Porušil SFZ zákon? Kozák: Bosna by bez svojich fanúšikov nevyhrala! Prečo Slovan v KHL zatiaľ iba prehráva? POZOR! UŽ V SOBOTU!

40 

Texto

(1)

Slovenská kvapka v bosnianskom mori. Na žilinskom štadióne bolo v utorok možno až sedemtisíc fanúšikov súpera. Podľa polície futbalový zväz pri predaji nedodržal zákon,

SFZ sa bráni tvrdením, že nijakého porušenia nie je si vedomý.

FOTO TASR/MARTIN BAUMANN

4962 MYLLYKOSKI – JARO

1,82 3,60 4,80

17:30

4968 GRÉCKO – ŠPANIELSKO

3,60 19,0 1,45

17:45

4963 HORSENS – VEJLE

1,80 3,70 4,80

18:30

4960 SUNDSVALL – ÖRGRYTE

1,40 5,00 8,50

19:00

4961 ÖREBRO – ASSYRISKA

1,50 4,50 7,70

19:20

4969 SLOVINSKO – TALIANSKO

1,70 18,0 2,65

21:00

4966 STJARNAN – THOR AKUREYRI

1,48 4,70 7,50

22:00

4483 PORTO ALEGRE – VITÓRIA

1,45 4,50 8,50

00:30

4934 SAO PAULO – PONTE PRETA

1,60 4,00 6,50

02:00

Kompletnú ponuku nájdete v pobočkách a na

www.nike.sk

Štvrtok • 12. 9. 2013 • 67. ročník • číslo 212 • cena 0,55

Denník Šport aj v App Store pre iPad a iPhone

POZOR! UŽ V SOBOTU!

ZADARMO!

Špeciálna 24-stranová príloha

HOKEJOVÁ EXTRALIGA 2013/14

Prečo Slovan v KHL

zatiaľ iba prehráva?

Strana 16

Porušil SFZ zákon?

Kozák: Bosna by bez svojich fanúšikov nevyhrala!

WWW.SPORT.SK

Strana 3

Strany 4 a 5

(2)

Hrdosť. To bol pocit, ktorý nás najviac napĺňal počas pr-vého polčasu s Bosnou a Her-cegovinou. Vzbuudili ho hráči a realizačný tím reprezentácie. Napriek tomu, že niekde vza-du sa o slovo hlásil aj hneev. Klopal na dvere s nástojčivos-ťou. Prečo, dofrasa, sme pred-chádzajúce zápasy kvalifikácie tak ppobabrali? Prečo sme zne-chutili celý futbalový národ, takže do zápasu s Bosnou von-ku sa o domáci duuel s Bosnou pod Tatrami takmer nikto ne-zaujímal. Ešteže naši futbalisti všetky negatíva prebili.

Muucha v bráne stiahol role-tu. Obrancovia sa prekonávali v obetavosti. Weiss trhal svoji-mi výpadsvoji-mi prravú stranu sú-pera na kusy, cítiť bolo Kuc-ku, chrabro sa bil na hrote Ne-mec. Šesták zaobstaral vatu, cukrovú náplň pridal Hamšík. Útoky sa prelievali z jednej strany na druhú. Modro-žlté

more priaznivcov búrilo v hľa-disku. Hnalo dopredu svojich. Príbojové vlny však bojovní-kov v bielom nezalialli. Skúšal to Džeko s Misimovičom, Pja-nič s Ibiševičom. Horúčka stú-pala. Weissove výpady, Šestá-koov neuznaný gól, Nemcova šanca. Bod varu. Nečakane sa vydal dopredu po pravej stra-ne Pekarík. Neohrrozestra-ne pre-konal polovicu ihriska a loptu posunul nášmu strednému útočníkovi. Ten ju skrotil skvelým prvým dotykom, dru-hým ju posunul na ľavej stra-ne odskočenému Hamšíkovi. Rana po zemi. Góóól. Ľavvač-kou, na dlhú žrď. Bosna na kolenách. Tri zo štyroch bal-kánskych tribún ticho. Uf, to bol zápass...

Český špičkový odborník o ňom vyhlásil: „Nádhera!”

Poľský kolega sa pridal: „Slo-váci s Lewandowským, Blaszc-zykowským a Pisczekom by mohli hrať o majstra sveta.“

● ● ●

Potom prišiel druhý polčas. Dych berúca akcia Hamšíka s Weissom. Bratislavský rodák si čarovne našiel miesto v lese modrých protihráčov. Napria-hol krížne pravačkou. Bum. Tupý zvuk alumíniovej konš-trukcie. Pre Begoviča hlahol božských zvonov, pre nás bra-zílsky umieráčik. Bosniaci hnaní dopredu fanntastickým publikom si vynútili tlak. My sme odolávali. Vlny sa lámali na Škrtelovi, zoslabovalo ich n

nadšenie. Hubočan rozbíjal všetko okolo seba, Ďurica zmagnetizoval dve nebezpeč-né strely, pomohol MMucha v bráne. Pekarík lietal po

pra-vej strane ako hliadkujúci rýchly čln. A predsa to nesta-čilo. FFutbalový Neptún udrel trojzubcom o hladinu a do-prial radosť nevzdávajúcej sa posádke Safeta Sušiča. Osud-ný center z rohu iba pohladil Ďuricove vlasy, Spahič mal k lopte bližšie ako Nemec a Bičakčič na zadnej žrdi ostal požehnaný. Pekarík ho pri pravej žrdi vyslobodil z ofsaj-dového zatratenia.

● ● ●

Bitka o transatlantickú ná-dej pokračovala ďalej. Naši sa nevzdávali. Hodlali súperovi vrátiť úder. AA boli k tomu blíz-ko. Vo dvojici sa rútili na po-sledného obrancu Bosny. Weiss išiel do tandemu zo zlej strany a Jendrišek mu zle na-časoval prihrávku. Krídelník Olympiakosu aj tak vykúzlil

priestor pre Hamšíka, ktorý pätičkou pripravil ideálnu pa-lebnú pozíciu Nemcovi. Ten však minul cieľ, kým naa dru-hej strane zostrelil životným zásahom Hajrovič Balkáncom svetový šampionát. Osud bol dokonaný.. Ani jeden z akté-rov neunikol minulosti. My v negatívnom zmysle a Bosna v pozitívnom. V rámci objek-tiivity – zaslúžene.

● ● ●

Nás môže tešiť opätovný zrod slovenského reprezentač-ného ducha. Priateľskejšieho ako kedykoľvek preedtým. Sil-nejšieho, pretože prekonal ob-rovskú krízu. Sľubného. Uká-zali sme, že máme mužstvo schhopné rovnať sa s európ-skou elitou. Možno nie so špičkou ľadovca, ale to nie je nijako limitujúce prre ďalšiu kvalifikáciu. Dostali sme do úzkych trináste mužstvo sve-ta. A urobili sme to spôsobom, na ktorý môžeme byť hrdí.

MIROSLAV HAŠAN

FUTBAL

štvrtok

❘ 12. 9. 2013

2

PO KVALIFIKAČNOM ZÁPASE MS 2014

SLOVENSKO – BOSNA A HERCEGOVINA (1:2)

NÁŠ KOMENTÁR

Reprezentácia nie a nie zlomiť výsledkové prekliatie v Žiline. Naposledy na Štadióne pod Dubňom zvíťazila 19. novembra 2008, keď zdolala Lich-tenštajnsko 4:0. Odvtedy tam nevyhrala osem zápasov. Tri duely sa skon-čili remízou, celkové skóre je negatívne 4:12.

DÁTUM

SÚPER

VÝSLEDOK

17. novembra 2009 ČILE 1:2 3. marca 2010 NÓRSKO 0:1 12. októbra 2010 ÍRSKO 1:1 11. septembra 2011 ARMÉNSKO 0:4 11. októbra 2011 RUSKO 0:1 22. marca 2013 LITVA 1:1 26. marca 2013 ŠVÉDSKO 0:0

10. septembra 2013 BOSNA A HERCEGOVINA 1:2

Neptúnov trojzubec

Dvakrát za sebou podal Marek Hamšík v drese slovenskej reprezen-tácie výborný výkon. Ten druhý oko-renil navyše parádnym gólom. Prvým v reprezentácii po 11 mesiacoch, predtým totiž skóroval ešte 12. októb-ra 2012 proti Lotyšsku (2:1). Lepšiu odpoveď večným kritikom ani nemo-hol dať. V Žiline bol od začiatku ak-tívny. Najviac si rozumel s Weissom na našej ľavej strane. Odtiaľ vyslal skvelý center na hlavu Adama Nem-ca, náš útočník však tesne minul pra-vú žrď Begovičovej brány. Neapolský

legionár bol napokon odmenený za svoju neutíchajúcu snahu. Najskôr mu síce neprestrčil loptu do výborne načasovaného nábehu Kucka, no vy-nahradil si to po nezištnej Nemcovej prihrávke. Perfektne ju spracoval pr-vým dotykom a krížne ľavačkou neza-držateľne skóroval. Radosť z jeho vý-konu mal aj tréner Ján Kozák. „Ma-rek ukázal najskôr charakter, pretože nastúpil napriek zdravotným problé-mom. Veľmi chcel hrať. Potom uká-zal aj neapolské emócie. Je to vyni-kajúci futbalista a veľmi citlivý člo-vek. Somm presvedčený, že keby mal u nás väčšiu podporu, jeho výkony by išli ešte nahor,” povedal Kozák. (mh)

V ŽILINE OSEM ZÁPASOV BEZ VÍŤAZSTVA

Hamšík zabral

„Gól po dlhších suchotách v reprezentácii ma potešil, ale dôleži-tejší je vždy kolektív. Celý tím podal kvalitný výkon, za ktorý sme si zaslúžili získať bod. Zápasu by naozaj viac svedčala remíza. Dvoj-zápas s Bosnou nám ukázal, že môžeme hrať vyrovnané Dvoj-zápasy aj so silnými súpermi.“

ČO POVEDAL HAMŠÍK

(3)

FUTBAL

www.sport.sk

3

PO KVALIFIKAČNOM ZÁPASE MS 2014

Najväčším želaním trénera JÁNA KOZÁKA je žičlivé futbalové prostredie

SLOVENSKO – BOSNA A HERCEGOVINA (1:2)

Tradičné hodnotenie slovenských reprezen-tantov v škále od 1 do 10, čím vyššia známka, tým lepší výkkon.

JÁN MUCHA

9

V prvom polčase čaroval. Dlho to vyzeralo, že sa dostal do svojho povestného tranzu a gól jednoducho nedostane. Napokon bez viny dva-krát kapituloval.

