ŠVAŠKO. ŽŠ s MŠ 2017/2018 Švábovce Ročník 8. Číslo 2 Cena 0, výročie Integrácia

24 

Texto

(1)

ŠVAŠKO

ŽŠ s MŠ 2017/2018

Švábovce Ročník 8

Číslo 2 Cena 0,50

60. výročie Integrácia

školy umením

Červené Stolný

stužky tenis

(2)

2

Úvodník

Milí čitatelia,

s príchodom zimy vám ponúkame druhé číslo nášho školského časopisu, ktoré sa nesie v zimno-vianočnej tematike.

Veľa z nás už odrátava počet dní, ktoré

ostávajú do Vianoc. Ak bude počasie cez prázdniny príjemné, určite vybehnite von a postavte za zimu aspoň jedného snehuliaka. Ak by sa to však nedalo, stále môžete voľný čas vyplniť aj naším

Švaškom. Prinášame vám v tradičných rubrikách prehľad a výsledky mnohých školských akcií, ponúkame vám skvelé tipy na knihu, film a výlet. Rovnako vám v „Šikovných rukách“ jedna šikovná redaktorka podáva návod na prípravu vianočného venca na dvere. V časopise ďalej nájdete aj mnoho iných zaujímavých článkov a úlohy pre najmenších.

S celou redakciu školského časopisu prajeme

všetkým zamestnancom a žiakom školy príjemné prežitie vianočných sviatkov, veľa zdravia, šťastia, lásky a úspešný rok 2018.

Mgr. Dominika Janečková

Srdečne Vás pozývame na vianočný program detí a žiakov našej školy, ktorý sa uskutoční 20. decembra 2016 o 16:30

(3)

3

Zo života školy...

Integrácia umením

V stredu 25. októbra sa žiaci ôsmej triedy zúčastnili workshopu a tvorivej dielne pod názvom

"Integrácia umením" v

Podtatranskej galérii v Poprade. Pod vedením pani Jaroslavy Anny Šickovej - Fabrici žiaci modelovali z hliny svoje prvé výtvory a tvorili k nim úžasné príbehy. Mnohí z nich s hlinou pracovali po prvýkrát. V

závere workshopu si prezreli aj galériu ruských realistických výtvarníkov a stálu expozíciu Odkryté hodnoty. Dopoludnie zakončili spoločným dielom – anjelom z hliny, ktorý bude jednou z prác prezentovaných na súťaži Anjel Vianoc 2017.

Vietnam - brána do Indočíny

7. novembra 2017 sa vybraní žiaci 6., 7.

a 8. ročníka zúčastnili vzdelávacieho projektu

Svet okolo nás, ktorý žiakom základných a

stredných škôl už po tretíkrát priblížil zaujímavé kúty našej planéty.

Tentoraz nás zaviedli do juhovýchodnej Ázie, do krajiny nádherných vápencových hôr,

dych vyrážajúcich scenérií, tajuplných jaskynných systémov, skvelého jedla a usmievavých ľudí.

Po premietaní zaujímavo

spracovaného filmu o Vietname v kine Tatran, sa žiaci presunuli do OC MAX, kde si ešte pozreli výstavu fotografií nášho úspešného horolezca Petra Hámora.

(4)

4

Zo života školy...

Oslavy 60. výročia školy

Vo štvrtok 16. novembra 2017 sa uskutočnili oslavy 60. výročia otvorenia novej budovy školy vo Švábovciach. Dopoludnia privítala vyzdobená škola pozvaných hostí z radov bývalých zamestnancov, žiakov, sponzorov, zástupcov organizácií a ďalších. Hostia si mali možnosť zaspomínať na roky strávené v škole a prezrieť si jej priestory.

Oslavy pokračovali v obecnom klube kultúrnym programom, ktorý nám pripravili žiaci našej školy pod vedením pani učiteľky Mgr. Lucie Čižmárovej a Mgr. Andrey Pacigovej. Všetkým hosťom sa to veľmi páčilo, čo potvrdill aj viacnásobný búrlivý potlesk. Moderovanie mala na starosti pani učiteľka Mgr. Anna Rerková. Kultúrny program bol doprevádzaný aj príhovormi riaditeľa školy a starostu obce Švábovce a odovzdávaním ďakovných listov

dlhoročným

zamestnancom školy. Nakoniec všetkých čakal vynikajúci obed s tortou na záver.

