Streda ročník číslo 142 cena 0,60. Basketbalistky. Strana 10 vo štvrťfinále ME!

24 

Texto

(1)

V zápase o postup doň Slovenky včera v Hradci Králové senzačne zdolali favorizované Ukrajinky 82:68

Streda

21. 6. 2017

71. ročník • číslo 142 cena 0,60

App Store pre iPad a iPhone / Google Play pre Android

Naše basketbalistky sú vo štvrťfinále tohtoročného európskeho šampionátu, vo štvrtok v ňom v Prahe nastúpia proti Francúzkam. V zápase o postup doň

zvíťazili včera nad Ukrajinkami 82:68 vďaka výbornému a oduševnenému výkonu celého družstva, v ktorom opäť dominovala fantastická kapitánka

Zuza-na Žirková, autorka 31 bodov!

FOTO TASR/PAVEL NEUBAUER

Keď sa Magdaléna

Rybá-riková vrátila v apríli

sedem mesiacov po

ope-ráciách zápästia a kolena

na dvorce, bola vo

sveto-vom rebríčku na 431.

mieste. Odvtedy z 31

due-lov 25 vyhrala a

poskoči-la už na 107. miesto.

Priznáva, že taký návrat

ani ona sama nečakala.

FOTO TASR/AP

Strana 22

Chcem byť ako Marián Hossa,

vraví hokejista Tomáš Záborský

po prestupe do Tappary Tampere

Strana 8

Myjavský Spartak pre podlžnosti

vylúčili zo IV. ligy,

čo bude s tamojším futbalom?

Strana 6

...život je o láske, napísal

na svojom facebookovom

profile vynikajúci slovenský

cyklista Peter Sagan, ktorý

sa už čoskoro stane prvý

raz otcom. Jeho manželka

Katarína je v piatom mesiaci

tehotenstva.

FOTO FACEBOOK (ps)

Basketbalistky

vo štvrťfinále ME!

Strana 10

Toto

nie je

z palaciniek

Strana 23

Prekvapila

samú seba

(2)

Angličania sa v pondelok po-starali o našu prvú prehru na šampionáte. Je to škoda, a hneď dvojnásobná! Skvelí slovenskí fanúšikovia, ktorých sa na tri-búnach štadióna v Kielcoch ziš-lo možno až osemtisíc, by si to-tiž za sústavnú podporu zaslúži-li vychutnávať úspešnejší výsle-dok. Napriek prehre „sokolí-kov“ vytlieskali.

Našim chlapcom nemožno vy-čítať prístup, nasadenie, či túž-bu. Do zápasu dali všetko, ale tentoraz to na zdatného súpera nestačilo. Škoda, lebo popri svo-jich kvalitách držali v podobe di-váckej podpory v rukách veľký tromf. Angličania išli na vec ši-kovne. Najskôr vypojili z hry Lo-botku, stredopoliar Baker zapi-chol do nášho dispečera svoj po-hľad od úvodného hvizdu. Ich dôrazný pressing nám vyrazil z rúk našu najúdernejšiu zbraň, ktorou je kombinácia. Popritom sme doplácali na ľahké straty

lôpt, množili sa nepresnosti. Stred poľa ovládol súper, Wardo-vi-Prowsovi v priestore dobre se-kundoval Chalobah. Dostali sme sa pod tlak, takže neraz sme mu-seli hroziace nebezpečenstvo od-vracať iba dlhými odkopmi na polovicu súpera. Vypojili sme tak z hry stred poľa, čo umožnilo Angličanom zakladať postupné protiútoky. Všetko sa pred našu bránu vracalo ako bumerang. Osamotený Zreľák vpredu nedo-stal žiadnu typickú loptu, takže v húštine fyzicky dobre

stava-ných anglických defenzívnych obrov si mohol nohy ubehať...

Napriek tomu sme sa ujali ve-denia, keď sme sa - akoby sym-bolicky – presadili typickým anglickým spôsobom: hlavičkou Chriena. Ani potom sa obraz hry nezmenil, naša obrana bola pod sústavným tlakom, stopéri Niňaj so Škriniarom mali plné ruky práce s dominantným Ab-rahamom. Krajní obrancovia Valjent s Mazáňom mohli za-budnúť na zvyčajné podporova-nie ofenzívy. Napriek prevahe

Angličanov sme však v prvom dejstve súpera nepustili do sto-percentnej šance.

Otázka však znela nasledovne: Dokedy mu odoláme? Žiaľ, inka-sovali sme už päť minút po pre-stávke a vyrovnávajúci gól bol vietor do plachiet súpera, o 11 minút prišiel druhý úder. Možno len súhlasiť s pozápasovým po-vzdychnutím si Matúša Bera: škoda, že nás naštartoval až dru-hý gól Angličanov. Príchod strie-dajúceho Bénesa oživil našu hru smerom dopredu, odrazu dostali strach aj Angličania. Víťazstvo si napokon ustrážili aj za cenu si-mulovania a zdržiavania.

Nerobme však z prehry vedu! Na tribúnach v Kielcoch Sloven-sko vyhralo. Škoda, že sme po-stupové karty ponúkli aj ostat-ným účastníkom A-skupiny. No napriek tomu máme aj pred po-sledným zápasom proti Švédsku šancu na postup z 1. miesta.

VLADIMÍR KIKUŠ

Prehra bolí,

nádej žije

2

FUTBAL

streda 21. 6. 2017

C-SKUPINA

ČESKO – TALIANSKO (18.00 h, Tychy) NEMECKO – DÁNSKO (20.45 h, Krakov)

B-SKUPINA

SRBSKO - MACEDÓNSKO

2:2 (1:0)

● Góly: 24. Gacinovič, 90. Djurdjevič - 64. Bardhi (11 m), 83. Giorgiev.

PORTUGALSKO

-ŠPANIELSKO 1:3 (0:1)

●Góly: 77. Bruma - 65. S. Ra-mirez, 90. Merino, 90+. I. Wil-liams.

TABUĽKA B-SKUPINY

1. Španielsko 2 2 0 0 8:1 6 2. Portugalsko 2 1 0 1 3:3 3 3. Srbsko 2 0 1 1 2:4 1 4. Macedónsko 2 0 1 1 2:7 1 Tradičné hodnotenie slovenských

repre-zentantov v škále od 1 do 10, čím vyššia známka, tým lepší výkkon.

●ADRIÁN CHOVAN 6 – V prvom polčase vyriešil úplne všetko, v druhom chytil veľkú šancu Redmonda v 49. min. Za inkasované góly ho nebudeme viniť, iba v prvom prípade mohol lepšie vyboxovať loptu po rohovom kope, keďže vzápätí prišiel gólový center. Celkovo splatil dôveru.

●MARTIN VALJENT 5 – Nenadviazal na nebojácny výkon zo zápasu s Poliakmi. Rých-ly Redmond mu spôsoboval problémy, hoci v prvom polčase ho ešte dokázal ubrániť. V druhom však nie, chyboval pozične pred prvým aj druhým inkasovaným gólom.

●BRANISLAV NIŇAJ 6 – Začal výborne, viackrát dobre zasiahol, opäť sa však nevy-hol aj slabším chvíľam. Súbojovo to bolo v poriadku, rýchlostne menej, čo sa párkrát prejavilo pri zaisťovaní Škriniara. Pri druhom góle naivne skočil na kľučku Redmondovi, hoci vtedy hasil už blkotajúci oheň.

●MILAN ŠKRINIAR 8 – Ďalší dominantný výkon zástupcu kapitána, na všetko však nestačil. Aj na jeho vrub ide druhý gól, keď neúspešne naháňal Abrahama až na polovicu ihriska, všetko ostatné však skvelo vyriešil. Práve jeho súboje s Abrahamom boli ozdo-bou zápasu.

● RÓBERT MAZÁŇ 6 – Začal slabším dostupovaním k hráčom súpera, potom sa zlepšil. Prílišné naviazanie na obranné povin-nosti mu neumožnilo rozhýbať pasívnu hru mužstva vertikálnymi nábehmi. Málo sa dostával do kombinácie, aj on často volil len nakopávané lopty do neznáma.

● STANISLAV LOBOTKA 7 – Najmä v prvom polčase bol výborne bránený, takže sa nedostal ku svojej typickej hre. Nahrádzal to cennou robotou v defenzíve, jeho schop-nosti vyviesť loptu nám však chýbali. Keď sa neskôr dostal do svojich koľají, začali sme byť nebezpeční. Škoda niekoľkých strát.

●ALBERT RUSNÁK 6 – O málo lepší ako druhé krídlo. Málo riskoval v súbojoch 1 na 1, hoci priestor mu nedostatočne otváral krajný bek. Nedostal sa k strelám ani k nebezpečným centrom, pravda, s výnimkou gólového rohu. Mnoho času venoval bráne-niu, za to si zaslúži pochvalu.

●MARTIN CHRIEN 6 – Práve na jeho hlavu posadil Rusnák center pred gólom, zakončenie zvládol excelentne. V strede ihris-ka bojoval často proti priveľkej presile, (aj) preto nezískal dostatočný počet lôpt. Po pre-stávke ho v čase slovenského obrodenia nahradil Bénes.

●MATÚŠ BERO 6 – Azda najviac na ňom bolo vidieť, ako chce jeho slovenské srdce potešiť fanúšikovský dav. Bojoval a potiahol niekoľko akcií, ale nedokázal ich rozvinúť do gólovej šance. Hádal sa o každú loptu či naťahovanie času súperom.

●JAROSLAV MIHALÍK 5 – Bol iba tieň hráča z prvého polčasu súboja s Poľskom. Chýbala mu podpora zozadu, po ktorej by mohol viac rozvinúť ofenzívne krídla, ani sám však nedokázal vzlietnuť. V prvom polčase vyprodukoval jednu dobrú strelu, v druhom už nevládal a strácal aj jednoduchšie lopty.

●ADAM ZREĽÁK 5 – Brutálne ťažká pozí-cia pre hrotového útočníka, keď jeho spolu-hráči len odkopávajú lopty a neviažu s ním kombináciu. V top forme a bez dlhej pauzy po zranení by aj on určite urobil viac, takto bol limitovaný. Nie však iba vlastnou vinou.

