Hamšík v súhvezdí Eura 2016

24 

Texto

(1)

25

ZRINJSKI MOSTAR – LEGIA VARŠAVA

4,85

3,55

1,75

18:30

26

DINAMO TBILISI – ALAŠKERT FC

1,56

3,95

5,90

19:00

27

KARABACH FK – F91 DUDELANGE

1,23

6,05

11,5

19:00

28

VALLETTA – CZ BELEHRAD

6,85

4,65

1,44

20:00

29

LINCOLN FC – CELTIC

14,2

8,20

1,15

20:00

30

BATE BORISOV – SEINÄJOEN JK

1,34

5,05

8,65

20:00

31

NEW SAINTS – APOEL NIKÓZIA

5,05

3,65

1,70

20:00

32

VARDAR SKOPJE – DINAMO ZÁHREB

5,35

3,75

1,65

20:45

NAJLEPŠIE KURZY – SUPERŠANCA

1 X 2

25 rokov tipovania na Slovensku

nike.sk

Peter Sagan po tretine Tour tvrdí:

Zelený dres som

Cavendishovi

iba požičal!

Strany 10 a 11

š-206/2

Hamšík v súhvezdí Eura 2016

Futbalisti Portugalska, čerství majstri Európy. Po tom, čo sa

potešili z víťazného gólu, ktorý strelil striedajúci Éder v predĺžení

finálového duelu s domácim Francúzskom, pobozkal kapitán

Cristiano Ronaldo víťaznú trofej a vzápätí sa tréner Fernando

Santos ocitol nad hlavami svojich chlapcov.

FOTO SITA/AP

Strany 2 – 7

App Store pre iPad a iPhone / Google Play pre Android

Utorok

12. 7. 2016

70. ročník • číslo 161 cena 0,60

(2)

Portugalci ako Gréci spred dvanástich rokov

2

NÁZORY

utorok 12. 7. 2016

PRIAMA REČ

ALEXANDRA VENCELA ml.

„Zopakovala sa história z Portugalska spred dvanástich rokov, keď Gréci hra-júc neatraktívny futbal vyhrali európsky šampionát. Portugalci ich napodobnili. Zo základnej skupiny postúpili až ako tretí, pričom počas turnaja vyhrali v riadnom hracom čase zo siedmich zápa-sov jediný. Vo finále proti domácim Francúzom uspeli aj napriek tomu, že sa im už v polovici prvého polčasu zra-nil Ronaldo, ich kľúčový hráč. Podržal ich brankár Patricio, ktorý zneškodnil viaceré šance súpera.

Priebeh finále podľa môjho názoru ovplyvnil aj rozhodca Clattenburg. Roz-hodujúci gól totiž padol po priamom ko-pe za údajnú ruku francúzskeho stopéra Koscielného, ktorú však mal v skutoč-nosti Portugalec Éder. Raphaelova stre-la sa odrazistre-la od brvna, vzápätí domáci stratili po autovom vhadzovaní loptu, Éder pretlačil v súboji Koscielného a

je-ho strela skončila až v sieti. Keďže Kos-cielny minútu predtým videl za neexis-tujúcu ruku žltú kartu, do spomínaného súboja nešiel s potrebným dôrazom, aby nedostal druhú žltú a po nej aj červe-nú... V tento moment sa možno Francú-zom vrátilo to, ako postúpili cez Írsko na MS 2010 do Juhoafrickej republiky. V predĺžení odvetného barážového zá-pasu s Írskom strelili rozhodujúci gól tesne po tom, či si Thierry Henry spra-coval loptu rukou...

V krajine zavládlo po finále veľké sklamanie. Národ sa pred týmto šampio-nátom zomkol, fanúšikovia si po viace-rých negatívnych udalostiach - naprí-klad na MS 2010 - opäť našli k repre-zentácii cestu a verili v konečný triumf. Prvý raz sa na ME zúčastnilo 24 muž-stiev. Určite je menej príťažlivé pozerať sa na duely Albánska ako trebárs Fran-cúzska či Nemecka, no trúfam si

pove-dať, že úroveň ME až tak neutrpela. Vi-deli sme pozitívne prekvapenia ako Is-land, Maďarsko alebo Wales. Sklamaný som bol z výkonov Portugalska, Špa-nielsko sa ocitlo na konci cyklu. Nemci doplatili aj na zranenia, zaslúžili si po-stup do finále. Belgičania nepotvrdili úlohu spolufavorita. S výkonmi i vý-sledkami reprezentácie Slovenska môže-me byť spokojní, postúpili zo skupiny, v ktorej získali štyri body, čo je veľ-mi dobré pre náš futbal. Z chýb sa treba poučiť a podržať si veci, ktoré sme uro-bili dobre.

