Pondelok ročník číslo 264 cena 0,70. Strana 24

32 

Texto

(1)

Vyhrať v Česku!

Kontumácia v kauze Belluš?

Poprad možno o body nepríde

Sestry Fialkové majú stopku,

zväz ich na preteky prihlásil...

Hádzanárska senzácia:

Prešov vyhral v Silkeborgu

Slovenskí futbalisti po piatkovom triumfe nad Ukrajinou 4:1 dnes (20.45 h) s imperatívom:

Vlhovej

hetrik v Levi

Strana 25

72. ročník • číslo 264

cena 0,70

App Store pre iPad a iPhone / Google Play pre Android

Strany 2 – 7

Strana 24

Strana 3

Zreľák splatil dôveru

Po takmer dva a pol roku sa v drese slovenskej

reprezentácie objavil Adam Zreľák. Útočník

Norimbergu dostal proti Ukrajine (4:1)

okam-žite dôveru v základnej zostave trénera

Pavla Hapala a splatil mu ju dôležitým

a zároveň utešeným gólom pätičkou

na 3:1.

FOTO ŠPORT/MILAN ILLÍK

Strana 20

Strana 27

Strana 25

Takúto radosť mala po

druhom mieste v slalome

Svetového pohára

v zjazdovom lyžovaní

Petra Vlhová. Vo fínskom

Levi sa jej mimoriadne

darí, veď tam tretí raz

za sebou stála na

stupňoch pre víťazov.

FOTO TASR/AP

Peter Sagan sa rozlúčil so súťažnou sezónou víťazstvom v kritériu v

čín-skom Šanghaji. V exkluzívnom rozhovore pre denník Šport zhodnotil rok 2018.

„Nikdy neľutujem, čo sa stalo,“ povedal okrem iného.

FOTO FACEBOOK (tdf)

(2)

2 FUTBAL

pondelok 19. 11. 2018

SLOVENSKO – UKRAJINA (4:1)

PO PIATKOVOM ZÁPASE LIGY NÁRODOV

Tradičné hodnotenie

slo-venských reprezentantov v škále od 1 do 10, čím vyš-šia známka, tým lepší výkon.

MARTIN DÚBRAVKA 9 – za

inkasovaný gól nemohol. Nebál sa hrať nohami, ba mohol ešte viac, pretože vie. Pri strelách bol veľmi istý, zlikvidoval jednu veľkú šancu. Sebavedomý vý-kon.

PETER PEKARÍK 8 – na to,

že odohral prvý zápas s plnou minutážou v sezóne, to bolo vy-nikajúce. V reprezentácii už hral aj podstatne lepšie. Išiel cez nepríjemné zranenie, zodpo-vedne bránil, príkladne podpo-roval útok.

MARTIN ŠKRTEL 7 – urobil

jednu hrubú chybu, čo v naj-cennejšom drese nezvykne. Zbytočne ťahal obrannú líniu hlbšie. V tomto zápase nebol ta-ký výrazný ako v iných.

MILAN ŠKRINIAR 9 –

bez-chybné predstavenie. Vynikajú-co bránil, čítal hru, predskako-val, vyvážal lopty, rozohrápredskako-val, zakladal útoky. Takto má hrať osobnosť európskeho futbalu.

DÁVID HANCKO 8 –

výbor-ný výkon, smerom dopredu fan-tastický. Presné prihrávky, sme-lé nábehy, obrovská aktivita, krásna ľavačka. Vysokými aktí-vami vyvážil zaváhanie pred in-kasovaným gólom.

JÁN GREGUŠ 8 – nebol taký

výrazný ako jeho spoluhráči, ale niekdy je aj nenápadnosť cnos-ťou. Nič nepokazil, spoľahlivo vykrýval priestory pri bránení, veľa behal a tvrdo pracoval.

JURAJ KUCKA 9 – do

zra-nenia najlepší hráč na trávniku. Najviac ofenzívnych získaných lôpt, skvelé riešenia v medzi-hre, neutíchajúca aktivita a gól navrch. Hral menej ako 30 mi-nút, ale známku si zaslúži.

MAREK HAMŠÍK 8 – tmel

nášho mužstva, kde ho bolo treba najviac, tam bol. Veľká osobnosť, pán futbalista. Ško-da, že sa nepresadil v koncov-ke, príležitosti na to, aby vynikol ešte viac, mal.

ALBERT RUSNÁK 9 – proti

Švédsku najlepší, teraz opäť hviezdny. Gól a dve asistencie, Šikovný, inteligentný. Aj v ťaž-kých situáciách nachádzal ide-álne riešenia. Hlava plná nápa-dov, nohy schopné ich uskutoč-niť.

ADAM ZREĽÁK 9 – klobúk

dolu, koľko náš hrotový útočník nabehal a odpracoval. Najdôle-žitejší hráč pri napádaní, skvelý pohybovo, nebezpečný v za-končení, gól pätičkou bol zla-tým klincom programu.

RÓBERT MAK 10 – kráľ

ih-riska. Keď dostal loptu, zdvíhal fanúšikov zo sedadiel. Výborne si menil miesto s Hanckom. Zo-zadu bol konštruktívny, v strede presný a vpredu nezastaviteľný. Dal krásny gól, rozozvučal žrď, predviedol koncert na želanie.

MATÚŠ BERO 8 – chvíľu sa

do zápasu ako striedajúci hráč dostával, ale rýchlo zahodil reš-pekt. Silný, behavý, odvážny. Škoda, že neozdobil svoj odu-ševnený výkon ešte gólom. Mužstvu dodal špeciálnu ener-giu.

MIROSLAV STOCH, MICHAL ĎURIŠ bez známky –

hrali menej ako tridsať minút. Stoch aj za krátky čas stihol ukázať techniku, prehľad a po-tvrdil, že patrí do reprezentá-cie .

MIROSLAV HAŠAN

SLOVÁCI V ZRKADLE

Potrebovali sme vyhrať. Veľmi. Ani nie z hľadiska postavenia v Lige národov, ale najmä pre ten pocit. Aby ľudia uverili v Hapala a jeho prácu. Aby sa viera hráčov v nového trénera ukázala ako oprávnená. Aby sme po dlhom čase všetci zažili euforické opoje-nie z futbalu na reprezentačnej úrovni. Stalo sa. Vo veľkom štýle. Viac než výsledok teší spôsob, akým sme sa k nemu dopracova-li. Diktovali sme totiž podmienky súperovej kapitulácie. Ukrajina síce nehrala v najsilnejšom zlože-ní, ale to je výsostne jej záležitosť. Slovensko predviedlo výborný vý-kon a zaslúžene zvíťazilo rozdie-lom triedy. Veci sa pohli k lepšie-mu zo všetkých stránok. V prvom rade predchol mužstvo úplne iný duch. Tréneri si nepripravovali vopred alibi, preceňujúc silu sú-pera. Naopak, dali našim hráčom systém, no s ním aj slobodu a pre-dovšetkým dôveru. Tým, že mu naordinovali aktívny a útočný spôsob boja, vyjadrili to najpod-statnejšie bez slov. Postavíme sa vysoko, budeme napádať rozo-hrávku súpera, pokúsime sa ho dostať už na jeho polovici. Keď sa to nepodarí, zvolíme sebavedo-mý postupný útok. Vedený však kolmo na ukrajinskú bránku. V praxi vyšlo oboje. Ťažili sme z vysokého pressingu, ktorý vie-dol nový muž v základnej zostave

Zreľák. Výborným pohybom a zá-roveń s rozvahou dostával obra-nu súpera pod tlak, krídla zas veľ-mi šikovne zatvárali koridory, ka-diaľ Ukrajina mohla utiecť do útoku. Profit padal na stredopo-liarov. Hamšíkovi stačilo behať menej, viac síl mu ostávalo na tvorenie hry. A Kucka výkon-nostne explodoval. Ukrajinci v úzkych museli do súbojov, v nich náš futbalista s číslom 19 vyčnieval o dom. Pripisoval si ofenzívne zisky, v medzihre bol bezchybný, čím tlačil celé muž-stvo hore. Zďaleka nie sám.

Škriniar s Hanckom dali slo-venskej hre pečať konštruktív-nych riešení už zozadu. Pekarík skvele podporoval ako krajný obranca pravú stranu. Vďaka to-mu vynikli krídla. Predovšetkým ich futbalovosť. Výborná spolu-práca s obrancami im dávala voľ-nosť pri výbere miesta. Rusnák z nej vyťažil gól a dve asistencie. Okrem toho ukázal tonu talentu, rozmeneného na množstvo šikov-ných kúskov, ktorými hladil du-šu futbalového labužníka. Mohlo by sa zdať, že lepšie sa už ani hrať nedá. Mak to dokázal. Užíval si

dokonalý futbalový súlad s Hanc-kom. Legionár Fiorentiny až bláznivo dobre útočil, ale hlavne otváral priestory pre svojho kole-gu z krídla. Mak sa tým dostával občas aj k zakladaniu útočných akcií a robil to tak fantasticky, že sa obaja na ľavej strane za oka-mih ocitali pri finalizácií tých istých kombinácií. Platilo to aj v obrátenom garde. Naľavo vý-borne, napravo tiež, stred nezao-stával.

Do stavu 4:1 sme mali hru úpl-ne pod kontrolou. Výborúpl-ne sme kombinovali, vďaka výhodnému postaveniu získavali lopty a po-tom sa technicky dostávali do gó-lových šancí. Až keď sme dali no-hu z plynového pedálu dole, zá-pasové dianie nabralo iný ráz. Lo-gicky, slovenské úvahy už v tom čase museli smerovať aj k Česku. Návrat Stocha do reprezentácie tak fanúšikov potešil, ale výpo-vednú hodnotu nemal. Iba v ná-znakoch, že v budúcnosti sa nám technika a prehľad nitrianskeho odchovanca môžu veľmi hodiť. V prvom rade treba teraz krotiť prehnanú eufóriu. Proti Ukrajine sme začali odhaľovať pravdu, po-tvrdiť progres musíme v Prahe. Napriek domácej prehre s Čech-mi sme lepší, chce to len čistú hlavu a rovnaký entuziazmus ako v piatok večer.

MIROSLAV HAŠAN

Oslobodzujúce

víťazstvo

V 6. min urobil štandardnú si-tuáciu na ľavej strane aktívny Hancko. Priamy kop rozohral na-krátko Hamšík, Rusnák lišiacky skryl strelu do klbka protihráčov a s tečom ju poslal nezadržateľ-ne do siete – 1:0.

V 26. min korunoval svoj vyni-kajúci výkon gólovou strelou Kucka, keď zakončil skvelú ak-ciu z ľavej strany a nachytal ne-pripraveného brankára Bojka na hruškách. Žiaľ, nasledovalo vy-nútené striedanie nášho stredo-poliara.

V prvom polčase nás mohli mrzieť, ale nemrzeli, tri ďalšie nevyužité tutovky. Hamšík, Zre-ľák i Bero sa do nich dostali po šikovných kombináciách.