● LÁSZLÓ BÉNES, PAVOL ŠAFRANKO a LUKÁŠ HARASLÍN bez známky, hrali menej ako 30 minút – Bénes priniesol potrebné oži-venie, aj keď sa – logicky - chvíľu hľadal. Možno by mu pomohlo naskočiť na viac minút či od začiatku duelu. Šafranko uhral niekoľko lôpt chrbtom k bráne, limitovali ho technické nedostatky. Haraslín urobil sme-rom dopredu niekoľko pekných výpadov.

(man)

SLOVÁCI V ZRKADLE

21. MAJSTROVSTVÁ EURÓPY HRÁČOV DO 21 ROKOV

21. MAJSTROVSTVÁ EURÓPY HRÁČOV DO 21 ROKOV

POĽSKO

POĽSKO

(16. – 30. júna 2017)

(16. – 30. júna 2017)

Z LUBLINU od našich

redaktorov

MIROSLAVA ANTOLA

a VLADIMÍRA KIKUŠA

V Poľsku predvádzajú zodpo-vedné výkony nielen slovenskí futbalisti, ale snažia sa im (mini-málne) vyrovnať aj zástupcovia zväzu, ktorí majú na starosti me-diálne služby. Do Lublinu a Kiel-cov sa z televíznych, rozhlaso-vých a printorozhlaso-vých redakcií vy-bralo takmer dvadsať reportérov či kameramanov, ktorí na dennej báze prinášajú fanúšikom roz-siahly informačný servis. A aby sme mohli dobre a nerušene pra-covať, snaží sa nám

niekoľko-členný tím SFZ vo všetkom vy-chádzať v ústrety. Napokon, je aj vo zväzovom záujme, aby sa (za-tiaľ prevažne pozitívne) správy o účinkovaní našej dvadsaťjed-notky dostávali čo najrýchlejšie a bez väčších problémov k adre-sátom pod Tatrami.

Mozgovým trastom zostavy SFZ je Peter Zeman. Pozície tla-čového hovorcu sa ujal s veľkou vervou, emaily o programe

akti-vít na najbližší deň o pol tretej v noci nie sú v jeho prípade žiad-na výnimka. Vždy dokožiad-nale upravený sa snaží vyhovieť kaž-dej požiadavke a že ich nie je má-lo, keďže každý štáb či redakcia má vlastnú predstavu o zaujíma-vých a špecifických správach z centra diania, asi ani netreba hovoriť.

Dušou zväzového mužstva je Peter Šurin, náš dlhoročný kole-ga a bývalý šéf futbalového odde-lenia. Za SFZ „kope“ už viac ako

dva roky, v Lubline má na staros-ti fungovanie mediálneho centra, ktoré sa výbavou približuje k „veľkému“ Euru spred roka vo Francúzsku.

O zábavu, no nielen o ňu, sa stará šéf technického zabezpeče-nia Juraj Belák, ktorému nikto nepovie inak ako „Seňor“. Tak-mer dvojmetrový chlapisko so zvučným hlasom vie s mikrofó-nom v ruke pred mediálnym ter-mínom rozveseliť aj najzane-prázdnenejšieho kolegu, zároveň

je však vždy „po ruke“, keď čo-koľvek nefunguje. Nefunguje Wi-Fi? Zaseklo sa niečo? Volajte Se-ňora.

Preklady na oficiálnych tla-čovkách má na starosti Marek Majerčák, ktorý sa už párkrát po-trápil pri anglickom rozlúsknutí interných vtipoch na trase novi-nári – tréner Hapal. Základnú zostavu dopĺňa Ján Gerzanič, spojovník medzi médiami a muž-stvom a správca sociálnych sietí pod hlavičkou SFZ.

Zväzové mužstvo „kope“ na jednotku

DOBRÉ RÁNO Z LUBLINU

KOMENTÁR ŠPORTU

Smútok Alberta Rusnáka (vľavo) a Branislava Niňaja (s číslom 2) po prehre s Anglickom.

FOTO TASR/MARTIN BAUMANN, Kielce

Duel so Švédmi

povedie Manzano

Španiel Jesus Gil Manzano bude hlavným rozhodcom štvrtkového zápasu Sloven-ska proti Švédsku v Lubline (20.45 h). Na čiarach mu bu-dú asistovať krajania Angel Nevado Rodriguez a Diego Barbero Sevilla. Pre oba tímy ide o záverečné tretie vystúpe-nie v „áčku“, Slováci aj Švédi ešte sú v hre o postup do se-mifinále aj triumf v skupine.

Tridsaťtriročný Manzano prvýkrát rozhodoval v špa-nielskej Primera Division v auguste 2012 a arbitrom FIFA je od roku 2014. V skupi-novej fáze Ligy majstrov ešte nepískal, v roku 2014 viedol stretnutie Košice – Liberec (0:1) v 2. predkole Európskej ligy. V 19 medzinárodných dueloch nariadil osem pokuto-vých kopov, vylúčil dvoch hrá-čov a priemerne ukázal 3,63 žltej karty na jeden zápas.

(mar)

DNEŠNÝ PROGRAM

(3)

3

FUTBAL

Š-1

41

Systém rozpoznania chodcov zaregistruje prechádzajúcich chodcov na ceste a akusticky a vizuálne na nich upozorní ešte predtým, ako automaticky aktivuje brzdy.

PRIPRAVENÝ NA PREKV

APENIE

POĽSKO

POĽSKO

(16. – 30. júna 2017)

(16. – 30. júna 2017)

21. MAJSTROVSTVÁ EURÓPY HRÁČOV DO 21 ROKOV

21. MAJSTROVSTVÁ EURÓPY HRÁČOV DO 21 ROKOV

●S akým úmyslom ste vstupo-vali do zápasu s Anglickom? – opýtali sme sa autora nášho jedi-ného gólu MMartina Chriena.

„Chceli sme hrať kompaktne a na brejky, čo sa nám v prvom polčase darilo. Snahu sme koru-novali gólom, potom sme si želali udržať do prestávky čisté konto. V druhom polčase sme, žiaľ, do-stali rýchly gól a potom, ako sme hru otvorili, prišiel z brejkovej si-tuácie aj druhý. Myslím si, že v ďalšom priebehu sme už hrali s Angličanmi vyrovnanú partiu, no nepodarilo sa nám aspoň vy-rovnať.“

● V prvom polčase sme mali príliš veľa strát. Málo sme kombi-novali a loptu sme po jej zisku čas-to leen odkopávali do bezpečia. Z čoho to vyplývalo?

„Najmä z toho, že sme boli veľ-mi unavení z presúvania. Keď sme po dlhšom snažení loptu konečne vybojovali, zbavovali sme sa jej, pretože sme nemali dostatok síl

vymyslieť niečo konštruktívne.“

●Potvrdilo Anglicko v tomto zápase úlohu favorita a zvíťazilo zaslúžene?

„Pred zápasom boli určite favo-riti, ale nemyslím si, že by boli oveľa lepší ako my.“

●Na rozdiel od súboja s Poľs-kom, zápas tentoraz gólovo otvo-rilo Slovensko. Konkrétne vy. Bol to naacvičený signál?

„Ja a Adam Zreľák máme za úlo-hu nabiehať pri rohových kopoch na prvú žrď. Albert Rusnák loptu výborne trafil presne do mies-ta, kam som šiel. Som rád, že sa mi podarilo skórovať, aj keď vý-sledok ma veľmi mrzí.“

● Nezopakovala sa situácia z prvého duelu? Vtedy úvodný gól akoby ublížil Poliakom, teraz sme sa po otvvorení skóre stiahli my

a nechali sme Angličanov, aby nás pritlačili do vlastnej šestnástky...

„Gól vždy viac pomôže ako ublíži. Boli sme vtedy na koni, vy-mýšľať museli Angličania. My sme len čakali, aj keď v konečnom dô-sledku to asi bola chyba.“

●V prvom polčase sme často bránili až v systéme 6-4-0, keď sa obe krídla zatiahli na miesta kraj-ných obrancov, vtedy však vzni-kala diera v strede ihriska. Ako ste to vnímali?

„Angličania si často odskako-vali z útoku do hĺbky poľa. Nieke-dy sa v strede objavilo aj päť súpe-rových hráčov, takže bolo naozaj ťažké ich ubrániť.“

●Čo znamená táto prehra z po-hľadu naplnenia postupového cie-ľa?

„Už to nemáme vo svojich ru-kách. Do zápasu so Švédmi pôjde-me s úmyslom vyhrať a potom bu-deme dúfať.“

(man)

POZNÁMKA ŠPORTU

Aj keď o slovenskej fanúšikov-skej enkláve do Kielcov na zápas proti Anglicku sme písali už včera, tento počin si zaslúži ešte niekoľko riadkov. Priaznivci v bie-lych či modrých reprezentačných dresoch pripravili nielen hráčom, ale aj sami sebe veľkolepé diva-dlo. Nádherne zaspievaná štátna hymna pred zápasom, gólová osla-va hlavičky Martina Chriena, zbo-rový Macejko či „slovenské“ mexické vlny, to boli momenty, ktoré zostanú pondelňajším návštevníkom Kolporter arény ešte veľmi dlho vryté v pamäti. Napriek neúspešnému výsledku... Hoci sa po úspešnom vstupe do turnaja proti domácim Polia-kom (2:1) a aj vzhľadom na men-šiu vzdialenosť od slovenských hraníc očakávala v Kielcoch vyš-šia návšteva, realita napokon prevýšila akékoľvek predpokla-dy. Konkrétne číslo sa už nikdy nedozvieme, keďže slovenskí priaznivci boli roztrúsení po celom štadióne a vstupenky si zabezpečovali rôznymi kanálmi, podľa odhadov však mohlo ísť až o osem tisíc ľudí. V pomere

k celkovej kapacite štadióna (15 500) i zahlásenej oficiálnej návšteve (12 087) ide s veľkou pravdepodobnosťou o rekord v počte Slovákov na zahranič-nom futbalovom stretnutí.