Mužstvo Talianska sa v porovnaní s MS 2014 v Brazílii herne zmenilo. Síce aj teraz bránilo, ale inak. Taliani boli roztiahnutí po celom ihrisku a veľmi dobre spolupracovali pri rozvíjaní svo-jich útokov s Buffonom. Ten už má svoj vek, ale aj on sa ešte dokáže vyvíjať. V Brazílii pochytal všetko na čiare, no

nechodil mimo šestnástku. Po dvoch ro-koch Conteho práce však našiel prie-stor na zlepšenie. V tomto smere sme my zlyhávali. Kozáčik síce dostával lop-ty, ale potom nemal komu rozohrať, mu-sel ich nakopávať a z toho plynuli mno-hé straty.

Z brankárov nesklamal Neuer, ktoré-ho by som nevinil za druhý inkasovaný gól v semifinále s Francúzmi. Domáci Lloris bol výborný, Belgičan Courtois tiež viackrát podržal mužstvo, aj De Gea bol dobrý. Hart mal výkyvy, ako anglickí brankári skoro vždy, ale aj uňho vidieť progres. Avšak celkovo sme u brankárov nevideli nič nové. No trend je jasný, mladí brankári sú schopní hrať nohami ako hráči v poli, takže sa dajú skvelo využiť v rozohrávke.“

Autor je bývalý československý aj slo-venský reprezentačný brankár, dlhodo-bo žiijúci vo Francúzsku

Vo Francúzsku

zavládlo po finále

veľké sklamanie.

Ná-rod sa pred týmto

šampionátom

zom-kol, fanúšikovia si po

viacerých

negatív-nych udalostiach -

napríklad na MS 2010

-opäť našli k

repre-zentácii cestu a verili

v konečný triumf.

Po tom, ako je na olympijských hrách v Riu de Janeiro ohrozená účasť ruských atlétov za pod-vody s dopingovým programom, na vlásku visí aj štart kubánskych volejbalistov. A to sa na OH kvalifikovali po dlhých šestnástich rokoch!

V minulosti sme už boli zvyknutí na správy o volejbalových politických emigrantoch, ktorí smerovali najmä do Talianska, kde po čase do-stali tamojšie občianstvo a vrátili sa na palubov-ky. Najnovší prípad reprezentantov ostrova slo-body je však z iného súdka. Športový svet na se-ba upozornili spôsobom, ktorý je odsúdeniahod-ný. Ešte koncom júna počas účinkovania na tur-naji Svetovej ligy v Bratislave zaujali kubánski mladíci skôr správami o ich bujarom nočnom ži-vote ako výkonmi. Na turnaji skončili bez jedinej

výhry poslední a v divokej jazde pokračovali i na ďalšom turnaji v Tampere.

Tam však už poriadne prestrelili, keď sa pre podozrenie zo znásilnenia za mrežami ocitli v jednej chvíli až ôsmi hráči. Šiesti zostali vo väz-be i naďalej, traja z nich majú skúsenosti z gréc-kej či kórejsgréc-kej ligy. Pokračuje vyšetrovanie, skú-majú sa testy DNA. V prípade dokázania viny fínsky trestný zákon stanovuje za znásilnenie väzenie na dva až desať rokov nepodmienečne. Veľké znepokojenie nad prípadom prejavilo aj vedenie Medzinárodnej volejbalovej federácie (FIVB), ktorá má nulovú toleranciu pre akékoľ-vek trestné činy spáchané nielen v priebehu jej podujatí.