V 47. min sa presadili Ukrajin-ci, keď center z pravej strany po-slal nechytateľne k pravej žrdi pohotovou strelou Konopľanka – 2:1.

V 52. min trafil najskôr Mak po parádnej zasekávačke pravú žrď, odrazenú loptu poslal Rus-nák prudko na Zreľáka a náš stredný útočník ju šikovne na-smeroval pätou pravej nohy za Bojkov chrbát – 3:1.

V 61. min prihral Rusnák veľmi šikovne Makovi, ten sa ešte ši-kovnejšie zbavil na hranici šest-nástky spätnou kľučkou protihrá-ča a technicky pravačkou s pre-hľadom uložil loptu do ľavého ro-hu – 4:1.

POSTAVA ZÁPASU

Adeptov v slovenskom drese bolo viac. Od Dúbravku, cez Škriniara až po Rusnáka so Zre-ľákom. Ešte o kúsok nad všetký-mi bol Róbert Mak. V produktivi-te ho síce predstihol Rusnák, ktorý okrem gólu ešte na dva pri-hral, ale výkonom nadchol naj-viac legionár Zenitu Petrohrad. Väčšina jeho akcií mala nádych čohosi magického. Nechýbali rýchlosť, kolmosť a esencia výni-močnosti. Takýto komplexný vý-kon Mak v reprezentácii ešte ne-podal.

MOMENTY ZÁPASU

1. UKRAJINA 4 3 0 1 5:5 9 2. Slovensko 3 1 0 2 5:4 3 3. Česko 3 1 0 2 3:4 3

TABUĽKA 1. SKUPINY

B-DIVÍZIE

SLOVENSKO – UKRAJINA 4:1 (2:0)

GÓLY: 6. Rusnák, 26. Kucka, 52. Zreľák, 61. Mak – 47.

Kono-pľanka.

ŽLTÉ KARTY: Greguš - Burda, Stepanenko, Plastun.

SLOVENSKO: Dúbravka - Pekarík, Škrtel, Škriniar, Hancko -

Gre-guš - Rusnák, Kucka (30. Bero), Hamšík, Mak (69. Stoch) - Zreľák (82. Ďuriš). Tréner P. Hapal.

UKRAJINA: Bojko - Karavajev, Krivcov (14. Plastun), Burda,

Mat-vijenko - Stepanenko, Malinovskij, Zinčenko - Konopľanka (64. Šapa-renko) - Cigankov, Borjačuk (62. Kovalenko). Tréner A. Ševčenko.

ROZHODOVALI: Dabanovič - Djukič, Djikanovič (všetci Čierna

Hora) - 9764 divákov.

FAKTY ZO ZÁPASU

KOMENTÁR

ŠPORTU

Ťažili sme z vysokého pressingu,

ktorý viedol nový muž

v základnej zostave Zreľák.

Adam Zreľák odohral

vynikajúci zápas.

(3)

Premiéra nového trénera pri reprezentácii Pavla Ha-pala vyšla. Jedným z tých, ktorí pomohli k víťaz-stvu nad Ukrajinou (4:1), bol krídelník Róbert Mak. „Pred-viedli sme veľmi do-brý výkon. Teší ma, že sme boli veľmi efektívni v útoku. Vlastne, bola to aj súčasť taktiky tré-nera, aby sme hrali priamočia-rejšie a kolmej-šie. Snažili sme sa too naplniť a myslím si, že to išlo dobre. Či v útoku, či v obrane sme odohrali dobrý zápas,“ mohol s úsmevom hod-notiť Róbert Mak. Slováci

predvi-edli pestrú paletu ofenzívnych akcií. „Ako soom spomínal, bola to trénerova myšlienka. Od pr-vého dňa, čo sme spolu, hovo-ril, aby sme hrali priiamočiarej-šie. Aby sme sa viac dostávali do šestnástky súpera. Myslím si, že sme mohli dať pokojne aj šesť-sedem gólov z tých šancí, ktoré sme mali. Samozrejme, sme radi, že sme dali štyri. Mys-lím ssi, že počtom gólov i futba-lovo to bolo pre fanúšikov su-per.“

Ako vnímal svoj gól? „Dostal som loptu, Marek Hamšík mii výborne zabiehal za chrbát a odtiahol so sebou jedného protihráča. Ja som s loptou išiel dovnútra, prri strele ju trochu „obalil“ a som rád, že to tam padlo. Zvlášť po toľkých šan-ciach, čo som zahodil..“

Ak by Slovensko s Ukrajinou prehralo, do popredia by vystú-pili alternatívy, ktoré by hovori-li o tom, akými výsledkami by

sme museli v Prahe vyhrať. Ví-ťazstvo nad Ukrajinou matema-tiku zjednodušilo - „stačí“ vy-hrať. „Určite to bol veľmi dôle-žitý zápas, ale teraz príde tiež taký. Ešte dôležitejší. Čechom mááme čo vracať… V Prahe pôj-de o všetko, bupôj-de to zápas v štý-le „buď, aštý-lebo“, takže určite bu-de veľmmi zaujímavý. S Českom je to, samozrejme, vždy prestíž-ny zápas. Každý divák i futba-lista sa na tentto zápas teší, my doň určite dáme všetko, aby sme zvíťazili a udržali sa v B-di-vízii.“

Bol to práve Róbert Mak, kto v októbrovom stretnutí proti Česku v Trnave v druhom polčase nepremenil obrovskú príležitosť. „To je pravdda, tá za-hodená šanca ma veľmi mrze-la. Sú zápasy, v ktorých to hrá-čovi vyjde a v iných zase nie. Musíme ísť ďalej a pokúsiť sa zvíťaziť v tomto stretnutí v Pra-he.“

Pred domácim súbojom v Tr-nave sa hovorilo, že sme favori-ti, neublížilo nám to? „My sa ni-kdy nepovažujeme za vellikán-skych favoritov. Vo futbale je to tak, že aj slabší dokážu potrápiť silnejších. Vedeli sme, doo čoho ideme. Lenže ten zápas nám ne-vyšiel, najmä prvý polčas. Po zmene strán sme síce hrali ove-ľa lepšie, ale rozhodlo, že súper dal o gól viac,“ skonštatoval Ró-bert Mak.

(mst, mar)

●Ako hodnotíte zápas s Ukra-jinou?

„Bolo to výborné smerom do-predu, keďže sme dali štyri góly. Aj vzadu sme však odviedli skve-lú prácu, takže celkovo super zá-pas.“

●Gól ste dali už v 6. minúte po priamom kope, keď vám lop-tu posunul Marek Hamšík. Šlo o nacvičený siggnál?

„Áno, mali sme niekoľko sig-nálov, či už z priamych alebo ro-hových kopov. Tréner nám ho-voril, že vždy si vieme v zápase pomôcť štandardnou situáciou a tentoraz nám to vyšlo.“

●Prejavil sa už na hre Sloven-ska rukopis nového trénera Pav-la HapaPav-la?

„Každý tréner má niečo iné, svoje. On chce od nás rovnaký štýl futbalu, aký sme

predvádza-li v dvadsaťjednotke. V A-muž-stve je ešte len krátko, ale čím tu bude dlhšie, tým viac jeho vecí sa objaví v našej hre.“

● Od začiatku pôsobil celý tím uvoľnene, čím to bolo? Po-mohol vám rýchly gól, či moti-vácia ukázať sa pred novým kou-čom?

„Určite oboje. V predchádzaj-úcich súbojoch proti Česku či na Ukrajine sme prehrávali a vtedy je mužstvo postavené pred oveľa zložitejšiu úlohu, ako keď otvorí skóre. Celkovo sme však chceli ukázať, čo v nás je.“

●V čom bola najväčšia zme-na v príprave?

„Tréner nás nabádal, aby sme súpera napádali vysoko. Do 60. minúty sme to robili, ale stálo to veľa síl. Za stavu 4:1 sme dostali pokyn, aby sme sa stiahli do

hlb-šieho bloku a vyrážali do brej-kov. Som rád, že to fungovalo.“

●Okrem gólu ste si pripísali aj dve asistencie. Bol to váš naj-lepší zápas v reprezentácii?

„Možno aj áno. Neviem si te-raz úplne vybaviť všetky duely, ale rozhodne to bol jeden z naj-lepších. Som ofenzívny hráč, ktorý chce zbierať góly a asis-tencie, takže o to viac ma teší môj výkon.“

●Čo hovoríte na gól a celko-vý prínos útočníka Adama Zre-ľáka, ktorý bol v dvadsaťjednot-ke váš kapiitán?

„Trafil to pekne. Dával som strieľaný center do miesta, kde bolo viacero hráčov a on loptu perfektne tečoval. Gól si zaslú-žil, pretože odviedol veľa tvrdej práce, ktorú možno mnohí nevi-dia, či poriadne neocenia.“

● V reprezentácii Slovenska

pribúdajú mladí hráči, ktorí v minulosti pôsobili pod Pavlom Hapalom v dvadsaaťjednotke...

„Skoro všetci hrávajú vo svo-jich kluboch, a to je dôležité. Nie sú tu preto, že ich trénoval Pavel Hapal, ale preto, že majú kvalitu.“

●Je triumf nad Ukrajinou pre mužstvo veľká vzpruha pred pondelňajším dôležitým súbo-jom v Česku?

„Určite áno, ale aj súper vy-hral v Poľsku. Obom mužstvám to dodalo sebavedomie. Vieme, že v Česku pôjde o všetko, to však vedia aj domáci. Doteraz sme sa koncentrovali na Ukraji-nu, teraz už myslíme na Prahu. Veľmi sa na ten zápas teším, rov-nako ako všetci ostatní. Bude to veľké derby, pred plným štadió-nom.“

MIIROSLAV ANTOL

Jeden z najlepších

ALBERT RUSNÁK mal prsty v troch zo štyroch gólov Slovenska proti Ukrajine

Som ofenzívny hráč, ktorý chce

zbierať góly a asistencie,

takže o to viac ma teší môj výkon.

Róbert Mak odohral proti Ukrajine svoj 50. zápas v repre-zentácii. „Vždy bola pre mňa veľká česť hrať v

reprezen-tácii a som, samozrejme, rád, že som skóroval práve v 50. zápase. Teší má aj jubilejný štart, ale hlavne to, že mužstvo vyhralo a že som k tomu mohol pomôcť,“ povedal

nám Róbert Mak.

JUBILEUM POTEŠILO

SLOVENSKO – UKRAJINA (4:1)

PO PIATKOVOM ZÁPASE LIGY NÁRODOV

V národnom mužstve má 24-ročný kanonier výbornú bilanciu tri zápasy – dva góly. „Teraz už v nej len

po-kračovať. Urobím pre to maximum,“ usmieval sa po

zápase rodák zo Starej Ľubovne. „Na tréningu to vôbec

nevyzeralo, že by som mal nastúpiť. Počas prípravy, keď som uvidel svoje meno, som bol prekvapený, ale neznervóznel som. Naopak, bol som veľmi rád, že som dostal šancu. A že som ju zároveň splatil streleným gólom. Aj keby však hrali iní, veril by som im a držal palce, aby mužstvu pomohli gólmi.“

Zreľák nastúpil ako jediný hrotový útočník a statočne sa ruval s hosťujúcou obrannou presilou. „Snažil som sa

bojovať, hoci obrancovia boli vyšší. Veľa súbojov som vyhral a mal som aj šance. V prvom prípade som hlavičkoval vedľa, ale nezlomilo ma to. V dru-hom polčase som rozmýšľal, či pustiť loptu, alebo to skúsiť pätičkou, napokon som bol rád, že som sa rozhodol pre druhú možnosť,“ objasnil bývalý kapitán

reprezentačnej dvadsaťjednotky. Zo stretnutia šiel napokon predčasne pre menšie zdravotné ťažkosti.