Vlani na francúzskom senior-skom Eure sa naši fanúšikovia tiež nenechali zahanbiť, do Lille ich na skupinový súboj s Rus-kom (2:1) prišlo údajne až 10 000 (podľa niektorých zdrojov dokonca 12-tisíc), v 50-tisícovom kotli sa však predsa len stratili o niečo viac. Teraz si ľudia spod Tatier podmanili (takmer) celé Kielce a zopár Angličanov úplne pohltili.

„Sme veľmi vďační za takúto podporu. Nesmierne ma mrzelo, že hoci nás diváci vyprevádzali potleskoom, my sme ich nepoteši-li lepším výsledkom. Za celozá-pasové povzbudzovanie si to zaslúžili,“ podotkol na fanúši-kovskú tému stopér Milan Škri-niar. Ďalší líder dvadsaťjednotky Stanislav Lobotka bol príjemne šokovaný, koľko divákov sa zišlo na tribúnach. „OO to viac sme boli nahnevaní, že sme im nepripra-vili krajší zážitok v podobe víťaz-stva či aspoň remmízy.“ (man)

Úspešný strelec proti Anglicku MARTIN CHRIEN o taktike, stratách lôpt i síl

Vyčkávanie po góle bola chyba

Niekedy sa v strede objavilo aj

päť súperových hráčov, takže

bolo naozaj ťažké ich ubrániť.

Spoločne s Adamom Zreľákom bol Martin Chrien najlepší strelec Slo-venska v úspešnej kvalifikácii o Euro 2017. Obaja zaznamenali zhodne päť gólov. Stredopoliar Plzne Martin Chrien sa pondelňajším zásahom do siete Anglicka posunul na métu šesť, vďaka čomu je momentálne top slovenský kanonier v aktuálnom cykle ME dvadsaťjedenročných. Azda sa útočník Jablonca Adam Zreľák nenechá zahanbiť a vo štvrtok proti Švédom svojho spoluhráča (minimálne) dorovná.

NAJLEPŠÍ STRELEC

a) AK VYHRÁ NAD ŠVÉDSKOM a...

- Anglicko získa v zápase s Poľskom maximálne jeden bod. b) AK REMIZUJE SO ŠVÉDSKOM AKÝMKOĽVEK SKÓRE a... - Poľsko zdolá Anglicko so skóre 1:0.

c) AK REMIZUJE SO ŠVÉDSKOM SO SKÓRE 2:2 a...

- Poľsko zdolá Anglicko so skóre 2:1 a zároveň dostanú Poliaci posledný hrací deň rovnaký počet alebo viac žltých kariet (prípad-ne červených) ako hráči Slovenska.

d) AK REMIZUJE SO ŠVÉDSKOM SO SKÓRE 3:3 a vyššie a... - Poľsko zdolá Anglicko so skóre 2:1.

KEDY SKONČÍ SLOVENSKO PRVÉ V A-SKUPINE?

1. Počet bodov zo vzájomných zápasov 2. Gólový rozdiel v skóre zo vzájomných zápasov 3. Počet strelených gólov vo vzájomných zápasoch

4. Celkový gólový rozdiel v skóre zo všetkých zápasov v skupine 5. Vyšší počet strelených gólov vo všetkých zápasoch v skupine 6. Menej disciplinárnych bodov nazbieraných vo všetkých zápasoch v skupine (3 body = červená karta, 1 bod = žltá karta)

7. Lepší koeficient reprezentácie do 21 rokov (v čase žrebu závereč-ného turnaja - 1. decembra 2016)

ČO ROZHODUJE O PORADÍ V SKUPINE:

Mnohí priaznivci počas šampio-nátu vyčítajú Matúšovi Berovi pri-časté debaty s rozhodcom či pro-testovanie. V oboch prípadoch ide o záležitosti, ktoré znižujú kon-centráciu hráča na zápas. Bero sa niekoľkokrát neovládol v prvom súboji s Poľskom a opakovalo sa to aj v zápase proti Anglicku. Vtedy dokonca expresne rýchlo: Bero schytal úder lakťom, následne od-plácal a už v 13. minúte dostal žltú kartu. „Mňa to nerozhodilo, ide mi len o princíp. Už v dueli s Poľskom som dostal jednoznačný šľapák,

ktorý mal rozhodca odmeniť žltou kartou. To miesto ma bolí doteraz, mám na ňom obrovskú modrinu. V ďalšom zzápase som schytal na začiatku úder lakťom a hneď na to som dostal žltú kartu. Žiaľ, je to moja chyba,, mal som to v hlave zvládnuť, ale tá emócia vo mne za-hučala a fauloval som,“ povedal stredopoliar Trabzonsporu.

Aj napriek pocitu krivdy bude musieť Bero vo štvrtkovom stret-nutí proti Švédsku zaťať zuby, kro-tiť vášne a zamknúť si ústa na tri západy. Pri súčasnom vývoji, keď

majú šancu postúpiť z 1. miesta eš-te všetci účastníci A-skupiny, totiž môže prísť k zaujímavej situácii. Určitá zhoda výsledkov zabezpečí, že o víťazovi „áčka“ (vtedy už len medzi Poľskom a Slovenskom) bu-de rozhodovať disciplinárne krité-rium. Mužstvá zbierajú body za žlté karty (1) a za vylúčenia (3). Čím je skóre nižšie, tým lepšie. A ako to vyzerá po dvoch zápa-soch? Slováci aj Poliaci majú mo-mentálne štyri body, každá žltá karta preto môže mať prívlastok

osudová. (kik, man)

Za určitých okolností môže víťaza A-skupiny určiť disciplinárne kritérium (počet žltých a červených kariet)

Príjemný fanúšikovský šok

Treba krotiť vášne a zatvoriť ústa

1. Anglicko 2 1 1 0 2:1 4 2. SLOVENSKO 2 1 0 1 3:3 3 3. Švédsko 2 0 2 0 2:2 2 4. Poľsko 2 0 1 1 3:4 1

POZNÁMKA: Na 1. mieste ešte môžu skončiť všetky štyri tí-my. Ak Poliaci zdolajú vo štvrtok Anglicko a Slováci remizujú so Švédskom, bude o víťazovi sku-piny rozhodovať minitabuľka troch tímov (Slovensko, Poľsko, Anglicko).

TABUĽKA A-SKUPINY

Radosť Martina Chriena po góle do siete Anglicka.

FOTO TASR/MARTIN BAUMANN, Kielce

(4)

Dvadsaťdvaročný motor sloven-skej zálohy potvrdil, že po zápase v Kielcoch sa mu zaspávalo oveľa ťažšie ako po prvom vystúpení Slo-venska na turnaji. „Prehrali sme, musíme rešpektovať silu Angliča-nov. Škoda, že sme nevyťažili gól zo záverečného ttlaku a nezískali sme aspoň bod,“ vravel po zápase sklamaným hlasom. Hapalovi zve-renci nepredviedli proti Albionu typický kombinačný futbal s veľ-kým počtom nábehov, kolmých prihrávok a centrov. „Boli sme veľ-mi nepresní a súper to využil. Zby-točne sme odkoppávali loptu, vďa-ka čomu nás Angličania zavreli. Keď sme ju potom prácne získali, nemali sme silu a energiu, aby sme z toho niečo vyťažili.“

Slovákom sa podarilo ustáť proti favoritovi prvý polčas, po úspešnej štandardke a hlavičke Chriena sme dokonca viedli. „Cez prestávku sme si vraveli, že musí-me hrať vyššie, pretože postavenie v hlbokom bloku nás stállo veľa síl. Žiaľ, nechali sme sa znovu za-tlačiť.“ Angličania si uzurpovali stred ihriska, odkiaľ rozvíjali svoje

útočné akcie. „Majú skúsených hráčov. Jeden si odskočil, ďaalší be-žal za obranu, veľmi ťažko sa to čítalo. Mali sme dlhšie udržať stav 1:0, potom by súper viaac otvoril hru a znervóznel by,“ konštatoval Stanislav Lobotka.

● ● ●

Jeho aj ostatných spoluhráčov potešil v pondelok večer aspoň vý-sledok druhého zápasu „áčka“ Poľsko – Švédsko (2:2), ktorý zna-mená pred záverečnými súbojmi predsa len o niečo lepšiu pozíciu pre Slovensko. „Ak by sme nad Anglickom vyhrali, už sme mohli byť v semifinále... To je však teraz minulosť, v prvoom rade sa musí-me koncentrovať na náš posledný zápas. Aj Poliaci majú po remíze ešte o čo hrať, azdaa to zvládnu. My proti Švédom urobíme maxi-mum a uvidíme, čo to prinesie.“ Kapitán severanov Kristoffer Ols-son pôsobil dva a pol roka v dán-skom Midtjyllande, Lobotka ho dobre pozná. „Je to šikovný stre-doppoliar. Dobre zapadá do švéd-skeho mužstva, ktoré je veľmi kompaktné, s prepracovanou

de-fenzívou. CCez ňu sa nám bude ťaž-ko presadzovať.“

Legionár z dánskeho Nordsjael-landu si pred prvým zápasom na Eure – aj za pomoci Milana Škrini-ara – zmenil účes. Žiada si to po neúspechu s Albiónom ďalšiu zme-nu? „Nuž, veľa vlasov už na hlave nemám, ale možno skúsim štýl Bra-zílčana Ronalda z MS 2002,“ po-tvrdil postupne zlepšujúcu sa nála-du. „Šancca stále žije, tak to musí-me vnímať. Už je neskoro na smú-tok. Keby nám niekto povedal, že pred poosledným duelom budeme bojovať o postup, brali by sme to.“

● ● ●

Pravdepodobne to bol aj vyda-rený výkon proti červeno-bielym Poliakom, ktorý utvrdil

predstavi-teľov iného mužstva s týmito cha-rakteristickými farbami o kvali-tách slovenského reprezentanta. Včera predpoludním sa totiž na internete objavila správa, že Sta-nislav Lobotka by mohol zamieriť do pražskej Slavie. „Atletico Mad-rid má tiež bielo-červené dresy, takže možno sa ozvú aj odtiaľ. Ne-bol by som prroti,“ zasmial sa ši-kovný záložník a potom už váž-nejšie doplnil: „Som rád za každú ponuku. Slavia vyhrala titul, je to dobrá adresa. Určite je iné bojo-vať v Česku o titul ako v Dánsku o stred tabuľky. Do tímu sa sna-žia zobrať viacero kvalitných hrá-čov, buudú hrať 3. predkolo Ligy majstrov. Teraz však ešte nerie-šim, či ostanem v Nordsjaellande alebo nie.. Koncentrujem sa na Švédsko, potom nás budú čakať ďalšie zápasy Eura... A až neskôr to budem vnímať iintenzívnejšie.“ MIROSLAV ANTOL

STANISLAV LOBOTKA o záujme Slavie Praha: Dobrá adresa, možno sa ozve aj Atletico Madrid

4 FUTBAL

●Čo poviete na víťazný vstup Slovenska do ME a výkon v dueli s Poľskom?

