Piatok ročník číslo 235 cena 0,70. Bývalý vynikajúci futbalista ĽUBOMÍR MORAVČÍK o zápase Ligy národov Slovensko Česko:

28 

Texto

(1)

Piatok

12. 10. 2018

72. ročník • číslo 235

cena 0,70

App Store pre iPad a iPhone / Google Play pre Android

Presne pred 50 rokmi

Mexiko v stoji tlieskalo

Československu

Strany 22 a 23

Strana 26

Bývalý vynikajúci futbalista ĽUBOMÍR MORAVČÍK o zápase Ligy národov Slovensko – Česko:

Vyhráme 2:0

Strany 3 – 5

Takto sa tešil slovenský džokej Jiří Kousek z triumfu v septembrovej kvalifikácii

na Veľkú pardubickú. A v sedle Ange Guardiana chce v nedeľu vyhrať aj samotnú

„Veľkú“. Verí mu aj legendárny Josef Váňa, osemnásobný jazdecký a desaťnásobný

trénerský šampión najťažších prekážkových dostihov.

FOTO DZP

Hoci slovenský hokejový reprezentant Michal Krištof hrával v doterajšej

kariére na poste stredného útočníka, v zostave fínskeho tímu Kärpät

Oulu sa v posledných zápasoch objavil na krídle.

FOTO oulunkarpat.fi

Váňa verí Slovákovi

PRÍLOHA PRED ZÁPASOM LIGY NÁRODOV

SLOVENSKO – ČESKO

POZOR! UŽ ZAJTRA SPOLU S NOVINAMI LEN ZA 0,80

Z centra je krídlo

(2)

Z viacerých prekvapení v nominácii hádza-nárov Slovenska na blížiace sa úvodné dva zá-pasy kvalifikácie ME 2020 – v Érde s Maďarmi a v Prešove s Rusmi – je najväčším meno 23-ročného Ota Kancela. Tento rodák z Kráľov-ského Chlmca bol svojho času právom pova-žovaný za jeden z našich najväčších talentov. Ako 15-ročný odišiel z Košíc do Veszprému, funkcionárov ktorého zaujal najmä výnimoč-nými fyzickými danosťami. Na svoju šancu v jednom z najlepších svetových tímov neča-kal vyše dvojmetrový a takmer stokilový mlá-denec dlho. V najvyššej maďarskej súťaži de-butoval ako 16-ročný a v Lige majstrov ako 19-ročný. V sezóne 2014/15, v ktorej to Veszprém dotiahol až do Final Four, nastúpil v skupino-vej fáze po boku takých hráčov, akými sú

Mir-ko Alilovič, László Nagy, Momir Ilič, Andreas Nilsson, Carlos Ruega, Gergö Iváncsik, Péter Gulyás (…), na šesť z desiatich zápasov.

Nečudo, že sa oňho začal zaujímať vtedajší tréner našej reprezentácie Zoltán Heister, no nebol sám. Kancel zvažoval aj prijatie maďar-ského občianstva, ktoré by mu pootvorilo dve-re do úspešnejšieho národného tímu. Avšak už zakrátko sa s ním osud škaredo zahral, sé-ria vážnych zranení výrazne ovplyvnila jeho doterajšiu kariéru. Má za sebou až päť váž-nych operácii, trikrát sa mu lekári „vŕtali“ v ľavom kolene a dva razy v pravom ramene. Veszprém ho medzitým posielal na hosťova-nia do iných klubov, aj z nižších súťaží, aby sa rozohral, no častejšie chodil do lekárskych or-dinácií ako do športových hál. Momentálne je

hráčom prvoligového Bala-tonfüredu, v drese ktorého odohral v uplynulom roční-ku len 11 zápasov bez jedi-ného strelejedi-ného gólu, keďže sa z neho vinou problémov

s ramenom hodovej ruky stal obranca-špecia-lista. Avšak v tomto nastúpil na všetkých šesť stretnutí. Vraví, že konečne je stopercentne zdravotne v poriadku, a verí, že reštartuje svo-ju kariéru. Ak to zvládne, osoh z toho môže mať aj naša reprezentácia. Avšak v túto chvíľu si jej dánsky tréner Heine Jensen musí byť ve-domý, že v nominácii na dva ťažké kvalifikač-né duely má aj „mačku vo vreci“. Už o pár dní uvidíme, čo sa z nej vykľuje.

ZDENO SIMONIDES Nemusíte byť priaznivec zmiešaných

bo-jových umení (MMA), ba ani športový fa-núšik, ale isto ste počuli, že sa konal titulo-vý zápas Nurmagomedov – McGregor. A keď sa skončil, nepochybne ste zachytili, že mal škandalóznu dohru. Úpolové športy sa tešia obľube po desaťročia. Žiadny ale ne-dosiahol takú obrovskú popularitu ako MMA. United Fighting Championship (UFC) je lídrom medzi všetkými

profesio-nálnymi organizáciami. Akousi Premier League, či NHL bo-jových športov. Neprišlo to samé od seba. Chcelo to dve de-kády cieľavedomej roboty, ochoty riskovať i kus šťastia. A UFC malo obrovské šťastie, že narazilo na bojovníka Conora McGregora. Veľkohubý Ír dokonale využíva sociálne siete, nové i tradičné médiá.

Lenže tak ako posunul na úplne novú úroveň mediálnu prezentáciu, posunul aj hranice tolerovaného. Aprílový útok na autobus so zápasníkmi UFC, v ktorom sedel aj Chabib Nurmagomedov bol nechutný. Z rivality sa stala nevraživosť. Všetko vyvrcholilo minulú sobotu, keď Dagestánec Nurma-gomedov po jasnom víťazstve nad McGregorom preskočil ple-tivo oktagonu a vrhol sa po jednom z členov Conorovho tí-mu, čo odštartovalo hromadnú potýčku. Vyriešila ju až polí-cia a ochranka.

Zápas roka sa skončil škandálom roka a UFC sa ocitlo na rázcestí. S ním i celý svet MMA. UFC nie je ako wrestlingové organizácie, kde sa veľkí chlapci občas tlčú aj stoličkami po chrbte. Hoci len na oko. Krv v MMA nie je falošná. Zranenia bolia. Víťazstvá i prehry sú reálne. A tréningová záťaž, ktorú profíci podstupujú pred každým zápasom, len ťažko predsta-viteľná. Nie sú to zurvalci vypustení do klietky, ale špičkoví športovci podávajúci skvelé výkony. Ak sa nemajú podobné nechutnosti, ktoré škodia MMA, v budúcnosti opakovať, mu-sí UFC (aj iné organizácie) oveľa viac dbať o to, čo si môžu jej hviezdy i radoví bojovníci dovoliť a čo musí zostať tabu. Napokon, v podobnom duchu sa pre denník Šport vyjadril aj Ilja Škondrič, rešpektovaný tréner a priekopník slovenského MMA.

Inak sa organizácia i celé odvetvie vrátia do doby, keď ľudia poriadne nevedeli, aké športové divadlo sa v oktagone odo-hráva a na bojovníkov sa dívali cez prsty, niekedy aj ako na krvilačných grobiánov a bitkárov.

ADAM SOLGA Na zápas Slovenska s Českom sa

veľ-mi teším. Derby v búrlivej atmosfére na trnavskom štadióne pre mňa so špe-cifickým nábojom. Som Slovák, ale dl-hodobo žijem a pôsobím v Prahe. Všet-kých hráčov na ihrisku budem poznať. Vidieť tento duel naživo si nemôžem nechať ujsť. Sľubuje veľký zážitok. Slo-váci to budú mať ťažšie, pretože papier ich favorizuje, ale Česi vymenili tréne-ra a určite sa vzchopia. Na-stúpia so zámerom hrať oveľa dôslednejšie v de-fenzíve, preto čakám výsledkovo vy-rovnaný zápas, no s jasnou dominan-ciou našich v držaní lopty. Palce bu-dem držať Slovákom, pár hráčov mám agentsky podchytených v českom vý-bere, takže im ako jednotlivcom fan-dím tiež. Nebude mi vôbec prekážať, ak niekto z „mojich“ Čechov strelí gól a naše Slovensko vyhrá.

Slovenská futbalová generácia sú-časnosti je výnimočná, tá česká me-nej. Za riekou Moravou nastáva fut-balové striedanie stráží. O to viac bu-dú chcieť v Trnave dosiahnuť dobrý výsledok. Tie posledné nie úplne ver-ne odrážajú realitu. V mužstve už vládla zlá atmosféra, čo sa zmení prí-chodom Jaroslava Šilhavého. Osobne sa s ním poznám ešte z čias, keď ma ako asistent viedol v Sparte. Vytvorili sme si vynikajúci vzťah, ktorý pretr-váva dodnes. Najviac ho charakteri-zuje priateľská povaha. Snaží sa veľ-mi dobre vychádzať s hráčveľ-mi. Futba-lový štýl má založený najmä na de-fenzíve. Vďaka nemu dosiahol úspe-chy v Liberci a vyhral majstrovský ti-tul so Slaviou Praha. Dobrá obrana a rýchle protiútoky, taký je Šilhavé-ho rukopis. Po Karlovi Jarolímovi

bu-de mať z hľadiska vzťahov v mužstve uľahčenú pozíciu, pretože je jeho presným opakom. Ani nemusí veľa robiť či hovoriť a ľudsky si s hráčmi sadne. Paralelu vidím v jeho príchode do Slavie, keď nastúpil po Dušanovi Uhrinovi. Priniesol pohodu do šatne, odtiaľ sa uvoľnenosť preniesla na trávnik a v konečnom dôsledku z to-ho ťažili všetci. Niečo podobné oča-kávam aj v reprezentácii, len s tým rozdielom, že v tvrdej medzinárodnej konkurencii výsledky nemusia prísť tak ľahko.