„V jednom súboji - neviem, či ma súper zasiahol lakťom, alebo ramenom - som schytal úder do nosa. Keď mi začalo postihnuté miesto krvácať, mierne sa mi točila hlava, preto som šiel radšej dole. Už je to však v poriadku,“ dodal Adam

Zreľák. (man)

S bilanciou jeden gól a dve asistencie ukončil zápas proti Ukrajine

Albert Rusnák. Dvadsaťštyriročný krídelník nadviazal

nadštandard-ným výkonom na vydarené pôsobenie v zámorskej MLS v drese

Realu Salt Lake, ako aj na gólový októbrový prípravný duel so

Švédskom. Zároveň priznal, že v piatok večer to bol v trnavskej

City aréne jeho pravdepodobne najvydarenejší zápas v slovenskej

reprezentácii.

Zreľák splatil

vloženú dôveru

Po takmer dva a pol roku sa v drese slovenskej

reprezentácie objavil Adam Zreľák. Útočník

Norimbergu dostal proti Ukrajine okamžite dôveru

v základnej zostave trénera Pavla Hapala a splatil

mu ju dôležitým a zároveň utešeným gólom

pätičkou na 3:1.

2

góly v troch zápasoch za A-mužstvo Slovenska má na konte

útočník Adam Zreľák.

Róbert Mak (v strede

s číslom 20) sa teší po

góle do siete Ukrajiny.

FOTO ŠPORT/ MILAN ILLÍK

RÓBERT MAK pochvaľoval taktiku a pred zápasom v Prahe je optimista

Čechom máme čo vracať

Albert Rusnák (vľavo,

v objatí Dávida Hancka)

sa teší z otváracieho gólu

do siete Ukrajiny.

(4)

PAVEL HAPAL pochválil mužstvo za pracovitosť v dueli s Ukrajinou a verí v úspech v zápase proti krajanom

Na to, čo predvádzali sloven-skí hráči proti Ukrajine, bola ra-dosť pozerať sa. „Videli sme veľ-mi ťažké stretnutie s veľveľ-mi kva-litným súperom. Dosiahli sme krásny výsledok. Somm nesmierne rád, že sa nám ho podarilo zvlád-nuť s takým veľkým gólovým roz-dielom, pretože streliť Ukrajine štyri góly nie je vôbec jednodu-ché. Ukrajinci v poslednom čase góly nedostávali, nám sa icch po-darilo prekonať. Už som počul, že štatistika hovorí o tom, že sme mali štyri strely na bránku aa dali sme štyri góly. Mali sme však via-cero ďalších príležitostí, s lepšou finálnou koncovkou sme moohli dať o nejaký gól viac, ale to už by sme asi chceli veľa. Musím po-chváliť celé mužstvo za pracov vi-tosť v tomto zápase, pretože hrá-či sa poriadne nabehali a nadre-li. Ukrajinci sú veľmi silní v hhre s loptou a my sme to dokázali eli-minovať,” povedal 49–ročný

tré-ner slovenskej reprezentácie Pa-vel Hapal.

● ● ●

S výkonom tímu musel byť spokojný. „V našej hre boli pozi-tívne veci. Darila sa nám pre-chodová fáza, po zisku lopty sme boli neskuutočne kolmí. Snažili sme sa hrať smerom dopredu. Do šestnástky sme chodili s veľkým počtom hráčov. V ddruhom polča-se bola asi dvadsaťminútová fá-za, keď sme inkasovali a hostia nás trochu zatlačili. Ukkrajinci vtedy dobre kombinovali, dobre držali loptu, my sme sa k nej ťaž-šie dostávali. A aj keď sa nnám to

podarilo, zasa sme o loptu prišli. Ale inak som s celým zápasom spokojný,” povedal Pavel Hapal. Na prvý pohľad zaujalo niekoľko zmien v zostave. Na ľavej strane obrany dostal pri absencii vykar-tovaného Tomáša Hubočana prí-ležitosť Dávid Hancko. Vpredu, kde mal stabilné miesto Adam Nemec, toho veľa odbehal Adam Zreľák. Chýbal Stanislav Lobot-ka, ktorému členok nedovolil ísť na trávnik, a tak sa na pozíciu v strede poľa posunul Ján Gre-guš.

● ● ●

Zaujímavá bola i rošáda v sto-pérskom páre, Martin Škrtel skončil na pravej strane, Milan Škriniar na ľavej. „O zostave som mal definitívne jasno až vo štvr-tok večer. Viacerých hráčov sme nepoznali, chceli sme ich vidieť v tréningovom procese a až tak sme sa uistili, že s touto zostavou chceme začať. Pokiaľ ide o

stopé-rov, Martin Škrtel hráva vo Fe-nerbahce pravidelne z ľavej stra-ny, ale myslím si, že ppre neho je prirodzenejšia pravá noha. A Mi-lan Škriniar zas odohral množ-stvo zápasov na ľavej straane. Ale oboch som už takto ako teraz vi-del hrať aj v reprezentácii,“ do-dal Pavel Hapal. Pochválil Ró-berta Maka, ktorý predviedol skvelý výkon. „Odohral výborný zápas. Nazddávam sa, že je to hráč, ktorý vyniká neskutočnou rýchlosťou a v súboji jeden na jedného sa dokáže uvoľľniť.” Po-zitívne zhodnotil prínos mladých hráčov. „Som rád, že Adam Zre-ľák je konečne zdravý. Nejaké technické nedostatky by sa v je-ho hrre našli, ale na druhej strane vyniká presne v tom, čo sme po-trebovali. Celý čas bol vo veľkom

pohybbe a nenechal ukrajinských stopérov oddýchnuť si. Nabehal sa, narobil sa, nakoniec bol od-menený aj ggólom. Pokiaľ ide o Dávida Hancka, je to rovnaké. Keď prišiel do dvadsaťjednotky, hral na poste ľavéhoo obrancu a potom sa presunul na pozíciu stopéra. Je však vidieť, že na ľa-vej strane sa cíti veľmi ddobre,“ povedal Pavel Hapal.

● ● ●

Pavel Hapal je rodák z Kro-měříža. Duel s Českom bude preňho o to zaujímavejší. „V Prahe to pre mňa bude špeci-fický zápas. Pokiaľ ide o ciele, je to jasné. Ak chceme zostať v tej--to divízii, v Česku musíme vy-hrať a urobíme pre to maxi-mum,“ povedal Pavel Hapal. Taktiku a stratégiu ešte bude

do-laďovať. „Najskôr musíme zo-hľadniť zdraavotný stav hráčov. Nejakú stratégiu už máme, urči-te budeme hrať ofenzívne,“ po-kračoval Pavel Hapal. Pondel-ňajšieho súpera pozná, rovnako konkrétnych hráčov a aj štýl prá-ce trénera Česka Jaroslava Šil-havého. „Pod jeho vedením sa české mužstvo zdvíha nielen vý-sledkovo, ale aj herne,“ hovorí Pavel Hapal, ktorý, samozrejme, videl aj posledný duel Čechov v Poľsku, kde vyhrali 1:0. „Boli nebezpeční smerom dopredu. Zvoliili rovnakú taktiku ako my proti Ukrajine s rýchlymi krajmi a útočníkom. Ale aj oni majú slabiny, čo prriznal aj ich tréner. Bolo by dobré, keby sme tie sla-biny využili,“ dodal Hapal.

MOJMÍR STAŠKO

4 FUTBAL

pondelok 19. 11. 2018

SLOVENSKO - UKRAJINA (4:1)

PO PIATKOVOM ZÁPASE LIGY NÁRODOV

Aj na trénerovi Ukrajiny An-drijovi Ševčenkovi bolo vidieť veľké sklamanie. Nečakal, že de-väťzápasová séria Ukrajiny bez prehry sa utne až takým radikál-nym výsledkom. Začala sa, po-kračovala i skončila pri Slová-koch. Po prehre s Chorvátskom v kvalifikácii na MS 2018 zvíťa-zila Ukrajina nad našimi hráčmi v priateľskom zápase vo Ľvove (2:1) v novembri 2017. Nasledo-valo ďalších päť víťazstiev a tri remízy. Medzi víťazstvami bolo aj to proti Slovensku v našom úvodnom zápase Ligy národov (1:0).

V spomínaných deviatich zá-pasoch dali Ukrajinci 14 gólov, inkasovali šesť. Teraz dostali šty-ri góly v jednom dueli. „Išli sme do istého rizika, pretože nám chýbalo dosť zranených hráčov, medzi nimi zásadné opory. Vý ý-sledok však hovorí sám za seba. V prvom polčase sme urobili niekoľko chýb. Hrali sme neisto, nebolli sme dobrí v práci s loptou,

dávali sme si zbytočne dlhé pri-hrávky. Samozrejme, dôležité bo-lo, že sme dostali rýchly gól. Ten

nás trochu pribrzdil. Druhý gól? Chyby sa stávajú. Musíme Bojka podržaťť. Kto hrá futbal, robí

chy-by, to vie každý. Musíme sa zo svojich chýb poučiť a nie je to len o Bojkoovi. V druhom polčase

sme vyrovnali hru, dali sme gól a mali sme šancu niečo urobiť, ale zas sme inkasoovali. Bolo to už ťažšie, keďže sme prehrávali. Mrzí ma, že hoci sme si v tomto úseku zápasu vypracovaali dosť šancí, nevedeli sme ich premeniť na góly,“ povedal 42-ročný And-rij Ševčenko.

Ocenil hru slovenského tímu. „Potvrdilo svoju kvalitu, indivi-duálnu i kolektívnu. Vedeli sme o nej, v tomto smere nás súper nepreekvapil.“

Zdupľoval, že výsledok ide aj na vrub zostavy. „Bolo v nej mnoho mladých hráčov, viacerí ešte nemajú skúsenosti z tejto úrovne. Ale chcelii sme ich vi-dieť. Teraz však nechcem robiť závery z toho, prečo a ako sme prehrali. Sadnem si nad to a za-nalyzujem to neskôr. Ako som spomínal, musíme sa poučiť z chýb, ktoré sme spravili. Tak, aby smee sa im pri dôležitejších zápasoch vyhli,“ dodal

Ševčen-ko. MOJMÍR STAŠKO

V Česku

mu-síme vyhrať

a urobíme pre to

maximum.