Michaela Pavličková, 7. B

(5)

5

Súčasťou osláv 60. výročia školy bola školská výtvarná súťaž na tému Moja škola. Do súťaže za zapojili žiaci z 1. aj 2. stupňa. Porota zložená z učiteľov výtvarnej výchovy vybrala najkrajšie práce a určila nasledujúce poradie:

1. stupeň:

1. miesto – Tamara Bobulová (3. A)

2. miesto – Nikola Tomaškovičová (4. r.) 3. miestp – Nina Mlynárová (4. r.) 4. miesto – Tobias Vaško (1. A)

2. stupeň:

1. miesto – Patrik Broško (5. A)

2. miesto – Zuzana Žigová (8. r.) 3. miesto – Laura Pechová (7. A) 4. miesto – Oliver Bobula (8.)

Skupinové práce:

1. miesto – dievčatá 7. A – Pechová Ľubka, Pechová Kristína, Pechová Natália, Pechová Laura st.

2. miesto – žiaci 1. B

Veľkú pochvalu si zaslúžia aj žiaci, ktorí vytvorili naozaj

hodnovernú papierovú maketu budovy školy. Tú si ešte stále môžete pozrieť vo vestibule školy.

(6)

6

Jazykové okienko

Štyri jazyky – jedna téma – dnes to sú školské pomôcky ;)

Po anglicky? Po nemecky? Po rusky? Po španielsky? Nech sa páči:

pen der Kuli перо lapicera sharpener der Spitzer терка afilalápices pencil der Bleistift караилащ lápiz desk die Schulbank скамья banca book das Buch книга libro chalk die Kreide мел tiza exercise book das Heft буклет libreta blackboard die Tafel классная доска encerado school rubber der Radiergummi ластик borrador ruler das Lineal линейка regla Sofia Vašková, 5. A

(7)

7

Kalendár mien

Každý z nás vie, kedy oslavuje meniny. Ale viete aj, kedy v kalendári oslavujú nositelia iných obľúbených mien? A odkiaľ naše mená pochádzajú, prípadne čo je pre ich nositeľov typické? V tejto rubrike zimného čísla vám prinášame prehľad aspoň niektorých oslávencov.

December

22.12. Adela – má francúzsky pôvod, v preklade znamená „ušľachtilá bytosť, vznešená.“ Spája v sebe osobný šarm s vynaliezavosťou a výrečnosťou. Vie aj riskovať a konať bez dlhých rečí. Ovplyvňuje ju planéta Venuša. Jej ochranné kamene sú smaragd, zafír a karneol. 24.12. Eva – pochádza z hebrejčiny a vo voľnom preklade znamená „tá, ktorá dáva život.“ Je vždy na dôležitom mieste, snaží sa pracovať a konať tak, aby boli všetci s ňou spokojní. Má výrazný zmysel pre humor. Je nadaná a skvelá osobnosť. Ovplyvňuje ju planéta Merkúr. Jej ochranné kamene sú sardónyx a zafír.

24.12. Adam – pôvod má z hebrejčiny, čo v preklade znamená „človek z hliny.“ Ľahko nájde cestu nahor, aj keď je v ťažkej situácii. Získa si podporu iných ľudí. Vie sa rýchlo zorientovať aj v neprehľadnej situácii a nevzdáva sa bez boja. Ovplyvňuje ho planéta Merkúr. Jeho ochranné kamene sú jaspis a nefrit.

6.12. Mikuláš – pochádza z gréčtiny a v preklade znamená „víťaz.“ Nevie si sám poradiť so svojimi nápadmi a originálnymi myšlienkami, a tak sa obracia o pomoc k iným. Má rád priamu hru a ľudí, ktorí ju dokážu hrať. Najradšej by bol, ak by všetci konali správne. Ovplyvňuje ho planéta Jupiter. Jeho ochranné kamene sú ametyst a smaragd.

Január

2.1. Alexandra – pochádza z gréčtiny a znamená „ochrankyňa mužov.“ Nositeľky mena Alexandra sú veľmi zvedavé a majú veselú povahu. Jej obľúbená farba je tmavomodrá a oranžová, ochranná rastlina puškvorec a ochranný kameň rubín. Rada sa učí a štúdium jej nerobí problémy. Je to meno vhodné pre akékoľvek znamenie.