PETER PEKARÍK

7

Fantasticky rozbehol akciu pred Hamšíkovým gólom. Ľavá bosnianska strana útoku bola silnej-šia, mal s ňou problémy, ale bil sa statočne.

MARTIN ŠKRTEL

9

Je veľký zážitok vidieť ho v akcii, keď má for-mu. Bol pravým kapitánom, lídrom defenzívy, s Džekom zvádzal neskutočné súboje. Špičkový výkon.

JÁN ĎURICA

8

Bojoval za troch, v obetavosti prekonal všet-ky limity, pár prihrávok pokazil a s Džekom mal oveľa väčšie problémy ako v Zenici.

TOMÁŠ HUBOČAN

7

Miestami vyzeral „neučesane”, v rozohrávke cez nohu sa pomýlil, ale obrannú tvŕdzu vystužil enormným nasadením, silou a nepoddajnosťou.

VIKTOR PEČOVSKÝ

8

Hral dobre, hoci už nie tak svetovo ako v pia-tok. Veľké srdce, množstvo vyhratých súbojov, obrovský akčný rádius.

JURAJ KUCKA

8

Nesmierne cenný výkon. Futbalovo urobil veľ-ký pokrok. Keď ešte zlepší riešenia vo finál-nej fáze, vyrastie vo výraznú osobnosť. Charak-terovo silný hráč.

STANISLAV ŠESTÁK

7

Mal najťažšiu pozíciu zo všetkých a najdlhšie ihrisko. Musel extrémne veľa brániť, no zároveň sa zapájať do ofenzívy. Škoda, že neplatil jeho gól.

MAREK HAMŠÍK

9

Najlepší výkon legionára Neapola v sloven-skom drese za dlhé obdobie. Niekoľko fenome-nálnych okamihov, parádny gól, mnoho kilo-metrov a veľká vôľa.

VLADIMÍR WEISS

9

Jeho dynamika a technika berú dych, občasné straty sú nutnou súčasťou takéhoto prejavu. Keď sa dostal k lopte, súpera sa zmocňovala panika.

ADAM NEMEC

8

Najpríjemnejšie prekvapenie. Silný pri hlavič-kách, vyhrával ťažké súboje, veľa pracoval, zaujal technikou, prihral na gól, bol nebezpečný.

ERIK JENDRIŠEK

6

Robil, čo mohol, behal za dvoch, ale do po-trebného tempa výkonom nevystúpal.

●RÓBERT MAK, MARTIN JAKUBKO – bez známky, hrali menej ako 30 minút. Mak napriek tomu stihol ukázať, že by mohol byť silnou al-ternatívou. Bol rýchly, drzý, futbalový.

(mh)

●Akým pomerom sa vo vás mie-šajú pocity spokojnosti z dobre vy-konanej práce a smútku z prehry?

„Výsledok je v kvalifikačnom zá-pase vždy najdôležitejší. Chlapci však odviedli maximum, rozdali sa pre futbal, a to pocit nespokojnosti s výsledkom preráža.”

●Tempo zápasu bolo vysoké, ne-obávali ste sa, že mu podľahneme? „Bol som zvedavý, či hráči doká-žu v krátkom čase zopakovať vý-kon z piatka, preto nastúpila tá istá zostava. Bosna potrebovala vyhrať, tomu prispôsobila všetko, my sme s ňou minimálne držali krok. Z to-ho sa teším, pretože reprezentanti rastú iba v takýchto stretnutiach.”

●Zápas ste prežívali emotívne, kedy vám srdce búchalo najsilnej-šie a kedy naopak prestávalo biť?

„Tento zápas strhol každého. Šance sa striedali na obidvoch stra-nách, pekné akcie tiež, padli tri ly. Najväčšiu radosť som mal z gó-lu. V prvom polčase sme výkon-nostne stúpali. Pri slabšom začiat-ku nás podržal brankár Mucha, po-tom sme zlepšili kombináciu a pre-chodovú fázu. Prišiel neuznaný gól, Nemcova šanca, Weissova ak-cia a krásne zakončený rýchly pro-tiútok. Nechcel som mužstvo brz-diť, hralo sa hore-dolu, chceli sme vyhrať. Ten úsek bol z našej strany veľmi dobrý.”

●Bosniaci sa napriek hrdinskému nasadeniu našich dostávali do šancí oveľa viac ako v Zenici. Prečo?

„Lepšie sa na nás pripravili. Pri-hrávkami medzi stredovú líniu a obranu efektívnejšie využívali priestor. Viac vpredu riskovali. Šan-ce si síŠan-ce nevytvárali, skôr strelecké pozície, ale súhlasím, že boli ne-bezpečnejší. My sme hrali otvore-ne, nechcel som hráčov brzdiť, pre-to spre-topéri museli vystupovať vyššie do otvorených okien a nie vždy tam stihli byť včas. Čistú šancu sme ale súperovi nedopriali. Gól sme dostali po rohu, keď lopta padla medzi dvoch postavených hráčov

v zóne a Ďurica na ňu tesne nedo-čiahol. Škrtel osobne bránil Džeka, priestor sme mali pokrytý. Druhý gól bola strela, ktorú Hajrovič tra-fil. My sme mali väčšie príležitosti, Nemec dve, Weiss nastrelil žrď, išli sme dvaja na jedného.”

●Zomreli sme postojačky, čo si vy na výkone hráčov vážite najviac? „Že hrali do poslednej chvíle. Úprimne, keby sme mali naozaj do-máce prostredie a podporu divákov v krízových situáciách, vyhrali by sme. Neexistuje, že mužstvo pod ta-kým tlakom víťazstva ako bola Bos-na a za daného vývoja, by sa Bos- natoľ-ko zmobilizovalo bez fanúšinatoľ-kov. Neverím, že súper bol menej una-vený. Len u nás v kritickej fáze do-šli sily hráčom, ktorí toho najviac nabehali. Nemal im kto naliať ďal-šie. Priestory sa otvárali, len nemal do nich kto vnikať. Prestali sme byť nebezpeční, ťažisko sa preto presu-nulo pred našu bránu.”

●Tým ste zároveň zodpovedali otázku, čo chýbalo k tomu, aby sme vyhrali. Čo ale považujete za najväčšiie pozitívum?

„Kvalitu predvedenej hry nášho mužstva.”

●Podali sme kolektívny výkon, v poli Škrtel, Hamšík a Weiss ešte o level vyčnievali nad ostatnými. Súhlaasíte?

„Do takejto polohy to nestaviam.

Dôležitý je kolektívny výkon. Weiss alebo Hamšík nemôžu exi-stovať bez Nemca alebo Kucku s Pečovským. Takisto v obrane to nie je o jednom mužovi, preto vy-zdvihujem aj menej nápadné výko-ny Pekaríka či Hubočana. Futbal je skrátka kolektívna hra, každý tím musí mať rôzne typy hráčov, z nich každý je rovnako cenný.”

● Veľmi príjemným prekvape-ním bol Nemec, nie?

„Som veľmi rád, že to tak bolo. Je to hráč, ktorý môže dať slovenskej reprezentácii veľa. A som presved-čený, že pokiaľ bude zdravý, aj dá.”

●V Žiline ste povedali, že by ste sa raz chceli dožiť toho, aby s na-šou reprezentáciou cestovalo po domácej prehre 0:1 von sedemtisíc fanúšikov...

„Atmosféra, ktorú vytvorili bos-nianski fanúšikovia, bola obdivu-hodná. To je ale nadstavba. V prvej fáze budem veľmi vďačný, keď naši diváci prídu na domáce zápasy, keď bude vypredané. Som presved-čený, že máme hráčov, na ktorých sa oplatí chodiť. Viem, že prvé kro-ky musíme urobiť my a pevné puto medzi ihriskom a hľadiskom sa ne-dá vytvoriť za týždeň. Vyslali sme pozitívny signál, mojím najväčším želaním je, aby vzniklo žičlivé prostredie na dlhý čas.”

MIROSLAV HAŠAN

SLOVÁCI V ZRKADLE

Bez fanúšikov by nevyhrali

My sme hrali

otvorene,

nechcel som

hráčov brzdiť,

chceli sme

vyhrať.

Ján Kozák (vpravo, spolu s asistentom Štefanom Tarkovičom) bol s výkonom mužstva

(4)

FUTBAL

štvrtok

❘ 12. 9. 2013

4

PO KVALIFIKAČNOM ZÁPASE MS 2014

SLOVENSKO – BOSNA A HERCEGOVINA (1:2)

V treťom zápase po návrate

do reprezentačného dresu

síce dostal Ján Mucha

naj-viac gólov, ani za jeden však

nemohol a bol opäť

obrov-skou oporou v slovenskej

bráne.

V prvej štyridsaťpäťminú-tovke vytiahol niekoľko vý-borných zákrokov. „Prvý pol-čas bol veľmi kvalitný z oboch strán, hral sa podobný futbal ako v Zenici. S obrovským na--sadením, vôľou, šancami na oboch stranách. Ľudia sa mali na čo pozerať, hoci našich fa-núšikov v hľľadisku nebolo ve-ľa, ale to, žiaľ, neovplyvní-me,“ pripomenul 30-ročný ro-dák z Belej nad Cirochou, že žilinský štadión zaplnili z troch štvrtín priaznivci balkánskeho mužstva.

Slováci po zmene strán ne-udržali jednogólový náskok a po dvoch inkasovaných gó-loch odchádzali z ihriska smutní. „Bol to podľa mňa re-mízový zápas. Bojovali sme až do konca, musíme však uznať aj kvality súpera. Chceli sme, dreli sme, ale súper bol tento-raz šťastnejší,“ vyhlásil Mucha.

● ● ●

V utorok prvýkrát inkaso-val v 69. minúte po jednodu-chej dorážke Bičakčiča z dvoch metrov. „Bol to dobre kopnu-tý roh na prednú žrď, tam sme prehrali hlavičku a

po-tom to už mal súperov hrááč pri zadnej žrdi jednoduché,“ opísal nešťastný okamih zo svojho pohľadu. Víťazný gól Bosniakov prišiel v 78. minú-te, keď sa z 22 metrov oprel do lopty striedajúci Hajrovič

a svojím prvým dotykom po príchode na ihrisko rozhodol. „Strelu som videl, až keď pre-letela popri Ďuricovi. Proti-hráčč to trafil veľmi dobre, mal som síce loptu na prstoch, ale nepodarilo sa mi ju vytlačiť.

Nás však okkrem inkasova-ných gólov môžu mrzieť ne-premenené šance,“ zamyslel sa Mucha.