„Na úvod sme zvládli ťažký zá-pas, pretože Poľsko bolo z pozí-cie organizátora pasované za ve-ľkého favorita. Navyše, domáci tábor mal veľké reči o tom, ako nás prevalcuje... Vždy, keď na ta-komto významnom turnaji zvlád-nete prvý náročný duel, je to po-zitívne.“

●Žiaľ, ten ďalší proti Anglic-ku sme už prehrali...

„Mal opačný vývoj ako prvé vy-stúpenie. Vstúpili sme doň dobre, dali sme si pozor na začiatku, strelili sme vedúci gól. Škoda dvoch inkasovaných po prestáv-ke, takže po deväťdesiatich minú-tach sme ostali bez bodu. Vždy je nepríjemné, keď mužstvo prehrá. Do kariet nám však zahrala remí-za v zápase Poliakov so Švédmi, takže všetko stále ostáva otvore-né. Chlapci musia čo

najrýchlej-šie zregenerovať a pripraviť sa na posledný duel so Švédskom.“

●Po príchode do slovenského tábora ste si zrejme podebatovali aj s trénerom Hapalom. O čom?

„Boli to rozhovory na bežné té-my. Rozprávali sme o futbale, aj o rodine. Popritom som sa po-zhováral aj s hráčmi a tiež členmi realizačného tímu.“

●Boli ste účastník ME 2000 hráčov do 21 rokov. Vyvolala prí-tomnosť na Eure 2017 vo vás spo-mienky na úspešné obdobie spred sedemnástich rokov?

„Určite! Sú to neskutočné spomienky. V Bratislave boli vypredané štadióny, ľudí sme doslova pobláznili. Fandili nám, bol to krásny pocit. Bolo úžasné, že aj táto mladšia kategória priti-ahla do hľadiska priaznivcov. A to

sa deje aj teraz. Z to-ho, čo som mal mož-nosť vidieť pred zápa-som v Kielcoch či po-čas neho, to bola f antázia. Naši sa

v Poľsku musia cítiť doslova ako doma. Ľudia prišli fandiť, lebo milujú futbal. Teší ma aj veľ-ký záujem médií o túto uda-losť. Futbal je práve o tom.“

● Ako účinkovanie na tomto podujatí ovplyvnilo vašu kariéru?

„Pri účasti na šampionáte nerozmýšľate nad tým, čo ste dokázali. To príde až postu-pom času, po

niekoľ-kých rokoch.“

● Cíti aj ambasádor pred zá-pasmi podobnú nervozitu ako hráč?

„Ani nie, pretože viem, čo slo-venské mužstvo hrá, ako je po-skladané. A to ma upokojuje.“

● Čo by ste priali súčasnej dvadsaťjednotke?

„Aby prekonala štvrté miesto našej generácie z roku 2000 a skončila čo možno najvyššie. Prajem jej to úprimne, z celého srdca.“

●Čo je kľúč k tomu, aby sa na Eure 2017 dostala čo najďalej?

„Veľa víťazstiev...“

●Skúste niekoľkými slovami čo najvýstižnejšie opísať tím tré-nera Hapala.

„Srdce, charakter, dôvera, reš-pekt.“

● Ktorý z hráčov súčasného mužstva by mohol mať pred se-bou najúspešnejšiu kariéru?

„Myslím si, že každý jeden je nositeľ kvality a nie je náhoda, že

sa dostal na Euro. Vždy vyzdvi-hujem radšej mužstvo ako jednot-livcov. Aj keď vieme, že zápasy rozhodujú silné individuality. Je výborné, že v našom tíme ich má-me viacero.“

●V ktorom hráčovi sa vidíte najviac?

„V mužstve.“

●Áno, tím je rozhodujúci, ale vidíte v ňom aj nejakú hviezdič-ku?

„Sú v ňom chlapci, ktorí to môžu dotiahnuť ďaleko a po skončení v tejto vekovej kategó-rii majú otvorené dvere do se-niorskej reprezentácie. Je dobré, že stále vychovávame kvalitných futbalistov.“

●Skúste povedať aspoň tri me-ná...

„Či sú to brankári, vzadu Škri-niar, Ňiňaj, Mazáň, v strede Lo-botka, Bénes, Mihalík, vpredu Zreľák. Vidíte, a zasa som pri ce-lom mužstve...“ (kik + man)

streda 21. 6. 2017

POĽSKO

POĽSKO

(16. – 30. júna 2017)

(16. – 30. júna 2017)

21. MAJSTROVSTVÁ EURÓPY HRÁČOV DO 21 ROKOV

21. MAJSTROVSTVÁ EURÓPY HRÁČOV DO 21 ROKOV

Pred zápasom proti Anglicku prišiel dvadsaťjednotku povzbudiť MAREK MINTÁL

Jeden z ambasádorov slovenskej dvadsaťjednotky na Eure 2017 je Marek Mintál.

Tridsaťde-väťročný bývalý reprezentant, legenda 1. FC Norimberg a kráľ strelcov bundesligy

v sezóne 2004/05, zavítal v nedeľu medzi Slovákov. O deň neskôr na štadióne v

Kiel-coch už sledoval náš súboj proti Angličanom.

Marek Mintál je ambasádor nášho výberu na európskom

šampionáte do 21 rokov.

FOTO TASR/ERIKA ĎURČOVÁ

Bárs by prekonala naše 4. miesto!

Marek Mintál si v sezóne 2004/05 v drese 1. FC Norimberg

vystrie-ľal honor kráľa strelcov nemeckej bundesligy. Od redakcie Kicker za to prevzal maketu kanóna. Kde je prestížna trofej umiestená v súčasnosti? „Je vystavená v norimberskom múzeu. Vždy je predsa lepšie, ak ju vidia ľudia, než aby na ňu niekde doma v pivnici sadal prach,“ povedal hráč, ktorý si počas kariéry pre gólový inštinkt tichého zabijaka vyslúžil prezývku Fantóm.

KEĎ NA KANÓN NESADÁ PRACH

Vybehne na Švédov

s Ronaldovým zostrihom?

V oboch doterajších stretnutiach Slovákov na Eure patril Stanislav Lobotka k najlepším hráčom. Po

víťaz-nom súboji s Poľskom (2:1) ho technická komisia UEFA vyhlásila za Muža zápasu, nestratil sa ani v

neús-pešnom vystúpení proti Anglicku (1:2), hoci tam ho súper – najmä v prvom polčase – výborne bránil.

97

percentnú úspešnosť prihrá-vok má na turnaji Stanislav Lo-botka (107 zo 113). Medzi Slo-vákmi je najlepší, druhý v poradí je Milan Škriniar (94 percent).

Ronaldo (vo výreze)

prekva-pil na MS 2002 fanúšikov

takýmto účesom, napodobní

ho náš Stanislav Lobotka?

Stanislav Lobotka v zápase

proti Anglicku.

FOTO TASR/ MARTIN BAUMANN

(5)

5

FUTBAL

●S akými pocitmi ste sa stretli s bývalými spoluhráčmi z MS v Či-le?

„S nádhernými. Prešlo 55 rokov, čo je veľmi veľa. Je to polstoročie a je to vidieť. Zišli sme sa šiesti, eš-te je zopár tých, ktorí sa z rôznych dôvodov nemôžu na takýchto stretnutiach zúčastňovať – ale ďal-ší už medzi nami nie sú. Aj preto sa veľmi teším a zažívam aspoň čiastočne tie pocity, čo vtedy.“

●V Čile ste dali Mexičanom ve-ľmi rýchly gól už po 16 sekundách hry – až o štyridsať rokov ho pre-konnali Turci na MS 2002. Čo k to-mu bolo potrebné, aby ste ho moh-li dať tak rýchlo?

„Športové šťastie. Ja som ho mal. Zbehlo sa to totiž naozaj veľ-mi rýchlo. Už pred zápasom s Me-xikom sme mali istý postup. Mexi-čania zas vedeli, že už sú vyradení. Pred úvodným hvizdom sa rozo-stavili zvláštne, mali tam veľa

voľ-ného miesta. Rozhodca zapískal, ja som vyrazil do toho voľného pri-estoru. Dostal som prihrávku od Masopusta, zrýchlil som. Brankár bol pri druhej žrdi, takže sa akoby vracal, ja som vypálil a bol z toho gól.“

●Na tento moment sa asi nedá zabudnúť.

„Ja na to nezabudnem. Keď za-vriem oči, tak to vidím. Sú veci, ktoré sa vám vybavujú a mozog si ich pamätá. Zrejme to bude tým, že to bol veľký zážitok.“

●Nedúfali ste, že tento rekord nikdy nikto neprekoná?

„To zas nie. Hoci, trvalo to dlhý čas, takže to asi nebolo ľahké. Ale netrápilo ma to.“

●Nemrzelo vás, že potom ste si už na turnaji nezahrali?

„To viete, že áno. Kto by nechcel hrať? Ale bol som šťastný, že tam som. Boli tam aj spoluhráči, ktorí si nezahrali vôbec.“

●Myslíte si, že československé mužstvo vtedy mohlo vo finále zdolať Brazílčanov?