30.1. Ema – má nemecký pôvod a v preklade znamená „veľká, silná.“ Ženy tohto mena sú veľmi citlivé, ale nikdy sa nedostane s niekým do rozporu. Jej obľúbené farby sú zelená, červená, biela a modrá, ochranné rastliny medovka a baza, ochranné kamene smaragd, tyrkys. 20.1. Dalibor – má slovanský pôvod a znamená „vzďaľuj boj.“ Tento muž vždy vie, čo robiť a ako sa správať. Je vždy ohľaduplný a šarmantný voči druhým a vždy bude bojovať za pravdu. Jeho obľúbená farba je oranžová, ochranné rastliny sú rozmarín, čakanka, ochranné kamene zafír a jaspis.

23.1. Miloš – má slovanský pôvod a v preklade znamená „milý.“ Najviac ho ovplyvňuje planéta Slnko. Tento muž pôsobí veľmi suverénne a vyrovnane. Vždy vie, čo chce a ako to chce dosiahnuť. Ochranné rastliny sú ľubovník a kôpor, ochranné kamene olivín, jantár a granát. Obľúbené farby sú hnedá, medená a zlatá.

(8)

8

Tip na výlet...

Gánovce

Ak neviete kam na výlet, choďte sa pozrieť do Gánoviec. Je to pekná obec na Slovensku v okrese Poprad. Je známa nálezom travertínového odliatku mozgovne neandertálca, ako aj vtedajšieho rastlinstva.

Gánovský travertín

Predstavte si uprostred dediny zelenú lúku veľkú asi ako polovica futbalového ihriska. Niekde pri jej okraji umiestnite kamennú kopu vysokú dva a pol metra. Na kraj cesty dajte tabuľku Národná prírodná pamiatka Gánovský travertín. Takto vyzerá jedno z najvýznamnejších paleontologických nálezísk na svete tzv. Hrádok v Gánovciach pri Poprade.

Neandertálec na Slovensku

Miesto zdanlivo obyčajné, ničím nenasvedčujúce tomu, že sa zlatými písmenami zapísalo do učebníc dejepisu. V roku 1926 na tomto

mieste pri ťažbe travertínu našiel strelmajster Koloman Koki zaujímavý kameň. Tvarom sa podobal tým, o ktorých vedel, že sú skameneliny. Bola to pôvodná lebka neandertálca, o ktorom sa svet dozvedel v roku 1933.

Gánovský gejzír

Neďaleko sa nachádza tiež gejzír, ktorý strieka 30 minút každú hodinu liečivú termálnu vodu.

Aqua & Spa Gánovce

Gánovské kúpele patrili medzi najstaršie kúpele na Slovensku. Liečebné pramene minerálnej vody sa spomínajú prvýkrát v roku 1549. Dnes je tam výborné kúpalisko, ktoré navštevuje veľa ľudí.

(9)

9

Meteorologická stanica

Meteorologická aerologická stanica Poprad-Gánovce je špecializovaným pracoviskom Slovenského hydrometeorologického ústavu. Do prevádzky bola uvedená v decembri 1977. Gánovce sú jediným miestom na Slovensku, kde sa robia pravidelné merania tohto typu. Pomocou sond sa meria atmosférický tlak, teplota, vlhkosť, smer a rýchlosť výškového vetra až do výšok okolo 33 km.

Erika Koršalová, 7. B

A tento poznáte?

...tentoraz na tému VIANOCE

- Mamiiii ja by som chcela na Vianoce psa... - Nevymýšľaj! Bude kapor ako každý rok !!!!!

Dva kapry plávajú vo vani a jeden sa pýta druhého: „Ešte stále si myslíš, že nás chcú iba okúpať?“

Na Vianoce hovorí mamička Jožkovi: "Jožko, zapáľ vianočný stromček." O chvíľu príde Jožko a hovorí: "Už horí!"

Janko sa na Vianoce pýta otca:

- Oco vieš, ktorý vlak najviac mešká? No predsa ten, čo si mi sľúbil minulé Vianoce.

V škótskej rodine:

- Detičky, už ste si pozreli darčeky? - Áno, áno!

- Tak ich pekne zabaľte, aby sa do budúcich Vianoc nezaprášili.

(10)

10

Predstavujeme...

V zimnom čísle sme sa rozhodli predstaviť vám predstaviť pani učiteľku

Mgr. Andreu

Práznovskú.

Na našej škole síce nie je nová, no veríme, že ste zvedaví na zopár informácií o jej súkromí. Preto sme veľmi radi, že neodmietla našu žiadosť o rozhovor a mohli sme sa jej opýtať:

1. Kde ste učili predtým než ste prišli na našu školu?

Nikde, po skončení vysokej školy som nastúpila na túto školu a som tu doteraz.