Problémom českého tímu je skutoč-nosť, že sa v ňom nepodarilo nájsť líd-ra. Je tam viacero mladých talentov, ale nemá ich kto potiahnuť a usmer-niť. Predtým sa striedali kapitáni, čo tiež nepovažujem za správne. Veľké re-zervy vidím na stopérskych postoch.

S rekonštrukciou týchto vecí Jarda Šil-havý určite začne.

Slovenskí futbalisti mu budú chcieť znepríjemniť trénerskú premiéru. Majú obrovskú kvalitu. Vzadu skúse-nosť premiešaná s talentom mladých, ktorým velí Škriniar. Kreatívny stred poľa, výborná kombinácia, v hre jasne čitateľná myšlienka. Radosť pozerať sa. Jedno česko-slovenské derby som absolvoval ešte počas aktívnej karié-ry. Prehrali sme vtedy na Letnej 1:3, ale domácim sme to znepríjemnili do maximálnej možnej miery. Boli favo-ritom, kvalita bola na ich strane. Li-šiak Brückner na lavičke, Rosický a spol. na trávniku. Parádne dozvuky Eura v Portugalsku, kde Česko herne uchvátilo všetkých. Spolu so mnou nastúpili vtedy okrem iných aj Mar-tin Škrtel a Marek Hamšík. Pre mňa

dve najväčšie osobnosti súčasného kádra trénera Kozáka, pretože gene-račne sú mi najbližší. Postupom času sa misky výkonnostných váh prevážili na slovenskú stranu. Aj priebeh by sa v sobotu mohol pootočiť. Česi budú brániť a my by sme sa mali presadiť väčšou futbalovosťou. Máme na to vhodnú typológiu aj dostatočne zo-hratý káder. Ten je vyváženejší, viac zocelený ťažkými a úspešnými zápa-sovými skúškami. Tá sobotňajšia však bude osobitá. Asi najsledovanejšia za posledné obdobie. Ako hráč som mi-loval takéto výzvy, teraz si ich vychut-návam ako veľký fanúšik slovenskej reprezentácie.

Autor je bývalý slovenský reprezen-tant a stredopoliar Lokomotívy Koši-ce, Trenčína, Bohemians 1905, Liber-ca, Sparty i Slavie.

2

NÁZORY

piatok 12. 10. 2018

Zápas roka, škandál roka

KRESBA

FEDOR VICO

Tejto historickej paralele by mohli na-ši národniari rozumieť. Pred 80 rokmi a dvoma týždňami sa v nemeckom Mní-chove stretli predstavitelia štyroch veľ-mocí, aby rozhodli o osude jednej stre-doeurópskej krajiny. Lídri Nemecka, Talianska, Veľkej Británie a Francúzska rozhodli, že Československo odstúpi Nemecku pohraničné územia v Sude-toch osídlené nemeckou menšinou. Československí diplomati, pobývajúci v tom čase v jednom z mníchovských hotelov, neboli na rokovanie prizvaní. Mesiac po “Mníchove” sa vo Viedni ro-kovalo o slovenských pohraničných územiach – prítomní síce boli aj slo-venský predseda vlády a minister spra-vodlivosti, avšak strate približne

štvrti-ny slovenskej časti Českoslo-venska nezabránili.

Slovenský olympijský výbor má 66 členov – sú nimi federácie 40 olympijských a 13 neolympij-ských športov a 13 športových organizácií. Slovenský futbalový zväz má zaregistrovaných pri-bližne 1700 klubov, vo futbale a futsale je zaregistrovaných okolo 400-tisíc hráčov a hráčok, registrovaných športových odborníkov je 11 500. A to je iba jeden, hoci najväčší zväz. Minister-stvo školstva dáva ročne na šport pri-bližne 70 miliónov eur (pri rekonštruk-ciách futbalových štadiónov vrátane ná-rodného je tá suma výrazne vyššia), viac ako sto miliónmi eur však podporujú

šport obce a vyššie územné celky. Ročný obrat v slovenskom športe dosahuje su-mu viac ako dve miliardy eur.

Tieto čísla jasne vypovedajú o tom, že slovenský šport zahrnuje veľkú obec so státisícami športovcov, tisíckami klu-bov, stovkami súťaží od najvyšších celo-republikových po najnižšie regionálne, v ktorej sa otočia skutočne veľké sumy

peňazí. Celý tento komplex má z hľadiska štátnej administratívy akéhosi formálneho šéfa, kto-rým je generálny riaditeľ sekcie športu na ministerstve školstva. So slabými kompetenciami a bez významnejšieho vplyvu na ostat-ných “hráčov” na tomto ihrisku (ministerstvá financií, školstva, obrany a vnútra, VÚC-ky, mestá, obce, kluby, zväzy, SOV…). Vytvorenie minis-terstva športu (ako napríklad v Luxem-bursku, Francúzsku či Bulharsku) by zrejme zásadne zmenilo situáciu sloven-ského športu z hľadiska financovania, legislatívy, stratégie smerovania, podpo-ry rekreačného športu a športu mláde-že… – to je však neistá hudba

budúc-nosti. Momentálne sa hrá aspoň o post štátneho tajomníka čisto pre šport – čo je jednoznačne krok vpred pri posilnení pozície športu. Avšak spôsob kreovania tejto funkcie, pripomínajúci mníchov-ský model o nás bez nás, je dvoma krok-mi späť. Bez vecnej a kompetentnej dis-kusie prinajmenej so Slovenským olym-pijským výborom a športovými zväzmi, bez diskusie o kompetenciách štátneho tajomníka, o kreovaní jeho útvaru, o vzťahu k pripravovanému fondu na podporu športu a k hlavnému kontroló-rovi športu, ostane nad touto poslednou aktivitou predsedu SNS iba podivná pa-chuť pochybností o vytváraní trafiky pre niekoho spriazneného, či dokonca po-slušného.

Tento duel naživo si nemôžem nechať ujsť

PRIAMA REČ

KAROLA KISELA

SPORY

(t)

Kotiana

Róberta

Jensenova „mačka vo vreci“

(3)

Š-1/16

3

FUTBAL

SLOVENSKO - ČESKO (13. októbra o 15.00 h v Trnave)

DO ZÁPASU LIGY NÁRODOV

1 DEŇ

Krátko po zraze sa žilinský ro-dák dozvedel, že mu na trénin-goch a v zápasoch nebude robiť dvojičku Matúš Kozáčik, ktoré-ho vyradila cktoré-horoba. Do tímu pribudol mladý Adam Jakubech, tretí do partie je Michal Šulla. „Je prirodzené, že prichádzajú aj mladí. S Adamom sme boli spolu naposledy na sústredení v Abú Zabí,, som zvedavý, čo má nové,“ povedal Martin Dúbravka, ktorý v reprezentácii zatiaľ vždy odvie-dol stopercentnú robotu. Je pripravený byť znovu opora ná-rodného mužstva? „Opory sú najmä chalani, ktorí pôsobia v reprezentácii dlhé roky. Ja somm sa medzi nich ,priplietol‘ a sna-žím sa normálne fungovať,“ uviedol s úsmevom bývalý bran-kár Žiliny a Esbjergu, ale aj dvoch českých klubov Slovana Liberec a spomenutej pražskej Sparty. V sobotu v Trnave preto

určite narazí aj na starých zná-mych. „Stretnem veľa známych tvárí, čo jee super. Myslím si, že nás čaká konfrontácia s vý-bornými hráčmi, ale verím, že uspejeme. Rivalitu bbude určite cítiť, je to špecifické najmä pre fanúšikov. Ja osobne sa teším na-jmä na plný štadión aa perfektnú kulisu. A zároveň dúfam, že na-šich priaznivcov potešíme víťaz-stvom.“

Z klubu si však Dúbravka mo-hol priniesť aj väčšiu pohodu. Newcastle získal v ôsmich kolách Premier League 2018/19 len dva body a patrí mu predposledná priečka, o skóre pred Cardiffom. Naposledy viedli „straky“ 2:0 na ihrisku Manchestru United, no napokon prehrali 2:3.

„Mali sme náročnný žreb, ale aj v ťažkých zápasoch sme mohli získať body. Boli sme k nim blíz-ko s Tottenhamom, Chelseoou aj

naposledy proti United. Nevy-šiel nám však záver a po zápase sme boli veľmi sklamaní, keďže vyhhrávať na Old Trafforde po pr-vom polčase 2:0 je naozaj zried-kavá záležitosť.“

Nepriaznivé výsledky sa neod-zrkadľujú na hodnoteniach Mar-tina Dúbravku, ktorého po zápa-soch médiá aj fanúšikovia často chvália. „V zápasoch sa snaažím udržiavať si vlastnú vnútornú pohodu. A zákrokmi si upevňu-jem sebavedomie, ktoré je pre brankárra veľmi potrebné.“

Martin Dúbravka sa postupne prirodzene profiluje do pozície jedného z lídrov mužstva, nedáv-no zorganizoval stretnutie kabí-ny, aby sa takýmto spôsobom hráči zomkli a začalo sa im viac dariť. „V kabíne je veľa chalanov služobne starších ako ja, takže majú svoje slovo. Ja však patrím k vekovo starším a zároveň ne-mám problém vyjadriť svoj ná-zor. To som urobil a stretlo ssa to s pozitívnymi reakciami. Potre-bujeme sa chytiť šnúrou lepších výsledkov. Verím, že je to len otázka času,“ dodal s vierou v hlase Martin Dúbravka.

MIROSLAV ANTOL

Zenitu sa darí v domácej naj-vyššej súťaži aj v Európskej lige. „V lige sme prví a spoločne s Ko-daňou sme na čele tabuľky aj v EL. Dostávam priestor na ihrisku a poomáham mužstvu, to je najdôle-žitejšie. Cieľom sú víťazstvá, maj-strovský titul a v Európe ísť čo najj-ďalej,“ povedal 27-ročný bratislav-ský rodák.