„Ja som vo finále nehral, ale myslím si, že sme ho mohli pokoj-ne vyhrať. Dostali sme pomerpokoj-ne lacné góly a vo finále nám nepria-lo šťastie. Myslím si, že nám bonepria-lo tvárou otočené predtým, v skupi-ne i vo vyraďovacej fáze a vo finále

už akoby bolo trochu unavené. Ale druhé miesto bolo aj tak krásne. Hoci už vtedy sme si vraveli, že sme na to mali...“

●Je pre vás celkovo Čile a rok 1962 tou najkrajšou spomienkou? „Ale áno. Jednak som mal vtedy len 21 rokov, takže všetko okolo mi pripadalo neuveriteľné. Snom každého futbalistu je hrať na maj-strovstvách sveta. Podarilo sa mi to a navyše sme skončili druhí.“

● ● ● ●Proti jednému slovenskému mužstvu ste dali dva góly vo zvlášť dôležitom zápase – na konci sezó-ny 1961/62 v baráži o zotrvanie v lige proti Žiline (2:0).

„Sparta v histórii zostúpila raz, keď som už v nej nebol. Do spomí-nanej baráže teda nezostúpila ani raz. Vtedy sme k tomu mali veľmi blízko. Žilina mala výborné muž-stvo na čele s Horváthom a zostup bol na vlásku. Hralo sa v Brne,

bo-lo tam 35 000 divákov, za nami do-cestovalo 20-tisíc sparťanských fa-núšikov, čo bol určite najväčší vý-jazd v histórii klubu. Dal som dva góly a tie pomohli zachrániť Spartu v lige. Na niečo také sa nezabúda.“

●V Európskom pohári majstrov ste v drese Sparty odohrali niekoľ-ko skvelých zápasov. Najmä dva proti AAnderlechtu (3:2, 3:3), ktoré-mu ste dali päť gólov.

„To boli stretnutia, v ktorých sa až čudujete, ako vám všetko vy-chádza. Na čo som siahol, to išlo. Jeden gól som dal z diaľky, pri ďal-šom zle vybehol brankár. Každý bol iný, pri každom bola nejaká zhoda náhod. Samozrejme, cenil som si to a stále cením, často sa ma na to vypytujú. O tých piatich góloch rozprávam rád (smiech).“

●A čo iných päť gólov? Marec 1966, Partizan Belehrad – Sparta 5:0 v odvetnom zápase EPM.

„No, tak na tie sa ma vypytujú

tiež dosť často (smiech). Nuž, nie sú len pekné zážitky. Poviem vám však – ja dodnes neviem, čo sa dy stalo. Bolo to zvláštne, ba aj vte-dy po tej prehre. My sme si naprí-klad hneď neuvedomili, že je to hanba. Prehrali sme 0:5, vrátili sme sa do Prahy a došlo nám to o deň alebo o dva. Potom sme sa báli vyjsť na ulicu.“

●Takže prečo ste vtedy tak vy-buchli?

„Neviem. Hovorilo sa, že nám Juhoši dávali niečo do jedla. Ja to nemôžem potvrdiť, ani vyvrátiť. Bolo tam dosť takých momentov, pri ktorých to bolo možné a oni už jeden taký „malér“ mali predtým. Ale fakt je, že my sme si to prehra-li už v prvom zápase na Sparte. Vy-hrali sme 4:1, ale mohli sme 8:1, toľko sme mali šancí. Keď nám po-tom pred duelom v Belehrade uka-zovali päť prstov, tak sme sa smia-li. Žiaľ, smiech nás prešiel...“

● ● ●

●Mali ste niekoľko spoluhrá-čov zo Slovenska, ale výnimočný bol najmä Andrej Kvašňák, však?

„Čo k nemu povedať? Bol to vy-nikajúci futbalista a neviem, či tu od jeho čias taký bol. V Sparte ur-čite nie. Hrali sme spolu v klube i v národnom tíme. Ťažil som z je-ho prihrávok, dával som z nich ve-ľa gólov. Dal som 121 ligových gó-lov a keby som to mohol odha-dnúť, tak poviem, že aspoň tretina bola po jeho prihrávkach. Nič sme si nemuseli hovoriť. Mal loptu, po-zrel sa, ja som mrkol, išiel do neja-kého priestoru a tá milimetrová prihrávka tam išla tiež. Boli sme samozrejme veľkí kamaráti, na ih-risku i mimo neho. A boli sme sú-časťou útoku, ktorý bol v nejakej ankete vyhlásený za najlepší v his-tórii Sparty – Pospíchal, Mráz, Kvašňák, Mašek, Vrána. Neviem, či ho nejaký prekoná, pri všetkej skromnosti. Mám totiž pocit, že minulé časy boli k talentom akosi štedrejšie.“ MOJMÍRR STAŠKO

Štyridsať rokov držal rekord v podobe najrýchlejšieho gólu na MS, jeho prelomenie však VÁCLAVA MAŠEKA netrápilo

Počas kariéry vyštudoval techni-ku (ČVUT, České vysoké učení technické), v roku 1970 získal inži-niersky diplom. „Ja som študoval všetko možné. Najprv jedenásť-ročenku, teda gymnázium. Po-tom som chcel ísť na ČVUT. Aj som urobil skúšky, ale nevzali ma, pretože otec bol živnostník a mal záhradkárstvo. Tak som rok pracoval v ČKD a odtiaľ ma poslali na štúdium priemyslovky. Keď som ju skončil, zas som skúšal techniku a už som sa tam dostal,“ spomína Václav Mašek.

NA ČVUT NA DVAKRÁT

Aký je vzťah Václava Mašeka k Slovensku? „Pozitívny. Stále som sem chodil rád a trvá to do-dnes. Mal som tu veľa kamará-tov a stále ich mám dosť, hoci aj z nich pochopiteľne ubudlo. Bo-lo mi ľúto, keď sa federálny štát rozdelil a myslím si, že sa to pre-javilo aj vo futbale. Keby teraz existoval spoločný česko-sloven-ský výber, určite by mal veľkú si-lu a mal by šancu na úspech.“

NA SLOVENSKO CHODÍM RÁD

Svoj prvý ligový gól dal v marci 1959 proti Slavii. Svoj posledný li-gový gól dal v apríli 1973 tomu isté-mu súperovi. „To bol môj ďalší ži-votný zážitok. Ten prvý som dal ešte vo veku dorastenca, ten po-sledný ako odchádzajúci veterán. Vo vzťahu k derby Sparta – Slavia to bola pre mňa česť, že som si gólovú bilanciu orámcoval takto.“

VÝBORNE ORÁMCOVANÉ...

Tradovalo sa a stále sa traduje, že mal malé nohy a nosil kopačky s veľkosťou 39. „Pekná blbosť! Samozrejme, registroval som to, aj keď neviem, odkiaľ sa táto fáma vzala. Nemal som veľké nohy, ale 42 zas neboli až také malé.“

ČÍSLO KOPAČIEK?

PEKNÁ BLBOSŤ!

Narodil sa 21. marca 1941. S futbalom začínal v klube ABC Braník, do Sparty prešiel v se-demnástich rokoch. Dvakrát sa s ňou tešil z titulu (1965, 1967). Je klubovou ikonou – strávil v ňom pätnásť sezón, odohral 677 zápa-sov, z toho 306 ligových. Celkovo dal za Spartu 406 gólov. Z nich bolo 121 ligových gólov, je čle-nom Klubu ligových kanonierov. Až sedemkrát bol kráľom strelcov v československej lige. Za repre-zentáciu Československa odohral 16 zápasov a dal v nich 5 gólov. Jeden z nich padol na MS 1962, na ktorom získal Václav Mašek strieború medailu – Mexiku ho dal už v 16. sekunde zápasu. Až na MS 2002 ho prekonal Hakan Sükür, ktorý v zápase o bronz pro-ti domácej Kórejskej republike skóroval po 10,8 sekundy.

KTO JE VÁCLAV MAŠEK

HAKAN SÜKÜR (Turecko, 2002): 10,8 sekundy VÁCLAV MAŠEK (ČSSR, 1962):

16 sekúnd ERNST LEHNER (Nemecko, 1934): 25 sekúnd BRYAN ROBSON (Anglicko, 1982): 27 sekúnd CLINT DEMPSEY (USA, 2014):

29 sekúnd

LEGENDA: Meno, v zátvor-ke reprezentácia a rok šampio-nátu, čas od úvodného hvizdu.

NAJRÝCHLEJŠIE GÓLY NA MS

Zo súboja Sparta – Trnava v 60. rokoch.

Václav Mašek (vľavo) zakončuje, blokuje

ho Kamil Majerník, v páde sa snaží ešte

loptu zasiahnuť Stanislav Jarábek, kým

Tomáš Pospíchal (vpravo) robí kotúľ ako

na hodine telocviku.

FOTO ŠPORTOVÉ A OLYMPIJSKÉ MÚZEUM

Václav Mašek patrí k ikonám československého futbalu a pražskej Sparty. V reprezentačnom drese získal striebro na MS 1962, na ktorých strelil Mexičanom gól

šest-násť sekúnd po úvodnom hvizde. Pred niekoľkými dňami sme mali možnosť stretnúť ho v Bratislave, kde dojatý ďakoval organizátorom z oficiálneho fanklubu slovenskej

reprezentácie za iniciatívu, ktorou si pri príležitosti 55. výročia MS v Čile uctili našich strieborných medailistov.

Václav Mašek (vľavo) v debate s Titusom Buberníkom.

(6)

●Aké sú hlavné dôvody váš-ho zotrvania v Slovane?

„Dlhodobo tvrdím, že som v klube našiel vynikajúce podmi-enky. Obľúbil som si mesto, mo-jich zverencov v mužstve, spolu-pracovníkov v Slovane. Nemal som nad čím váhať. Chcel som zostať v Slovane a som šťastný, že sme to spečatili podpisom no-vej zmluvy. V podstate sme sa už dávnejšie dohodli, že to tak bu-de.“

●Na jar ste odmietli ponuku z anglického Birminghamu City aj prvoligové belgické kluby, mu-seli ste ppo skončení sezóny odo-lávať ďalším záujemcom o vaše služby?