Pri jednej situácii ešte v pr-vom polčase musel ratovať sa-mostatný nájazd Edina Dže-ka, ktorému loptu v poslednej chvíli vypichol na roh. „To ne-mohla byť jedenástka, pretože som sa lopty dotkol, Džeko potom spadol na mňa. Na ze-mi saa ze-mi sťažoval, že rozhodca mal odpískať pokutový kop, ale ja som krútil hlavou. Po-vedal som mu, abyy vstával a hral ďalej,“ spomenula si na-ša reprezentačná jednotka na jeden z dôležitých momentov. Podľa jeho slov sa na výko-noch mužstva od príchodu trénera Kozáka dá stavať. „Pod jeho vedením sme odo-hrali tri kvalitné zápasy, už výkon v Rumunsku bol pozi-tívny. Veľa naššich hráčov te-raz hráva v kluboch pravidel-ne a myslím si, že je to po-znať,“ poznamenal brankár, ktorý sa včera letecky presu-nul späť do Samary, kde od le-ta pôsobí v klube Krídla So-vietov. „Idem bojovať o miess-to v zostave. S trénerom som komunikoval aj počas repre-zentačnej prestávky, určite sa budeme rozprrávať aj o zápa-soch s Bosnou. Je len na ňom, či mi dá šancu už v sobotu,“ dodal Mucha.

MIROSLAV ANTOL

Brankár JÁN MUCHA o druhom inkasovanom góle

Loptu som mal na prstoch

WWW.SPORT.SK

Dôležitý okamih prvého polčasu - Ján Mucha vyráža loptu spod nôh Edina Džeka.

FOTO TASR/MARTIN BAUMANN

Litera zákona o organizova-ní športových podujatí hovorí o pokute do výšky 50-tisíc Sk (necelých 1700 eur), ak organi-zátor nesplní povinnosť § 4 písm. h) „oddeliť od seba sku-piny priaznivcov súťažiacich družstiev“ – čo sa na zápase s Bosnou a Hercegovinou nesta-lo. Hoci SFZ splnil podmienku zákona o vyčlenení vstupeniek a priestorov pre fanúšikov hos-tí, aj v ostatných sektoroch šta-dióna dominovali bosnianski fanúšikovia, ktorí sa k lístkom dostali predovšetkým cez sieť Ticketportal a v istej miere zrejme aj cez slovenských ná-kupcov. Niečo išlo aj cez čier-ny obchod, ešte deň pred

zápa-som na internete priekupníci ponúkali vstupenky za 100 eur, teda štyrikrát predražené. Futbalový zväz Bosny a Herce-goviny dostal pre svojich fanú-šikov asi 1900 vstupeniek a pre nich bola vyčlenená severná tribúna žilinského štadióna.

Vzhľadom na rizikovosť zá-pasu bola kúpa vstupeniek na základe požiadaviek SFZ 10. júla obmedzená: na jeden nákup bolo možné kúpiť na-najvýš 4 vstupenky, zároveň bolo nutné uviesť celé meno a priezvisko, adresu, e-mail a te-lefónne číslo a nebolo možné nakupovať lístky do sektora hostí.

30. júla SFZ oznámil, že

pre-daj lístkov na zápas bol ukon-čený, lebo sa predali všetky ur-čené na voľný predaj – podľa hovorcu SFZ Juraja Čurného išlo asi o 5-tisíc vstupeniek. Podľa vyjadrenia SFZ z 12. au-gusta sa zvyšné nepredané líst-ky mali predávať už iba v brati-slavskom sídle zväzu a v porov-naní s podmienkami Ticket-portalu už iba občanom SR po predložení občianskeho preu-kazu alebo pasu. Podľa Čurné-ho však ani toto opatrenie cel-kom neznemožnilo, aby sa k lístkom dostali ďalší fanúšiko-via hostí. Koncom augusta (26.) oznámil SFZ, že všetky lístky sú vypredané.

Pripomeňme, že 2.

septem-bra podľa hovorkyne Krajské-ho riaditeľstva PolicajnéKrajské-ho zboru v Žiline Jany Balogovej, „KR PZ v Žiline upozornilo or-ganizátora futbalového stret-nutia listom na povinnosť o od-delenia skupín futbalových fa-núšikov, nakoľko v opačnom prípade sa zvyšuje riziko ohro-zenia, či narušenia verejného poriadku“. Ako povedal pre Šport Čurný, na zabezpečenie bezproblémového priebehu o. i. strojnásobili počet členov usporiadateľskej služby oproti „bežnému“ reprezentačnému zápasu.

Na margo utorkového vyhlá-senia policajného prezidenta Tibora Gašpara, že nebol „vo

všetkých smeroch dodržaný zá-kon“, išlo najmä o predaj líst-kov „nie sektorovým spôso o-bom“, Čurný odpovedá, že vo SFZ si „nie sú si vedomí poru-šenia zákona, čo sa týka preda-ja lístkov. V súčasnosti platný zákkon nám ukladá oddeliť od seba skupiny priaznivcov sú-ťažiacich družstiev alebo priaz-nivcov športoovcov a pre orga-nizovaných priaznivcov hos-ťujúceho súpera vyčleniť samo-statné vstupenky a samossamo-statné priestory, čo sme urobili, a pre fanúšikov Bosny a Hercegovi-ny sme vyčlenili samostatné vstuupenky a samostatné prie-story“. O iných okolnostiach týkajúcich sa zápasu, ktoré by

Pozadie obsadenia tribún fanúšikmi Bosny a Hercegoviny: SFZ verzus policajný prezident

(5)

●Čo hovoríte na to, že nám súper vrá-til domácu prehru?

„Škoda výsledku. Tak ako v Zenici, aj v Žiline sme predviedli solídny výkon. Ne-mali sme sa čím prekvapiť, mužstvá sa dob-re poznali z prvého vzájomného zápasu. Tam sa nám ich podarilo ubrániť, v odvete nie. Žiaľ, po zmene strán sme v priebehu ôsmich minút inkasovali dva góly, ktoré nepadli po vyložených šanciach. Mrzí nás to, lebo ten výkon bol naozaj dobrý.“

●Ako teraz hodnotíte výkon mužstva? „Na ihrisku sme splnili všetko, čo sme si povedali v kabíne. Hrali sme s Bos-niakmi v oboch zápasoch viac ako vyrov-nanú partiu. Na týchto výkonoch sa dá v budúcnosti stavať.“

●Mrzí vás, že oduševnený výkon muž-stva nevidelo viac slovenských fanúši-kov?

„Bosniaci mali v oboch zápasoch do-máce prostredie. Boli v Žiline ako doma, nebol to príjemný pocit. Našich fanúši-kov som ani veľmi nevnímal, boli v drvi-vej menšine. Je škoda, že si nenašli cestu na štadión vo väčšom počte. Smutné... Ale zrejme odraz atmosféry, ktorá vládla okolo nášho tímu v predchádzajúcich zá-pasoch.“

●Vyhrali aj Gréci, takže postup do Brazílie už nie je možný ani v teoretickej rovine, čo ďalej?

„Dohrať kvalifikáciu so cťou a pripraviť sa na ďalšiu.“ (marr)

PO KVALIFIKAČNOM ZÁPASE MS 2014

SLOVENSKO – BOSNA A HERCEGOVINA (1:2)

MARTIN ŠKRTEL nemal dobrý pocit z bosnianskej prevahy v hľadisku

Slovákov „zostrelil“ švajčiarsky rodák a najmladší hráč bosnianskeho výberu

Škoda výsledku

FUTBAL

www.sport.sk

5

Kapitán Martin Škrtel bol opäť pilierom našich zadných radov. Sedemdesiat minút

si obrana pod jeho vedením držala čisté konto, no napokon Bosniaci predsa len

dvakrát našli spôsob, ako prekonať Jána Muchu.

V Bosne sa

tancovala

samba!

„Nikto nás nemôže zastaviť na ceste do Brazílie,“ vyhlásil po ná-vrate domov bosniansky tréner Sa-fet Sušič. „Moji zverenci hrali ove-ľa lepšie ako v prvom zápase. Prav-da, súper nás potrápil,“ dodal kouč.

Verejne sa poďakoval dvanáste-mu hráčovi – fantastickým fanúši-kom. Sušič zdôraznil, že Slovensku bude v zápase v Grécku držať palce celá Bosna a Hercegovina.

Hercegovinský denník Dnevni list píše, že Bosniaci odohrali na štadióne pod Dubňom najťažší zá-pas finišujúcej kvalifikácie, preto-že „ešte v 70. minúte mali Slováci výhru v rukách“.

„Nebol to vrcholný výkon náš-ho tímu. Môžeme hrať ešte lepšie. Vrchol ukážeme až v Brazílii. Ve-rím, že sa čoskoro dočkám, aby sme nejaký zápas hrali aj v mojom rodnom Mostare,“ zdôraznil býva-lý tréner Bosny a Hercegoviny Blaž Sliškovič, rovnako ako Sušič považovaný za hráčsku legendu tejto krajiny.

Ulice Sarajeva, Zenice, Tuzly či Mostaru boli v utorok v noci za-plavené modro-žltými vlajkami. Na námestiach a v krčmách sa tan-covala samba. „Ideme do Brazí-lie,“ alebo „Mám Ťa rád Bosna,“, spievali temperamentní Balkánci.

JÁN ŠPRINGEĽ, Kovačicca Bosnianskym hrdinom sa pod

Dub-ňom stal najmladší hráč. Izet Hajrovič má 22 rokov a v národnom tíme debu-toval v piatkovom zápase v Zenici, keď na posledných osem minút vystriedal Medunjanina. Teraz v Žiline dostal od trénera Safeta Sušiča šancu v 77. minú-te, keď prišiel namiesto Misimoviča. Kouč mal šťastnú ruku. Hajrovič hneď z prvého dotyku s loptou skóroval! Na jeho bombu z vyše 20 metrov náš bran-kár Ján Mucha nemal nárok. Zopár gó-lov z ešte väčšej vzdialenosti nastrieľal aj v drese Grasshoppersu Zürich. „O kva-litách Hajroviča sme sa presvedčili hneď na prvom tréningu. O víťazstvo sa však rovným dieloom zaslúžili všetci na ihris-ku i náhradníci,“ reaguje na ódy na strelca víťazného gólu v bosnianskej tla-či Sušič.

Ofenzívny stredopoliar pritom nemal reprezentovať Bosnu. V novembri 2012 totiž zaznamenal štart v drese Švajčiar-ska v priateľskom zápase s Tuniskom. Hajrovič sa síce narodil v krajine helvét-skeho kríža, ale v rozhovoroch s bos-nianskym kapitánom Spahičom i prezi-dentom zväzu Begičom vyjadril túžbu reprezentovať Bosnu. Iná verzia zase ho-vorí, že si to rozmyslel až po tom, čo ne-dostal vo Švajčiarsku ďalšiu šancu. Prá-ve to mu mal vraj vyčítať Edin Džeko, ktorý údajne nad jeho nomináciou krú-til nosom... Nech je ako chce, Hajrovič požiadal FIFA o súhlas reprezentovať Bosnu a Hercegovinu a v lete 2013 ho

dostal. Vďaka tomu, že predtým nena-stúpil za Švajčiarsko v súťažnom dueli.