2. Učíte aj iné predmety okrem fyziky a informatiky?

Áno, tento školský rok aj chémiu a hudobnú výchovu vo svojej triede – 6. B. Ale za tie roky, čo som na tejto škole som už učila aj matematiku, mediálnu výchovu a geografiu.

3. Ako dlho sa venujete učeniu na škole?

Od ukončenia vysokej školy, to už bude aj 12 rokov.

4. Ako vychádzate s učiteľským zborom a so žiakmi?

Myslím si, že s učiteľmi vychádzam veľmi dobre. Nie sme len kolegovia, ale aj kamaráti. No, a so žiakmi tiež, ale to by ste sa mali opýtať skôr ich.

5. Ktoré máte radšej prázdniny: letné alebo zimné?

Oboje prázdnin majú svoje čaro. Letné kvôli tomu, že sú úžasne dlhé a teplé, zimné kvôli Vianociam. Ťažko sa mi vyberá.

6. Zaspomínajte na svoje staré časy. Ktoré predmety boli vaše obľúbené a ktoré ste nemali radi?

Čo si jednoznačne pamätám, že fyzika určite nepatrila medzi moje obľúbené predmety. Ale osud to tak zariadil, že som ju nakoniec študovala na vysokej škole. Veľmi rada som mala matematiku a geografiu.

7. Čo najradšej robíte vo voľnom čase?

Keďže mám doma čoskoro 3-ročného syna, jemu venujem takmer všetok voľný čas. Ale ak sa predsa len nájde chvíľka, rada sa venujem ručným prácam – štrikovanie, háčkovanie.

8. Aký bol Váš návrat do školy po materskej dovolenke?

Na návrat do školy som sa veľmi tešila, aj keď som vedela, že to bude na krátku dobu. Starať sa o svoje dieťa a domácnosť je síce krásne, ale tiež veľmi vyčerpávajúce. A po istom čase som mala pocit, že potrebujem zmenu z toho stereotypu.

(11)

11

Envirookienko

Dohoda o ochrane netopierov v Európe

V decembri v roku 1991 bola v Londýne podpísaná Dohoda o ochrane netopierov, ktorá sa vzťahuje na všetky druhy netopierov žijúce v Európe. Slovensko k tejto Dohode pristúpilo o 7 rokov neskôr, teda v roku 1998.

Dôvodom k takémuto kroku bol fakt, že netopiere už v tej dobe patrili vo viacerých európskych štátoch k silne ohrozeným druhom. Štáty, ktoré túto dohodu podpísali, sa zaviazali, že zabezpečia ochranu úkrytov netopierov, zakážu ich úmyselné zabíjanie, budú informovať verejnosť a vzdelávať ju v oblasti významu ochrany týchto živočíchov.

Mnoho ľudí trpí voči netopierom

neopodstatnenými

predsudkami, a to všetko len preto, že o nich nemajú dostatočné množstvo vedomostí. Ľudia si častokrát myslia, že naše netopiere cicajú krv, že sa vám môžu zapliesť do vlasov a podobne. Aj kvôli tomu sa od roku 1997 každoročne posledný

augustový víkend koná Medzinárodná noc netopierov, ktorej cieľom je prostredníctvom rôznych prednášok, besied a ukážok výskumu netopierov verejnosti tieto cicavce priblížiť.

Netopiere patria k cicavcom, čo znamená, že sa mláďatá po narodení živia materským mliekom. Ich predné končatiny sa premenili na krídla, teda vedia lietať. Sú to hmyzožravce, cez deň prevažne spia a v noci vylietavajú zo svojich úkrytov, ktorými sú často jaskyne alebo človekom vytvorené stavby, ako napríklad štrbiny v panelákových domoch, či podkrovia kostolov a vetracie otvory. Aj kvôli tomu, že človek vyrúbava v lese bútľavé stromy, sa netopiere musia sťahovať do miest a hľadať si nové príbytky – nie sú totižto schopné si samy vytvoriť nejaký úkryt.

Najčastejším druhom na našich sídliskách je večernica malá, ktorá má veľkosť len 3,5 – 5 cm a rozpätie krídel maximálne 20 cm.

Druhým najčastejším druhom, s ktorým sa môžeme stretnúť, je raniak hrdzavý s dĺžkou 6 – 8 cm a rozpätím krídel až 35 cm.

(12)

12

Zaujímavosti na každý mesiac

...December

Na sviatok svätého Mikuláša sa tešia tisíce detí aj dospelých. Mikuláš prináša do domu radosť a pocit očakávania, každoročne presne v ten istý deň – 6. decembra. Nie vždy to ale bolo takto.