„Pribudol k nim Šeriff Tiras-poľ i nejaké ďalšie ponuky. Nú-kali mi viac peňazí, ale financie pre mňa nie sú dôležité. Zo Slo-vana mám za necelý rok dobrý pocit, mám v klube všetko, čo potrebujem. Uvedomujem si, že v tomto klube budem neustále pod tlakom. V každom zápase sa od nás očakáva víťazstvo, ale práve tento aspekt posúva do-predu aj trénera. Futbal bez tla-ku nie je pre mňa futbal. Chce-me byť dominantní, najlepší na

Slovensku a postupne vrátiť Slo-van aj do širšej európskej špič-ky.“

●Zohral úlohu aj váš vzťah s viceprezidentom klubu Ivanom Kmotríkom mladším?

„Určite áno. Rozumieme si na-vzájom a zhodli sme sa na ďal-šom postupe. Urobíme všetko pre zisk titulu v nadchádzajúcej sezóne. V prvom rade však chce-me dobre pripraviť mužstvo na ďalší ročník, ktorý bude prvý na novom štadióne. Sezóna 2017/ 18 bude kľúčová z hľadiska prí-pravy a v tej ďalšej to musíme rozbaliť úplne naplno. S novým štadiónom chceme byť pravé eu-rópske mužstvo, výkonmi, vý-sledkami aj zázemím.“

● Zohľadnilo vedenie klubu

v novej zmluve aj vašu doteraj-šiu kvalitnú prácu? Polepšíte si finančne?

„Priznávam, že áno. Na pod-mienkach sme sa dohodli už dávnejšie a veľmi rýchlo. Opa-kujem však, že financie nie sú moja priorita. Na prvom mieste

je dobrá stratégia a ví-zia klubu, aby sme spo-ločne posunuli Slovan o úroveň vyššie.“

● Športovým žargónom je stav pomyselného zápasu medzi príchodmi a odchodmi vo vašom kádri 2:3, bude konnečný výsle-dok tohto súboja iný?

„Noví hráči Filip Hološko a Ja-kub Mareš sa ukazujú ako sku-točné posily. V tomto je teda spo-kojnosť. Pokiaľ ide o odchody, Patrik Pinte je mladý chalan a chcel ísť do Maďarska, tak sme ho pustili. Vernon de Marco išiel na hosťovanie do Poľska a Jano Mucha sa ukázal ako dôležitý hráč pre Slovan, ale dohodol sa s vedením na ukončení

spolu-práce. N e j a k é zmeny ešte zrej-me nastanú. Musízrej-me nájsť v mužstve správnu rov-nováhu medzi mladosťou, dra-vosťou a skúsenosťami.“

● Keďže odišiel Ján Mucha, zameriate svoju pozornosť aj na nejakého nového brankára?

„Zrejme áno, ale nie je to defi-nitívne. Máme dvoch kvalitných brankárov Dominika Greifa

a Martina Krnáča. Dobre medzi nich zapadol aj vekom ešte do-rastenec Tomáš Rybár. Na bran-kárskom poste máme kvalitu v každom tíme, v áčku, béčku i doraste. S vedením klubu sa dohodneme na ďalšom postu-pe.“ ONDREJ LAUKO

V každom zápase

sa od nás očakáva

víťazstvo, ale práve tento

aspekt posúva dopredu aj

trénera. Futbal bez tlaku

nie je pre mňa futbal.

„S prácou trénera Ivana Vukomanoviča sme spokojní. Potvrdil očakávania, ktoré sme na neho mali, a najmä sme sa zhodli na našom projekte a filozofii. Pri rokovaniach sme našli prienik v ná-zoroch na fungovanie a napredovanie klubu. Ivan sa v klube adaptoval, stotožnil sa s jeho identitou, čo vidno na jeho nadšení pre prácu v Slovane. Prejavil veľký záujem byť súčasťou klubu aj v ďalšom období a my sa tešíme, že sme s ním podpísali novú zmluvu,“ skonštatoval na klubovom webe viceprezident Slovana Ivan Kmotrík mladší na margo predĺženia spolupráce s hlavným koučom.

SPOKOJNOSŤ VEDENIA

Tréner IVAN VUKOMANOVIČ po predĺžení zmluvy so Slovanom Bratislava:

Ďalší krok – posun klubu

na európsku úroveň

Nebolo žiadne tajomstvo, že vedenie Slovana Bratislava je spokojné s prácou trénerov Ivana Vukomanoviča

a jeho asistenta Vladimira Radenkoviča. V deň okrúhlych štyridsiatych narodenín hlavného kouča

Vukomanovi-ča s ním i jeho pomocníkom belasí predĺžili zmluvu na ďalšie tri roky. Predchádzajúci kontrakt by vypršal

koncom júna. Srbský kormidelník s dlhodobým domicilom v Belgicku odmietol viacero finančne lukratívnejších

ponúk zo zahraničia a chce pokračovať v rozbehnutej práci so Slovanom.

6 FUTBAL

streda 21. 6. 2017

Oficiálny klubový web Nitry na štarte prípravy citoval hlavné-ho trénera Ivana Galáda: „V tré-ningu bolo veľa entuziazmu a emócií. Stretli sme sa po krát-kom čase, po úspešnom jarnom obbdobí a verím, že nadviažeme na dobrú náladu, ktorá tu pano-vala počas jari.“ Počas prípravy na novú sezónu sa lodivod FC Nitra zameria na vytvorenie sil-ného kádra. „Máme zaužívaný

svoj systém a chceme pripraviť silné mužstvo. Budeme sa snažiť ísť na sústredenie a čakajú nás kvalitní súpperi. V sobotu odohrá-me zápas proti Podbrezovej, na to nadväzujú zápasy s ďalšími pr-voligistami, akko sú Slovan Brati-slava, alebo Spartak Trnava. Os-tatné zápasy ešte dolaďujeme a verím, že budeme mmať aj

me-dzinárodných súperov,“ povedal 53-ročný Galád.

Prípravu s A-mužstvom Nitry začali aj odchovanci klubu ako Miroslav Stoch či Pavol Farkaš. „Trénujú s nami aj bývalí odcho-vanci. Miňo Stoch a Paľo Farkaš m

majú vynikajúce futbalové karié-ry. My sme len šťastní, že chcú v tomto období našu pomoc a

veľmi skvvalitňujú náš tréningový proces. Hráči v nich vidia svoje vzory.“

Galád sa v príprave bude sna-žiť zapracovať do mužstva aj mla-dých hráčov z tímu staršieho do-rastu, ktorý sa pod vedením kou-ča Michala Kuruca opäť stal maj-strom Slovenska. „Možnosť do-stanú aj chlapci z dorrastu, ktorí získali majstrovský titul. Takisto sa tešíme z úspechu B-mužstva, ktoré postúpilo do trettej ligy, ale našou úlohou je získať do muž-stva ďalších nových hráčov a ve-rím, že sa nám to podaríí,“ dodal

tréner Nitry. (tasr)

Ivan Vukomanovič (vľavo) priviedol vo svojej prvej sezóne Slovan

k prvenstvu v pohári, v pondelok podpísal s klubom novú zmluvu.

FOTO ŠPORT/MILAN ILLÍK

Po jeseni Myjava rozvírila fut-balové vody. Majitelia z viace-rých dôvodov odhlásili Spartak z najvyššej súťaže a tá sa razom stala neregulárna. Výsledky sa anulovali, mužstvá prišli o body a nikto nevypadával. Discipli-nárna komisia SFZ prípad otvá-rala viackrát, klub z kopaníc do-stal mastnú pokutu 75-tisíc eur a bol preradený do IV. ligy sku-piny severozápad, ktorú zastre-šuje ZsFZ.

Hráčsky kolektív sa však roz-sypal. Z opôr zostali len Marček a brankár Peter Solnička, ktorý celú kariéru strávil v myjav-skom drese. Návštevy na domá-cich zápasoch v porovnaní s tý-mi v najvyššej súťaži výrazne klesli. Zo začiatku chodilo oko-lo 400 fanúšikov, ale na niekto-ré súboje prišlo len zhruba 200 najvernejších. V súťaži účinko-valo myjavské „béčko“, ktoré však na konci jari vylúčili aj zo štvrtej ligy.

Športovo-technická komisia ZsFZ informovala, že mužstvo stratilo na základe nesplnenia si

povinností body a prišlo aj k vy-lúčeniu družstva dospelých zo štvrtej ligy. Prípad skončil na stole disciplinárnej komisie ZsFZ. Aj preto kolektív nevy-cestoval na posledný duel, na derby do neďalekého Vrbového. „Klub neuhradil zbernú faktú-ru v sume 935 eur,“ povedal predseda ZsFZ Pavol Šipoš. Fut-balové normy hovoria, že ak mužstvo nevyrovná zbernú fak-túru (v nej sú zahrnuté kom-pletné poplatky) a počas tohto obdobia odohrá šesť zápasov, je automaticky vyradené zo súťa-že. „Majitelia sa tým budú za-oberať a riešiiť vzniknutú situá-ciu,“ reagoval hovorca klubu Marek Hrin.

Prihlášky do jednotlivých sú-ťaží na ďalší ročník sa uzatvá-rajú v stredu 21. júna o polnoci. Teoreticky si ju môžu podať aj Myjavčania, ale pre podlžnosti voči zväzom nebude akceptova-ná. Je otázne, v akej podobe a či vôbec bude fungovať futbal na kopaniciach v nasledujúcej se-zóne... RÓBERT ČAPLA

Myjavu vyradili

zo štvrtej ligy!

Brankári: Hroššo, Šípoš, hráči do poľa: M. Kolmokov, Niba, Ďu-rek, Križan, Chovanec, Kuník, Vencl, Šurnovský, Lola, Balaj, Valenta, Ivančík, Abrahám, Charizopulos, A. Fábry, Kotrík, Šimončič, Lupčo, Steinhübel, Stoch, P. Farkaš.

NASTÚPILI DO PRÍPRAVY

Stoch

trénuje

s Nitrou

Futbalisti FC Nitra začali v

pon-delok s prípravou na novú

sezó-nu, ktorá bude pre nich s

naj-väčšou pravdepodobnosťou

opäť prvoligová. Dnes by

prezí-dium Únie ligových klubov malo

potvrdiť Nitru ako nováčika

For-tuna ligy 2017/18, keďže víťaz

2. ligy FC VSS Košice nesplnil

licenčné podmienky.