„Náš Hajrovič namieril krajinu svojich rodičov do Brazílie! Výkriky bosnianske-ho televíznebosnianske-ho komenntátora Marjana Mi-jajloviča najlepšie potvrdzujú šialenstvo, ktoré Hajrovič spôsobil rozhodujúcim ggó-lom. Bola to strela človeka, ktorý si ešte prednedávnom mal obliecť švajčiarsky dres a teraz repreezentuje krajinu svojich rodičov. A zdá sa, že svoje rozhodnutie neoľutuje,“ napísal švajčiarsky Blick. A sarajevský mienkotvorný denník Oslo-bodjenje ho s pasiou odcitoval.

Bulvárny denník Dnevni avaz píše, že „bombardér Hajrovič proti Slovákom

po-tvrdil svoju silu.“ Noviny sú hrdé na to, že Hajrovič sa po góle najskôr delil o ra-dosť s ich fotoreportérom Jusufom Beči-rovičom. Podľa novín práve „ich Jusuf prehováral Hajroviča a zasllúžil sa viac ako všetci zväzoví funkcionári o to, aby si Hajrovič obliekol bosniansky dres.“

Mimochodom, aj Izetov brat Sead je futbalista. Hráva na poste obrancu, je o necelé dva roky mladší. Prešiel aj aka-démiou Arsenalu, no od tohto roku už je znova v Grasshoppersi. V budúcnosti sa možno stretnú v bosnianskej repre-zentácii, pretože Sead v tomto roku za-čal hrávať za „dvadsaťjednotku“.

(jš, mar)

Hrdinom z prvého dotyku

mali byť porušením zákona, ne-majú vo SFZ informácie.

Synergický efekt enormného záujmu hostí a vlažnosti domá-cich fanúšikov (ktorí počas let-ného predpredaja netušili, aký výkon podajú slovenskí futbalis-ti v Bosne) spôsobil, že v Žiline mali domáce prostredie hostia. Našťastie, polícia v súvislosti s futbalovým zápasom ani po ňom „nezaznamenala žiadne vý-tržnosti, narušenie verejného poriadku, ani poškodenie majet-ku“. Počty policajtov a techniky, zapojených do opatrení, polícia z taktických dôvodov nezverej-nila, rovnako ani sumu, akou ta-kéto stretnutie zaťažilo policaj-ný rozpočet – dá sa však očaká-vať, že podobne ako v minulosti pri ligových rizikových zápa-soch, mohlo ísť aj o sumu okolo stotisíc eur.

R

RÓBERT KOTIAN

Radosť bosnianskej striedačky po góle Izeta Hajroviča bola obrovská.

FOTO MILAN ILLÍK

(6)

FUTBAL

štvrtok

❘ 12. 9. 2013

6

A-SKUPINA

MACEDÓNSKO – ŠKÓTSKO

1:2 (0:0).

Škóti po úspešnom výjazde do Chorvátska zvládli aj ďalší balkán-sky trip – zaslúžene, boli celý zá-pas lepší. Ich víťazstvo sa však zrodilo až v úplnom závere, na gól Kostovského po minúte pobytu na ihrisku reagoval až v 89. minúte Shaun Maloney.

GÓLY: 84. Kostovski - 60. Anya,

89. Maloney. MACEDÓNSKO: Pačov-ski – NovePačov-ski, Šikov, GeorgievPačov-ski, Ristovski - Stjepanovič, Babunski (42. Tasevski), Pandev, Tričkovski – Jahovič (83. Kostovski), Traj-kovski (57. Ivanovski). ŠKÓTSKO: Marshall (46. Gilks) – Hutton, Whittaker (80. Wallace), Mulgrew, Martin - Hanley, Brown, McBannan (78. McArthur), Anya - Maloney, Naismith. Hralo sa v Skopje – 16 000 divákov.

WALES – SRBSKO 0:3 (0:2)

Srbi predviedli v Cardiffe kvalit-ný výkon a zvíťazili zaslúžene, na lepšie ako 3. miesto to však už stačiť nebude. Najdrahší futbalista histórie Gareth Bale odohral 32 minút. „Nie je pripravený odohrať celý

zápas. Za posledné dva mesiace trénoval štyrikrát,“ povedal tréner Walesu

Chris Coleman.

GÓLY: 8. Djordjevič, 39. Kolarov,

55. Markovič. WALES: Myhill – Gab-bidon, Gunter, Matthews, Davies – King (58. Bale), Ledley (75. Rob-son-Kanu), Crofts (58. Vaughan), Ramsey – Bellamy, Vokes. SRBSKO: Stojkovič – Ivanovič, Biševac, Ko-larov, Nastasič – Fejsa (90+. Pet-rovič), Radovanovič (67. Milivoje-vič), Duričič, Djordjevič – Tadič (88. Krstičič), Markovič. Hralo sa v Cardiffe – 7500 divákov. 1. Belgicko 8 7 1 0 15:2 22 2. Chorvátsko 8 5 2 1 11:5 17 3. Srbsko 9 3 2 4 13:10 11 4. Škótsko 9 2 2 5 6:12 8 5. Macedónsko 8 2 1 5 6:10 7 6. Wales 8 2 0 6 7:19 6

B-SKUPINA

ARMÉNSKO – DÁNSKO 0:1 (0:0)

Arméni odohrali smolný zápas, v ktorom prichádzali o zranených hráčov, trafili brvno a Eriksen si dal takmer vlastný gól. O všetkom rozhodol nezmyselný skrat Haro-jana, ktorý fauloval striedajúceho Fischera, sebe vyrobil červenú kartu a hosťom penaltu.

GÓL: 73. Agger (z 11 m). VYLÚČENÝ: 73. Harojan. ARMÉNSKO:

Kasparov – Hovhannisjan, Mko-jan, HaroMko-jan, Hajrapetjan – Özbi-liz, Mkrtčjan, Mchitarjan (27. Sar-kisov, 46. Adamjan), Jedigarjan,

Ghazarjan – Pizzelli (70. Mano-jan). DÁNSKO: Andersen – Zimling (45+. Sloth), Bjelland, Agger, Boi-lesen – Eriksen, Ankersen, Braith-waite (66. Fischer), Nielsen (83. Makienok) – Kvist, Krohn-Dehli. Hralo sa v Jerevane – 25 000 di-vákov.

MALTA – BULHARSKO 1:2 (0:1)

Bulhari dali pomerne rýchly gól, potom prišlo varovanie v podobe strely Faillu do žrde! Od toho mo-mentu už boli Balkánci jasne lepší, hoci domáci v závere trochu zdra-matizovali zápas.

GÓLY: 78. Herrera – 9. Dimitrov,

59. Gargorov. MALTA: Haber – A. Muscat, Dimech, Agius, Failla (66. Fenech) – Sciberras – Herrera, R. Camilleri (82. Caruana), Schembri, R. Muscat – Mifsud (77. Vella).

BULHARSKO: Mihailov - Dimitrov,

Bo-durov, Ivanov, Minev – Djakov – G. Milanov (81. Zlatinski), Popov, Gadžiev, Nedelev (67. Delev) Gar-gorov (61. Rangelov). Hralo sa v Ta Qali – 4844 divákov.

TALIANSKO – ČESKO 2:1 (0:1)

O zápase píšeme viac na 8. a 9. strane.

GÓLY: 51. Chielini, 54. Balotelli

(z 11 m) – 19. L. Kozák. VYLÚČENÝ: 88. Kolář. TALIANSKO: Buffon - Bo-nucci, De Rossi, Chiellini - Maggio, Pirlo, Montolivo (86. Motta), Pas-qual (79. Ogbonna) - Candreva, Balotelli, Giaccherini (46. Osval-do). ČESKO: Čech - Gebre Selassie (77. Rabušic), Sivok, Suchý, Lim-berský - Plašil, Darida (55. Va-něk), Procházka, Rosický (38. Ko-lář), Jiráček - L. Kozák. Hralo sa v Turíne – 35 299 divákov. 1. TALIANSKO 8 6 2 0 15:5 20 2. Bulharsko 8 3 4 1 13:6 13 3. Dánsko 8 3 3 2 9:10 12 4. Česko 8 2 3 3 8:8 9 5. Arménsko 8 3 0 5 8:10 9 6. Malta 8 1 0 7 4:18 3

C-SKUPINA

KAZACHSTAN – ŠVÉDSKO 0:1 (0:1)

Ibrahimovič skóroval už v 27. sekunde zápasu! Bol to druhý naj-rýchlejší švédsky gól v histórii, pr-venstvo si stále drží gól Hjalmara Lorichsa Fínsku ešte z roku 1912, ktorý ho vsietil po 12 sekundách. Padol ale ešte zásadnejší švédsky rekord, stredopoliar Anders Svens-son prekonal brankára Thomasa Ravelliho v počte štartov v národ-nom tíme, keď v najcennejšom drese vybehol na trávnik 144-krát.

GÓL: 1. Ibrahimovič. KAZACH-STAN: Sidelnikov – Dmitrenko,

Nur-dauletov, Kislicin, Gorman – Ko-robkin, Bajžanov (77. Chajrulin), Šomko, Bogdanov – Chižničenko (90+. Ščetkin), Finončenko.

ŠVÉD-SKO: Isaksson – Olsson,

Johans-son, NilsJohans-son, Antonsson – Svens-son (87. Källström), S. LarsSvens-son (70. Durmaz), Ekdal, Kačaniklič – Ibrahimovič, Elmander (81. Hy-sen). Hralo sa v Astane – 20 000 divákov.

RAKÚSKO – ÍRSKO 1:0 (0:0)

Íri nevystrelili do priestoru do-mácej brány ani raz. Výborne však bránili a mali oporu v bran-károvi Fordeovi, ktorého prestrelil až Alaba. Utorňajšia prehra zna-mená koniec päťročnej misie Gio-vanniho Trapattoniho vo funkcii trénera írskeho národného tímu, svoje miesto opustí aj asistent Marco Tardelli. „Írska futbalová asociácia, Giovanni Trapattoni a Marco Tardelli sa dohodli po vzájomnej dohode na ukončení spolupráce,“ uvádza sa v stano-visku FAI.