Postava Mikuláša nie je vymyslená. Mikuláš bol svätec, ktorý sa narodil v 3. stor. n. l. v oblasti dnešného Turecka. Narodil sa do bohatej rodiny starších rodičov. Už ako malý bol vďaka svojej štedrosti a dobročinnosti známy široko-ďaleko. Pomerne mladý sa stal biskupom v mestečku na juhu Turecka v Myre. Po smrti

svojich staručkých rodičov zdedil Mikuláš veľké bohatstvo. No nenechal si ho pre seba. Bol to ľudomil a všetok svoj majetok rozdal biednym ľuďom, sirotám a chudobným deťom. A práve vďaka tomuto jeho počinu vznikol zvyk obdarúvať každý rok v tento deň deti darčekmi. Počas svojho života vykonal svätý Mikuláš mnoho dobrého, a preto si ho ľudia vážia aj po jeho smrti. Mikuláš zomrel 6. decembra v Myre.

Možno by ste to ani nepovedali, že Mikuláš je historickou postavou, ktorú uctievajú ľudia po celom svete. Mimoriadne obľúbený je do dnešných čias najmä v Rusku, pričom je aj patrónom tohto štátu. Pomenúvali sa po ňom mestá, napr. u nás je to Liptovský Mikuláš, v Anglicku je to St. Nicholas a vo Francúzsku po ňom nazvali mestečko Saint Nicolas de Port, v ktorom je mu venovaná nádherná katedrála.

Ak by ste si mysleli, že tradícia obdarúvania vznikla niekde v mieste jeho pôsobenia už počas života, nemali by ste pravdu. Darčeky na Mikuláša začali rozdávať Holanďania.

V našich končinách chodí cez noc ku dverám samotný Mikuláš, ktorému pomáhajú jeho verní pomocníci – anjel a čert.

Michaela Cimermanová, 9. ročník

Medzinárodný deň hôr bol vyhlásený 11. decembra

2003 na zhromaždení OSN.

Každý rok upozorňuje verejnosť na dôležitosť hôr pre život na Zemi, poukazuje na potrebu ich zhodnocovania, na zachovanie trvalo udržateľného rozvoja, na nevyhnutnosť ochrany a na vytváranie partnerských združení zameraných na prínos pozitívnych zmien v horách.

Symbol medzinárodného dňa hôr sa skladá z troch rovnostranných trojuholníkov vyrastajúcich z pomyselne vodorovnej čiary. Prevažne čierne trojuholníky znázorňujú hory. Prvý zľava má modrý „diamant“ na vrchole znázorňujúci ľadovce a snehovú prikrývku dávajúcu vodu, kruh uprostred hory v strede predstavuje

(13)

13

surovinové zdroje a zelená časť tretej plochy plodiny a poľnohospodársku produkciu v horských oblastiach.

Lucia Orolínová, 5. A

...Január

Na počesť významného človeka menom Louis Braille si každoročne pripomíname 4.januára

Svetový deň Braillovho písma. Braillovo písmo bolo

predstavené svetu v roku 1825.Vo Francúzku používali Braillovo písmo až koncom 18.storočia, v Rusku ho začali používať len minulom storočí, v Čechách od roku 1917 a na Slovensku až od roku 1948.

Na Slovensku žije približne 10 000 zrakovo postihnutých a nevidiacich ľudí. Ľudia sa s týmto hendikepom buď už narodili, alebo mohli zrak stratiť pri nejakej tragickej nehode.

Prvá knižnica pre nevidiacich vznikla v roku 1955. Svetová únia nevidiacich odporúča, aby všetky nevidiace deti dostali možnosť učiť sa Braillovo písmo pomocou tých, ktorí sú na to vyškolení. Braillovým písmom sa dá písať pomocou špeciálnej doštičky. K

rýchlejšiemu písaniu slúžia špeciálne písacie stroje alebo špeciálne počítačové tlačiarne. Ako nástroj pre prácu s počítačom slúži nevidiacim hmatový displej. Napriek tomu je Braillovo písmo skutočnou abecedou rozmerom aj obsahom.

Patrik Broško, 5. A 27. januára si od roku 2001 pripomíname Medzinárodný deň bez internetu. Tento deň je určený všetkým, ktorí sa od počítača nevedia odtrhnúť. Vypnutím počítača sa pripomína to, čo je v živote naozaj dôležité – priatelia, rodina, zdravie a sloboda. Internet má byť len prostriedkom, ktorý pomáha ľuďom.