Miroslav Stoch na tréningu

s nitrianskym tímom.

(7)

Väčšinu účastníkov budú tvo-riť kluby, ktoré si na jar zahrali v nadstavbovej skupine o postup. K nim by mali pribudnúť aj štyri mužstvá, ktoré triumfovali v re-gionálnych súťažiach tretej ligy.

Na to, aby mohli tieto kluby pôsobiť v druhej lige, musia spl-niť niekoľko podmienok. „Kluby, ktoré chcú v nasledujúcej sezóne hrať v druhej lige, musia splniť predpisy týkajúce sa

inffraštruktú-ry, musia zaplatiť štartovné a ta-kisto písomne deklarovať, že z fi-nančného hľadiska sú schopné zvládnuť celý súťažný ročník. O tom, ako bude vyzerať druhá liga, sa definitívne rozhodne asii

až 28. júna, keď sa uskutoční za-sadnutie výkonného výboru SFZ. Prihlášky do súťaže bolo treba za--slať do 15. júna do polnoci,“ po-vedal nám Vladimír Medveď, ve-dúci oddelenia riadenia súťaží.

Okrem toho je pre pôsobenie v druhej lige nutné, aby mali klu-by certifikát o štadióne, na

kto-rom budú chcieť hrať. Už minulý týždeň sme vám predstavili prvé-ho víťaza, ktorým sa stal Inter Bratislava. Víťaz III. ligy Brati-slava hráva svoje domáce zápasy na štadióne v Stupave. Dnes predstavíme víťazov zvyšných troch regionálnych súťaží: Ko-márno, Liptovský Hrádok a

Tre-bišov. Žiaľ, už v tejto chvíli je jas-né, že Liptovský Hrádok v nasle-dujúcej sezóne nebude hrať v druhej lige. Liptáci síce podali prihlášku do ligy 4. júna, ale o desať dní neskôr ju stiahli. Ďal-šie tri mužstvá sa do súťaže pri-hlásili a v sezóne 2017/18 sa v nej chcú predstaviť. (jač)

Po desiatich sezónach sa Sla-voj vracia späť do II. ligy. Ak pla-tí stará pravda, že človek musí najprv spadnúť na ,hubu’, aby začal napredovať, tak tieto slo-vá presne vystihujú situáciu v tomto klube. Na jeseň 2015 boli Trebišovčania na dne treťo-ligovej tabuľky. Nastal však zlom. Do klubu prišli noví ľudia na čele s prezidentom Jozefom Gazdagom, na trénerskú lavičku zasadol bývalý košický ligista Martin Urban a Slavoj vyskočil až na 6. priečku.

V tejto sezóne už od jej začiat-ku dominoval v súťaži a napo-kon sa tešil z postupu, na jar v li-gových bojoch inkasoval iba dva góly. Zaujímavosťou je, že muž-stvo viedli až traja tréneri. „Mar-tin Urban sedel na striedačke celú jeseň. Keďže má dobrú prá-cu, ktorej sa nechcel vzdať,, a my sme mali predstavu o intenzív-nejších tréningoch, miestami i dvojfázových, v zime sme sa dohodli na ukončení spoluprá-ce. Nahradil ho Jozef Škrlík, ktorý sa vrátil z Kazachstanu. Dohodli sme sa s níím, že ho uvoľníme, ak mu príde dobrá

ponuka zo zahraničia. Z Ka-zachstanu prišla dve kolá pred koncoom súťaže. Posledné dva zápasy odkoučoval náš športový riaditeľ Vladimír Rusnák, ktorý má požadovanú licenciu,“ pove-dal prezident klubu Jozef Gaz-dag.

Vladimír Rusnák by na 99 percent mal byť tréner Trebišo-va i v novej sezóne. V uplynu-lom ročníku bol jeho asistentom Jaroslav Capko, brankárov pri-pravoval Martin Uporský. „Mo-hli sme sa spoľahnúť na kostru mužstva. Brankárska dvojica Gi-ertl, Kolbas bolaa najlepšia v ce-lej súťaži. Oporami boli aj skú-sení hráči ako Jaro Capko, To-máš Opiela, Vlado Krražel či strelec Matúš Lorinčák,“ dodal Vladimír Rusnák. Práve Lorin-čák bol spolu so Stanislavom zo Svitu najlepší kanonier súťaže. Obaja strelili po 26 gólov. V Tre-bišove mali v poslednej sezóne až šesť legionárov – Ukrajinca Jefremova, Čecha Trajkovského, Brazílčana Juniora, Srbov Os-manoviča a Mujkoviča a Nigérij-čana Tubonemiho.

TOMÁŠ PETRO

Z kvarteta zostalo už len trio

7

FUTBAL

PREDSTAVUJEME VÍŤAZOV REGIONÁLNYCH SKUPÍN TRETEJ NAJVYŠŠEJ SÚŤAŽE

Druhá najvyššia súťaž sa v sezóne 2017/18 zmení na nepoznanie. Už viac nebude rozdelená na dve

regionálne súťaže západ a východ. Po novom bude celoštátna so šestnástimi tímami.

Návrat po desiatich

sezónach

SLAVOJ TREBIŠOV

Za federálnych čias patril vtedajší Slavoj Poľnohospodár

Trebi-šov k stabilným účastníkom I. SNFL, čo bola druhá najvyššia

súťaž v Československu. Po vyhlásení samostatnosti Slovenska

niekdajšia sláva klubu upadala a v roku 2008 opustil I. ligu,

vtedajšiu druhú najvyššiu súťaž.

Jeden z legionárov

v kádri Trebišova bol

aj Hector Tubonemi.

FOTO SLAVOJTREBISOV.SK Mesto Komárno sa v tejto

sezó-ne najviac vyznamenalo v basket-bale, jeho tím sa prebojoval až do finále, v ktorom nestačil na brati-slavský Inter. Z tohto pohľadu je tu zaujímavá paralela, Inter a Ko-márno sa totiž môžu stretnúť v nasledujúcej sezóne aj na futba-lových trávnikoch. Futbalisti Ko-márna totiž vyhrali III. ligu zá-pad. „Nebude to jednoduché, pre-tože máme pred sebou ešte veľa práce, ale podali sme prihlášku

do druhhej ligy. Bol na to určený termín, ktorý sme využili,“ pre-zradil nám viceprezident klubu Vojtech Szüllő.

Komárňanský klub bude musieť predovšetkým zapracovať na do-mácom štadióne, na ktorom by chcel hrávať. „V prvom rade treba povedať, že nevyhnutné práce sa už začali. Rekonštrukcia na štadió-ne je rozbeehnutá. Samozrejme, štadió- ne-dá sa za deň opraviť to, čo bolo šty-ridsať rokov zanedbávané. Robíme

úpravyy čo sa týka sedadiel, pracu-jeme na tom, aby priestor pre hostí bol väčší. Týka sa to aj toaliet, k kto-ré by mali byť prispôsobené tak, že ak príde na zápas rozhodkyňa, bu-de mať priestor len pre seeba.“

V Komárne sú však optimisti a veria, že sa napokon všetko po-darí podľa ich predstáv a zahrajú si vytúženú druhú ligu. „My sme

len tento víkend ukončili súťaž, takže je tu ešte stále eufória. Spravíme však všetko pre to, aby sme v nasledujúcej sezóne hrali v druhej lige.“

Kormidelníkom mužstva by mal zostať naďalej skúsený Peter Zelenský, ktorý bol na striedačke pri triumfe v III. lige. „Pod jeho vedením vstúpi mužstvo do letnej prípravy pred začiatkom sezóny,“ vyhlásil Vojtech Szüllő.

PETER JAČIANSKY

Futbalisti Liptovského Hrádku boli spomedzi treťoli-gových klubov najpresvedčivej-ší, svoju súťaž – III. ligu stred – opanovali dominantným spôso-bom. Dovedna nazbierali 74 bo-dov, teda až o 25 bodov viac ako „béčko“ Podbrezovej, ktoré sa umiestnilo na druhom mieste v tabuľke. „Všetci by sme chceli, aby sa Liptovský Hrádok predsta-vil v druhej najvyššej súťaži, avšak ekonomické možnosti nášho mes-ta nám to neumožňujú. Žiaľ, zo-stávame naďalej v tretej lige,“ smutne skonštatoval predseda klubu Roman Kapitáň.

Spočiatku síce svitla nádej, ale

tá po niekoľkých dňoch vyhasla. „Prihláššku bolo treba odoslať do 15. júna. My sme ju najprv odo-slali, pretože sme stále rokovali s potenciáálnym sponzorom. Len-že napokon sme sa nedohodli, a preto sme prihlášku stiahli.“

Liptovský Hrádok v tejto sezó-ne dokázal, že má kvalitu na dru-hú ligu. Veď v pohári vyradil najprv Lokomotívu Košice a po-tom aj Liptovský Mikuláš. Jeho cesta sa skončila až vo štvrťfinále, v ktorom prehral s Michalovcami.

„Pre nás aj pre chlapcov je to určite sklamanie, veľa chlap-cov totiž malo ambíciu hrať v druhej lige. Vďaka poháru to bola doslova rozprávková sezóna, žiadnemu regionálnemu klubu sa ešte nepodarilo prebojovať sa do šštvrťfinále. Bola to taká čerešnič-ka na torte, tento súťažný ročník bol naozaj výnimočný a skvelý.“

Funkcionári klubu sú momen-tálne síce sklamaní, ale veria, že by sa Liptovský Hrádok mohol jedného dňa predstaviť v druhej lige. Na to však bude klub potre-bovať finančnú pomoc. „Podľa informácii, ktoré v tejto chvíli má-me, je pripravený systém podpory

pre druholigové klubyy. Samozrej-me, náš cieľ v strednodobom ho-rizonte je účinkovanie v druhej li-ge. Budeme na to potreebovať fi-nančnú pomoc, či už od sponzo-ra, alebo od zväzu,“ dodal na zá-ver Roman Kapitáň. (jač)

Ekonomické

možnosti

nášho mesta nám

neumožňujú

hrať v II. lige.

Rozprávka bez šťastného konca

ŠKM LIPTOVSKÝ HRÁDOK

Postupová radosť futbalistov Komárna.