GÓL: 84. Alaba. RAKÚSKO: Almer

– Fuchs, Prödl, Dragovic, Garics – Burgstaller (60. Arnautović), Kav-lak (46. Leitgeb), Harnik, Baum-gartlinger – Alaba – Weimann (73. Janko). ÍRSKO: Forde – Wilson, O’Shea (49. Clark), Dunne, Cole-man – Pilkington (73. McClean), McCarthy, Green, Walters – Long (81. Sammon), Keane. Hralo sa vo

Viedni – 48 500 divákov.

FAERSKÉ OSTROVY – NEMECKO

0:3 (0:1)

Nemci sa v utorok mohli tešiť z postupu, ale to len v prípade, že Švédi zaváhajú. „Splnili sme si

povin-nosť a získali tri body. Ale darček to ne-bol, súper bránil zdatne,“ povedal

tré-ner Joachim Löw. Z Kazachstanu žiaden darček neprišiel, a tak Nemci čakajú na október. Na po-stup z prvého miesta potrebujú dva body, alebo zaváhanie Švé-dov.

GÓLY: 22. Mertesacker, 74. Özil,

84. T. Müller. VYLÚČENÝ: 73. Gre-gersen. FAERSKÉ OSTROVY: Nielsen – J. Davidsen, Gregersen, Bald-vinsson, V. Davidsen – Holst (76. Hansson), Udsen (68. Mouritsen), Benjaminsen, Justinussen, Olsen – Edmundsson (68. Klettskard).

NEMECKO: Neuer – Lahm, Boateng,

Mertesacker, Schmelzer – Kroos, Özil, Khedira – Müller (84. Sam), Klose, Draxler (75. Schürrle). Hra-lo sa v Tórshavne – 4100 divákov. 1. Nemecko 8 7 1 0 28:7 22 2. Švédsko 8 5 2 1 14:8 17 3. Rakúsko 8 4 2 2 16:8 14 4. Írsko 8 3 2 3 13:13 11 5. Kazachstan 8 1 1 6 4:17 4 6. Faerské ostrovy8 0 0 8 3:25 0

D-SKUPINA

RUMUNSKO – TURECKO 0:2 (0:1)

V strelách na bránu to bolo 9:6, ibaže do priestoru brány 2:5 v ne-prospech domácich – Rumuni pá-lili slepými. Víťazstvo Turkov bolo prekvapujúce, ale zaslúžené, her-ne vyznievali omnoho lepšie.

GÓLY: 22. Yilmaz, 90+. Erdinc. RUMUNSKO: Tatarusanu – Matel,

Goian, Chiriches, Rat – Hoban, Pin-tilii – Torje (46. Popa), Stancu, Ta-nase (78. Bucur) – Marica (46. Maxim). TURECKO: Demirel – Gonul, Kaya, Toprak, Erkin – Tore (84. Er-dinc), Inan, Topal, Turan – Bulut (90. Gülüm), Yilmaz (72. Sahan). Hralo sa v Bukurešti – 44 537 di-vákov.

ANDORRA – HOLANDSKO 0:2 (0:0)

O zápase píšeme viac na 8. a 9. strane.

GÓLY: 50. a 54. Van Persie. ANDORRA: Pol – Martinez, Vales,

Garcia, Lima – Garcia, Pujol (85. Ayala), San Nicolas, Vireira – Lo-renzo (60. Moreno), Riera (72. Moreira). HOLANDSKO: Vorm – Wil-lems (46. Maher), Vlaar, De Vrij, Janmaat – Schaars, Sneijder (79. Kuyt), Strootman – Lens, Van Per-sie, Schaken. Hralo sa v Andorre la

Vella – 500 divákov.

MAĎARSKO – ESTÓNSKO 5:1 (3:0)

Maďari predviedli omnoho lepší výkon ako v piatok v Bukurešti a Estónci zas omnoho horší ako v piatok pri hrdinskom stretnutí proti Holanďanom, výsledkom bol ich debakel.

GÓLY: 11. vlastný Klavan, 21.

Hajnal, 41. Böde, 69. Németh, 85. Dzsudzsák - 48. Kink. MAĎARSKO: Bogdán – Gucmics, Kádár, Elek (76. Gyömber), Vanczák – Hajnal, Laczkó (62. Devecseri) – Koman, Böde, Dzsudzsák – Németh (86. Szakály). ESTÓNSKO: Pareiko – Jääger, Klavan, Reintam, Teniste – Purje (46. Ojamaa), Vunk, Moš-nikov, Kink (76. Kams) – Anier, Ahjupera (46. Zenjov). Hralo sa v Budapešti – 15 000 divákov. 1. HOLANDSKO 8 7 1 0 24:4 22 2. Maďarsko 8 4 2 2 18:12 14 3. Turecko 8 4 1 3 14:7 13 4. Rumunsko 8 4 1 3 13:12 13 5. Estónsko 8 2 1 5 6:16 7 6. Andorra 8 0 0 8 0:24 0

E-SKUPINA

NÓRSKO - ŠVAJČIARSKO 0:2 (0:1)

Na štadióne Ullevaal po dvoch centroch Gokhana Inlera skóroval

Trapattoni skončil na írskej lavičke

EURÓPSKA KVALIFIKÁCIA MS 2014

EURÓPSKA KVALIFIKÁCIA MS 2014

EURÓPSKA KVALIFIKÁCIA MS 2014

Tmavý Rakúšan David Alaba svojím 8. reprezentačným gólom zabezpečil

víťaz-stvo nad Írskom, odchod Trapattoniho z lavičky Ostrovanov a svojim ešte stále

(7)

FUTBAL

www.sport.sk

7

dvakrát hlavičkami Fabian Schär a Švajčiarsko zdolalo domácich 2:0. Potom už zverenci Ottmara Hitzfelda čakali na výsledky z Cypru a Islandu, ktoré im však nezahrali do karát. Vo zvyšných dvoch zápasoch v Albánsku a do-ma so Slovinskom im na priamy postup stačia dva body.

GÓLY: 12. a 51. Schär. NÓRSKO:

Jarstein – Bjordal, Hogli (70. Elabdellaoui), Ruud, Hangeland -Nordtveit, Eikrem (64. Jenssen), Johansen, Elyounoussi - Braaten, Pedersen (22. King). ŠVAJČIARSKO: Benaglio – Lichtsteiner, Von Ber-gen, Rodriguez, Schär - Inler, Xha-ka (90+. Senderos), Behrami, Stocker (74. Fernandes) - Shaqiri (90. Dzemaili), Seferovič. Hralo sa v Osle – 16 631 divákov.

CYPRUS – SLOVINSKO 0:2 (0:1)

Bol to krásny večer pre Slovin-cov – svojej príležitosti sa pri pla-tonickom tlaku Cyperčanov chopi-li naplno a z 5. miesta sa zrazu dostali na dostrel baráže.

GÓLY: 12. Novakovič, 80. Iličič. CYPRUS: Georgallides – Theofilou

(46. Demetriou), Merkis, Dossa Junior, E. Charalambous – Eleft-heriou (33. Charalambidis), Dob-rašinovič (68. Nikolaou), Laban, Alexandrou – Makridis – Soteriou.

SLOVINSKO: Handanovič – Brečko,

Ilič, Cesar, Andraž Struna – Birsa (59. Iličič), Kampl, Mertelj, Kirm – Novakovič (90+. Filipovič) – Ljubi-jankič (89. Matavž). Hralo sa v

Ni-kózii – 700 divákov.

ISLAND – ALBÁNSKO 2:1 (1:1)

Island dosiahol štvrté víťazstvo a je v soldínej pozícii: hrá ešte do-ma s Cyprom a v Nórsku, pričom nádejne by vyzeral aj z hľadiska tabuľky druhých v skupinách – odpočítala by sa mu totiž prehra na Cypre...

GÓLY: 14. Bjarnason, 47.

Sigthor-son - 9. Rama. ISLAND: Halldors-son – SaevarsHalldors-son, R. SigurdsHalldors-son, Arnason, A. Skulason – Gunnars-son, Bjarnasson – GudmundsGunnars-son, G. Sigurdsson – Sigthorson, Gud-johnsen (79. O. Skulason).

ALBÁNSKO: Berisha – Dallku (83.

Gjasula), Cana, Teli, Lila – Roshi, Kace, Basha M. (64. Bulku), Rama – Cani (64. Januzi), Salihi. Hralo sa v Reykjavíku – 9700 divákov. 1. Švajčiarsko 8 5 3 0 14:5 18 2. Island 8 4 1 3 14:14 13 3. Slovinsko 8 4 0 4 11:10 12 4. Nórsko 8 3 2 3 9:9 11 5. Albánsko 8 3 1 4 8:9 10 6. Cyprus 8 1 1 6 4:13 4

F-SKUPINA

RUSKO - IZRAEL 3:1 (0:0)

Ak zborná vyhrá v októbri v Lu-xembursku a Azerbajdžane, ne-musí sa pozerať na Portugalsko.

„Zaujíma ma len prvé miesto v skupi-ne,“ skonštatoval tréner Rusov

Fa-bio Capello. Na lavičke Izraela vraj dôjde k výmene, Eliho Gutmana je údajne pripravený nahradiť Avram Grant, bývalý kouč Chelsey.

GÓLY: 49. V. Berezuckij, 52.

Ko-korin, 74. Glušakov - 90+. Zehavi.

RUSKO: Akinfejev – Kozlov, V.

Be-rezuckij, Ignaševič, D. Kombarov – Denisov (46. Glušakov) – Sa-medov, Širokov, Fajzulin (46. Dza-gojev) – Keržakov, Kokorin (77. Bystrov). IZRAEL: Aouate – David-zada, Ben Haim, Keinan – Alber-man (71. Radi), Yeini, Natcho, Re-faelov, Melikson (46. Ezra) – Za-havi, Barda (65. Schechter). Hra-lo sa v Petrohrade – 21 000 divá-kov.

LUXEMBURSKO– SEVERNÉ ÍRSKO

3:2 (1:1)

GÓLY: 45+. Joachim, 78. Bensi,

87. Jänisch – 14. Paterson, 82. McAuley. LUXEMBURSKO: Joubert – Da Mota (89. Bukvič), Gerson, Jänisch, Jans - Joachim, Joubert, Laterza, Mutsch, Philipps - Turpel (68. Luisi). SEVERNÉ ÍRSKO: Carroll – Davis, Evans, Ferguson (60. McKay), Hodson - Lafferty (80. Grigg), McAuley, McGinn (35. O’Connor), Norwood - Paterson, Ward. Hralo sa v Luxemburgu – 1114 divákov. 1. Rusko 8 6 0 2 15:4 18 2. Portugalsko 8 5 2 1 16:8 17 3. Izrael 8 3 3 2 17:12 12 4. Severné Írsko 8 1 3 4 8:14 6 5. Luxembursko 8 1 3 4 7:19 6 6. Azerbajdžan 8 0 5 3 4:10 5

G-SKUPINA

LITVA – LICHTENŠTAJNSKO

2:0 (2:0)

GÓLY: 18. Matulevičius, 40.