Nehráva síce úplne v každom zápase, aj tak je však spokojný s dosiahnutou minutážou. „V kád-ri Zenitu je 30 výborných hráčov, navyše v lige musia byť na ihrisku stále piatti Rusi, takže je to nároč-né. Tréner točí zostavu, aby sme mali sily na každý zápas.“

Aj vďaka spomenutému gólu do

siete Krasnodaru je pred zajtraj-škom plný sebavedomia. „Futba-liista ho musí mať. V klube sa mi darí a kto by sa netešil na Česko? Bude to špecifický zápas, pre nás ajj pre ľudí. Potrebujeme tri body, nič iné ako víťazstvo nás nezaují-ma,“ vyhlásil Róbert Mak.

Zároveň ocenil, že na rozdiel od predchádzajúcich dvoch vzájom-ných súbojov s Českom nepôjde tentoraz o prípravný zápas. „Je su-per, že vznikla Liga národov. Má to náboj, o niečo sa hrá, čo určite oceňujú aj ľudia. Môžeme postú-piť na Euro aj ddo vyššej divízie, ho-ci jednoduché to nebude. Už mu-síme totiž všetko vyhrať. Takže ho-ci súťaž ssa ešte len rozbieha, tento

zápas je už prakticky rozhodujú-ci.“

Česi v septembri prehrali v Lige národov doma s Ukrajinou (1:2) a potom vybuchli v príprave v Rusku (1:5), čo malo za následok trénerskú výmenu. Karla Jarolíma nahradil Jaroslav Šilhavý. „Určite to bude znamenať aj zmenuu her-ného štýlu. Rusi mi hovorili, že od Čechov to veru nebolo nič moc... Nový kouč prinesie novú m motivá-ciu. Česi budú nabudení a rozhod-ne nám rozhod-nedajú nič zadarmo,“ skonštatoval Róbert Mak, ktorý na rozdiel od viacerých spoluhráčov vôbec neodmieta fakt, že sme pred zajtrajškom v pozícii favorita: „Slo-venská reprezentácia je na tom momentálne oveľa lepšie ako čes-ká...“

Róbert Mak prežíva v Zenite

Petrohrad vydarené obdobie,

sebavedomie chce preniesť

aj do výkonov

v reprezentačnom drese.

FOTO FACEBOOK (zp)

RÓBERT MAK má v porovnaní slovenskej a českej reprezentácie jasno:

Momentálne sme

na tom oveľa lepšie

Skvelo naladený je pred dôležitým súbojom Ligy národov proti

Česku krídelník Róbert Mak. Po sezónnom hosťovaní v PAOK-u

Solún mu zatiaľ vychádza aktuálny súťažný ročník v drese Zenitu

Petrohrad. Cez víkend si otvoril strelecký účet v ruskej Premier

League 2018/19, v súboji s Krasnodarom zaznamenal v druhom

polčase víťazný gól.

Je super, že

vznikla Liga

národov. Má to

náboj, o niečo sa

hrá, čo určite

oceňujú aj ľudia.

MARTIN DÚBRAVKA chytal za dva české kluby, v Newcastli

je napriek zlému štartu do sezóny neohrozená jednotka

Teším sa na plný

trnavský štadión

Má už 29 rokov, ale keďže reprezentačnou jednotkou sa stal

len nedávno, čaká ho premiérový seniorský zápas proti Česku.

Brankár Martin Dúbravka, ktorý naďalej potvrdzuje svoje top

kvality v drese Newcastlu United v anglickej Premier League,

sa už nevie dočkať veľkého derby zápasu v Trnave.

Už viac ako rok si Martin Dúbravka v reprezentácii neudržal čisté konto. Naposledy sa mu to podarilo 8. októbra 2017 v

závereč-nom dueli kvalifikácie MS 2018 proti Malte (3:0).

FOTO TASR/LUKÁŠ GRINAJ

2

čisté kontá má v tejto sezóne na konte Martin

Dúbravka, Newcastle v oboch prípadoch získal bod za bezzgólovú remízu.

Európska futbalová únia (UEFA) rozdelí 55 účastníkom Ligy náro-dov 2018/19 viac peňazí v porovnaní s pôvodným plánom. Sloven-ský futbalový zväz (SFZ) zinkasuje za účasť v B-divízii 1,5 milióna eur namiesto pôvodného jedného miliónu. V prípade víťazstva vo svojej skupine zarobí ďalších 1,5 milióna.

Celkový víťaz LN dostane 10,5 milióna eur, čo je o tri milióny viac, ako UEFA pôvodne stanovila. Navýšenie finančných prémií umožnila dobrá finančná situácia UEFA a zisk z ME 2016.

(tasr)

(4)

●Spomínate si na debut v re-prezentácii ČSSR?

„Bodaj by nie! Bol som jediný hráč zo slovenského klubu v zápa-se. Dokonca mi vtedy novinári hovorili, že som prvý po piatich rokoch.“

●Bolo to očakávané?

„Pre mňa to bolo prekvapujúce. Vtedy bol trénerom reprezentácie Josef Masopust, ktorý mi dal šan-cu asi na základe výkonov v olym-pijskom tíme ČSSR. Darilo sa mi však aj v lige. Bol to rýchly postup. Ligu som začal hrať chvíľu pred-tým, potom som hral za olympio-nikov, potom prišlo áčko.“

●Bolo to v závere kvalifikácie na ME 1988.

„Pamätám si, že proti Walesu sa ešte hralo o veľa. Wales mal šancu postúpiť, my už nie, lídrom bolo Dánsko. Z toho, že sme Wales zdolali, sa tešili najviac Dáni, pre-tože postúpili na ME 1988. Vlast-ne sme im to vybojovali.“

● A ako ste sa cítili? Hráč z Plastiky Nitra medzi veľkými menami zo Sparty, Bohemiansu, Ostravy.

„Super. Bývali sme kúsok od Prahy, v Roudnicích nad Labem, kde bolo tréningové centrum. Na takom internáte bez sprchy, bez záchodov, bolo to také socialistic-ké. Bývali sme na štvorke, viem, že tam bol Levý z Bohemky a tu-ším stopér Novák z Dukly. Dnes by sa reprezentanti asi otočili a iš-li by domov, lebo by si mysleiš-li, že ich dehonestujú. My sme to nerie-šili. Žili sme v takej dobe.“

● ● ●

●V nasledujúcich rokoch ste sa stali pevnou súčasťou českoslo-venskej reprezentácie.

„Bol som súčasťou áčka, ale možno ešte viac olympijského tí-mu ČSSR. Na futbalový turnaj OH 1988 sme síce nepostúpili, ale hrali sme na rôznych turnajoch – v Malajzii, v Južnej Kórei, na

Ka-nárskych ostrovoch, stále sme nie-kde boli. Niekoľko rokov som ne-mal dovolenku, lebo sme stále niekde hrali futbal. Ale vedeli sme, že len tadiaľ ide cesta. A aj nás to bavilo. Futbal i cestovanie.“

●S áčkom ste postúpili na MS 1990. Stalo sa tak na jeseň 1989, počas ktorej sa veci diali v rýchlom sleede, futbalovo i spoločensky.

„Bolo to fakt hektické. Kvalifi-kácia končila na jeseň. V čase, keď prišiel 17. november, sme hrali v Portugalsku, kde sme finišovali. Remizovali sme 0:0, to na postup bohato stačilo. Bolo to dva dni pred 17. novembrom, vrátili sme sa, hneď cez víkend bola liga. V podstate to popri nás preletelo. Ja som ešte chodil na vysokú ško-lu, pomery sa samozrejme menili aj tam, vtedy som si začal uvedo-movať, čo prevratné sa deje.“

●V úspešnej kvalifikácii ste pr-výkrát skórovali. Gól ste dali Švaj-čiarom, tím ČSSR vyhral 3:0.

„Dva góly sme dali v úplnom zá-vere, najprv Skuhravý, potom ja. Boli veľmi dôležité, pretože zna-menali, že v Portugalsku by sme mohli prehrať aj 0:3 a postupovali by sme. Ale nakoniec sme ani ne-prehrali.“

●„Železná opona“ sa rozpadá-vala, na MS 1990 do Talianska vy-cestovali tisícky Čechov a Slová-kov. Vlastne, na žiadnych MS a ME predtým československý tím nemal toľko fanúšikov ako vtedy.

„Bolo to fantastické. Vyzeralo to, akoby celé Československo bo-lo na kolesách. Autami, autobus-mi, karavanautobus-mi, ľudia cestovali na-jmä po svojej osi. Taliansko bolo blízko, ľudia mali možnosť zoh-nať lístky a vycestovať, tak pri-šli.“

●Dalo sa ísť ďalej ako do štvrť-finále?

„Možno, ak by sa inak vyvinuli okolnosti zápasu s Talianmi, v ktorom nám neuznali gól. Ak by ho uznali, skončili by sme možno prví v skupine a boli by sme niekde inde. Žiaľ, takto sme narazili na Nemcov, a tí sa stali majstrami sveta. Keď sa pozriete na ich mená, tak vidíte, s kým sme hrali. My sme boli hráči z československej ligy, zo Sparty,

Slavie, len niektorí zo zahraničia. Nemci boli jednoducho nad naše sily.“

●Ako to vyzeralo vnútri tímu? „Po jasnom víťazstve nad USA v prvom zápase sa vytvorila fan-tastická atmosféra. Až rodinná. Mali sme dobrého kapitána, Ivan Hašek vychádzal s každým. Ja som sa s ním rád podpichoval pri tenise. Ale aj Julo Bielik, Pepo Chovanec a ďalší boli super, nikto s nikým nemal problém.“

● Nebývali ste už na štvor-kách...