Tréner Ukrajiny ANDRIJ ŠEVČENKO bol sklamaný, výsledok vraj hovorí sám za seba

Musíme sa poučiť zo svojich chýb

Do Trnavy zavítalo asi 1500 ukrajinských fanúšikov. Hoci polícia označila zápas za rizikový, problémy s nimi neboli. Pred zápasom sa pokúšali pri City aréne predviesť aj

s pyrotechnikou, ale po upozornení ťažkoodencami ju poslušne hasili. V prvých minútach zápasu zvyšok štadióna prekričali. Potom dal Albert Rusnák gól a naplnený

sek-tor Ukrajincov bol tichší. Keď ožil, brankár Bojko pustil lacný gól po strele Kucku a seksek-tor bol celkom ticho. Ožil po gólovej strele Konopľanku, aby po ďalších dvoch

góloch duel útrpne dosledoval. Štyri góly vo svojej sieti fanúšikovia Ukrajiny nečakali.

Andrij Ševčenko po zápase v Trnave

nebol spokojný.

FOTO TASR/ LUKÁŠ GRINAJ

V mixzóne sa pri novinároch pristavilo možno päť-šesť ukrajin-ských hráčov. Medzi nimi bol aj Oleksander Zinčenko, 21-ročná hviezdička z Manchestru City. Šikovný ofenzívny záložník má napriek mladému veku na konte už 21 zápasov za Ukrajinu. Po tom poslednom nehľadal výho-vorky. „Bol to jeden z našich

najhorších zápasov. Prehrali sme si ho sami. Ukázalo sa, že máme čo zlepšovať. Sa-mozrejme, nehrali sme v opti-málnej zostave, šancu dostali menej ostrieľaní hráči, ale na to sa nemôžeme vyhovárať. Pritom, šancí sme mali dosť, ale my sme ich zahadzovali, kým Slováci boli veľmi efektív-ni,“ povedal Zinčenko. Alibi v

po-dobe udičky zo strany jedného z ukrajinských novinárov o zlom teréne neprijal. „Môžem

pove-dať len to, že podmienky pre oboch boli rovnaké… Takýto spôsob prehry však jednodu-cho nemôžeme akceptovať, bola to veľmi zlá prehra,“

do-dal rodák zo severoukrajinského Radomyšľu. Odmietol aj nízku úroveň motivácie, keďže Ukraji-na už vlastne nemala o čo hrať.

„My sme s motiváciou nemali žiadne problémy. Sú ňou naši fanúšikovia, ktorých sem priš-lo veľa a videli toto…,“ krútil

hlavou Zinčenko. (mst)

ZINČENKO: JEDEN

Z NAŠICH NAJHORŠÍCH

ZÁPASOV

V Prahe to

pre mňa bude

špecifický zápas

Pavel Hapal zažil víťaznú premiéru.

(5)

Š-235

ZÁPAS LIGY NÁRODOV ČESKO - SLOVENSKO

DNES O 20.45 h V PRAHE

Ultimátum

víťazstva

Keďže v ďalších divíziách sa si-tuácia vyvíja zaujímavo, je priori-tou, aby sme sa udržali. Pri nasad-zovaní do košov pri žrebe kvalifi-kácie na ME 2020 sa totiž môže prejaviť domino efekt. Trebárs vy-padnutie Nemecka z 1. divízie môže zabolieť aj niekoho iného. Pri žrebe kvalifikácie ME 2020 sa môže majster sveta z roku 2014 ocitnúť v druhom koši. Kombiná-cia Nemecka s horúcimi favoritmi z prvého koša (Francúzsko, Bel-gicko…) môže byť nebezpečná a môže znamenať, že pre niekoho z tretieho koša sa kvalifikácia na európsky šampionát skončí skôr, ako sa začne…

Aj o to sa bude hrať dnes v Pra-he – nielen o udržanie sa v B-diví-zii Ligy národov, ale aj o to, či osta-neme v druhom, alebo spadosta-neme do tretieho koša. Aj preto stojí nad naším tímom ultimátum víťazstva.

Bodovo sme síce po piatkovom víťazstve nad Ukrajinou na tom rovnako ako Česi, skóre máme na rozdiel od nich aktívne, ale platí hodnota vzájomného zápasu. Česi v Trnave v októbri zvíťazili 2:1,

a tak sú na tom lepšie. Napriek nášmu silnému signálu v podobe štyroch gólov do siete Ukrajiny. „Výsledok ma ani neprekvapil. Ukrajinci už mali postup zo skupi-ny istý, v ich zostave bolo veľa zmi-en. Navyše, skúšali iný herný systém, ktorý im nesadol. Dalo sa čakať, že Slováci pôjdu doo zápasu

dôraznejšie a zvíťazia,“ povedal počas víkendu na stretnutí s médi-ami český záložník Tomáš Souček. Samozrejme, český tím má aj výhodu domáceho prostredia, kto-rá však v dueloch týchto rivalov úspech nezaručuje, o čom sme sa naposledy presvedčili v Trnave.

Naši hráči sú optimisti, ale

uve-domujú si náročnosť situácie. Pr-výkrát sme v pozícii, že v Česku musíme zvíťaziť. V súťažnom zá-pase sa nám to už raz podarilo, keď Slovensko pod vedením tréne-ra Vladimítréne-ra Weissa zaskočilo do-máceho favorita a gólmi Šestáka a Jendrišeka vyhralo 2:1. Z víťaz-stva sa stal jeden z pilierov postu-pu na MS 2010 do JAR. Vtedy bol pri tom priamo na trávniku zo sú-časného Hapalovho kádra popri Martinovi Škrtelovi, Miroslavovi Stochovi a Marekovi Hamšíkovi aj Peter Pekarík. „Uvidíme, s akou taktikou pôjdeme na Česko teraz. Tréneri sú urrčite veľmi dobre pri-pravení a všetko nám povedia. Ja som najmä rád, že sme zvládli zá-pas proti Ukkrajine a do tímu sa vrátila pozitívna atmosféra,“ pove-dal Peter Pekarík, dlhoročná opo-ra našej reprezentácie. „V derby budú rozhodovať detaily. Motivá-ciu mámme obrovskú, ale aj Česi zvládli ťažký súboj s Poľskom, tak-že oba tímy sú naladené pozitívne. Fanúšiikovia sa majú na čo tešiť,“ dodal pravý obranca našej repre-zentácie.

O tom, že zásadná bude každá maličkosť, hovoria aj ďalší hráči. „Sme skvelo naladení. Keby nám niekto povedal, že zdoláme Ukra-jinuu 4:1, určite by sme to brali. Zá-pas v Prahe však bude veľmi ťaž-ký, rozhodovať budú najmenšie detaaily. Bude to vyrovnané a ja verím, že napokon sa budeme tešiť my,“ povedal záložník Ján Greguš, bývalý hráč Ostravy a Jablonca.

Z PRAHY od nášho redaktora

MOJMÍRA STAŠKA

Slovensko hrá dnes v Prahe o veľa. V

praž-skom Edene, pár dní už s názvom Sinobo

Stadium na priečelí, musia naši hráči

zdolať domáce Česko. Ak sa im to

nepodarí, čaká nás pád do nižšej

diví-zie a, samozrejme, aj horší kôš

v prípade žrebu kvalifikácie na ME

2020.

VACLÍK

DÚBRAVKA

KADEŘÁBEK

BRABEC

ČELŮSTKA

GEBRE SELASSIE

ŠKRTEL

ŠKRINIAR

HANCKO

HAMŠÍK

GREGUŠ

RUSNÁK

MAK

NEMEC

KUCKA

PAVELKA

JANKTO

BARÁK

VYDRA

SCHICK

DOČKAL

Tréner:

JAROSLAV ŠILHAVÝ

Tréner:

PAVEL HAPAL

ROZHODUJE:

Alejandro Hernandez (Španielsko).

PEKARÍK

ČO BOLO

6. SEPTEMBER 2018: Česko – Ukrajina 1:2, 9. SEPTEMBER 2018: Ukrajina – SLOVENSKO 1:0, 13. OKTÓBER 2018: SLOVENSKO – Česko 1:2, 16. OKTÓBER 2018: Ukrajina – Česko 1:0, 16. NOVEMBER 2018: SLOVENSKO – Ukrajina 4:1.

ČO BUDE

19. NOVEMBER 2018: Česko – SLOVENSKO (20.45 h, Praha).

ČESKO

31793 Česko – Slovensko 1 X 2

2,30

3,40 3,20

73985 A. Zreľák dá gól nie áno

3,57

1,15

73988 A. Rusnák dá gól nie áno

4,54

1,07

Keď Slovensko v kvalifikácii na MS 2010 v Prahe zvíťazilo, naši hráči sa museli v „stovežatej“ cí-tiť ako doma. Silnú podporu bu-dú mať aj teraz, hoci kapacitu sektora pre hostí organizátori z bezpečnostných dôvodov zní-žili na 1073 miest. Priamo na štadióne sa vstupenky do sekto-rov hostí (ide o čísla 119, 120 a 121), do ktorých sa vchádza cez vchod číslo 3, predávať ne-budú. Štadión sa pre fanúšikov otvára dve hodiny pred výko-pom, t. j. o 18.45 h.

TISÍCKA

NAŠICH FANÚŠIKOV

Peter Pekarík (vľavo) a

Miro-slav Stoch už zažili jedno

na-še víťazstvo v Prahe.

(6)

MIROSLAV STOCH pred špecifickým súbojom s Českom uňho „doma“:

6 FUTBAL

pondelok 19. 11. 2018

● Ako sa tešíte na zápas proti Česku?

„Nesmierne. Bude to špeciálne a pre mňa možno ešte viac. Je to totiž nielen federálne derby, ale zá-roveň sa hrá u nás „doma“ na Sla-vii. Hoci, tentoraz tam budem ako hosť... Sám som zvedavý na pocity, ktoré prídu tesne pred zápasom. Myslím si, že o motivácii netreba vôbec hovoriť, každý jeden z nás dá zo seba úplne všetko. Dobre sme sa naladili, ale vieme, že nás čaká veľmi náročná úloha.“

●Niektorý z

vašich ďalekonosných gólov, kto-ré máte v tomto klubovom roční-ku na konte, by nám moholl veľmi pomôcť k úspechu, čo vy na to?

„Súhlasím, v prvom rade však uvidím, či dostanem dôveru od trénera. Nechajme sa prekvapiť.“

●V aktuálnom kádri českej re-prezentácie je zo Slavie Praha len Tomáš Souček, viacerí ďalší hráči sú však členmi národného tímu, len teraz pauzujú pre zranenia či z iných dôvodov. Ako vás spoluhrá-či vyprevádzali pred asociačným termínom z kabíny „zošívaných“? „Lúčili sme sa len tradične, že sa tešíme na to, že sa uvidíme po-čas reprezentačného zápasu. Oba tímy sa koncentrovali predovšet-kým na prvé novembrové duely,

Česi hrali vo štvrtok a my v pia-tok. Bolo správne myslieť najskôr na Ukrajinu, aj preto dopadol tr-navský zápas podľa našich pred-stáv.“

●Situáciu máme vo vlastných rukách: ak v Česku vyhráme, nie-lenže sa zachránime v B-divízii Li-gy nárrodov, ale pred decembro-vým žrebom kvalifikácie ME 2020 budeme určite v 2. výkon-nostnom koši...