Ki-janskas. LITVA: Karčemarskas – Mi-kuckis, Kijanskas, Andriuškevi-čius, D. Česnauskis - Mikoliunas, E. Česnauskis (78. Šernas), Ivaš-kevičius, Kalonas (72.Kuklys) - Vi-čius, Matulevičius (90+. Sirgedas).

LICHTENŠTAJNSKO: Jehle – Martin

Stocklasa, Oehri, Kaufmann, A. Christen - Burgmeier, Polverino, M. Christen, Wieser, Gubser (75.

Er-ner) - Quintans. Hralo sa v

Marijam-pole – 2700 divákov.

SLOVENSKO – BOSNA A HERCEGOVINA

1:2 (1:0)

GÓLY: 42. Hamšík - 69. Bičakčič,

78. Hajrovič. SLOVENSKO: Mucha – Pekarík, Škrtel, Ďurica, Hubočan – Pečovský, Kucka – Šesták (62. Jendrišek), Hamšík, Weiss (82. Jakubko) – Nemec (82. Mak).

BOSNA A HERCEGOVINA: Begovič –

Mujdža (50. Zahirovič), Bičakčič, Spahič, Lulič – Medunjanin – Sali-hovič (68. Višca), Misimovič (76. Hajrovič), Pjanič – Džeko, Ibiševič. Hralo sa v Žiline – 9438 divákov.

GRÉCKO - LOTYŠSKO 1:0 (0:0)

Oba tímy dohrávali v desiatich, najprv hostia prišli o Ruginsa v 86. minúte po zákroku na Kat-souranisa a ten dostal v nadsta-venom čase druhú žltú kartu, keď takticky fauloval prenikajúceho Karašausksa - v októbri si proti Slovensku nezahrá. Domáci tréner Fernando Santos nebol spokojný s koncovkou, jeho tím mal totiž dosť šancí, ale dal len jeden gól – Salpingidis skóroval po Samara-sovej prihrávke: „To je osobitná téma.

Musíme na nej zapracovať, zlepšiť ju, hoci nám už zostáva málo času do konca kvalifikácie.“

GÓL: 58. Salpingidis. VYLÚČENÍ:

90.+ Katsouranis - 86. Rugins.

GRÉCKO: Karnezis – Torosidis,

Tza-velas (74. Karagounis), Papastat-hopoulos, Siovas – Katsouranis, Maniatis, Ninis – Salpingidis (64. Christodoulopoulos), Samaras (88. Fetfatzidis), Mitroglou.

LOTYŠ-SKO: Kolinko – Gabovs, Bulvitis,

Gorkšs, Maksimenko – Laz-dinš (61. Sinelnikovs), Laizans, Rugins, Zjuzins (68. Karašausks), Cauna – Verpakovskis (79. Ra-kels). Hralo sa v Aténach – 7000 divákov. 1. Bosna a Herceg. 8 6 1 1 25:5 19 2. Grécko 8 6 1 1 9:4 19 3. Slovensko 8 3 3 2 9:7 12 4. Litva 8 2 2 4 7:10 8 5. Lotyšsko 8 2 1 5 8:16 7 6. Lichtenštajnsko8 0 2 6 3:19 2

H-SKUPINA

SAN MARÍNO – POĽSKO 1:5 (1:3)

Viete, kedy dalo naposledy San Maríno gól v súťažnom zápase? V kvalifikácii na MS 2010, 11. ok-tóbra 2008, Slovensku (1:3) z ko-pačky Andyho Selvu. V utorok ve-čer San Maríno oslavovalo ďalší gól po piatich rokoch...

GÓLY: 22. Della Valle – 10. a 66.

Zielinski, 23. Blaszczykowski, 34. Sobota, 75. Mierzejewski. SAN

MARÍNO: Simoncini – Buscarini,

Pa-lazzi (69. Cibelli), F. Vitaioli, Ales. Della Valle, G. Bollini – Calzolari, Gasperoni (41. Cervellini), M. Vitai-oli – Selva, Rinaldi (80. Bianchi).

POĽSKO: Boruc – Boenisch,

Jedrzejc-zyk, Celeban – Sobota, Krychowiak (79. Wszolek), Zielinski, Blaszczy-kowski (71. Mierzejewski), Salamon – Klich, Brožek (55. Robak). Hralo sa v Serravalle – 1597 divákov.

UKRAJINA – ANGLICKO 0:0

V jednom zo šlágrov uhralo Ang-licko v Kyjeve bezgólovú remízu, ktorá mu dáva dobré vyhliadky na udržanie si líderskej pozície v sku-pine. Ukrajinci sa tiež nesťažovali – na oboch tímoch bolo vidieť, že re-zultát berú a koncentrujú sa hlavne na to, aby neinkasovali. Frank Lampard odohral jubilejný 100. zá-pas za Anglicko a je ôsmym stov-károm Albiónu (B. Charlton, B. Moore, B. Wright, Shilton, Beck-ham, Gerrard, A. Cole) v histórii.

UKRAJINA: Pjatov – Kučer,

Šev-čuk, Fedeckij, Chačeridi – Gusjev (68. Bezus), Edmar - Stepanenko, Konopľanka, Jarmolenko (90+. Chomčenovskij) – Zozuľja (90. Selezňov). ANGLICKO: Hart – A. Co-le, Jagielka, Cahill, Walker – Ger-rard, Lampard, Milner, Wilshere (68. A. Young), Walcott (87. Cle-verley) – Lambert. Hralo sa v

Kyje-ve – 70 000 divákov. 1. Anglicko 8 4 4 0 25:3 16 2. Ukrajina 8 4 3 1 19:4 15 3. Čierna Hora 8 4 3 1 15:8 15 4. Poľsko 8 3 4 1 18:9 13 5. Moldavsko 8 1 2 5 4:15 5 6. San Maríno 8 0 0 8 1:43 0

I-SKUPINA

GRUZÍNSKO – FÍNSKO 0:1 (0:0)

GÓL: 74. R. Jeremenko (z 11 m). VYLÚČENÝ: 75. Kankava . GRUZÍN-SKO: Revišvili – Grigalava,

Amisu-lašvili, Chubutia, Lobžanidze – Ok-riašvili, Kankava, Kašia, Ananidze (84. Dvališvili) – Kobakhidze (46. Targamadze), Gelašvili (58. Griga-lašvili). FÍNSKO: Mäenpää – Lampi, Arkivuo, Moisander, Ojala – Tainio, Eremenko, Hetemaj, Hämäläinen (89. Riski) – Ring (71. Sparv), Pukki (90+. Schüller). Hralo sa v Tbilisi – 15 000 divákov.

BIELORUSKO – FRANCÚZSKO

2:4 (1:0)

Bielorusi hrali bojovne, dvakrát

vyhrávali, ale keď hostia zapli, roz-diel bol zreteľný. Francúzi sa bo-dovo dotiahli na Španielov a zís-kali minimálne istotu baráže.

GÓLY: 32. Filipenko, 58. Kalačev

- 47. (z 11 m) a 64. Ribery, 70. Nasri, 73. P. Pogba. BIELORUSKO: Veremko – Filipenko, Martynovič, Verchovcov (77. Radyjonav) – Ba-lanovič, Tigorev (83. Bressan), Dragun (71. Olechnovič), Borda-čev – KalaBorda-čev, Hleb – Putilo.

FRANCÚZSKO: Lloris – Sagna,

Kos-cielny, Abidal, Clichy – Valbuena (90+. Guilavogui), Pogba, Matuidi, Ribéry (79. Sissoko) – Giroud, Payet (61. Nasri). Hralo sa v

Gome-le – 12 203 divákov. 1. Španielsko 6 4 2 0 10:2 14 2. Francúzsko 7 4 2 1 12:6 14 3. Fínsko 7 2 3 2 5:6 9 4. Gruzínsko 7 1 2 4 3:8 5 5. Bielorusko 7 1 1 5 6:14 4

POZNÁMKA: Veľkými písmenami sú vyznačení už istí účastníci MS 2014.

MOJMÍR STAŠKO

ČO ROZHODUJE

O poradí v skupinách pri rovnosti bo-dov rozhoduje: 1. skóre zo všetkých zá-pasov, 2. vyšší počet strelených gólov zo všetkých zápasov, 3. vyšší počet bo-dov zo vzájomných zápasov, 4. skóre zo vzájomných zápasov, 5. vyšší počet stre-lených gólov zo vzájomných zápasov, 6. vyšší počet strelených gólov na ihriskách súperov (len ak sa to týka dvoch tímov). Ak ani toto kritérium nerozhodne, muž-stvá zohrajú jeden zápas na neutrálnom ihrisku. Na šampionát do Brazílie

postúpi 13 európskych tímov. De-väť víťazov skupín sa kvalifikuje priamo, osem najlepších druhých (po odpočítaní bodového zisku a skóre so šiestym tímom tabu-ľky) vytvorí dvojice, ktoré budú hrať baráž doma – vonku o štyri zvyšné miesta.

ISTÍ ÚČASTNÍCI MS 2014

BRAZÍLIA (ako organizátor) JAPONSKO AUSTRÁLIA IRÁN KÓREJSKÁ REPUBLIKA HOLANDSKO TALIANSKO ARGENTÍNA USA KOSTARIKA

EURÓPSKA KVALIFIKÁCIA MS 2014

EURÓPSKA KVALIFIKÁCIA MS 2014

EURÓPSKA KVALIFIKÁCIA MS 2014

Pripravujete zaujímavý športový projekt s charitatívnym zámerom?

Venujete sa v súčasných zložitých podmienkach deťom a mládeži v oblasti športu?

Podporujete športové talenty z detských domovov alebo z rómskej komunity?

(8)

FUTBAL

štvrtok

❘ 12. 9. 2013

8

Holandský tím si ako prvý

zo všetkých európskych

zástupcov vybojoval

mies-tenku na záverečný turnaj

majstrovstiev sveta 2014

do Brazílie. „Oranjes“

spečatili výborne rozbehnutú

kvalifikáciu očakávaným

triumfom nad Andorrou

a k definitíve im nakoniec

pomohli aj Turci, ktorí uspeli

na pôde dovtedy druhého

Rumunska.

Postup na svetový šampio-nát je obrovským zadosťuči-nením pre trénera Louisa van Gaala. Šesťdesiatdvaročný od-borník sa vlani vrátil na lavič-ku reprezentácie svojej vlasti po desiatich rokoch, hoci predtým sa nedokázal s muž-stvom, v ktorom boli oveľa väčšie hviezdy, dostať na MS 2002. Holanďania ako semifi-nalisti ME 2000 skončili v skupine až tretí za Portugal-skom a ÍrPortugal-skom, pritom v kád-ri mali mená ako Van der Sar, Davids, Kluivert, Seedorf či Van Nistelrooy.