„Nie, v Montecatini sme boli v dvojičkách. Boli to prechodové izby, každý však býval sám.“

● ● ●

●Bolo ťažké pre hráčov z Čes-koslovenska nastúpiť na dráhu profíka v klube v západnej Euró-pe?

„Myslím si, že v podstate nie. Československo malo vo futbale cveng a aj za predchádzajúcej éry boli podmienky pre futbal výbor-né. Keď by som mal porovnať Nit-ru so Saint Etienne, tak oni mali štadión pre 40 000 divákov a štyri veľké tribúny, kým my v Nitre len jednu. Ale tréningové podmienky a starostlivosť boli porovnateľné. Samozrejme, platovo to bolo iné. Ale pokiaľ ide o návyky, naskočil som bez problémov. Samozrejme, bola tam rečová bariéra, to som musel prekonať, ale nič také, že by som futbalovo musel niečo dobie-hať, nebolo.“

●Kvalifikácia na ďalšie MS, išlo o šampionát v USA v roku 1994, sa už z nášho pohľadu dohrávala pod hlaviičkou RČS. Teda, rezentácie Čechov a Slovákov, pre-tože federácia sa k 1. januáru 1993 rozdelila..

„Bolo to zvláštne a možno svo-jím spôsobom smiešne. Keby sme vyhrali v poslednom zápase v Bel-gicku, ideme na MS. Hrala by na nich neexistujúca krajina, čo by bola rarita. Hoci, bola ňou aj sku-točnosť, že neexistujúca krajina hrala kvalifikáciu.“

●Ako sa to bralo vnútri tímu? Myslíme ten posledný zápas.

„Normálne. Vrátili sme sa z Bru-selu, bol tam ešte nejaký slávnost-ný obed, organizoval to Chvalov-ský, podali sme si ruky a išli sme domov. Neplakali sme si na ple-ciach, nič také. Vedeli sme, že to bol náš posledný zápas a každý sa odvtedy sústreďoval na to svoje. Vo futbale to beží rýchlo, nemá-te čas. Hrá sa každý víkend, sem-tam nejaká streda. Bo-lo treba rýchBo-lo zabudnúť a sústrediť sa na nové.“

4 FUTBAL

piatok 12. 10. 2018

Bolo to fantastické. Vyzeralo to,

akoby celé Československo bolo

na kolesách. Autami, autobusmi,

karavanmi, ľudia cestovali najmä

po svojej osi. Taliansko bolo blízko,

ľudia mali možnosť zohnať lístky

a vycestovať, tak prišli.

Niekdajší miláčik fanúšikov na oboch stranách Moravy,

ĽUBOŠ MORAVČÍK, verí slovenským farbám a má aj konkrétny tip:

Momentálne máme navrch,

Milovali ho slovenskí i českí fanúšikovia. Ľuboš Moravčík patril k tým, ktorí dokázali spraviť

futbalové zápasy zaujímavejšími. Obojnohý technik debutoval v reprezentácii ČSSR ako 22-ročný

11. novembra 1987 v Prahe proti Walesu (2:0), prvý gól strelil 25. októbra 1989 proti Švajčiarsku

(3:0). V drese ČSFR hral na MS 1990 v Taliansku, kde sa československý tím dostal až

do štvrťfinále, v ktorom vypadol s neskorším majstrom sveta, reprezentáciou Nemecka.

Bol vyhlásený za najlepšieho futbalistu ČSFR za rok 1992, bol teda posledným federálnym

hráčom roka. Česko-slovenských stôp je teda v jeho prípade viac ako dosť...

SLOVENSKO - ČESKO (13. októbra o 15.00 h v Trnave)

DO ZÁPASU LIGY NÁRODOV

1 DEŇ

vyhráme 2:0

V drese Celticu Glasgow dvíha trofej za majstrovský titul.

FOTO DAILYRECORD.COM

Ľuboš Moravčík v zápase proti Rakúsku na MS 1990. ČSFR vyhrala

1:0 a postúpila do ďalšieho kola.

FOTO SOCCERBASE.COM

(5)

●V spomínanej kvalifikácii za-žiaril v zápase s Rumunskom - vy-hrali sme 5:2 - v Košiciach a ta-mojšom VŠA Peter Dubovský. Vy ste potom povedali, že taký úžas-ný hetrik, aký dal vtedy on, ste na vlastnéé oči nevideli. Ostali tie tri góly vo vašej mysli stále tým naj-výnimočnejším hetrikom?

„To teda! Peťo vtedy skóroval neskutočným spôsobom. Pa-mätám si na jeden gól po trestnom kope, keď to kopol spoza šestnást-ky svojou fantastickou ľavačkou tak, že sa lopta odrazila od žrde. Jeden gól dal pravačkou, to zas

bo-la taká krížna strebo-la. Inak, nedáv-no som si tie góly pozeral na you-tube.“

●Teraz už pomenej, ale najmä v prvých rokoch po rozdelení fe-derálu sa v debatách futbalových fanúšikoov vyskytovali hypotézy o tom, akú spoločnú zostavu by sme poskladali.

„Teraz som videl súčasnú hypo-tetickú zostavu v Športe. Bola veľ-mi zaujímavá a myslím si, že by to bolo skutočne zaujímavé mužstvo. Vlastne, asi stále počas tých rokov. Je to logické, pretože vyberať z 15 miliónov ľudí a z piatich miliónov,

je rozdiel. Česi majú desať milió-nov, výber teda majú väčší. Takže opticky sme utrpeli my, sme menší národ. Hoci, v takom 76-tom sme mali prevahu my, v Belehrade bolo omnoho viac Slovákov, takže je to niekedy relatívne. Aj tak však mo-mentálne ide o iné. Svet sa posu-nul niekam inam, my sme ostali na periférii. Česi majú o kúsok lepšiu ligu, tá naša na špičku nestačí.“

●Ozaj, nelanáril vás nikdy žia-den český klub?

„Zaujímavé... Nikdy. Možno preto, že som mal v Nitre zázemie, chodil som na vysokú školu. Vte-dy ani nejaké veľké transfery nee-xistovali, prestupovalo sa málo. Možno, keby som bol niekde v Čechách na vojenčine, možno vtedy by to bolo iné. Ale fakt je, že z Nitry som išiel rovno von.“

● ● ●

●Kto je teraz podľa vás silnejší? Slovensko či Česko?

„Slovensko. Pozrite si kádre, hráčsku kvalitu, kto kde hrá, aké výsledky sme dosiahli v posled-nom čase, hoci aj nám sa nedarilo. To, čo v poslednom čase predvá-dzali Česi, sa nedá porovnávať s európskou špičkou. V tomto sme-re sa naši hráči dokázali viac po-biť.“

●A skúsili by ste si tipnúť, ako to v sobotu v Trnave dopadne?

„Verím, že vyhráme 2:0. Mo-mentálne máme navrch.“

MOJMÍR STAŠKO

Keby sme

vyhrali v

pos-lednom zápase

v Belgicku, ideme

na MS. Hrala by

na nich

neexistu-júca krajina, čo by

bola rarita.

MIESTO A DÁTUM NARODENIA: Nitra, 22. júna 1965

POST V ČASE AKTÍVNEJ KARIÉRY: stredopoliar,

tvorca hry

KLUBOVÁ KARIÉRA: Plastika Nitra (1983 –

1990), AS Saint Etienne (Francúzsko, 1990 – 1996), SC Bastia (Francúzsko, 1996 – 1998), MSV Duisburg (Nemecko, 1998), Cel-tic Glasgow (Škótsko, 1998 – 2002), JEF Uni-ted Ičihara (Japonsko, 2002)

REPREZENTAČNÁ KARIÉRA: ČSSR,

ČSFR, RČS (1987 – 1993, 42 zápasov/6 gólov), Slovensko (1994 – 2000, 37 zápa-sov/6 gólov)

ÚSPECHY: štvrťfinalista MS 1990,

naj-lepší futbalista ČSFR za rok 1992, najnaj-lepší futbalista Slovenska za rok 2001, člen klubo-vej Siene slávy Celticu Glasgow, 2x majster Škótska (2001, 2002), víťaz Škótskeho po-hára (2001), 2x víťaz škótskeho ligového pohára (2000, 2001), víťaz UEFA Intertoto Cupu (1997)

HRÁČSKA VIZITKA ĽUBOMÍRA MORAVČÍKA

5

FUTBAL

V drese ČSFR v zápase proti

Anglicku – na snímke naháňa

Paula Gascoignea.

FOTO HERALDSCOTLAND.COM

Spomienka na raritu v podobe

zápasov reprezentácie už neexistujúcej

krajiny je aj po rokoch úsmevná.

FOTO TASR/MICHAL SVÍTOK

Milan Veselý v Slavii pravidel-ne pravidel-nenastupoval a v roku 1980 zmenil dres. „V tom čase k nám z Tatrana prichádzal Jozef Obo-ril. On aj vyslal na východ sig-nál, že v „zošívanejj“ rodine je zaujímavé meno, ktoré môže vy-riešiť problém s brankármi v Prešove. Okamžite som prijal túto ponuku,“ pousmial sa pri spomienkach. „Z Prahy som pri-letel do Košíc, kde ma funkcio-nári vyzdvihli a následne zaviez-li zza mužstvom na sústredenie do Slanských vrchov. Keď na mňa v aute spustili prešovským nárečím, pozerall som na nich s otvorenými ústami. Hovoril som si: preboha, kde som to pri-šiel, som na správnej adreese? S novým prostredím som sa však rýchlo zžil a štyri sezóny v Tat-rane hodnotím veľmi pozitívne.“ Milan Veselý odchytal za „koňa-re“ 83 zápasov. Jeden mu zostal

dodnes vrytý v pamäti. Na jar 1983 mužstvo nastúpilo v Trna-ve. Prehrávalo 0:2 a domáci pred koncom zahrávali pokutový kop. Celý štadión kričal „Keketi, Keketi“. Trnavský brankár na-stúpil na 300. duel v lige a diváci ho vyzvali, aby tento míľnik v kariére podčiarkol aj gólom. „Viem, že som stál v bránke, kto-rá je bližšie k centru mesta. Je-denástku nemal zahrávať Du-šan, ale nakoniec ho diváci zlo-mili. Kop mu nevyšiel. Polovy-sokú strelu som mu bez ťažkostí vyrazil. Pokazil som mu tým oslavy futbalového jubilea,“ po-kračoval 6+-ročný rodák zo Svi-táv.