„To je pravda, ale čaká

nás derby, ktoré nikdy nemá favorita. A môže dopadnúť akokoľvek. Roz-hodnúť môže aj kúsok šťastia, prípadne aktuálna forma v daný deň. Verím, že sa oba tieto fakto-ry priklonia na našu stranu a z Prahy si odnesieme víťazstvo rov-nako, ako keď sme hrali na Let-nej v kvalifikácii o Juhoafrickú republiku.“

● Ako si spätne spomínate práve na duel z 1. apríla 2009, keď sme nad Českom vyhrali 2:1 gólmi Stanislaava Šestáka a Erika Jendrišeka?

„Veľmi dobre, keďže to bol môj prvý kvalifikačný zápas za slovenské áčko. Spomienky sú krásne, te-raz ich už len zopakovať.“

● Ako hodnotíte víťazstvo Česka v Poľsku v prípravnom zápase? Prekvapil vás tento vý-sledok?

„V posledných týždňoch majú Česi celkom dobré výsledky a aj ich herný prejav sa zmenil. Nie som si istý, v akej zostave hrali Poliaci, ale vyhrali u silného sú-pera, a to sa cení. Každý zápas je však úplne iný a ja verím, že uspejeme my. Aj preto, že máme oveľa lepší a skú-senejší káder, kvalitu však musíme preniesť na ihrisko.“

● V našom tíme je viacero hráčov

pôsobia-cich v Česku, ďalší tam hrali v minulosti. Bude to aj z tohto ddôvodu

vybičovanejšie? „Uvidíme. V pr-vom rade to musíme všetko zvládnuť v hla-vách, len tak môžeme vyhrať na ihrisku.“

●Proti Ukrajine ste sa po 2,5 roku vrátili do zostavy Slovenska, aké pocity ste mali v 69. mi-núte poočas príchodu na trávnik City arény?

„Bolo veľmi príjemné nastúpiť po takom dlhom ča-se v slovenskom dreča-se. Potešil som sa, keď som počul ľudí

skandovať moje meno.“ MIROSLAV ANTOL

ZÁPAS LIGY NÁRODOV ČESKO - SLOVENSKO

DNES O 20.45 h V PRAHE

●Proti Česku ste už skórovali, bolo to v marci 2015 v Žiline pri víťazstve 1:0 v prípravnom zápa-se.. Aké máte na to spomienky?

„Veľmi dobré, pretože to bol môj prvý reprezentačný gól a na taký sa nezabúda. Celkovo na ten zápas spomínam rád, lebo sme vtedy predviedli solídny výkon.“

●Plánujete si zopakovať gólo-vú radosť proti českej reprezentá-cii?

„Chcel som dať Čechom gól už v októbri, žiaľ, v Trnave to nevy-šlo. Podstatné je, aby sme zápas zvládli a potom je jedno, či dám

gól ja, alebo niekto iný. Pred me-siacom v Trnave som mal šancu na gól, dúfam, že ďalšiu už pre-mením. Je pre nás výzva zdolať Čechov.“

●Oporou českého mužstva je váš klubový spoluhráč Václav Da-rida. V októbri nemohol nastúpiť pre zrannenie, teraz však figuruje v nominácii trénera Jaroslava Šil-havého.

„Je to skúsený hráč, líder čes-kého tímu. Určite prinesie kvalitu do ich tímu. Pre nich je to len plus, že opäť môže hrať.“

(mar)

Už od roku 2009 pôsobí Pat-rik Hrošovský vo Viktorii Plzeň. Z aktuálneho slovenského kád-ra má z hráčov v poli jedno-značne najbohatšie skúsenosti s českým futbalom. Dlhšie je u našich západných susedov, aj keď s dvojročnou prestávkou, len jeho klubový spoluhráč, brankár Matúš Kozáčik.

„Zápas s Českom chcem vždy vyhrať. Žijem tam dlho a mám tam veľa známych, kto-rých by som rád podppichol na-ším triumfom. Nad detailami za-tiaľ neuvažujem, to príde až po tom, keď uspejeme,“ pousmial sa v rozhovore pre Šport boj-nický rodák. Slováci sa na

praž-ský duel naladili výborným vý-konom aj výsledkom proti Ukra-jine. „ZZ našej strany to bol dob-rý zápas. Podarilo sa nám dať rýchly gól, to nám pomohlo. Pred súbojom v Čeesku to bolo dôležité víťazstvo. Môže nám to dodať sebavedomie, keďže pred-tým sme dva zápasy nezvláádli. Teraz nás čaká derby, čo bude mimoriadne náročné. Videli sme však, že máme veľkú kvali-tu, abyy sme to zvládli.“

Hrošovský nemá v aktuál-nom kádri Česka žiadneho spo-luhráča, Krmenčík, Kopic, Řez-ník či Hejda sú totiž zranení. „Ani hecovačky sme nestihli, oba tímy sa koncentrovali na

svoje minulotýždňové zzápasy. Verím, že bude vypredané a bu-de dobrá atmosféra, takže cel-kovo to bude veľké stretnutie.“

V októbri prišli Česi do Tr-navy pod vedením nového tré-nera Jaroslava Šilhavého, odvte-dy však kormidelníka vymenili aj Slováci: Jána Kozáka nahra-dil Pavel Hapal. „Keď to bude mať rovnaký efekt a aj nám to prinesie víťazstvo, budeme spo-kojní. Po októbrovom súbboji nám dali chalani v kabíne Plz-ne pocítiť, že nás zdolali. Verím, že teraz im to budeme môcť od-p

platiť,“ zakončil debatu Patrik Hrošovský.

(man)

Hrošovský: Verím,

že odplata nám vyjde

Patrik Hrošovský

(vpra-vo) dlhodobo pôsobí

v Česku.

FOTO ŠPORT/ MILAN ILLÍK

Ondrej Duda bol v októbri proti Česku blízko ku gólu, jeho strela tesne minula ľavú

žrď.

FOTO ŠPORT/JANO KOLLER

Zdolať Čechov je výzva

Máme lepší

a skúsenejší káder

Pred novembrovým zrazom sa o ňom hovorilo najviac zo všetkých reprezentantov. Krídelník Miroslav Stoch sa po 2,5-ročnej odmlke

vrátil do slovenského národného tímu a s ním sa dnes predstaví v prestížnom i mimoriadne dôležitom zápase na ihrisku pražskej

Slavie, v ktorej drese herne aj gólovo žiari v aktuálnej sezóne.

ONDREJ DUDA rád spomína na svoj prvý reprezentačný

gól, ktorý strelil práve proti dnešnému súperovi

Miroslav Stoch sa veľmi teší na zápas proti

Česku, ktorý sa odohrá dnes na ihrisku jeho

klubu Slavie Praha.

FOTO ŠPORT/MILAN ILLÍK

(7)

Česi dokonca dostali od hlasu-júcich na portáli iDnes.cz najlep-šiu známku za ostatné tri roky. Vyšplhala sa na hodnotu 2,15, za-tiaľ čo proti Slovákom to bolo 2,28. Predtým naposledy si hráči Česka vyslúžili podobnú pochvalu od svojich priaznivcov za triumf 3:2 v Holandsku na jeseň 2015 v rámci kvalifikácie o postup na ME 2016.

Sedem minút po prestávke sa gólovo presadil legionár zo Samp-dorie Janov Jankto. V šestnástom zápase za národný tím si pripísal druhý presný zásah, keď dokopol do prázdnej bránky loptu po pred-chádzajúcej výbornej práci Schic-ka. „Hovorí sa, že tieto situácie sú jednoduché, ale videli ste pár mi-nút na to Lewandowského... S

S pribúdajúcim časom bol terén čoraz ťažší, musel som sa koncent-rovať, aby som loptu dobre trafil,“ vravel 22-ročný ofenzívny stredo-poliar, ktorý odohral 66 minút.

Jankto si v reprezentácii napra-vil chuť, keďže v Sampdorii na-stúpil v aktuálnej sezóne Serie A v základnej zostave jediný raz. „Potreboval som vzpruhu a gól je na psychiku určite dobrý. Dúfam, že sa mi bude dariť stále viac, v re-prezentácii som predtým nepre-menil veľa príležitostí.“ Kmeňový hráč Udinese si cenil kompaktný výkon celého tímu. „Veľa sa zme-nilo s príchodom novéhoo trénera. Keď sa pozriete na zápasy, ktoré sme hrali za Karla Jarolíma, bol tam vidieť trochu chaos.. Hráči

po-riadne nevedeli, kde majú behať.“ Jaroslav Šilhavý má na lavičke čes-kého tímu bilanciu dve víťazstvá – jedna prehra. „Myslím si, že so Slo-vákmi či s Poľskom, ale aj s Ukrra-jinou, sa nám v zápasoch darilo,“ dodal Jakub Jankto.

Spokojný bol, pochopiteľne, aj nový český kouč. „Začiatok je do-brý, vyzerá to tak, že ideme sprá-vnou cesttou. Skalp silného tímu, akým Poľsko určite je, je veľmi prí-jemný. Krôčik po krôčiku ideme hore,“ uviedol Jaroslav Šilhavý.

Pod jeho vedením pôsobí český tím koncentrovanejšie, kompakt-nejšie a organizovakompakt-nejšie. „Od za-čiatku sme si hovorili, že by sme chceli zlepšiť organizáciu hry. Bez toho to nejde. Rovnakko ako bez správneho výberu hráčov. Musíte sa do nich „trafiť“, to potom robí výsledok.“

Pred kľúčovým zápasom 1. sku-piny B-divízie Ligy národov proti Slovákom krotí 57-ročný rodák z Plzne príliš veľký optimizmus. „Nečakal ssom, že sa nám začne tak rýchlo dariť. Na druhej strane, čo je to rýchlo? Vnímame, že v predchádzajúccich troch zápa-soch bolo veľmi veľa výborných vecí, ale boli tam aj nedostatky, ktoré nebudeme zakrrývať. Bavíme sa o nich a pracujeme na ich od-stránení,“ skonštatoval Šilhavý a veľavravne dodal: „Nechceme si teraz myslieť, že sme niekde hhore a nad nás niet. Do zápasu so Slo-venskom pôjdeme s pokorou a verím, že ho zvládneme.“ (man) Na portáli iSport.cz sa českí

reprezentanti vo videoankete krátko vyjadrili na slovenskú nôtu. Vybraní reprezentanti ma-li odpovedať na otázku, kto je ich najobľúbenejší športovec spod Tatier a kto najobľúbenejší futbalista.

V prvej kategórii jasne domi-noval hviezdny cyklista Peter Sa-gan, ktorého meno zaznelo od ši-estich z celkového počtu

devia-tich hráčov. „Je to výborný šou-men,“ okomentoval stredopoliar berlínskej Herthy Vladimír Dari-da trojnásobného majstra sveta. Na pomyselnom druhom mieste skončil hokejový reprezentant Zdeno Chára. Jan Kopic si vybral Dominiku Cibulkovú a Josef Šu-ral obdivuje hokejového branká-ra Mareka Čiliaka.

