboljenja, me|u kojima se isti~u slede}i: (1) u nekim slu~ajevima, te{ko je

Postignuti rezultati stepena recirkulacije i vrednosti krvnog protoka kroz AVF koji je odre đ en dopler metodom, u našoj studiji, nisu bili statisti č ki zna č ajni izme đ u

Kod bolesnika grupe I (terapija LH-RH agonistima) i II (na totalnoj androgenoj blokadi) vrednost testosterona posle tri meseca opala je za 95,58%, odnosno 95,72% u odnosu na početnu,

Migrantska kriza je pokazala da je pred EU mnogo otvorenih pitanja, među kojima je nekoliko suštinskih za njen opstanak i jačanje: kako u znatno većoj meri

Oboleli od dijabetesa iz obe grupe (A1 i A2) i grupe B1 imali su više ove indekse u odnosu na kontrolnu grupu, ali je kod bolesnika sa IBS, bez obzira da.. Tabela 2 Srednje

Sendo assim, este estudo teve como objetivo analisar a percepção das pessoas com deficiência física sobre a prática de atividades esportivas em um parque público, também, revelar

11 FUNÇÕES GERAIS-Serv.Gerais da Administr.pública 11 103 Administração Geral - FREGUESIA DE BOM SUCESSO 11 2004/5187 Construção do Pavilhão de exposições no largo da