„Rusnák, Biroš, Varga, Šálka, Gombár či Jozef Bubbenko, s kto-rým si často telefonujem, to bola silná hráčska partia v Tatrane. Dianie v ňom sledujem. NNemám radosť, kde spadol a v akom

sta-ve sa nachádza. Som z toho smutný. Veľmi si prajem, aby sa stal hhybnou silou v slovenskom futbale,“ hovorí Milan Veselý, ktorý odchytal vo federálnej lige 243 duelov, kariéru ukončil v štyridsiatke v nižšej švajčiar-skej súťaži a následne začal tré-novať brankárov. „Po rozdelení republiky mi chýba česko-slo-venská konfrontácia medzi muž-stvami. Prijal by som spoločnú súťaž.“

RÓBERT ČAPLA

Tréner brankárov Česka MILAN VESELÝ spomína aj na zápas v Trnave

Ako sa Milan Veselý dostal k chytaniu? „Začínal som ako

útočník. Dokonca v doraste-neckom veku za Uničov som sa stal najlepším strelcom. Neraz sa v súťažných zápa-soch stalo, že som polčas hral a druhý chytal. Mal som čuch na góly, ale keď som zis-til, že už nikomu neutečiem, tak mi zostali rukavice. Z ne-jakých dôvodov ma to ťahalo do bránky,“ povedal so širokým

úsmevom bývalý brankár, ktorý o sebe tvrdí, že je veselý chlap s pozitívnou mysľou.

Z ÚTOČNÍKA BRANKÁR

Počas bohatej kariéry zahrával Dušan Keketi dve jedenástky. Tú vyššie spo-mínanú v lige na jar 1983 a predtým v sezóne 1973/74 vo štvrťfinále Po-hára európskych majstrov s Dózsou Újpest. „Ani

jed-nu som nepremenil,“

po-vedal bývalý vynikajúci čes-koslovenský brankár a re-prezentant. Ešte ako dora-stenec ČH Bratislava pre-menil raz v jednom zápase dva pokutové kopy. „V

od-vete na maďarskej pôde o postupujúcom rozho-doval jedenástkový roz-strel. Všetci hráči mali vy-zuté kopačky a tréner Malatinský ukázal na mňa. Zaskočilo ma to a tak som aj dopadol... Zaprisahal som sa, že je-denástku už nikdy nepô-jdem kopať. Porušil som to, keď ma vychytal Ve-selý,“ dodal prezident

tr-navského klubu, ktorý za Spartak odchytal 13 sezón a v nich 309 zápasov, naj-viac zo všetkých brankárov v histórii.

DVE JEDENÁSTKY

Ako pokazil oslavy Keketimu

Keď sa v septembri potvrdilo meno nového trénera českej

reprezentácie Jaroslava Šilhavého, český rekordér v počte

štartov v najvyššej súťaži mal o trénerovi brankárov okamžite

jasno. Vsadil na 61-ročného Milana Veselého, s ktorým pôsobil

v Liberci, Dukle, Jablonci a Slavii.

Dušan Keketi

Nový tréner českej

reprezentácie Jaroslav

Šilhavý (vľavo) a tréner

brankárov Milan Veselý.

(6)

6 FUTBAL

piatok 12. 10. 2018

Estónsko – Sev. Írsko 1:2, Albánsko – Estónsko 0:0, Sev. Írsko – Albánsko 1:0, Estón-sko – SLOVENSKO 1:2, Island – AlbánEstón-sko 2:3, SLOVENSKO – Sev. Írsko 1:0, Estónsko – Špa-nielsko 0:1, SLOVENSKO – Island 0:2, Albánsko – Island 0:0, SLOVENSKO – Španielsko 1:4, Sev. Írsko – Estónsko 4:2, Španielsko – Island 1:0, Albánsko – Sev. Írsko 1:1, Španielsko – SLOVENSKO 5:1, Estónsko – Island 2:3, Sev. Írsko – Španielsko 3:5, Albánsko – SLOVENSKO 2:3, Sev. Írsko – Island 0:0, SLOVENSKO – Albánsko 4:1, Španielsko – Estónsko 3:1, Island – Estónsko 5:2, Španielsko – Albánsko 3:0, Island – SLOVENSKO 2:3, Španielsko -Sev. Írsko 1:2.

DOTERAJŠIE VÝSLEDKY

1. Španielsko 9 8 0 1 24:8 24 2. Sev. Írsko 9 5 2 2 14:11 17 3. SLOVENSKO 8 5 0 3 15:17 15 4. Island 9 3 2 4 14:12 11 5. Albánsko 9 1 3 5 7:15 6 6. Estónsko 8 0 1 7 9:20 1

TABUĽKA 2. SKUPINY

š-195/3 Lenže to bolo pred rokom a

od-vtedy sa stalo veľmi veľa. Sloven-ský výber vedie nový tréner a hrá-či majú po poslednom zraze, keď doma zdolali Taliansko a násled-ne triumfovali aj na Islande, väč-šie sebavedomie. Dnes na nich ča-ká povinná jazda, ale nesmú nič podceniť. Primárny cieľ je získať

tri body, sekundárny zas streliť čo najviac gólov. „Určite to nebude ľahký zápas. Keď sme hrali tam, chýbala nám trochu kondícia. Siahli sme si vššak na dno síl a za stavu 1:1 sme dali rozhodujúci gól, aj keď bol vlastný. Teraz to však bude iný duel. Všetci v na-šom tíme sme pripravení na vyš-šej úrovni. Stretnutie chceme zvládnuť a o výsledkuu rozhodnúť už v prvom polčase, aby sme sa

pomaly mohli pripravovať na Se-verné Írsko, kde to bude rrozho-dujúci zápas,“ povedal na adresu dnešného súpera kapitán sloven-ského tímu Denis Vavro.

Stopér FC Kodaň dnes nebude mať po svojom boku Dávida Hancka, ktorý je súčasťou senior-ského tímu. Proti Estónsku však bude k dispozícii nová posila. Pozvánku do mužstva dostal vďa-ka výborným výkonom Branislav

Sluka. „S trénerom Guľom sa po-znám dlhšiu dobu. On ma vytia-hol v Žiline z ,beečka‘ do ,áčka‘. Začal som pod ním trénovať. Naj-skôr som hral na pozícii krajného záložníka, ale onn si všimol, že by som mohol byť aj na kraji obrany. Rok som sa zžíval s novým po-stom a teraz už v Žiline nastupu-jem za prvé mužstvo,“ skonštato-val 19-ročný obranca.

(jač)

Pre trénera Adriána Guľu a je-ho štáb sa pôsobenie pri dvad-saťjednotke začalo výborne. Po dominantnej výhre nad Talian-skom prišlo na Islande víťazstvo vôle. Ak vo zvyšných dvoch due-loch predvedú rovnaké výkony ako v septembri, nikto im nebu-de nič vyčítať, ak by to náhodou nestačilo na baráž. Podľa vyjad-rení kouča Guľu by sa niečo

po-dobné mohlo zopakovať aj teraz, pretože „je tu energia, ktorú

sme potrebovali cítiť a bola v tíme aj počas posledného zrazu.“

Jeho recept na úspech je na-sledovný: „Verím, že budeme

opäť tímoví a súdržní. Tým pá-dom budeme aj víťazní,“ dodal

Adrián Guľa. Tréneri mu môžu závidieť, pretože v tíme má veľmi

veľa zaujímavých možností, ako poukladať hráčov na trávniku. V strede poľa to má pestré. Pro-ti Talianom začali Herc, Fábry a Dimun. Hrali dobre, ale po zmene strán, keď sa do hry do-stal miesto Dimuna Káčer, sa to rozbehlo na plné obrátky.

Na Islande dostal šancu Bé-nes a keď išlo do tuhého, na ih-risku bol spolu s Hercom a

Fáb-rym. Totálny futbal. Napokon to vyšlo, keď sa k technickej kvalite pridala odhodlanosť. „Vieme, čo

sme zažili počas septembro-vého dvojzápasu. Po kvalite hráčov a mužstva chceme ísť aj v týchto stretnutiach. Je to o chalanoch a ich nastavení. Je to o ich túžbe. Je tu dôvera v to, že vieme dosahovať kvalitné výkony a super vý-sledky. Cítime, že mužstvo zvládne najbližší zápas,“

pove-dal Adrián Guľa.

(jač)

DNES O 20.30 h V DUNAJSKEJ STREDE KVALIFIKAČNÝ ZÁPAS ME 2019

SLOVENSKO 21 – ESTÓNSKO 21

O výsledku

rozhodnúť

už v prvom

polčase

Na slovenských reprezentantov do 21 rokov dnes čaká v

Dunaj-skej Strede súper, ktorý v doterajších ôsmich stretnutiach získal

iba jeden bod. Estónci mohli mať na konte ešte o jeden viac,

veľmi blízko k nemu boli práve v prvom vzájomnom zápase proti

našim chlapcom. V septembri minulého roka to vyzeralo tak, že

duel sa skončí remízou 1:1, avšak v samom závere si Kaspar

Mutso strelil vlastný gól a daroval Slovákom dva body.

Keď hral slovenský výber

do 21 rokov naposledy

v dunajskostredskej MOL aréne,

Lukáš Haraslín strelil dva krásne góly.