Medzi futbalistami zvíťazil so 6 hlasmi zo 14 opýtaných líder

Neapola Marek Hamšík. „Patrí medzi najvýznamnejšie osob-nosti SSC, prirovnávajú ho k Maradonovi,“ skonštatoval brankár Tomáš Vaclík. „Už nie-koľkokráát som hral proti nemu, veľmi mu fandím,“ doplnil Ja-kub Jankto.

Obranca Filip Novák si vy-bral bývalého spoluhráča z Trab-zonsporu Jána Ďuricu, rovnakú voľbu prezentoval aj ďalší

defen-zívny hráč Ondřej Čelůstka. Do „nominácie“ sa dostali aj Mar-tin Škrtel, Juraj Kucka či Milan Škriniar. „Pre mňa je to spolu-hráč z Herthy Ondrej Duda,“ nechal sa počuť spomenutý Da-rida. „Chlapci z Plzne. Matúš Kozáčik, Marek Bakoš, Patrik Hrošovský a určite Marián Či-šovský,“ zakončil stredopoliar Viktorie Plzeň Jan Kopic.

(man)

POĽSKO – ČESKO 0:1 (0:0)

●GÓL: 52. Jankto.

●POĽSKO: Skorupski – B. Bereszyňski, Bednarek, Kamiňski, Kedziora – Frankowski (63. Blaszczykowski), Zieliňski (69. Kadzior), Krychowiak, Grosicki (78. Milik) – Klich – R. Lewan-dowski. Tréner J. Brzeczek.

●ČESKO: Pavlenka – Kadeřábek, Čelůstka, J. Brabec (46. Kalas), F. Novák – Souček (46. Dari-da) – Vydra (66. Gebre Selassie), Pavelka, Dočkal (88. Trávnik), Jankto (66. Skalák) – Schick (77. Doležal). Tréner J. Šilhavý.

●ROZHODOVAL: Klossner (Švajčiarsko) – 34 783 divákov.

FAKTY ZO ZÁPASU

ZÁPAS LIGY NÁRODOV ČESKO - SLOVENSKO

DNES O 20.45 h V PRAHE

Český tím si v príprave poradil so silným Poľskom

a na Slovákov sa naladil ideálnym spôsobom

Výborné veci,

ale aj nedostatky,

hlásil Šilhavý

Lepšie hodnotenie od fanúšikov ako za októbrové víťazstvo

v Trnave v derby nad Slovenskom (2:1) si za zvládnutý prípravný

zápas v Gdansku proti Poľsku (1:0) vyslúžili od fanúšikov českí

reprezentanti. Najlepšie obstáli brankár Jiří Pavlenka, útočník

Patrik Schick, striedajúci univerzál Theodor Gebre Selassie

a strelec jediného gólu Jakub Jankto.

Jakub Jankto (úplne vpravo) oslavuje jediný gól v súboji s Poľskom v spoločnosti

Bořka Dočkala (vľavo) a Patrika Schicka.

FOTO SITA/A1P

Českí reprezentanti vyberali najobľúbenejších slovenských športovcov

Dominancia Sagana a Hamšíka

Cesta do Prahy a veríme, že aj

za víťazstvom, sa začala pre našu reprezentáciu včera predpolud-ním. Let z Bratislavy bol krátky, trval asi 45 minút. Uvidíme, ako budú dnes pripravení českí hráči, ale tunajší lovci autogramov včera boli. Na pražskom Letisku Václa-va Havla ich pri východe čakalo asi tridsať. Naši reprezentanti podpisovali trpezlivo, hoci množ-stvo lovcov autogramov ich spre-vádzalo až k autobusu. Všeobec-ný lov strhol aj mladé Japonky, ktoré rýchlo zisťovali, o akých športovcov vlastne ide a potom sa ešte stihli odfotiť s Martinom Dúbravkom. Dovtedy letargická skupina Talianov zas ožila po tom, čo zbadala hviezdy Serie A. „Skriniar! Hamsik!,“ upozorňova-li sa Taupozorňova-liani. Mnohých domácich potešila aj prítomnosť Antona Ondruša, takže spoločné fotogra-fie a rozdávanie autogramov mu-sel zvládať aj on. V Prahe nie je náhodou. Dnešný zápas bude mať slávnostný podtón v rámci 100. výročia vzniku ČSR, takže v Edene sa zídu osobnosti z oboch strán rieky Moravy – Ivo Viktor, Antonín Panenka, Zde-něk Nehoda, Karel Poborský, To-máš Rosický, Marek Jankulovski, Tomáš Ujfaluši, Jan Koller, Ján Pi-varník, Anton Ondruš, Ladislav Jurkemik, Dušan Galis, Ladislav Petráš či Ľubomír Moravčík...

● ● ●

Ani v zápasovej nominácii proti Ukrajine nakoniec pre problémy s členkom nebol záložník Stani-slav Lobotka. „Bohužiaľ, nedalo sa … Po príchode na Slovensko som bol na magnetickej rezonan-cii a potvrdilo sa, že tam mám ma-lú trhlinu na väze,“ povzdychol si Lobotka. „Radi by sme v Prahe vyhrali, ale vieme, že to bude ná-ročnéé. Česi teraz potvrdili, že

majú celkom dobrú formu. Je možné, že nebudem môcť hrať, hoci by som rádd pomohol,“ dodal záložník Celty Vigo, ktorý včera absolvoval len individuálny tré-ning.

● ● ●

Okrem neho riešili tréner Pavel Hapal a tímový lekár Zsolt Fegy-veres aj zdravotný stav ďalších dvoch hráčov. Adam Zreľák skon-čil po zápase s Ukrajinou s buch-nutým nosom, Juraj Kucka zas s narazeným bokom a menším zranením brušného svalu. „Pred gólom sme kopali roh. S niekým z Ukrajincov som sa zrazil a sil-no som si udrel bedrovú kosť,““ povedal pre webstránku SFZ

Ju-raj Kucka, ktorý v sobotu absol-voval vyšetrenie magnetickou re-zonanciou. Kým Zreľák je v po-riadku, stav Juraja Kucku, ktorý včera netrénoval, sa ešte konzul-toval. „Počkáme si ešte na to, ako to s ním bude, podľa toho sa za-riadime. Verím, že do zápasu bu-dú všetci hráči nachystaní. Nevi-em, či sa to podarí, ale urobíme pre to všetko, “ hovoril včera Pa-vel Hapal, ktorý včera podvečer v Edene spolu s Martinom Škrte-lom absolvoval predzápasovú tla-čovku.

● ● ●

Naši sú optimisticky naladení. „V dobrej nálade sme cestovali, verím, že v ešte lepšej sa budeme

vracať domov,“ povedal tréner Pa-vel Hapal. Na margo dnešného duelu dodal: „Verím, že to budee hlavne pre fanúšikov krásny zá-pas. Určovať, kto je favorit, by bo-la trúfalosť a nechcem túto rollu prihadzovať ani na mužstvo súpe-ra. Narazia na seba dva kvalitné tímy.“ Defenzívnu taktiku od do-mácich nečaká. „Nemyslím si, že budúú hrať na bod alebo zozadu. Očakávam aj z ich strany ofenzív-ny zápas,“ dodal Pavel Hapal. K tlaku v súvislosti s tímom sa vy-jadril Martin Škrtel. „Sme skúse-né mužstvo, dokkážeme sa s tým vyrovnať. Máme kvalitu na to, aby sme vyhrali,“ povedal kapitán nášho mužstva.

JURAJ KUCKA včera v Edene netrénoval, STANISLAV LOBOTKA

len individuálne

Na pražskom letisku rozdával autogramy aj Stanislav Lobotka. Uvidíme, či dnes bude môcť hrať.

FOTO ŠPORT/ MOJMÍR STAŠKO, Praha

Škrtel: S tlakom

sa vieme vyrovnať

(8)

8 FUTBAL

pondelok 19. 11. 2018

Bulhar Georgi Petkov sa v pia-tok stal najstarším európskym brankárom, ktorý odchytal me-dzištátne stretnutie. Hráč Slavie Sofia zasiahol do duelu 3. skupi-ny C-divízie európskej Ligy náro-dov proti Cypru (1:1) vo veku 42 rokov a 8 mesiacov, v Nikózii si na svoje konto pripísal päť ús-pešných zákrokov. Vylepšil dávny

rekord niekdajšieho brankára FC Liverpool Elishu Scotta, ktorý v roku 1936 nastúpil za írsku reprezentáciu, keď mal 42 rokov a 6 mesiacov.

Petkov si na seba navliekol re-prezentačný dres po 9-ročnej

pau-ze. Predtým zasiahol do medzi-štátneho prípravného stretnutia proti Švajčiarsku ešte vo februári 2009. „Beriem to ako niečo nor-málne a nie ako príležitosť, kto-rou sa treba pýšiť. Povedal som uuž predtým, že som kedykoľvek pri-pravený nastúpiť za Bulharsko,“ povedal po zápase Petkov, ktorý sa v minulosti „preslávil“

výbuš-nou povahou či hádkami s roz-hodcami aj protihráčmi. Za ná-rodný tím odchytal dohromady iba 17 zápasov. Petkov sa v augus-te stal najstarším hráčom v deji-nách najvyššej bulharskej súťaže a je druhý najstarší v histórii Eu-rópskej ligy po Američanovi Bra-dovi Friedelovi.

Svetový rekord medzi brankár-mi na reprezentačnej úrovni drží Essam El-Hadary, ktorý mal 45 rokov a 161 dní, keď chytal za Egypt na MS 2018. (sita) Prvá skupina A-divízie Ligy

ná-rodov, v ktorej sa nachádzajú dva-ja poslední majstri sveta Francúz-sko a Nemecko, sa nevyvíja podľa papierových predpokladov. Nem-ci už pred posledným zápasom s Holandskom (hrá sa dnes v Gel-senkirchene) vedia, že vypadnú do B-divízie. Rozhodol o tom piatkový triumf 2:0 Holanďanov nad Francúzmi.

„Je to pre nás trpké, ale musí-me to akceptovať. Naša koncent-rácia teraz smeruje ku kvalifikáciii na ME 2020. Tam si chceme zais-tiť postup a poslať tam opäť silný tím,“ skonštatoval tréner nemec-kej reprezentácie Joachim Löw.

Zverenci Ronalda Koemana, ktorí v tomto kalendárnom roku akoby vstali z mŕtvych, však mo-mentálne ohrozujú aj vedúce po-stavenie Francúzov v skupine. Na triumf v nej a postup na finálový turnaj Ligy národov im stačí re-míza na nemeckej pôde. „Oran-jes“ hrali v piatok výborne. Úra-dujúcich majstrov sveta, ktorí sa na šampionáte v Rusku prezento-vali výbornou defenzívou, donú-tili ku chybám. Prvý gól stretnutia

v Rotterdame dosiahol Georginio Wijnaldum strelou zvnútra šest-nástky. Predchádzalo mu však za-váhanie Stevena N’Zonziho, kto-rý neodvrátil loptu do bezpečia a nedôrazné bránenie Presnela Kimpembeho. Druhý presný zá-sah pridal v nadstavenom čase Memphis Depay, ktorý z pokuto-vého kopu skóroval „panenkov-ským“ spôsobom. O tom, že Fran-cúzi neboli vo svojej koži, svedčí aj fakt, že ich brankár Hugo Llo-ris čelil deviatim priamym stre-lám, čo sa francúzskemu tímu ne-stalo už desať rokov...