Na deň „off“ existuje 7 dôvodov:

 pretože je príliš ľahké vynechávať vzájomnú komunikáciu s rodinou, priateľmi a susedmi,

 pretože internet môže byť návykový, a tak nezaškodí šoková terapia – deň bez internetu,

 pretože blogovanie vám neposkytuje dennú dávku vitamínov a minerálov,

 pretože máte problémy so svalmi na ruke, ktorou ovládate myšku,

 pretože my všetci potrebujeme čas na premýšľanie a reflexiu,

 pretože reálny svet je obdivuhodné miesto,

 pretože ak vás rozzúril už len samotný nápad, určite potrebujete deň bez internetu. Patrik Broško, 5. A

(14)

14

Tip na film

Toy story

Na stránkach nášho časopisu vám v každom čísle chceme priniesť aj dobrý tip na film. Môžu to byť film, ktorý je celkom čerstvý, rovnako ako osvedčený hit spred mnohých rokov. A možno ste ho už aj videli, ale radi si ho pripomeniete.

Dnes bude reč o animovanom filme, ktorý vyšiel síce už v roku 1995, ale svojimi myšlienkami je stále aktuálny. Ide o americkú animovanú rozprávku s názvom Toy story. Rozprávka trvá 92 minút a dôkazom toho, že je veľmi úspešná je aj fakt, že spoločnosť Disney na nej zarobila

viac ako 373 miliónov dolárov.

Kto si myslí že hračky nemajú svoj život, tak sa mýli. Keď vyjde dieťa von s izby, to sa ešte len začnú diať veci. Všetky hračky si vydýchnu, pretože môžu byť konečne samy sebou. Najobľúbenejšia hračka – kovboj Woody – má medzi ostatnými hlavné

slovo. Blížia sa však chlapcove narodeniny a hračky sa toho dňa vždy nesmierne boja. Dostane chlapec nejakú novú hračku? Áno, malý Andy dostane hovoriaceho „superkozmonauta“ Buzza. Ako sa s tým zmieri Woody a ostatné hračky? Budú spolu žiť v prímerí? Také jednoduché to asi nebude. Pozrite si príbeh hračiek preto s nami.

Veronika Orolínová, 7. B

Deti naše milučké máte čižmy čistučké? Čistučké čižmy máme,

Mikuláša privítame. Mikuláš má sladkostí veľa,

tento rok to nebude bieda. Markus Melioris, 7. B

(15)

15

Zo pera našich žiakov

Cink, cink, cink, počujeme zvon, Mikuláš s čertom utekajú von. Plné vrecká sladkostí má,

každému, kto poslúchal, balíček dá. Šimon Gabčo, 7. B

Hádaj, kto som?

V štvrtom čísle nášho časopisu na konci minulého školského roka sme do súťaže zaradili detskú fotku našej pani učiteľky. Vašou úlohou bolo uhádnuť jej meno. Do súťaže sa zapojilo 12 žiakov. Správnu odpoveď (bola to pani učiteľka Mgr. Katarína Rusnáková) uhádlo 5 žiakov. Šťastie sa usmialo na Tamarku Bobulovú z 3. A.

Fotografická súťaž pokračuje a znova uverejňujeme fotku jedného z našich pedagógov. Vašou úlohou je pokúsiť sa uhádnuť, kto je na tejto fotografii z detstva.

Ak ste si kúpili náš časopis, dostali ste k nemu aj súťažný lístok, na ktorý napíšte svoje meno, priezvisko, triedu a váš tip a vhoďte ho do schránky na prízemí. To všetko do 20.

decembra 2017. Na jedného z Vás čaká pekná

(16)

16

Zo života školy...

Červené stužky

Aj tento rok sa naša škola zapojila do súťaže Športom pre Červené

stužky. Celoslovenská kampaň Červené stužky je venovaná boju proti chorobe AIDS a v

súčasnosti prebieha už jej jedenásty ročník. V rámci nej sa 3. novembra 2017 v školskej telocvični uskutočnil turnaj jednotlivcov v stolnom tenise. Starší i mladší žiaci školy, ozdobení symbolom kampane - červenou stužkou, takto podporili myšlienku pomoci všetkým trpiacim chorobou AIDS.