FOTO KFC KOMÁRNO (zk)

Rozhodne zrejme stav štadióna

(8)

8 HOKEJ

streda 21. 6. 2017

Marek Slovák vytvoril v Nitre fungujúcu útočnú formáciu s ka-nadskou dvojicou Judd Blackwa-ter a David Laliberté. Po vynúte-nom konci kariéry druhého me-novaného prevzal úlohu lídra produktivity na seba a v minulom ročníku nazbieral 64 bodov v 68 zápasoch. Nitra si ho chcela udr-žať. Prezident klubu Miroslav Ko-váčik nám v nedávnom rozhovore prezradil, že s prvým centrom mužstva boli dohodnutí na pod-mienkach spolupráce, záujmom Mareka Slováka však nechceli stáť v ceste a ponuke z Bieloruska nedokázali konkurovať. „Agent mi oznámil, že ma chce Minsk. Mal som minimum času na roz-myslenie. Povedal som si, že vý--zvu prijmem a uvidím, ako to do-padne,“ povedal k rýchlemu prie-behu rokovaní Marek Slovák.

DVERE DO NITRY ZOSTALI

OTVORENÉ

Dvadsaťosemročný útočník

cí-til, že je čas na zmenu. Po mlá-dežníckych kategóriách hral v extralige za reprezentačnú dvadsiatku – zúčastnil sa aj na šampionáte tejto vekovej kategó-rie na prelome rokov 2007/08 – a neskôr aj za Zvolen, Košice či Žilinu. V sezóne 2014/15 sa vrá-til pod Zobor, kde žal úspechy. Najskôr bronz, potom majstrov-ský titul a v poslednom ročníku striebro. „V Nitre som dosiahol

všetko. Cítil som, že potrebujem zmenu. Vedenie klubu moje roz-hodnutie reššpektovalo, veľmi ma neprehováralo. Ak by mi an-gažmán v Bielorusku nevyšiel, čo si nepripúšťam, dverre do Nit-ry mám otvorené,“ vravel útly, no produktívny center.

Bieloruská liga nemá v Euró-pe taký cveng ako severské súťa-že, česká extraliga či nemecká DEL. Junosť Minsk však patrí

k najlepším hokejovým značkám v krajine, o čom svedčí sedem majstrovských titulov za trinásť rokov. „Niekto si myslí, že bielo-ruská liga je slabšia, no podľa mňa jee porovnateľná s našou. Zistil som si, že všetko funguje stopercentne, čo je v dnešnej do-be dôležité.. Peniaze načas sú podstatné. V lige sú štyri tímy nabité kvalitou, ďalšie sú prie-merné. Plusom je, že okrem li-govej sezóny hráme aj v národ-nom pohári,“ dodal Marek Slo-vák.

MOHOL BYŤ MILIONÁR

Miláčik nitrianskych tribún nechcel vyčkávať. Po sezóne sa mu ozval klub z Česka, ponuka však nebola konkrétna, navyše rokovania sa naťahovali. Keď mu agent tlmočil záujem Min-ska, rozhodol sa rýchlo. „Ponu-ku som nemohol odmietnuť, z fi-nančnej stránky môžem prezra-diť, že som dostal dvakrát viaac ako v Nitre. Viem, že doma by mi tiež radi dali takúto zmluvu, ale nie sú na to financie. V roz-hovvoroch mi vedenie Nitry vra-velo, že ak by si to mohli dovo-liť, ponuku z Bieloruska by do-Tomáš Záborský sa po

odcho-de z Brynäs rozhliadal po novom pôsobisku. Lákalo ho Švajčiar-sko, nebránil sa ani KHL. Napo-kon sa rozhodol pre fínske Tam-pere. „Chcel som ísť do tímu, ktorý vyhráva a má najvyššie am-bície. Tappara takým je. Ozvali sa mi s priiamou ponukou a rých-lo sme sa dohodli. Zmluvu som podpísal na dva roky,“ prezradil. Dvadsaťdeväťročný krídelník bol v posledných dvoch sezó-nach blízko k zisku majstrovské-ho titulu, no vo Fínsku ani vo Švédsku mu to nevyšlo. Najskôr neuspel ako hráč Helsínk, vo fi-nále sa musel skloniť práve pred Tapparou. V nedávno skonče-nom ročníku sa v drese Brynäsu prizeral majstrovským oslavám hráčov HV 71, ktorí zdolali bý-valý Záborského klub v predĺže-ní siedmeho duelu. „Väčšiu smo-lu som už aani nemohol mať. Do tretice mi to hádam vyjde,“ zaže-lal si Tomáš Záborský.

Ak sa mu to podarí, nadviazal by na slávnejšieho Trenčana Ma-riána Hossu. Ten v NHL takisto najskôr dvakrát za sebou prehral vo finále, aby sa napokon na tre-tí pokus radoval zo Stanleyho pohára. „Bolo by krásne Maja napodobniť. Urobím všetko ppre to, aby sa to podarilo,“ priznal Tomáš Záborský.

V TAMPERE SA MU DARILO

Produktívny slovenský legio-nár, ktorý pred troma rokmi ukončil reprezentačnú kariéru, strelil vo Fínsku už 109 gólov. Proti terajšiemu zamestnávateľo-vi i mestskému rivalozamestnávateľo-vi Ilves, sa mu v minulosti darilo. „Jeden rok som dával viac gólov jedné-mu tíjedné-mu, ďalší druhéjedné-mu. Tunaj-šie zimné štadióny dobre po--znám. V lige ma už nemá čo pre-kvapiť,“ konštatoval.

Záborský sa do Tampere chystá predposledný júlový deň. Následne sa začína pre tím prí-prava na novú sezónu. Zo

spolu-hráčov pozná osobne len ná-hradného brankára Christiana Heljanka. „Hodinu po tom, čo som podpísal zmluvu, mi hneď volal.. Manažér klubu najskôr oznámil chalanom v kabíne, že prídem do mužstva a až potom zverejnil správu na webovej stránke. Christian je mladý cha-lan. Po tréningoch

v Helsinkách som s ním ešte čas-to ostávaal na ľade a precvičoval streľbu. Ďalších borcov poznám zatiaľ len ako protihráčov,“ pri-pojil odchovanec Dukly Trenčín. Ten sa už v jednej kabíne ne-stretne s klubovou legendou Pekkom Saravom, ktorý po mi-nulom ročníku ukončil kariéru. Žulovitý obranca bol symbolom Tappary, v spojitosti s jeho me-nom vznikla aj pesnička, ktorú si s radosťou spievajú fanúšiko-via po celom Fínsku. „Je ikonou kllubu, odohral tu množstvo zá-pasov. Okrem neho skončili aj dvaja najproduktívnejší hráči z minulej seezóny Henrik Haa-pala a Veli-Matti Savinainen. Pr-vý šiel do NHL, druhý do KHL. Mal by som zaujať icch miesto v prvej formácii. O to viac sa te-ším na túto výzvu. Vedenie oča-káva, že budem lídrom muž--stva.“

TEŠÍ SA NA BYSTRICU

Tomáš Záborský mal vo vla-ňajšej sezóne dlhodobé problé-my s ramenom. Tie sú po operá-cii minulosťou. Naplno sa pri-pravuje na nový ročník, v kto-rom sa Tappara predstaví aj v Li-ge majstrov. V skupine narazí i na slovenského šampióna z Banskej Bystrice. „Veľmi sa te-ším, že si zahrám doma, pred ro-dinou a kamarátmi.“ dodal.

STANISLAV BENČAT

Útočník TOMÁŠ ZÁBORSKÝ má v Tappare Tampere

zaujať miesto v prvom útoku a byť lídrom mužstva,

ktoré obohajuje fínsky titul

Chce napodobniť

Mariána Hossu

Hokejový útočník Tomáš Záborský sa po ročnej prestávke vracia

do fínskej ligy. V krajine tisícich jazier už pôsobil v Ässäte Pori,

góly strieľal i za IFK Helsinki. Vlani si vyskúšal švédsku súťaž

v mužstve Brynäs, teraz sa upísal najúspešnejšiemu fínskemu

klubu posledných rokov Tappare Tampere. To vyhralo dvakrát za

sebou tamojšiu ligu, o titul bojovalo päťkrát v sérii.

Tomáš Záborský prehral dvakrát za sebou vo finále, v drese Tappary Tampere chce

smolu zlomiť a konečne získať titul.

FOTO ITLALEHTI.FI

Útočník MAREK SLOVÁK chce nabrať zahraničné skúsenosti,

o bieloruskej lige má dobré referencie

Odmietol

miliónové faktúry

Marek Slovák si v uplynulých troch sezónach našej najvyššej súťaže vybojoval s Nitrou kompletnú

medailovú zbierku. S extraligovým vicemajstrom sa už počas sezóny dohodol na pokračovaní

spolu-práce, no vábeniu zahraničia neodolal. V 28 rokoch túži skúsiť legionársky chlebík. Prvá ponuka

prišla zo susedného Česka, ale lukratívny kontrakt od Junosti Minsk netromfla.

Tohtoročnú letnú prípravu si Marek Slovák spestril hokejbalom. Za-hral si na nedávnych majstrovstvách sveta v Česku a pomohol Slová-kom k zlatému hetriku. „Dva týždne som trénoval s Nitrou v plnej záťaži, hokejbal bola zaujímavá vsuvka v letnej príprave. Každý si myslí, že je to ľahký šport, ale mýli sa. Za desať dní sme odo-hrali sedem zápasov a cítil som, že behať je ťažšie, ako korčuľo-vať,“ prezradil čerstvý svetový šampión. Prvé oslavy zlatej medaily sa už konali, tú najväčšiu však plánuje usporiadať Slovák v najbližších dňoch. „Oslavovali sme v Pardubiciach, aj cestou domov. Teraz zorganizujem párty v rodičovskom dome, kam priveziem aj po-hár. Pre mňa to bude veľkolepá rozlúčka s letom,“ povedal Marek Slovák.

ROZLÚČKA S LETOM NA JEHO ZAČIATKU

Marek Slovák chce

v Minsku nabrať

zahraničné skúsenosti.

Imagem

Referências

temas relacionados :