FOTO ŠPORT/JANO KOLLER

Cítime, že mužstvo zvládne najbližší zápas, vraví tréner Guľa

Tímoví + súdržní = víťazní

SLOVENSKO: Rodák –

Kadlec, Vavro, Šulek, Sipľak – Herc, Káčer, Bénes – Jirka, Vestenický, Haraslín. Tréner A. Guľa.

ESTÓNSKO: Vaikla –

Lilan-der, Pürg, Kuusk, Kaldma – Po-om, Šlein – Sinjavskij, Liivak, Tur – Järva. Tréner K. Voolaid.

ROZHODUJE: Pajac

(Chor-vátsko).

PREDPOKLADANÉ

ZOSTAVY

●Island - Sev. Írsko 0:1 (0:0), Albánsko – Španielsko 0:1 (0:0)

VČERAJŠIE VÝSLEDKY

SLOVENSKO – Estónsko (20.30 h).

(7)

A-DIVÍZIA – 2. SKUPINA

● BELGICKO – ŠVAJČIARSKO (rozhoduje Mateu Lahoz, Španielsko)

1. Švajčiarsko 1 1 0 0 6:0 3 2. Belgicko 1 1 0 0 3:0 3 3. Island 2 0 0 2 0:9 0

4. SKUPINA

● CHORVÁTSKO – ANGLICKO (Brych, Nemecko)

1. Španielsko 2 2 0 0 8:1 6 2. Anglicko 1 0 0 1 1:2 0 3. Chorvátsko 1 0 0 1 0:6 0

B-DIVÍZIA – 3. SKUPINA

●RAKÚSKO – SEVERNÉ ÍRSKO (Kabakov, Bulharsko)

1. Bosna a H. 2 2 0 0 3:1 6 2. Severné Írsko 1 0 0 1 1:2 0 3. Rakúsko 1 0 0 1 0:1 0

C-DIVÍZIA – 2. SKUPINA

●GRÉCKO – MAĎARSKO (Stieler, Nemecko)

●ESTÓNSKO – FÍNSKO (Pawson, Anglicko) 1. Fínsko 2 2 0 0 2:0 6 2. Maďarsko 2 1 0 1 2:2 3 3. Grécko 2 1 0 1 2:2 3 4. Estónsko 2 0 0 2 0:2 0

D-DIVÍZIA – 2. SKUPINA

●MOLDAVSKO – SAN MARÍNO (Markham-Jones, Wales)

● BIELORUSKO – LUXEMBURSKO (Pala-biyik, Turecko)

1. Luxembursko 2 2 0 0 7:0 6 2. Bielorusko 2 1 1 0 5:0 4 3. Moldavsko 2 0 1 1 0:4 1 4. San Maríno 2 0 0 2 0:8 0 POZNÁMKA: Všetky zápasy sa začínajú o 20.45 h.

DNEŠNÝ PROGRAM

Š-242/71

7

FUTBAL

Piatkový šláger v A-divízii Ligy národov medzi Chorvátskom a Anglickom bude reprízou semi-finále MS 2018 v Rusku, v kto-rom Chorváti zvíťazili v Moskve 2:1 po predĺžení. Anglický obran-ca Kieran Trippier vyhlásil: „Ne-beriem to ako príležitosť na pom-stu. Ten deň v semifinále jedno-ducho boli lepší ako my. Alle toto je nový zápas. Chceme tam vy-hrať a dobre se naladiť na zápas v Španielsku.“

V Rijeke budú mať „vatreni“ čo naprávať, keďže v prvom zá-pase LN podľahli v Elche Špa-nielsku zahanbujúco 0:6. „Už ne-myslímee na duel v Španielsku. Zápas s Anglickom je pre nás no-vá futbalono-vá príležitosť,“ skon-štatoval stredopoliar Ivan Raki-tič. Trojica nominovaných bran-károv (Dominik Livakovič z Di-nama Záhreb, Simon Sluga z Ri-jeky, Karlo Letica z FC Bruggy) má spolu na konte iba jeden re-prezentačný štart! „Veľa hráčov je zzranených, veľa hráčov má problémy, ale pokúsime sa uro-biť čo najlepší výsledok a napra-viť si repuutáciu po prehre v Špa-nielsku. Anglicko omladilo tím

a je plné motivácie. Nemôžeme opakovať chyby z Ellche, musíme byť kompaktnejší a hrať kolektív-ne. Nemáme k dispozícii ideálnu zostavu, ale nemá zmysell pla-kať,“ vyhlásil tréner Zlatko Da-lič. Jeho zverenci odohrali v uto-rok prípravný zápas s treťoli-gistom z Bjelovaru, ktorý sa hral pri príležitosti 110. výročia zalo-ženia klubu. Chorváti v ňom triumfovali 15:1. V Rijeke sa bu-de hrať bez divákov, keďže Chor-váti si odpykajú trest od UEFA ešte z roku 2015 za nepovolené symboly na štadióne.

Anglický brankár Jordan Pick-ford si myslí, že prázdne hľadisko bude výhodou pre jeho tím. „S Evertonom som hral v Európ-skej lige proti Hajduku Split a do-máci fanúšikovia bolli veľmi ne-priateľsky naladení. Síce ma to vtiahlo do zápasu, ale myslím si, že keď se bude hrať beez divákov, bude to pre nás výhoda,“ podot-kol Pickford. Z anglickej nominá-cie pre zdravotné problémy vypa-dol obranca Danny Rose. Tréner Gareth Southgate zareagoval na aktuálnu skvelú formu viacerých mladíkov. Do tímu premiérovo

povolal 21-ročného ofenzívneho záložníka Jamesa Maddisona z Leicestru City, 19-ročného stre-dopoliara Masona Mounta z dru-holigového Derby County a 18-ročného Jadona Sancha z Borus-sie Dortmund, ktorý patrí medzi najlepších nahrávačov v Európe.

● ● ●

V 2. skupine A-divízie budú Belgičania a Švajčiari súperiť o prvé miesto v tabuľke, keďže v septembri oba tímy vysoko zdo-lali Island. Belgičania, bronzoví z MS 2018, neprehrali v Bruseli od septembra 2016 a môžu sa

spoľahnúť na formu Edena Ha-zarda, ktorý skóroval v troch po-sledných reprezentačných due-loch. Kormidelník Roberto Mar-tinez si však uvedomuje silu Švaj-čiarov, ktorí Islandu uštedrili až šesťgólový debakel.

(mar, tasr)

Talianska reprezentácia nevy-hrala už v piatom zápase za se-bou. V stredajšom prípravnom dueli v Janove remizovala 1:1 s Ukrajinou, súperom Slovenska v 1. skupine B-divízie Ligy náro-dov.

„Squadra azzurra“ dokázala triumfovať iba raz v predchádza-júcich desiatich stretnutiach, je-diné víťazstvo v tomto roku do-siahla 28. mája vo švajčiarskom St. Gallene v príprave proti Saud-skej Arábii (2:1). „Je to škoda, že nám stále chýbajú dobré výsled-ky. Musíme byť húževnatejší

a dôraznejší v zakonččení. Šance máme, ale nepremieňame ich. Pozitívne je, že sme hrali dobrý futbal,“ poznamenal tréner Ro-berto Mancini.

Domáci boli od úvodu aktív-nejší, vypracovali si niekoľko gó-lových príležitostí, skórovať sa im však dlho nedarilo. Taliani da-li úvodný gól v 55. minúte, keď si strelu Bernardeschiho nešikovne zrazil do vlastnej bránky ukrajin-ský brankár Andrej Pjatov. O vy-rovnanie sa postaral v 62. minúte presným volejom zvnútra šestná-stky Malinovskij. Tím vedený

Andrijom Ševčenkom nespoznal trpkú chuť prehry ani v ôsmom zápase v sérii. „V druhom polčča-se sme hrali oveľa lepšie ako v pr-vom. Po vlastnom góle sme našli

silu, aby sme dokázali vyrovnaať. Som spokojný s naším výkonom. Niektorí hráči majú zranenia, zis-tíme ich závažnosť a podľa toho saa rozhodneme, či doplníme

ká-der pred zápasom s Českom,“ vy-hlásil ukrajinský kormidelník.

Emotívny moment nastal v 43. minúte, keď obe mužstvá prestali hrať a potleskom vzdali úctu 43 obetiam augustovej tra-gédie v Janove, kde spadol most Morandi. „Bolo dôležité pre ľu-dí v Janove, že smme tu odohrali tento duel a podporili celé mes-to,“ uviedol 53-ročný Mancini, ktorý prevažnú časť svojej hráč-skej kariéry pôsobil v drese miestnej Sampdorie a je jej histo-ricky najlepší strelec.

(mar, tasr)

Ševčenko spokojný s remízou v Taliansku

AKO HRAL NÁŠ SÚPER V LIGE NÁRODOV

PRED DNEŠNÝMI ZÁPASMI LIGY NÁRODOV

TALIANSKO – UKRAJINA

1:1 (0:0)

●GÓLY: 55. Bernardeschi – 62. Malinov-skij.

● TALIANSKO: Donnarumma – Florenzi (84. Piccini), Bonucci, Chiellini, Biraghi (88. Criscito) – Verratti (70. Bonaventura), Jorgin-ho, Barella (78. Lor. Pellegrini) –

Bernardes-chi (57. Immobile), Insigne (78. Berardi), Chiesa.

● UKRAJINA: Pjatov – Karavajev, Burda, Rakickij (88. Krivcov), Matvijenko – Sydorčuk (56. Stepanenko) – Marlos (46. Cygankov), Zin-čenko, Malinovskij, Konopľanka (73. Petriak) – Jaremčuk (76. Kravec).

● ROZHODOVAL: Obrenovič (Slovinsko) – 12 000 divákov.