Kubánci však nepošpinili iba dobré meno

Sve-tovej ligy, ktorej 27. ročník vy-vrcholí už tento týždeň záve-rečným turnajom elitnej diví-zie v Krakove, a ktorej sú tra-dičným účastníkom i víťazom z roku 1998 (v tohtoročnej edí-cii skončili na konečnom 22. mieste hneď za Slovákmi). V zákulisí sa špekuluje o tom,

že tento veľký prešľap ich bude stáť aj účasť na olympijskom turnaji v Riu, na ktorom sa majú v základnej B-skupine stretnúť s Poľskom, Rus-kom, Argentínou, Iránom a Egyptom. V prípade ich vylúčenia by ich mohli nahradiť ďalší v pora-dí na kvalifikačných turnajoch Portoriko alebo

Austrália. PAVOL KUBIŠ

Amsterdamské vystúpenie slovenskej dvadsaťdvojky na atletických ME, na ktorých v olympijských rokoch absen-tujú chodecké súťaže a maratón, oznámkoval šéftréner zväzu Martin Pu-piš dvojkou. V školskom slovnom hod-notení ako veľmi dobré. Dovolím si s ním však polemizovať a slovíčko veľ-mi by som škrtol. Podľa mňa bolo naše účinkovanie „len“ dobré – čiže na troj-ku.

Dôvod? Zo troch plánovaných umiestení v prvej šestke bolo napokon iba jedno, naše najväčšie opory splnili oča-kávania len čiastočne. Prešmykli sa síce do finále, no v ňom im ako keby chýbala šťava a aj kúštik povestného šťastia.

Všetko by vyzeralo inak, keby kladivár Lomnický hodil o 5 cm viac a dopingový superhriešnik Tichon by si už dávno užíval atletický dôchodok (mali by sme bronz), ke-by kladivárka Hrašnová vo finále pridala ešte aspoň 29 cm (skončila by šiesta), a keby prekážkar na 400 m Kuče-ra neprehKuče-ral duel o 6. miesto o tri (!) tisíciny. Cieľ by bol splnený.

Na keby sa však nehrá – realita je jedno piate, dve sied-me a tri desiate miesta, 8 bodov a 32. miesto v hodnotení krajín. Je to menej ako v Zürichu 2014, tam však bola aj chôdza (Tóth je záruka ak nie medaily, tak aspoň solídne-ho umiestenia). S porovnateľným šampionátom, v Hel-sinkách 2012 tesne pred londýnskou olympiádou, vy-chádza účinkovanie v Amsterdame približne rovnako. Na oboch získali naši atléti šesť umiestení v prvej desiatke.

Veľkú pochvalu si zaslúži Martin Kučera za dva výbor-né osobáky, limit na OH, postup do finále a v ňom 7. mie-sto. Perfektný výkon nad rámec očakávaní predviedlo ženské kvarteto na 4 x 400 m, slovenský rekord zlepšilo bezmála o 3,5 sekundy na solídnu medzinárodnú úroveň. Nebojácne sa so svojou šancou popasoval druhý sled – šprintéri Bezeková, Volko, Matúš i osemstovkárka Štuko-vá, z ktorej sa črtá nástupkyňa Lucie Hrivnák Klocovej. Až 11 Slováci zo 17, ktorí sa predstavili v individuálnej disciplíne, postúpili z kvalifikačných súťaží. To sú dve tre-tiny, čo nie je zlé. Do budúcnosti je na čom stavať.

Čo teda nášmu vystúpeniu na ME chýbalo? Jedno-značne medaila! Bola na dosah, chýbalo však povestné šťastíčko. Bez neho to už ani vo vrcholovom športe nejde. Azda ho naši atléti budú mať viac už o mesiac na

olym-piáde v Riu. GABRIEL BOGDÁNYI

Namiesto Ria do chládku?

Bez medaily

to nie je ono

FEDOR VICO

1. CYKLISTA PETER SAGAN

Za 3. miesto v utorkovej 4. etape Tour de France, po ktorej bol ešte drži-teľ žltého (pre vedú-ceho jazdca) aj zele-ného trička (bodo-vacia súťaž).

2. STRELKYŇA ZUZANA REHÁK ŠTEFEČEKOVÁ

Za obhájenie zla-tej medaily v trape na ME v streľbe z brokových zbraní v talianskom Lonate v čase jej „mater-skej dovolenky“.

3. TENISTKA DOMINIKA CIBULKOVÁ

Za postup do štvrťfinále tretieho grandslamového tur-naja roka vo Wim-bledone, kde vyrov-nala svoj miestny re-kord zo sezóny 2011.

HITPARÁDA

ŠPORTU

(27. TÝŽDEŇ,

4. 7. – 10. 7. 2016)

SKLAMANIE

TÝŽDŇA

CYKLISTA PETER SAGAN

Po niekoľkých minulotýždňových etapách na Tour de France sa vyhol pracovníkom médií, ktorí preto nemohli sprostredkovať je-ho názory a pocity ani mnoje-hopočetnému tá-boru fanúšikov nášho úspešného cyklistu.