Na víťazných miestach sa umiestnili:

Starší žiaci Mladší žiaci

1. Marek Zummer – 9. roč. Lukáš Luščik – 3.A 2. Samuel Straka – 9. roč. Andrej Mlynár – 3. A 3. Juraj Mlynár – 7. B

Dôkazom toho, že našim žiakom sa v tenise darí je fakt, že družstvo chlapcov (Tobias Korenko, Juraj Mlynár, Samuel Straka, Marek Zummer) na

okresné kolo, ktoré sa uskutočnilo v stredu 22.

novembra v ZŠ s MŠ Matejovce. Celkovo sa v konkurencii 18 základných škôl umiestnili na 4.

mieste.

(17)

17

Šikovné ruky

Vianočný veniec

Chcete mať pekný veniec za málo peňazí? Vyrobte si ho doma spolu s nami.

Potrebujeme:

 vopred namaľovaný polystyrénový kruh

 čečinu (alebo konáriky z tvrdšieho kríka)

 malé šišky

 šípky

 sušené kvety

 lepiacu pištoľ

Postup:

1. Na polystyrénový kruh pomocou lepiacej pištole prilepíme kúsky čečiny tak, aby bol pokrytý celý povrch a nebolo vidieť polystyrén.

2. Na čečinu postupne prilepujeme malé šišky, šípky, sušené kvietky, či malé konáriky. 3. Lepidlo necháme poriadne stuhnúť a hotový veniec si môžeme zavesiť napríklad na

vchodové dvere.

4. Fantázii sa medze nekladú. Farebne si to doladíme podľa toho, čo sa nám páči. Veronika Orolínová, 7. B

(18)

18

Z pera našich žiakov

Pohľadnice

S piatakmi sme sa učili o pohľadniciach, čo sme potom aj prakticky využili. Prinášame vám práce dvoch žiakov – Patrika Broška a Svetlany Husárovej. Sú síce napísané s menšími chybičkami, preto sme ich rovno aj opravili a prepísali správne. Nechcete sa inšpirovať a miesto kupovania pohľadníc pre rodinu im nejakú vyrobiť?

Ahoj Lejka a Tomáško, ako sa máte? Ja sa mám veľmi dobre. O chvíľu budeme písať monitory. Mali ste už aj Vy v Kojaticiach sneh? Lebo my sme tu vo Švábovciach už mali. A predstav si, že už sme sa aj sánkovali.

(19)

19

Milá babka!

Zo srdca Ti prajem šťastné a veselé Vianoce. Nech sa Ti darí. Tvoja Svetlana

Patrik Broško a Svetlana Husárová, 5. A

Pranostiky sú ľudové úslovia založené na pozorovaní a životných skúsenostiach našich predkov obsahujúce najčastejšie predpoveď počasia, úrody a iných udalostí. Prinášame Vám zopár pranostík spájajúcich sa so zimnými mesiacmi.

December

 Po svätej Baruši daj pozor na uši.  Svätá Lucia je kráľovnou zimy.  Biele Vianoce, zelená Veľká noc.

 Štedrý večer jasný každému je milý, dá vraj Pánboh vína, požehná v obilí.  Lepšie Vianoce treskúce než tekúce.

Január

 Ak Nový rok pripadne na nedeľu, bude mierna zima, ak pripadne na pondelok, veští to ostrú zimu.

 Ak si na Vincenta komár poletuje, statok aj slamenú strechu spotrebuje.  Keď na Pavla kvapce, obúvaj si kapce a keď na Hromnice, ešte aj onuce.  Čo január zazelená , to máj spáli.

(20)

20

Obrázkové čítanie pre najmenších

Štedrý biskup Mikuláš

Jedného dňa sa dozvedel, že jeden zo susedov sa

ocitol vo veľkej núdzi a nemá na veno pre svoje

. Znamenalo to, že o ne nebude mať záujem

žiadny . sa tiež dozvedel, že otec chce,

aby zarobili veľmi zlým

spôsobom. Preto sa rozhodol pomôcť. V

prišiel k svojho suseda a do otvoreného

vhodil hrudu zlata. To sa opakovalo aj ďalšiu .

Otec s boli veľmi šťastní. Boli však

zvedaví, kto je ten štedrý darca. A tak, keď sa to

opakovalo aj v tretiu , vybehol otec do tmy za

utekajúcim . Nakoniec ho dobehol. ho

však prosil, aby všetko uchoval v tajnosti.

Príbeh zostavili a obrázky nakreslili žiaci 5. A: Ivana Balogová, Vivien Vonglárová, Svetlana Husárová, Sofia Vašková, Šimon Kaločaj a Patrik Broško.