FAKTY ZO ZÁPASU

V Rijeke repríza semifinále MS z Moskvy

Anglický obranca Kieran Trippier (vľavo)

v semifinále MS 2018 v Rusku z priameho

kopu otvoril skóre zápasu, no nakoniec sa

z postupu tešili Chorváti.

FOTO SITA/AP

(8)

8 FUTBAL

piatok 12. 10. 2018

Š-51/7

PRED PREDOHRÁVANÝM ZÁPASOM DRUHEJ

FUTBALOVEJ LIGY – 13. KOLO

Pohronie v ústrety

piatemu domácemu triumfu

Dnes predohrávaným zápasom

odštartuje 13. kolo druhej ligy, zvyšných sedem stretnutí je na programe až v nedeľu.

Pohronie v minulom kole pre-rušilo päťzápasovú víťaznú sériu a z trávnika košickej Lokomotívy si priviezlo iba bod za remízu 1:1. V domácom prostredí odohralo päť duelov, po úvodnej remíze s Trebišovom (1:1) nasledovali štyri víťazstvá. Pohronie je jediný druholigista, ktorý v aktuálnej se-zóne ešte neokúsil trpkosť prehry. Ak k tomu prirátame aj dva súbo-je v Slovnaft Cupe, tak neprehral už štrnásť zápasov. „Je to krásna vizitka, ale nepreceňujeme to. Vieme o našej kvalite, sile tímu, ale každodenne ttvrdo pracujeme na tréningoch na zlepšovaní kaž-dého jednotlivca i kolektívu. Hrá-čov nabádame k pooctivému prí-stupu a pokore. Zatiaľ im hlavy neuleteli, čoho dôkazom je aj vy-nikajúca prvá tretinaa súťaže a her-ný prejav, ktorý nás zdobí. Chala-ni sa už nevedia dočkať zápasu pred skvelým domáciim publikom. Hráči Žiliny majú kvalitu a muž-stvo charakteristický herný štýl. Nebudeme sa však sústtreďovať na kvalitu súpera, ale sami na seba. Verím, že budeme dobre pripra-vení, urobíme všetko pree trojbo-dový zisk,“ vyhlásil asistent tréne-ra FK Pohronie Rastislav Urgela.

Zverenci trénera Norberta Gu-ľu naposledy v domácom stretnutí bohatom na góly zdolali bratislav-ský Inter 4:3. Vonku sa doposiaľ predstavili päťkrát, štyri zápasy prehrali, naplno zabodovali len na trávniku košickej Lokomotívy (3:1). Býva zvykom, že počas re-prezentačnej pauzy zvyknú rezer-vu Žilinčanov posilniť aj niektorí hráči seniorského tímu.

„Chystá-me sa ako na každý jeden zápas. Pohronie je konsolidované muž-stvvo s rýchlym prechodom do úto-ku. Pozor si budeme musieť dať na veľmi rýchlych hráčov na ofen-zívnyych pozíciách. Samozrejme, že niektorí hráči z A-mužstva prí-du. Domácim sa budeme snažiť svojím spôôsobom hry situáciu znepríjemniť a niečo získať,“ po-vedal nám tréner Žiliny B Nor-bert Guľa. Žilinčania síce po Pop-rade a Dubnici nastrieľali v dote-rajšom priebehu súťaže tretí naj-vyšší počet gólov (26), ale spo-medzi druholigistov ich doteraz aj najviac inkasovali (28). „To je na-ša slabina, najmä v zápasoch von-ku. Herne sme neboli slabší. Naši mladí hráči síce inkasujú z niek-torých situácií, ale sú to pre nich sskúsenosti. Každým zápasom to chceme odstraňovať,“ dodal.

Vo vzájomných zápasoch minu-lej sezóny bolo úspešnejšie

Pohro-nie, ktoré na jeseň pod Dubňom remizovalo 1:1 a na jar na domá-com trávniku zvíťazilo 2:1.

(kik)

Brankár Trenčína IGOR ŠEMRINEC musel prvýkrát v živote pod skalpel

V polovici novembra

chce byť späť

Počas víkendového súboja 11. kola najvyššej súťaže proti Michalovciam sa prvýkrát v bránke

Tren-čína v aktuálnej ligovej sezóne neobjavil Igor Šemrinec. Skúseného 30-ročného bojnického rodáka,

ktorého zastúpil Libor Hrdlička, totiž na jednom z minulotýždňových tréningov zradilo pravé koleno.

Počas rozcvičky to ešte skúšal, definitívne sa však zablokovalo, takže zostávala jediná možnosť:

operácia.

Igor Šemrinec si ľahol pod skalpel – prvýkrát v živote – v stredu 10. októbra v Ilave. „Operoval ma náš klubový dok-tor Jozef Takáč. Bol som v celko-vej narkóze, počas ktorej mi od-stránili poškodenú časť menis-ku,“ povedal nám brankár, ktorý je v službách AS Trenčín od roku 2009, teraz ho však premiérovo postihli vážnejšie zdravotné pa-tálie. „Pred 12 rokmi som mal ešte v Prievidzi otras mozgu a od-vtedyy vôbec nič. Nikdy som ne-bol vážnejšie zranený, nikdy som nemusel ísť na operáciu. Až te-raz. Nervvózny som však nebol, bral som to ako realitu a nevy-hnutnosť, aby som mohol znovu

chytávať,“ vysvetľoval včera pred-poludním ešte z nemocničnej izby.

Zranenie si privodil minulý utorok pri jednom zo zákrokov na tréningu. „PParadox je, že aj potom som až na jeden protipo-hyb mohol robiť úplne všetko: šprintovať, skákať, háádzať sa, vy-kopávať. Len jeden pohyb pri dvíhaní sa zo zeme bol problém. V sobotu na predzápasovej roz-cvičke sme to s trénerom bran-károv vyskúšali a koleno sa mi definitívne zablokovalo. Do stre--dy som bol o barlách a hoci som sa najskôr zľakol, že by mohli byť poškodené aj väzy, napokon bol problémový len meniskus.“

Pred operáciou prichádzali do úvahy dve riešenia – vybratie ale-bo zašitie. „V druhom prípade by mi hrozila až štvormesačná pre-stávka. Pýtal som sa aj chalanov, ktorí mali takéto problémy. Peťo Čögley má operované obe kole-ná, každé inak. Povedal mi, že zašívať by si to už nikdy nene-chal, a to ma presvedčilo,“ skon-štatoval Šemrinec, ktorý by sa mohol vrátiť do zápasového dia-nia po štyroch až šiestich týžd-ňoch. „Verím, že v polovici no-vembra už budem pripravený a na jeseň ešte budem môcť od-chytať nejaké zápasy,“ dodala dl-horočná trenčianska brankárska jednotka. MIROSLAV ANTOL

FK POHRONIE – MŠK ŽILINA B

1. Skalica 12 9 1 2 25:8 28 2. Komárno 12 8 2 2 24:10 26 3. Pohronie 12 7 5 0 20:10 26 4. Petržalka 12 7 3 2 19:10 24 5. Lipt. Mikuláš 12 7 1 4 20:17 22 6. Poprad 12 6 2 4 28:18 20 7. Žilina B 12 6 1 5 26:28 19 8. Dubnica 12 5 1 6 27:23 16 9. Prešov 12 4 2 6 18:14 14 10. Šamorín 12 4 2 6 18:20 14 11. Inter 12 4 1 7 16:24 13 12. Ban. Bystrica 12 3 3 6 13:16 12 13. Trebišov 12 3 2 7 10:23 11 14. Lok. Košice 12 3 1 8 11:22 10 15. Lipany 12 3 0 9 8:30 9 16. Bardejov 12 1 5 6 15:25 8

TABUĽKA

PIATOK 12. OKTÓBRA

o 18.00 h POHRONIE – ŽILINA B

DNEŠNÝ PROGRAM

Igor Šemrinec si po operácii musí počkať na návrat do súťažného diania niekoľko týždňov.

FOTO ŠPORT/JANO KOLLER

Kapitán žilinskej rezervy Ján Minárik priviedol svoj tím v predošlom kole k víťazstvu nad

Interom, ktoré podmuroval dvoma gólmi.

FOTO FACEBOOK MŠK ŽILINA

(9)

Hneď v úvode duelu ružom-berský útočník Ismar Tandir spá-lil obrovskú príležitosť. Osamote-ný na päťke svoju hlavičku ne-umiestnil dostatočne ďaleko od domáceho brankára a Vojtech Milošovič predviedol pohotový zákrok. Netvrdíme, že keby Tan-dir skóroval, Ružomberok by za-ručene postúpil. Liptákom by sa však rozhodne dýchalo lepšie, hrali by pokojnejšie a zrejme by sa nedopustili toľkých nepres-ností prameniacich jednoznačne z nervozity z nepriaznivo sa vyví-jajúceho duelu.

„Podľa mňa to bola zlomová si-tuácia. Brankár nás podržal pri čistej gólovej šanci. Treba uznať, žže keby tam padol gól, zápas by sa vyvíjal inak. Lenže nepadol, naši chlapci zareagovali výborne a prredviedli perfektný výkon,“ povedal tréner Skaličanov Jozef Dojčan. Jeho zverenci sú na čele druhej ligy a v stredu dokázali, že nebudú do počtu ani po prípad-nom postupe medzi slovenskú eli-tu.