Amsterdamský rodák Van Gaal musel potom dlho bojo-vať, aby získal stratenú repu-táciu späť. V roku 2009 dovie-dol prekvapujúco k titulu Alkmaar, potom dobyl s

Bay-ernom Mníchov aj nemecký trón. V roku 2012 – pre mno-hých šokujúco – nahradil v pozícii šéfa realizačného tí-mu Berta van Marwijka, kto-rý prehral na vlaňajších ME všetky tri zápasy.

„To, čo sa stalo v roku 2002, nevnímam ako škvrnu v mojej kariére. Navyše, teraz pracujem

s inou skupinou hráčov. V kád-ri máme veľa mladých futbali-stov a len niekoľkých starších a skúsenejších,“ vyhlásil Van Gaal a pokračoval: „Po sklama-ní na európskom šampionáte sme dokázali bez jedinej prehry a so skóre plus 20 postúpiť akko prvý európsky tím na majstrov-stvá sveta. To hovorí za všetko.

Samozrejme, že misia sa teraz eštee nekončí, pretože v Brazílii chceme byť úspešní.“

● ● ●

Menej optimistický je Johan Cruyff, holandská legenda a večný kritik. „Budem šťastný, keď postúpime na MS zo sku-piny. Veľa našich hráčov totiž nemá medzinárodné

skúsee-nosti, nehrajú ani európske poháre. A keď som videl muž-stvá na minuloročnom Pohári konfederácií, s nimi sa môže-me len veľmi ťažko porovná-vať,“ vyhlásil 66-ročný trojná-sobný držiteľ Zlatej lopty.

● ● ●

Gólovým holandským vy-kupiteľom sa v ostatných dvoch zápasoch stal Robin van Persie. Zakončovateľ Manchestru United najskôr v piatkovom zápase v Estón-sku v 94. minúte vyrovnal z pokutového kopu na koneč-ných 2:2 a v utorňajšom dueli v Andorre sa postaral o oba góly svojho mužstva. Dal 38 gólov v reprezentačných far-bách a už len dva ho delia od vyrovnania holandského re-kordu, ktorý drží asistent Van Gaala Patrick Kluivert.

„S ním máme veľmi dobrý vzťah, praje mi, aby som ho čo najskôr prekonal. Bol to vý-borný útočník, stále sa mám od neho čo učiť,“ skonštatoval RvP a na margo šampionátovej miestenky dodal: „Som veľmi rád, že sme postúpili. Samo-zrejme, že sa musíme neustáále zlepšovať, no myslím si, že sme na správnej ceste.“ (man)

EURÓPSKA KVALIFIKÁCIA MS 2014

EURÓPSKA KVALIFIKÁCIA MS 2014

Van Gaalova satisfakcia

Robin van Persie (vpravo) sa teší z jedného zo svojich gólov do siete Andorry.

FOTO SITA/AP

Taliansko sa prvýkrát v dejinách kvalifikovalo na MS dve kolá pred koncom kvalifikácie. „Zvyšné zá-pasy využijeme na to, aby sme si vyskúšali nejaké novinky, bude na to čas a priestor,“ vyhlásil tréner squadry Cesare Prandelli. „Zápas s Českom sme za-čali zle, z jedného protiútoku sme dostali gól a krát-ko pred prestávkrát-kou too mohlo byť 0:2, aj keď sme mali dosť šancí. V šatni som povedal, že musíme hrať pokojne, máme aj šesťť hráčov pred brankárom Čechom a tak skôr alebo neskôr prevahu využije-me. Stalo sa. Môžeme byť spokoojní s výkonom, hra-li sme dobrý futbal. O mojej budúcnosti budeme hovoriť až po Brazílii.“

„Zlé dieťa“ Mario Balotelli premenil jedenástku na víťazný gól, no na konte má aj množstvo zahode-ných príležitostí. „V živote sa mi nestalo, aby som nevyužil toľko šancí. Ale spoluhráči a tréner ma ute-šovali, že sa to občas stáva...“ Jeho rozumné vyjad-renie potešilo aj trénera Prandelliho. Daniele De Rossi už hľadí do Brazílie: „Myslím si, že tam bude-me patriť k favoritom. Kvalifikačná skupina nebola ľahká a tréneer Prandelli musel po debakli na MS 2010 začínať od nuly. Potom sme boli druhí na ME

a v kvalifikačnejj skupine sme neutrpeli ani jednu prehru, to je dôvod k spokojnosti.“

Pre taliansku futbalovú históriu bol zaujímavý ešte jeden moment, viažuci sa k utorkovému zápasu: Gianluigi Buffon nastúpil na 136. zápas v reprezen-tačnom mužstve a vyrovnal tak rekord Cannavara. „Mám hrôzu z osláv pred zápassom, radšej oslavujem až po. Som spokojný, dosiahli sme dobrý výsledok a že naše prvé miesto v skupine je zaslúžené, niet pochýb. Teraz sa hovorí o tom, že by som mal pre-konať i rekord Cannavara, ale ja radšej budem ho-voriť o tom, ako vyhrať ligu...“

A názor médií? Za všetky Mario Sconcerti v den-níku Corriere della Sera: „Tréner Prandelli vniesol do mužstva pokoj a pohoddu. Sebadôvera po fiasku na MS 2010 bola nulová a on ju do hráčov cez vý-sledky opäť dostal. Súčasná talianska reprezentácia nie je tímom fenoménov, ale je súdržná a má cha-rakter. V ťažkých situáciách, aká nastala aj v uto-rok večer, sa nepoloží , koncentrovane pokračuje v hre, takže pri troche šťastiia by sme mohli skončiť v Brazílii aj medzi ôsmimi najlepšími tímami

sve-ta.“ JOSEF KAŠPAR, Rím

Dva historické momenty v podaní Talianska – rýchly postup a Buffon

Nie sú fenoméni, ale majú charakter

Gianlugi Buffon je od utorka spolurekordér v počte štartov

(9)

FUTBAL

www.sport.sk

9

O najlepšom futbalistovi na svete

sa šíri bizarné tvrdenie. Brazílska

futbalová legenda, 47-ročný

Romario, tvrdí, že Lionel Messi,

hviezda FC Barcelona, trpel

v detstve na autizmus. Messiho

otec hrozí Brazílčanovi žalobou.

Romario, majster sveta z roku 1994, na Twitteri napísal: „Vedeli ste, že Messi trpel Aspegerovým syndrómom? Je to ľahšia forma autizmu, ktorý mu dáva dar pozor-nosti a sústredenia, čo je vo futbale to najdôležitejšie.“ Ďalej pripome-nul: „Aj Newton a Einstein mali autizmus. Dúfam, že on, tak ako aj oni, prekoná sám seba a bude ľudí obšťastňovať. Ako oni vedeckými objavmmi, tak on pekným futbalom.“ Romario pridal aj link na článok v brazílskom časopise „Exame“ s ti-tulkom: „Messi, prekonávanie sa jedného autistu.“ Tvrdenia, o kto-rých píše Romario na svojom twitte-rovom konte, sú stadiaľ. Navyše o údajnom ochorení Messiho na As-pergerov syndróm informovali ar-gentínske noviny už pred týždňom. Príčinou vzniku tohto ochorenia je porucha vývoja, ktorá sa prejavuje ohraničením sociálneho správania a komunikácie.

Cesc Fabregas (26), Messiho spo-luhráč v FC Barcelona, ktorý pozná Lionela od detstva, asi pred rokom prezradil: „Vtedy sme si mysleli, že je nemý.“

● ● ●

Ako je známe, Lionelovi v detstve

lekári zistili, že má poruchu rastu. Bol maličký, chudučký... Liečba si ži-adala 900 dolárov na mesiac, na čo rodina nemala. Otec bol robotník v oceliarni, mama pracovala na čias-točný úväzok ako upratovačka. Kým Boca Juniors, ktorá mala o talento-vaného chlapca z Rosaria záujem, to zatiahnuť odmietla, Barcelona, vi-diac, čo tento neduživý chlapec na trávniku dokáže, súhlasila. Päť gó-lov v jednom žiackom zápase, to bol vlastne začiatok čarovného príbehu Messiho v Barce. Nasledovalo pod-písanie prvého kontraktu tohto ar-gentínskeho futbalového skvostu v jeho kariére. Carles Rexach, špor-tový riaditeľ Barcelony, nemal poru-ke nič iné, len servítku, a tak na ňu dal svojím autogramom súhlas sy-nov zákonný zástupca, otec Jorge Horacio. Lionel mal vtedy 13...

● ● ●

Messi starší odmieta všetky chýry a považuje ich za fámy. Romaria chce žalovať. Brazílčan na to zarea-goval slovami: „Len nech ma zaža-luje, ak chce.“ On sám má osemroč-nú dcérku, ktorá trpí Downovým syndrómom.

● ● ●

Jedna predsa len trochu lepšia správa o Messim. Otec Jorge Hora-cio oficiálne úradom vyhlásil, že je-ho syn nikdy nemal nič spoločné s daňovou záležitosťou. Ale i tak musí najlepší futbalista sveta 27. sep-tembra prísť na súdne pojednávanie pre podozrenie zo zatajenia daní vo výške 4,1 milióna eur.

(zi + luc)

Romario, brazílska futbalová legenda, napísal na Twitteri:

Trikrát Messi: chlapec, dieťa, dospelý muž.

Lionel Messi

je autista!

Česi stratili po utorku takmer isto

nielen možnosť postúpiť na

závereč-ný turnaj majstrovstiev sveta

do Brazílie, ale určite aj

doterajšie-ho hlavnédoterajšie-ho trénera Michala Bílka.

Štyridsaťosemročný pražský rodák

ponúkol rezignáciu po prehre 1:2

v Taliansku a predseda Futbalovej

asociácie ČR Miroslav Pelta ju

tak-mer okamžite prijal. Zväzový šéf

už má v hlave aj niekoľko

kandidát-skych mien na nového kormidelníka,

no zatiaľ žiadne neprezradil.

Česi viedli v súboji s favorizovanou azúrovou squadrou v Turíne 1:0, po prestávke však tento stav neudržali a góly Chielliniho a Balotelliho v roz-pätí troch minút ich odsunuli na prie-bežne 4. miesto tabuľky so štvorbo-dovým mankom na druhé Bulharsko. „Chcel som zostať s tímom tak dlho, kým žije možnosť na postup. Teraz, keď zhasla, ponúkam svoju rre-zignáciu," povedal Bílek, ktorý dovie-dol Čechov do štvrťfinále vlaňajšie-ho európskevlaňajšie-ho šampionátu.