(3)

Francúzsko a Európa krutým spôsobom splatili grécky dlh. Geo-politickú rovinu teraz neriešime, hoci už aj také bolo. Hovoríme o futbale. O ukončenom Eure 2016. Pred dvanástimi rokmi pre-hralo Portugalsko vo finále Eura 2004 s defenzívne ladeným Gréc-kom 0:1 po jedinej priamej strele do priestoru svojej bránky. Po fi-nále zvlášť silno nariekal hráč s číslom 17. Cristiano Ronaldo. Te-raz v 17. minúte finálového zápa-su Eura 2016 plakal zas. Ani nie od bolesti, ako od sklamania. Hráč, ktorý zažil mnoho, sa po ne-šetrnom zákroku zranil a musel o chvíľu opustiť hraciu plochu. Je-ho spoluhráči však finále dokázali napriek tomu vyhrať. Gréckym spôsobom. Účelnou taktickou hrou, kúskovaním plynulosti zá-pasu a využitím jednej z mála svo-jich šancí. Ak dal pred rokmi ví-ťazný gól hráč číslo 9 Angelos Charisteas, tak aj teraz skóroval hráč s rovnakým číslom na chrb-te, akurát, že sa volá Éder. Ne-môžeme však súhlasiť s tým, že sa Portugalci uchýlili k ultradefen-zívnemu spôsobu hry ako Gréci, hoci spôsob prehry bol z pohľadu Francúzov krutý.

● ● ●

Portugalci, inak futbalovo hra-vý národ, si vzali späť to, po čom sa naťahovali pred rokmi. Fran-cúzsko a Európa krutým spôso-bom splatili grécky dlh. Domáci pocitmi, aké pred rokmi zažívali Portugalci. Boli rovnako blízko veľkého sna, v ktorého naplnenie pred šampionátom dúfali len skry-to. Zvládli obrovský tlak, ktorý lo-gicky dopadá na plecia tých, ktorí sú organizátormi a spolufavoritmi podujatia. Skupinu zvládli bez vý-raznejšieho zaváhania, uhasili

is-landský vulkán a skvelou v hrou v skutočne predčasnom finále eli-minovali najkomplexnejší repre-zentačný tím na tomto šampioná-te Nemecko. Či šampioná-tento triumf v skutočnosti Francúzom vzhľa-dom na finále trochu mentálne neuškodil, je samozrejme otázne. Faktom však je, že vo finále už po-dobný výkon nezopakovali. Sa-mozrejme, v závere zápasu mal dať Gignac gól a nie trafiť žrď, a bolo by po dileme. Nielen tej fi-nálovej, ale aj tej Deschampsovej nominačnej, keď sa najviac spo-chybňoval práve Gignac. Takto prišla veľká chvíľa Édera. Mimo-chodom, hrá za francúzsky LOSC Lille. Teda, v poslednej sezóne skôr nehral. V decembri si pora-nil členok a chýbal päť týždňov, vo februári si poranil koleno a chýbal dva týždne. Za Lille odo-hral trinásť ligových zápasov, dal šesť gólov. Teraz si príde na finále ako náhradník a skolí Francúz-sko. Mimochodom, ide o prvého strelca finálového gólu na ME, ktorý sa narodil mimo Európy.

● ● ●

Európa ostala v úžase nad tým, kto sa stal jej šampiónom. Pred týždňom sme riešili, že Portugal-sko sa môže stať majstrom Európy bez toho, aby vyhralo čo len jeden zápas v riadnom hracom čase. Až na semifinálovú odchýlku proti už vyčerpanému Walesu sa tak stalo. Portugalci si na ME zakni-hovali päť remíz a jedno víťazstvo. Mohli vypadnúť už v skupine, keď v zápase s Maďarskom trikrát

dobiehali náskok súpera. Bolo by to nespravodlivé, to treba spome-núť, ak sa už spomína, že sa tro-chu nespravodlivo stalo európ-skym šampiónom. Pravdou však je, že postupovali z 3. miesta a že boli v situácii, keď nemali všetko vo vlastných rukách. Ich zlato je nielen odrazom výkonov, ale aj otázkou šťastia a pavúka. V jeho jednej časti platili zákony džungle. Výborní Nemci poslali domov vý-borných Talianov, ktorí predtým poslali domov Španielov. Potom poslali Nemcov domov Francúzi. Portugalci sa zatiaľ na finále pres-úvali bočnými uličkami, aby na-koniec zdolali tých, ktorí prišli hlavným vchodom po červenom koberci.