Skalica už raz hrala najvyššiu súťaž. Vo svojej premiérovej a za-tiaľ jedinej sezóne 2015/16 však zostúpila o súťaž nižšie. Teraz to znovu vyzerá, že MFK môže po-mýšľať na najvyššie méty. „Chceli

sme si užiť zápas proti Ružom-berku, toto stretnutie však neebola naša priorita,“ vyhlásil tajomne Jozef Dojčan a na našu otázku, čo je teda priorita, doplnil: „Neho-vorím o postupe. Náš cieľ je vy-budovať mužstvo, ktoré bude konkurenccieschopné v prvej lige a nebude tam iba do počtu.“ Ak Skalica bude hrať tak ako proti Ružomberku, rozhodne nebude iba do počtu. Bola silná zo štan-dardných situácií, z ktorých dala Liptákom tri góly, a aj pri rozo-hrávke jej hráči nevolili bezhlavé nákopy, snažili sa kombinačne vy-ťukať protihráčov a vyjsť z obrany konštruktívnym spôsobom. Vypá-lilo to až nad očakávanie dobre

a futbalová vôňa skalického tr-delníka napokon jednoznačne prebila tŕne ruže, ako znie pre-zývka Ružomberka.

„Sme smutní z toho, ako to do-padlo. Náš výkkon však bol taký, že sme si zaslúžili prehrať. Do zá-pasu sme prakticky nič nedali, v útoku sme bolli sterilní. Najviac ma štve, že tam neboli žiadne emócie. Zápas plynul, plynul, smeroval k prehre a mužstvo s tým nič nerobilo,“ zhodnotil

stretnutie kormidelník Liptákov David Holoubek. Ružomberok pritom patrí v najvyššej súťaži

k adeptom na pohárovú Európu. Zatiaľ prehral iba raz a s desiati-mi inkasovanýdesiati-mi góldesiati-mi má

naj-nepriechodnejšiu obranu v lige. „Hrali sme proti druholigovému súperovi a mysleli sme si, že bezz problémov zvíťazíme. Pravdepo-dobne došlo k miernemu podce-neniu protivníka. Bol to síce dôle-žiitý zápas, ale nebudem z neho robiť nejaké unáhlené závery. Zhodnotíme si ho, povieme si chyby, asi tto nebude nič veselé, ale aj z prehry sa môže človek po-učiť,“ doplnil 38-ročný český

kouč. ONDREJ LAUKO

V Bardejove mali futbalový sviatok. Trnavský Spartak prilá-kal peknú návštevu, keď do hľa-diska zavítali viac ako dvetisíc fanúšikov.

Hostia prišli bez viacerých opôr, no na konečnom výsled-ku to nebolo veľmi poznať. V prvom polčase síce vystrelili iba jedinú strelu na bardejovskú bránku, no tá skončila v sieti. Chorvátsky útočník Filip Dan-gubič vychytil výbornú formu v tomto stretnutí. Po prestávke pridal ďalšie dva presné zásahy. Prakticky, čo vystrelil na brán-ku Čikoša-Pavlička, to v nej aj skončilo. Práve jeho hetrik de-finitívne zlomil odpor Partizá-na. „Veľmi ma teší tento hetrik. Zvlášť, keď to boli moje prvé góly za Spartak. Je to však zá-sluhaa spoluhráčov, ktorí mi veľ-mi pomohli. Napriek jasnému víťazstvu to nebol ľahký zápas. Som však rádd, že sme ho

zvlád-li. Ideme ďalej za naším cieľom, takže sme spokojní," povedal 23-ročný stredopoliar Filip Dangubič.

Domáci sa hneď po prestáv-ke mohli vrátiť do zápasu. Ob-rovskú šancu na 1:1 mal český útočník Jan Staško, no jeho strelu z 12 m Chudý chytil. Mi-mochodom, pôvodne bol na zá-pas nominovaný Dobrivoj Ru-sov, ale počas rozcvičky sa zra-nil. „Po centri sa ku mne do osta-la lopta, vystrelil som, no iba do stredu bránky. Škoda, mal som strelu viac tlačiť k žrdi. Pokkojne mohlo byť 1:1 a zápas mohol mať nový náboj. Veľa šancí ne-bolo, preto sme museli byť efek-tívvnejší. Proti takémuto súpero-vi musíme premieňať takéto šance. Škoda záveru, prehra je pre nás až príliš krutá," vravel po stretnutí Jan Staško.

Bardejovský tréner Roman Berta bol ešte pred mesiacom v

Libanone, kde v tamojšom klu-be Al-Ansar robil asistenta Františkovi Strakovi. Včera vie-dol tím proti slovenskému maj-strovi. „Je to veľký rozdiel,“ usmial sa a pokračoval: „Prišiel som do mužstva, ktoré je po-sledné v druhej llige. Chceli sme

v pohári potrápiť majstra, ale nie je to také jednoduché. S pr-vým polčasom vládla spokoj-nosť. Škoda, že sme po prestáv-ke nevyrovnali. Naopak, inka-sovali sme dva góly a hostia ssi už ukočírovali zápas. Záver stretnutia nemôžeme odohrať takto ľahkovážne. Inkasovali sme zbytočné dva góly. Päť in-kasovaných je už veľa," zhod-notil duel Roman Berta.

TOMÁŠ PETRO

9

FUTBAL

PO STREDAJŠOM ZÁPASE SLOVNAFT CUPU - 4. KOLO

Ružové tŕne prebila sladká vôňa trdelníka

Skalica vyradila v Slovnaft Cupe Ružomberok. Vzhľadom na to, že

druholigista prešiel cez účastníka najvyššej súťaže hladko (4:1),

pýtalo by sa napísať, že senzačne. Ono však nešlo až o takú veľkú

senzáciu. Jednak Ružomberok je „špecialista“ na predčasné

konce v pohári so súpermi z nižších súťaží a jednak, Skalica hrala

naozaj výborne a za výkon si zaslúži obrovskú pochvalu!

VČERAJŠÍ ZÁPAS SLOVNAFT CUPU – 4. KOLO

Dangubičov hetrik

zlomil domácich

16. OKTÓBRA o 18.00 h

FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa (II.) - ŠKF iClinic Sereď

23. OKTÓBRA o 14.30 h 1. FC Tatrann Prešov (II.) - MŠK Žilina

ŽREB OSEMFINÁLE

FC Nitra - MFK Tatran Liptovský Mikuláš (II.) FK Železiarne Podbrezová - FC Spartak Trnava MFK Skalicca (II.) - AS Trenčín

MFK Zemplín Michalovce - ŠK Odeva Lipany (II.) FC ŠTK 1914 Šamorín (II.) - FK PPoprad (II.) FK Senica - FC DAC 1904 Dunajská Streda FC Košice (III.) - FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 1. FC Tatran Prešov (II.)/MŠK Žilina - FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa (II.)/ŠKF iClinic Serreď

● POZNÁMKA: Osemfinále sa hrá na jeden zápas, oficiálnym hracím termínom je streda 24. októbra 2018. Niektoré stretnutia sa však určite pre-ložia pre vyťaženosť prvoligistov.

Ružomberské vedenie nebude za prehru v Skalici stínať hlavy. Jedným dychom však hovorí, že pohárové vyradenie mrzí.

„Treba uznať, že Skaličania hrali dobre, zaskočili nás napríklad využitím štandardných situácií,“ konštatoval športový a marketingový riaditeľ MFK Dušan Tittel. „Pre našich hráčov je táto prehra čosi ako frčka do nosa, ktorá ich pre-berie a poukáže na to, žže na každý zápas musia byť koncentrovaní. Ešte navyše keď sa stretnú na ihrisku viaceré nešťastné okkolnosti z nášho pohľadu. Od leta sme ťahali hodnotnú sériu zápasov s jedinou prehrou, domácou so Sloova-nom a táto ďalšia v Skalici je výstrahou.“ (leh)

TITTEL O FRČKE DO NOSA

●STARÁ ĽUBOVŇA (III.) – RUŽOMBEROK 2:1 1. KOLO SP 2002/2003

●LIČARTOVCE (II.) – RUŽOMBEROK 2:0 1. KOLO 2003/2004

●LIČARTOVCE (II.) – RUŽOMBEROK 2:1 2. KOLO 2004/2005

●SPIŠSKÁ NOVÁ VES (II.) – RUŽOMBEROK 1:0 1. KOLO 2006/2007

●MYJAVA (II.) – RUŽOMBEROK 2:1 3. KOLO 2009/2010

●DOLNÁ ŽDAŇA (III.) – RUŽOMBEROK 2:2, 5:4 na 11 m 2. KOLO 2011/2012

●KREMNIČKA (III.) – RUŽOMBEROK 1:0 2. KOLO 2014/2015

●SKALICA (II.) – RUŽOMBEROK 4:1 4. KOLO2018/2019

NAJPAMÄTNEJŠIE POHÁROVÉ ZLYHANIA RUŽOMBERKA

BARDEJOV (II.) – TRNAVA (I.)

0:5 (0:1)

●GÓLY: 21., 49. a 66. Dangubič, 85. M. Tóth, 89. Yilmaz.

● BARDEJOV: Čikoš-Pavličko – P. Lipták, Berežný, Šuľa, Haladej (75. Sarki) – Siwahla, Katona, Milunovič, Belunek – Staško (60. Sta-chura), Silva Santos (60. Grohoľ). Tréner R. Berta.

● TRNAVA: Chudý – Oravec, M. Tóth, Godál, Janso – Dangubič, Grendel (73. Yil-maz), Rada, Miesenböck (58. Malecki) – Skirtladze, Ghorbani (79. Jarovič). Tréner R. Látal.

●ROZHODOVAL: Valášek - 2061 divákov.

FAKTY ZO ZÁPASU

ZOSTÁVAJÚCI PROGRAM 4. KOLA

SKALICA - RUŽOMBEROK 4:1

Domácemu kapitánovi Markovi Milunovičovi (vľavo) blokuje center trnavský záložník Jakub Rada.

FOTO PETER CINGEL

Skaličan Daniel Šebesta (vpravo, na archívnej

fotografii) sa dvoma gólmi podpísal pod

vyrade-nie Ružomberka.

FOTO TASR/LUKÁŠ GRINAJ

Imagem

Referências

temas relacionados :