„Je to zaslúžené víťťazstvo pre mužstvo, ktoré hralo s nasade-ním, agresívne a kvalitne počas celého zápasu. Na ihrisku bol iba jeden tím s víťaznou túžbou, bol to náš súper. Medzi výkonmi

oboch tímov bol veľký rozdiel. My sme nehrali dobre v útoku, spravili sme príliš veľa technic-kých chýb, jednoducho sme na to nemali. Chceli sme si zabezpečiť prvé miesto v skupine, ale teraz situáciu už nemáme vo vlastných rukách. Malli sme niekoľko zrane-ných hráčov, ale to nám nemôže slúžiť ako výhovorka. Opäť sa ukázalo, že Liga národov je ná-ročná súťaž,“ vyhlásil kormidel-ník Francúzov Didier Descham-ps, ktorému chýbali Paul Pogba, Anthony Martial, Benjamin Men-dy, Thomas Lemar a Lucas Her-nandez.

Ronald Koeman vedie holand-ský národný tím od februára toh-to roku a v deviatich stretnutiach s ním prehral iba dvakrát. V mar-ci s Anglickom 0:1 a v septembri s Francúzskom 1:2. V máji jeho zverenci remizovali v Trnave so Slovenskom 1:1, ale odvtedy sa dosť zlepšili. „Nečakal som, že budeme hrať tak dobre a že proti Francúzom budeme 990 minút lepším tímom. Toto je veľký krok dopredu, som hrdý na svojich hráčov,“ skonštatoval Ronald Koeman. „Občas sme príliš zzaris-kovali smerom dopredu, ale šta-tistiky sú jasné – mali sme 12

streleckých pokusov na bránku, k

kým Francúzi dva. Ak by ich brankár nepodal skvelý výkon, mohlo to byť pokojne 3:0 alebo 4:0,“ doplnil niekdajší obranca s tvrdou strelou, 78-násobný re-prezentant Holandska. „Tennto zápas nám ukázal naše kvality a tímového ducha. Ukazuje sa, že pred nami je svetlá budúcnosť, musííme však v tomto trende po-kračovať. Toto je len začiatok,“ sebavedome vyhlásil Memphis Depay. (mar, sita, tasr)

A-DIVÍZIA

2. SKUPINA

BELGICKO – ISLAND 2:0 (0:0)

GÓLY: 65. a 81. Batshuayi.

BELGICKO: Courtois –

Alder-weireld, Kompany (84. Denayer), Boyata – Meunier, Tielemans, Wit-sel, T. Hazard – Mertens (75. Ja-nuzaj), Batshuayi, E. Hazard (75. Vanaken). Tréner R. Martinez.

ISLAND: Halldorsson –

Inga-son, FjoluInga-son, ArnaInga-son, Magnus-son – A. SigurdsMagnus-son (63. Sigt-horsson), Palsson, A. Gunnars-son, Skulason – A. Gudmundsson (87. Porsteinsson) – Traustason. Tréner E. Hamren.ROZHODOVAL: Grinfeld (Izrael) – 28 891 divákov.

4. SKUPINA

CHORVÁTSKO – ŠPANIELSKO

3:2 (0:0)

GÓLY: 54. Kramarič, 69. a 90+. Jedvaj - 56. Ceballos, 78. Sergio Ramos (z 11 m). ●CHORVÁTSKO: L. Kalinič –

Vrsaljko, Lovren, Vida, Jedvaj – Rakitič (67. Vlašič), Brozovič – Re-bič (73. Brekalo), Modrič, Perišič – Kramarič (89. Pjaca). Tréner Z. Dalič.

ŠPANIELSKO: De Gea –

Sergi Roberto, Sergio Ramos, I. Martinez, Alba – Ňiguez (74. Su-so), Busquets, Ceballos – Rod-rigo (61. Asensio), Aspas (64. Morata), Isco. Tréner L. Enri-que.

ROZHODOVAL: Kulbakov

(Bielorusko) – 33 018 divákov.

B-DIVÍZIA

3. SKUPINA

RAKÚSKO – BOSNA A HERCEG. 0:0

RAKÚSKO: Lindner –

Lai-ner, Dragovič, Hinteregger, Ala-ba – Žulj (82. Janko), Baumgart-linger – Lazaro, Kainz (46. Schlager), Schöpf (67. Grego-ritsch) – Arnautovič. Tréner F. Foda.

BaH: Šehič – Vranješ, T.

Šun-jič, Zukanovič, Čivič – Sarič, Pja-nič (87. Gojak), Bešič – Višča, Džeko, Duljevič (79. Krunič).

Tré-ner R. Prosinečki.ROZHODOVAL: Dallas (Škót-sko) – 37 200 divákov.

C-DIVÍZIA

2. SKUPINA

MAĎARSKO – ESTÓNSKO 2:0 (1:0), góly: 8. Orban, 69. Szalai. ● GRÉCKO - FÍNSKO 1:0 (1:0), gól: 25. vlastný Granlund.

D-DIVÍZIA

1. SKUPINA

KAZACHSTAN – LOTYŠ-SKO 1:1 (1:0), góly: 37.

Sujum-bajev - 49. Rakels. ●ANDORRA – GRUZÍNSKO 1:1 (0:1), góly: 63. C. Martinez -9. Čakvetadze. 1. GRUZÍNSKO 5 4 1 0 10:1 13 2. Kazachstan 5 1 3 1 7:5 6 3. Lotyšsko 5 0 3 2 2:6 3 4. Andorra 5 0 3 2 2:9 3

2. SKUPINA

LUXEMBURSKO – BIELO-RUSKO 0:2 (0:1), góly: 37. a 54. Dragun.

SAN MARÍNO - MOLDAV-SKO 0:1 (0:0), gól: 78.

Damas-can.

POZNÁMKA: V skupinách,

v ktorých chýbajú tabuľky, sa hrali záverečné zápasy včera večer, nájdete ich na 29. strane vo vý-sledkovom servise.

FAKTY ZO ŠTVRTKA

A-DIVÍZIA

1. SKUPINA

HOLANDSKO – FRANCÚZSKO

2:0 (1:0)

GÓLY: 44. Wijnaldum, 90+. Memphis (z 11 m). ● HOLANDSKO: Cillessen –

Dumfries, De Ligt, Van Dijk, Blind – De Roon, F. De Jong, Wijnal-dum (89. Vilhena) – Bergwijn (86. Promes), Memphis, Babel (90+. Aké). Tréner R. Koeman.

FRANCÚZSKO: Lloris –

Pa-vard, Varane, Kimpembe, Digne – N. Kanté, N’Zonzi (81. Ndombele) – Mbappé, Griezmann, Matuidi (65. M. Sissoko) – Giroud (65. O. Dembélé). Tréner D. Deschamps.

ROZHODOVAL: Taylor

(Ang-licko) – 48 000 divákov. 1. Francúzsko 4 2 1 1 4:4 7 2. Holandsko 3 2 0 1 6:2 6 3. Nemecko 3 0 1 2 1:5 1

B-DIVÍZIA

4. SKUPINA

WALES - DÁNSKO 1:2 (0:1)

GÓLY: 89. Bale - 42. N. Jör-gensen, 88. Braithwaite.

WALES: Hennessey – C.

Ro-berts, A. Williams, Chester (50. Ampadu), Dummett (38. Gunter) – Brooks, Ramsey, Allen, T. Law-rence – Bale – T. Roberts (68. H. Wilson). Tréner R. Giggs.

DÁNSKO: Schmeichel –

Dalsgaard, Christensen, M. Jör-gensen, Stryger Larsen – Eriksen,

Schöne (79. Lerager), Delaney, Braithwaite – N. Jörgensen (70. Dolberg), Y. Poulsen. Tréner A. Hareide.

ROZHODOVALI: Kružliak - T.

Somoláni, Hancko (Slovensko) -32 354 divákov. 1. DÁNSKO 3 2 1 0 4:1 7 2. Wales 4 2 0 2 6:5 6 3. Írsko 3 0 1 2 1:5 1

C-DIVÍZIA

3. SKUPINA

CYPRUS - BULHARSKO 1:1 (1:0), góly: 24. Zachariou - 89. Dimitrov (z 11 m). ●SLOVINSKO - NÓRSKO 1:1 (1:0), góly: 9. Verbič - 85.

John-sen. 1. Nórsko 5 3 1 1 5:2 10 2. Bulharsko 5 3 1 1 6:4 10 3. Cyprus 5 1 2 2 5:7 5 4. Slovinsko 5 0 2 3 4:7 2

D-DIVÍZIA

4. SKUPINA

LICHTENŠTAJNSKO -MACEDÓNSKO 0:2 (0:0), góly: 53. Bardhi, 90+. Nestorovski.

VYLÚČENÝ: 50. Wieser

(Lichten-štajnsko). ●GIBRALTÁR - ARMÉNSKO 2:6 (1:1), góly: 10. De Barr, 78. Priestley - 27., 48., 52. a 54. Movsisjan, 66. Kartašjan, 90+. Karapetjan. 1. Macedónsko 5 4 0 1 10:5 12 2. Arménsko 5 3 0 2 12:6 9 3. Gibraltár 5 2 0 3 5:11 6 4. Lichtenštajnsko 5 1 0 4 5:10 3

FAKTY Z PIATKA

NA FINÁLOVÝ

TURNAJ LIGY NÁRODOV

PORTUGALSKO, ANGLICKO, ŠVAJČIARSKO

DO A-DIVÍZIE

UKRAJINA, BOSNA a HERCEGOVINA, DÁNSKO

DO B-DIVÍZIE

FÍNSKO

DO C-DIVÍZIE

GRUZÍNSKO, BIELORUSKO

KTO POSTUPUJE

CYPRUS – BULHARSKO 1:1

HOLANDSKO – FRANCÚZSKO 2:0

15

zápasov po sebe vyhrali Holanďania na rotterdamskom

štadióne De Kuip.

ZAUJALO VO ŠTVRTKOVÝCH, PIATKOVÝCH A VÍKENDOVÝCH ZÁPASOCH LIGY NÁRODOV

Európsky rekord Petkova

Obrovská radosť holandských hráčov po jednom z gólov do siete Francúzska, s číslom 10 strelec druhého presného zásahu Memphis Depay.