● ● ●

Ani neriešme štýl hry Portugal-ska vo finále. Bola to nevyhnut-nosť. A zároveň ich šikovnevyhnut-nosť. V kvalite jednotlivých formácií sa hostia domácim nemohli rovnať, navyše rozglejila sa im aj tá, ktorú mali mať vďaka Cristianovi Ro-naldovi kvalitatívne lepšiu. Kým Francúzi mali stopercentne

pou-kladané každé polienko vo svo-jich formáciách, Portugalci sa hľa-dali a tréner Fernando Santos si na záverečnom turnaji musel niekedy pripadať ako v príprave. Spomeňme si len na ladenie stopérskych párov. A ešte aj na záverečné ča-kanie na zdravotný stav Pepeho, inak možno naj-lepšieho hráča Portugal-ska na týchto ME. Na-stúpil a bol odmenený. Spolu s Cristianom Ronaldom vyhral v tomto roku ME a Ligu majstrov, tak-že tak dokázal to, čo pred ním Luis Suarez (1964, Real - Španielsko), Van Breukelen, R. Koe-man, Van Aerle, Vanenburg, Kieft (1988, PSV - Ho-landsko), Anelka a Karembeu (2000, Real -F r a n c ú z s ko ) , Torres a Mata (2012, Chelsea – Španielsko). Povedať, že

Portugalci si víťazstvo na ME ne-zaslúžili, by nebolo správne. Ne-dostali vo finále gól a v jeho pre-dĺžení jeden dali. Zvládli nesku-točne ťažkú situáciu v podobe rýchlej straty jedného z najlepších hráčov v histórii. Podobnú situá-ciu si nepamätáme, napadá nám príbeh Ajaxu v Trnave spred pia-tich desaťročí, keď sa skoro porú-čal Cruyff – Ajax sa rozsypal a mo-hol inkasovať aj poltucet. Portu-galci okom nemihli... Hrali discip-linovane, bolo pozoruhodné, s akou koncentráciou a bez toho,

že by pred svoju bránku prinášali nebezpečenstvo po zbytočných fauloch. Vystríhali sa ich, hrali chladnokrvne, žlté karty začali dostávať až v hektickejšom pre-dĺžení. Potvrdili, že ich tím sa skla-dá z hráčov s veľkými skúsenosťa-mi – v tomto smere Francúzov prevýšili. Tým je povedané veľa. Bez ohľadu na to, že na ME hrali Nemci, Taliani a Francúzi skutoč-ne lepší futbal.

● ● ●

Cristiano Ronaldo má už teraz Zlatú loptu za rok 2016. Nevieme, čo by sa muselo stať, aby o ňu pri-šiel. Je majster Európy a víťaz Ligy majstrov. Individuálne majstrov-stvo Lionela Messiho ide do úza-dia. Je paradox, že CR7 dokázal vybojovať titul s reprezentáciou pár dní po tom, ako jeho veľký ar-gentínsky rival v návale frustrácie z ďalšieho reprezentačného neús-pechu ohlásil záver reprezentač-nej kariéry. A je paradox, že titul majstra Európy pre Cristiana Ro-nalda vybojovali spoluhráči, ktorí sú vnímaní ako tí, ktorí sa pri ňom vezú. Teraz stál Cristiano Ronaldo za čiarou a všetko, čo mohol robiť, bolo, že rozhadzoval rukami a burcoval ich. Futbalista z inej gala-xie je majstrom Eu-rópy, ale finále zvládol komparz. Ďalšie poučenie. MOJMÍR STAŠKO

KOMENTÁR

ŠPORTU

Futbalista

z inej galaxie

je majstrom

Európy, ale finále

zvládol komparz.

Portugalci sa

zatiaľ na finále

presúvali bočnými

uličkami, aby

nakoniec zdolali

tých, ktorí prišli

hlavným vchodom

po červenom

koberci.

3

FUTBAL

š-1 75/2

Radosť Portugalcov

po prvom triumfe

na veľkom šampionáte.

Dole s obviazaným

kolenom Cristiano

Ronaldo.

FOTO SITA/AP

Cristiano Ronaldo

bozkáva trofej

pre európskeho

šampióna.