(21)

21

Receptár

V receptári vám prinášame recept na dezert, ktorý dokážete jednoducho spraviť aj sami, a tak prekvapiť alebo pomôcť rodičom vo vianočných prípravách.

Rýchly jahodový cheesecake v pohári

Potrebujeme:

 500 g čerstvých jahôd  100 g maslových sušienok

 2 polievkové lyžice rozpusteného masla  360 g tvarohu  125 ml kyslej smotany  100 g cukru  250 ml smotany na šľahanie Postup:

1. Sušienky polámeme na menšie kúsky, vložíme do mixéra a

rozmixujeme (prípadne môžeme použiť plastové vrecko a sušienky rozdrviť dreveným valčekom).

2. Sušienkovú drť zmiešame s lyžicou cukru a 2 lyžicami rozpusteného masla. 3. Tvaroh zmiešame so zvyšným cukrom a kyslou smotanou.

4. V inej miske si vyšľaháme šľahačku a keď je správne tuhá, opatrne ju vmiešame do tvarohovej zmesi.

5. Pripravíme si čisté dezertné poháre. Vrstvíme sušienkovú zmes, krém a jahody. 6. Dezert vložíme do na chvíľu do chladničky.

(22)

22

Tip na knihu

Maroško

S blížiacimi sa prázdninami a vidinou voľného času vám ponúkam skvelý tip na knihu, ktorú som si ja už s radosťou prečítala. Ide o knihu Maroško.

Hlavnou myšlienka knihy je ukázať neľahkú situáciu v dobe, keď vládla chudoba. Kniha rozpráva príbeh o Maroškovi ,ktorý rieši menšie, ale aj väčšie problémy. Čítaním s ním prechádzate priateľstvom, ktoré nie je pravé. Zistí totiž, že jeho kamaráti sa s ním kamarátia len kvôli hudobným nástrojom, ktoré dostal. A preto o kamarátov prichádza. Neskôr však zisťuje, že radšej dá všetky veci, ktoré má, len aby sa s ním kamarátili. No tu už spoznáva tých pravých kamarátov, ktorí s nim budú preto, lebo ho majú radi a nie kvôli hudobným nástrojom. Maroško však nerieši len takéto problémy. Musí sa vyrovnať s nespravodlivosťou v škole aj doma. Nemá to ľahké a veľakrát dostane aj za to, čo neurobí. Jeho mamka mu často opakuje, že on v živote šťastný nebude. On je však odhodlaný vzoprieť sa osudu a svoje šťastie si vybojovať. Veď je predsa len dieťa rád sa hrá.

Táto kniha vás veľmi zaujme. Je nadčasová a ukazuje pohľad dieťaťa na problémy aj radosti života. Ja si ju určite prečítam ešte raz. A čo vy? Chcete

vedieť, ako veľmi sa chytrému Maroškovi darí a čo ho čaká na konci? Tak určite po tejto knihe siahnite. Michaela Cimermanová, 9. ročník

Pre najmenších

1. Napíš slová obrázkov po slabikách.

2. Dokážeš rozlúštiť, čo priniesol Mikuláš dobrým deťom?

(23)

23

Bystré hlavičky

Podarí sa vám nájsť všetkých 10 rozdielov?

Vyfarbi

obrázok

podľa

určených

farieb

písmen

a nakoniec

ho domaľuj

podľa

vlastnej

fantázie.

(24)

24

OBSAH

s. 02 Úvodník

s. 03 Zo života školy

s. 04 Zo života školy

s. 06 Jazykové okienko

s. 07 Kalendár mien

s. 08 Tip na výlet

s. 09 Vtipy

s. 10 Predstavujeme

s. 11 Envirookienko

s. 12 Zaujímavosti

s. 14 Tip na film

s. 15 Súťaž

s. 16 Zo života školy

s. 17 Šikovné ruky

s. 18 Obrázkové čítanie

s. 20 Z pera našich žiakov

s. 21 Receptár

s. 22 Tip na knihu

s. 23 Bystré hlavičky

Školský rok: 2017/2018 Vychádza: štvrťročne

Vedúca školského časopisu:

Mgr. Dominika Janečková

Redakčná rada: Patrik Broško, Michaela Cimermanová, Mária Gažiová, Svetlana

Husárová, Erika Koršalová, Lucia Orolínová, Michaela Pavličková, Veronika Orolínová, Marek Rušin, Veronika Rušinová, Sofia

Imagem

Referências

temas relacionados :