FOTO UEFA.COM

„Oranjes“ poslali

Nemcov do B-divízie

DO B-DIVÍZIE

POĽSKO, ISLAND, NEMECKO, CHORVÁTSKO

DO C-DIVÍZIE

SEVERNÉ ÍRSKO, ÍRSKO,

TURECKO

DO D-DIVÍZIE

ESTÓNSKO, SLOVINSKO,

LITVA

(9)

Na milánskom San Sire sa 73-tisíc divákov nedočkalo gólu, hoci videli množstvo šancí a krásnych akcií. Svoj deň mali najmä bran-kári, domáci Gianluigi Donna-rumma a hosťujúci Rui Patricio. Úradujúci majstri Európy si udr-žali dvojbodový náskok pred Ta-lianmi, pre ktorých to bol posled-ný zápas v skupine a obsadili

v nej druhé miesto. Poľsko ako jej tretí účastník je pred záverečným vystúpením proti Portugalsku už istý zostupujúci do B-divízie.

Portugalskí hráči dosiahli trebný bod na zabezpečenie si po-stupu na finálový turnaj, ktorého budú v júni 2019 hostiteľmi, aj bez svojej najväčšej hviezdy Cris-tiana Ronalda. Kanonier Juventu-su Turín si dáva pauzu v národ-nom tíme. Nenastúpil ani v jed-nom z troch duelov LN.

„Postup do finálovej fázy súťa-že je pre nás veľká satisfakcia. Má-me za sebou náročné strettnutie, oveľa ťažšie, ako sme očakávali. Keď sme mali loptu na kopač-kách, bolo náročné sa presadiť p

proti Talianom, ktorí hrali výbor-ne,” povedal portugalský kouč Fernando Santos. Budúcoročný finálový turnaj v Portugalsku sa uskutoční v Porte a Guimaraesi, hrať sa bude v dňoch 5. až 9. júna. Dejisko ešte musí potvrdiť exeku-tíva UEFA na zasadnutí 3. decem-bra, keď sa uskutoční aj žreb po-dujatia. Mala by to však byť iba formalita.

Napriek tomu, že sa Taliansku nepodarilo kvalifikovať medzi

fi-nálovú štvoricu, objavili sa v jeho hre pozitíva naznačujúce, že „azúrovej squadre“ svitá na lepšie časy. Taliani podali jeden zo svo-jich najlepších výkonov za dlhé obdobie, na ihrisku dominovali a pred početnou kulisou si vypra-covali väčšie šance. Napokon z to-ho bola šiesta domáca remíza za sebou. O ich problémoch v kon-covke svedčia len dva strelené gó-ly v štyroch vystúpeniach LN. Obrana Talianska stojí tradične

na pevných nohách, inkasovala len dvakrát. „Nemyslím si, že má-me veľa problémov a úloh, ktoré potrebujeme vyriešiť. Je to otázka

piatich centimetrov tu a desiatich tam,“ poznamenal kouč Roberto Mancini, ktorého zverenci v ta-lianskych dresoch mali výraznú územnú prevahu. „Kúsok po kús-ku vyriešiime aj náš útok. Sme o krok ďalej, ako sme si mysleli. Už sa musíme zbaviť len menšie-ho nedostatku vv koncovke a my to aj dokážeme,“ doplnil Manci-ni, ku ktorého imidžu patrí aj ne-odmysliteľný šál. (lon, sita)

TALIANSKO – PORTUGALSKO 0:0

A-DIVÍZIA

3. SKUPINA

TALIANSKO – PORTUGALSKO

0:0

TALIANSKO: Donnarumma

– Florenzi, Bonucci, Chiellini, Biraghi – Verratti (81. Lorenzo Pellegrini), Jorginho, Barella – Chiesa (87. Berardi), Immobile (74. Lasagna), Insigne. Tréner R. Mancini.

PORTUGALSKO: Patricio

– Cancelo, R. Dias, Fonte, Rui – Pizzi (68. Joao Mario), W. Carvalho, Neves – Bruma (85. Guerreiro), Andre Silva (90. Danilo Pereira), B. Silva. Tréner F. Santos. ● ROZHODOVAL: Makkelie (Holandsko). 1. PORTUGALSKO 3 2 1 0 4:2 7 2. Taliansko 4 1 2 1 2:2 5 3. Poľsko 3 0 1 2 3:5 1

B-DIVÍZIA

2. SKUPINA

TURECKO – ŠVÉDSKO

0:1 (0:0)

GÓL: 71. Granqvist (z 11 m).

TURECKO: Bolat – Celik,

Ayhan, Söyüncü, Kaldirim (87. Bayram) – Yokuslu – Ünder, Tekdemir (72. I. Kahveci), Malli (83. Özyakup), Calhanoglu – To-sun. Tréner M. Lucescu.

ŠVÉDSKO: Olsen – Lustig,

Granqvist, Lindelöf (46. Helan-der), Augustinsson – S. Lars-son, J. JohansLars-son, Ekdal (81. G. Svensson), M. Olsson – Claesson (90. Thelin), Berg.

Tréner J. Andersson.ROZHODOVAL: Kovács (Rumunsko). 1. Rusko 3 2 1 0 4:1 7 2. Švédsko 3 1 1 1 3:3 4 3. Turecko 4 1 0 3 4:7 3

C-DIVÍZIA

1. SKUPINA

ALBÁNSKO – ŠKÓTSKO 0:4 (0:2), góly: 14. Fraser, 45+. S. Fletcher (z 11 m), 55. a 67. Forrest. VYLÚČENÝ: 23. Mavraj (Albánsko).

1. Škótsko 3 2 0 1 7:2 6 2. Izrael 3 2 0 1 4:2 6 3. Albánsko 4 1 0 3 1:8 3

4. SKUPINA

SRBSKO – ČIERNA HORA 2:1 (2:0), góly: 30. Ljajič, 32.

Mitrovič - 70. Mugoša.

RUMUNSKO – LITVA 3:0 (1:0), góly: 7. Puscas, 47.

Kese-rü, 65. Stanciu. VYLÚČENÝ: 87. Novikovas (Litva). 1. Srbsko 5 3 2 0 7:3 11 2. Rumunsko 5 2 3 0 7:3 9 3. Čierna Hora 5 2 1 2 7:5 7 4. Litva 5 0 0 5 2:12 0

D-DIVÍZIA

3. SKUPINA

AZERBAJDŽAN – FAER-SKÉ OSTROVY 2:0 (2:0), góly: 18. Nazarov, 28. Madatov. ● MALTA – KOSOVO 0:5 (0:1), góly: 78. a 80. Avdijaj,

15. Muriqi, 70. Kololli, 86. Ras-hica. 1. Kosovo 5 3 2 0 11:2 11 2. Azerbajdžan 5 2 3 0 7:2 9 3. Faerské o. 5 1 1 3 4:9 4 4. Malta 5 0 2 3 4:13 2

FAKTY ZO SOBOTY

6

domácich zápasov Talianska po sebe sa skončilo nerozhodne.

ZAUJALO VO ŠTVRTKOVÝCH, PIATKOVÝCH A VÍKENDOVÝCH ZÁPASOCH LIGY NÁRODOV

Pristavme sa najprv pri štvrtko-vom nesmierne zaujímaštvrtko-vom stret-nutí. V ňom exceloval spomenu-tý Jedvaj. Najprv v 69. min poslal svoje mužstvo do vedenia 2:1 hla-vičkou pri zadnej žrdi po krás-nom centri Modriča, avšak o de-väť minút neskôr vyrovnal z

pe-nalty Sergio Ramos. Napokon znovu udrel 22-ročný zadák ne-meckého Leverkusenu a v nad-stavenom čase zblízka presnou strelou rozhodol o troch bodoch

pre svoj tím. „Som nadšený a hr-dý z nášho výsledku. Vydal som zo seba maximum, bol to nároč-ný zápas, víťazsstvo znamená pre nás nesmierne veľa. Vedeli sme,

že potrebujeme vyhrať a dokázali sme, že pri vysokej prehre v Špa-nielsku nešlo o viac ako jeden zlý deň,“ konštatoval po víťazstve Jedvaj, pre ktorého to boli prvé dva góly v reprezentácii!

Chorváti išli plní optimizmu do včerajšieho duelu v Londýne. A vypredaný štadión Wembley sa dlho nestačil čudovať. Chorváti totiž ešte necelú štvrťhodinu pred koncom viedli, no napokon neu-držali v rukách postupové karty. O vyrovnanie sa postaral krátko po svojom príchode z lavičky

ná-hradníkov Jesse Lingard a postu-povú definitívu zabezpečil Albió-nu päť minút pred koncom riad-neho hracieho času jeho kapitán Harry Kane. „Toto sa nevidí kaž-dý deň. Som nesmiernne hrdý na svojich zverencov, že sa nevzdali, bojovali až do konca a doslova vy-dreli víťazstvo a posttup na záve-rečný turnaj. Je pre mňa česť viesť týchto chlapcov,” rozplýval sa tréner Angličanov Gareth Southgate.

Chorvátom zostali iba oči pre plač. Napriek dobre rozbehnuté-mu zápasu v ňom napokon neu-speli a v nasledujúcej edícii Ligy národov budú účinkovať v B-diví-zii.

(lon, mar)

Radosť portugalských hráčov Rubena

Dia-sa (vľavo) a Danila z postupu na finálový

turnaj Ligy národov.

FOTO SITA/AP

Ide to aj bez Cristiana Ronalda

Portugalsko sa stalo v sobotu v noci prvým účastníkom finálového

turnaja Ligy národov. Istotu prvenstva v 3. skupine A-divízie si

zaistilo bezgólovou remízou v šlágri na ihrisku Talianska.

Takto sklzom dosiahol Harry Kane (v bielom) víťazný gól Anglicka.

FOTO TASR/AP

Angličanov

spasil Kane

A-DIVÍZIA

4. SKUPINA

ANGLICKO – CHORVÁTSKO

2:1 (1:0)

GÓLY: 78. Lingard, 85.

Ka-ne - 57. Kramarič.

ANGLICKO: Pickford -

Walker, Gomez, Stones, Chilwell -Rashford (73. Sancho), Dier, Delph (73. Lingard), Sterling -Barkley (64. Alli) - Kane. Tréner G. Southgate.

CHORVÁTSKO: L. Kalinič –

Vrsaljko (26. Milič), Lovren, Vida, Jedvaj – Modrič, Brozovič – Re-bič (46. Brekalo), Vlasič (79. Rog), Perišič – Kramarič.

Tré-ner Z. Dalič.ROZHODOVAL: Sidiropou-los (Grécko). 1. ANGLICKO 4 2 1 1 6:5 7 2. Španielsko 4 2 0 2 12:7 6 3. Chorvátsko 4 1 1 2 4:10 4

FAKTY Z NEDELE

Futbalisti Chorvátska vo štvrtkovom šlágri A-divízie Ligy národov odplatili Španielom predchádzajúcu

vysokú prehru na Pyrenejskom polostrove (0:6) a doma ich zdolali 3:2. Hrdinom sa stal obranca Tin

Jedvaj. Ten vykresal iskierku nádeje na postup na finálový turnaj. Ibaže tá zhasla v nedeľu

popolud-ní, keď Chorváti prehrali v Anglicku a zostúpili o úroveň nižšie. Naopak, na účasť na finálovom

tur-naji sa môžu tešiť Angličania.

Imagem

Referências

temas relacionados :