● ● ●

Bývalý kouč Plzne, Sparty či Ru-žomberka bol od začiatku svojho pôsobenia pri národnom mužstve pod veľkým tlakom a nikdy sa nestal obľúbeným u fanúšikov, ktorí ho už v piatok odprevadili pokrikom „Bílek von!“. „Od začiatku som mal byť otvorenejší. Medzi mnou a novinár-mi to bol tak trochu boj, a preto som bol občas vnímaný ako futbalový

ne-priateľ číslo jeden. V poslednej dobe som sa snažil viac vysvetľovať svoje kroky. Takto to však malo byť od za-čiatku, tejto chyby som si vedomý. Väčšina futbalového národa je teraz asi rada, že končím. Obávam sa však, že ktokoľvek ma nahradí, bude v ťaž-kej pozíciii,“ skonštatoval Bílek.

● ● ●

Predseda FAČR Pelta už v stredu začal pracovať na novom reprezen-tačnom trénerovi. Na zvyšné dva zá-pasy kvalifikácie MS 2014 proti Mal-te a Bulharsku však pravdepodobne poverí vedením mužstva jedného z doterajších asistentov Josef Pešice – Tomáš Galásek.

„V situácii, keď sme stratili šancu na postup, Bílkovu rezignáciu prijí-mam. Klamal by som, keby ssom po-vedal, že nemám v hlave nejakých kandidátov. Ale teraz v žiadnom prí-pade nikoho nebudem menovvať. Mu-síme to urobiť s chladnou hlavou, ko-nanie nebudeme súriť,“ uviedol pre iSport.cz Pelta.

Medzi najvážnejšími kandidátmi sa spomínajú mená Pavla Vrbu, Vítěz-slava Lavičku, Jozefa Chovanca, Kar-la Jarolíma, JarosKar-lava Šilhavého či sú-časného trénera reprezentačnej dva-dsaťjednotky Jakuba Dovalila. Čier-nym koňom by sa však mohol stať Zdeněk Zeman, ktorý má suverénne najviac sympatií v radoch fanúšikov. Šesťdesiatšesťročný odborník si uro-bil výborné meno v Taliansku, mo-mentálne je bez práce, vyznáva ofen-zívny štýl futbalu a nechal sa počuť, že národné mužstvo by bola preňho veľká výzva. (man, sita)

EURÓPSKA KVALIFIKÁCIA MS 2014

Bílek rezignoval,

Pelta to prijal

Michal Bílek ako tréner českej reprezentácie

skončil.

FOTO SITA/AP

„Po takomto neúspechu a v mojom veku už musím premýšľať, čo ďalej,“ vyhlásil po

prehre s Talianskom 32-ročný český ka-pitán Tomáš Rosický. Stredopoliar lon-dýnskeho Arsenalu nedohral zápas v Tu-ríne pre svalové zranenia, z ihriska mu-sel odísť už pred koncom prvého polča-su. Hostia v tom čase viedli Kozákovým gólom 1:0.

„Veril som, že by sme to mohli dotiahnuť do konca. Dali sme gól z pekného brejku, potom mal Libor Kozák ďalšiu šancu. Inak nás ale Ta-liani držali pod tlakom, my sme nevedeli po-držať loptu,“ smutne skonštatoval

Rosic-ký, ktorý sa za uplynulé štyri roky po-ďakoval odchádzajúcemu trénerovi Bíl-kovi: „Či sa to niekomu páči alebo nie,

dovie-dol Česko do štvrťfinále majstrovstiev Európy. A to je úspech, ktorý si veľa ľudí neuvedomuje.“

ROSICKÝ ZVAŽUJE

POKRAČOVANIE

(10)

INZERCIA

štvrtok

❘ 12. 9. 2013

10

(11)

Š-298

INZERCIA

(12)

●Pomohlo takmer dvoj-týždňové švajčiarske turné so štyrmi víťazstvami a dvo-ma prehrami dobre naladiť mužstvo na sezónu?

„Dúfam, že áno. Mali sme kvalitných súperov a do-siahli sme aj solídne výsled-ky. Netreba ich však prece-ňovať, pretože až extraliga nám nastaví zrkadlo. Turné sme však zakončili s dob-rým pocitom z hry a z víťaz-stiev.“

●Ste spokojný s tým, ako je už vaše mužstvo zohra-né?

„Pomaličky sa zohráva. Máme veľa nových chlap-cov. Vidieť však už určitú hernú chémiu medzi jednot-livými formáciami a hráčmi. Máme na čom stavať.“

●Ktorí vaši hokejisti by mali byť kľúčoví v novej se-zóne?

„Veľa bude závisieť od vý-konov brankárov. Vo Švaj-čiarsku sme boli s nimi spo-kojní, najmä čo sa týka Američana Kalembu, ktorý podával veľmi dobré výko-ny. Dúfam, že si to prenesie do extraligy. Takisto všetky posily, či sú to Američania, Handlovský alebo Kafka, vhodne zapadli do kolektí-vu. Zatiaľ potvrdzujú úlohu hráčov, na ktorých by sme mali stavať.“

●Aký hokej by ste mali hrať?

„Zodpovedne z obrany a aktívne smerom dopredu. Káder je mladý, chalani sú dobrí korčuliari. Takže

ak-tívny hokej s tým, aby sme v útoku neprepadávali. Cel-kovo by som to povedal tak, že chceme hrať poctivý ho-kej.“

● Na čo môže mať vaše mužstvo v dlhodobej súťa-ži?

„Ťažko povedať, pretože nepoznáme silu všetkých konkurentov. V príprave sme hrali iba s Nitrou a Zvolenom, ktorí budú spo-lu s Košicami patriť k hlav-ným favoritom extraligy. Náš cieľ je v prvom rade do-stať sa do play-off a byť nie-kde okolo stredu tabuľky.“

●Aká bude extraliga v se-zóne 2013/2014?

„Osobne si myslím, že bu-de lepšia ako vlani. A to pre to, že sa do nej vrátilo veľa dobrých hráčov. Čo je dôle-žité, v minulej sezóne do-stalo príležitosť veľmi veľa mladých a rok v extralige im dal veľa. Ja to vidím na našich chalanoch, ktorí urobili výrazný krok vpred. Keď ich mám porovnať s vlaňajším septembrom, v súčasnosti sú už niekde inde.“

●Budú vaši štyria Ameri-čania Kalemba, White, Me-land a Saracino prekvape-ním pre slovenskú hokejo-vú verejnosť?

„Verím, že príjemným. V príprave podávali solídne výkony a napĺňali očakáva-nia. Ako som však povedal, bola to ešte len príprava a uvidíme, ako to bude v ex-tralige.“

HOKEJ

štvrtok

❘ 12. 9. 2013

12

So švajčiarskym

povzbudením

do extraligy

BANSKÁ BYSTRICA (Od nášho redaktora IVORA LEHOŤANA) – Toľko udalostí v letnej príprave

„baranov“ si z minulosti nepamätáme... Pokropenie „živou vodou“ prišlo na konci júla, keď klub

oznámil masívne doplnenie kádra po rovnako veľkých odchodoch. Do prípravy na ľade sa hneď

zapojili aj štyria Američania. Potom mali v šatni Stanleyho pohár, ktorý doniesol Michal Handzuš,

a kolektív sa utužil splavom Hrona. Príprava na ľade vyvrcholila takmer dvojtýždňovým turné

po Švajčiarsku s prevahou víťazstiev na konte „baranov“. Najmä o záverečnej fáze prípravy sme

hovorili s trénerom HC ’05 Vladimírom Országhom.

15. AUGUST NITRA – BANSKÁ BYSTRICA 2:2

16. AUGUST ZVOLEN – BANSKÁ BYSTRICA 5:2

17. AUGUST TYCHY – BANSKÁ BYSTRICA 2:4

23. AUGUST BANSKÁ BYSTRICA – L. MIKULÁŠ 3:1 27. AUGUST LAUSANNE – BANSKÁ BYSTRICA 2:0 30. AUGUST STAVANGER OILERS – BANSKÁ BYSTRICA 1:3 31. AUGUST ČELMET ČEĽABINSK – BANSKÁ BYSTRICA 1:4

3. SEPTEMBER THURGAU – BANSKÁ BYSTRICA 2:3

4. SEPTEMBER BIEL – BANSKÁ BYSTRICA 2:3

6. SEPTEMBER LANGENTHAL – BANSKÁ BYSTRICA 5:2

PROGRAM PRÍPRAVNÝCH ZÁPASOV

MATÚŠ CHOVAN KOŠICE

MELAND MISSOURI SARACINO ROCHESTER KALEMBA KATOVICE WHITE HANNOVER ZOŠIAK MARTIN HOLLÝ NITRA

KAFKA MLADÁ BOLESLAV HANDLOVSKÝ ÚSTÍ NAD LABEM KADURA LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

ŽILKA DETVA/SR 20

FAJČÁK MICHALOVCE

ČEŠÍK KOŠICE

JÁN SÝKORA PLZEŇ

KUBKA KARLOVE VARY

JURAJ SÝKORA ?

DANTON BEIBARYS ATYRAU

JANKOVIČ SKALICA BIRO PIEŠŤANY MARCINEK FRANCÚZSKO KETNER SKALICA RICHTER SANOK DZUBINA MARTIN CHOROŠUN PENZA

BRANKÁRI: Zane KALEMBA, Juraj HOLLÝ, Andrej KOŠARIŠŤAN

OBRANCOVIA: Lukáš BAMBÚCH, Chris SARACINO, Eric MELAND, Michal STYK, Tomáš DEVEČKA, Mislav ROSANDIČ, Ondrej ZOŠIAK, Jakub PREDAJ-NIANSKY, Kriss GRUNDMANIS, Borna ŠILOVIČ

ÚTOČNÍCI: Michal HUDEC, Pa-trick WHITE, Petr KAFKA, Radoslav MACÍK, Radomír HEIZER, Lukáš HANDLOVSKÝ, Dominik KADURA, Tomáš ZIGO, Matúš CHOVAN, Patrik LAMPER, Dominik HEGYI, Jakub ŽILKA, Ľuboš FAJČÁK, Vladimír DOLNÍK, Mário LUNTER

PRIŠLI

ODIŠLI

HRÁČI V PRÍPRAVE

u hokejistov HC ’05 Banská Bystrica

NA LETNEJ NÁVŠTEVE

Tréner Vladimír Országh.

FOTO TASR/DUŠAN HEIN

Máme veľa nových

chlapcov. Vidieť však už určitú

hernú chémiu medzi jednotlivými

formáciami a hráčmi.

Máme na čom stavať.

Imagem

Referências

temas relacionados :