FOTO SITA/AP

(4)

Portugalsko sa stalo desiatou krajinou, ktorá triumfovala na ME. Ako jediný tím postúpilo od roku 1996 zakaždým zo zá-kladnej skupiny, od ME 2000 sa štyrikrát z piatich pokusov do-stalo medzi najlepšie kvarteto. Pred dvanástimi rokmi na vlast-nej pôde zlyhalo „Selecao“ vo fi-nále proti Grékom (0:1), tento-raz však rovnakým skóre trium-fovalo a dosiahlo najväčší ús-pech vo futbalovej histórii kraji-ny.

STRATA RONALDA, HRDINA

ÉDER

Dvojica Pepe - Cristiano Ro-naldo sa v krátkom čase tešila z dvoch finálových úspechov, koncom mája totiž ich Real Madrid uspel v rozhodujúcom súboji o „ušatú“ trofej v Lige majstrov proti mestskému riva-lovi Atleticu. Len Pepe však ab-solvoval všetkých 240 minút (aj finále LM šlo do predĺženia), keďže CR7 sa v nedeľu zranil. „Bolo to ťažké, keď sme hneď v úvode zápasu stratili nášho najdôležitejšieho hráča, do kto-rého ssme vkladali všetky náde-je. Cristiano dokáže dať gól v každom okamihu. Keď nemo-hol pokračovať ďaleej, povedal som spoluhráčom, že to musíme vyhrať pre neho. Tréner nás pri-pravil veľmi dobre, jeho sstrieda-nia prišli v pravý čas. Dali sme do stretnutia krv, pot a slzy. Na-písali sme veľkolepú kapittolu v knihe portugalskej futbalovej histórie,“ povedal Pepe, najlepší hráč finále podľa UEFA.

Vyvrcholenie mesiac trvajúce-ho futbalovétrvajúce-ho sviatku malo na-pokon nečakaného hrdinu - por-tugalského útočníka Édera.

Dvadsaťosemročný zakončova-teľ naskočil do zápasu v 79. min a v 109. min krásnou strelou pravačkou z 25 metrov prekonal Llorisa. „Je to niečo fantastické, všetci si môžeme navzáájom bla-hoželať. Od okamihu, keď som zistil, že pôjdem na ihrisko, som vedel, že moja šanca príde. Som rád, že sa tak stalo. Ronaldo mi pred predĺžením povedal, že strelím víťazný gól. Vložil do mňa veľkú dôveru. Gól bol die-lom celého tímu,“ vyhlásil Éder,

na klubovej úrovni hráč fran-cúzskeho Lille.

ZO ŠKAREDÉHO KÁČATKA

KRÁSNA LABUŤ

Veľkú zásluhu na portugal-skom úspechu má tréner Fer-nando Santos. Pochopil, že ak sa jeho tím chce dopracovať k úspechu, musí jeho hra vyze-rať inak ako v minulosti, keď Portugalci často umierali na krá-su. „Vždy som vravel, že máme dobrý tím, hráčov so skvelými schopnosťami, no keď chceme dosiahnuť úspeech, predovšet-kým musíme veľa behať a bojo-vať. Od tohto sa všetko odvíja, či sa to niekomu páči allebo nie. Hráči mi na začiatku spolupráce uverili, že sa takto môžeme do-pracovať k úspechu,“ vyhlásil Santos.

Šesťdesiatjedenročný rodák z Lisabonu začal svoju trénerskú misiu na lavičke Portugalska pred 21 mesiacmi práve na Sta-de Sta-de France v súboji s

Francúz-skom. Vtedy sa pred súperom musel skloniť po prehre 1:2, v súťažných zápasoch - a odvte-dy ich bolo už štrnásť - však ani raz so svojimi zverencami nepre-hral. „Premýšľal som, že Édera pošlem na trávnik už v prvom polčase namiesto zraneného Ro-nalda, ale nakonieec som si pove-dal, že ešte nie je správny čas. Viete, čo mi povedal pred strie-daním? ’Šéfe, nebojjte sa, strelím gól.’ Bol to zásah škaredého ká-čatka, ktoré sa v okamihu zme-nilo na krásnu labuť,““ doplnil s úsmevom Santos. Portugalsko prelomilo proti „Les Bleus“ ne-gatívnu 10-zápasovú šnúru pre-hier, ktorá sa začala ešte v roku

1975. „Na tento historický oka-mih sa bude spomínať aj sto ro-kov. Stratili sme nášho útoční-ka, kttorý je jedným z najlepších hráčov na svete, ale verili sme až do konca. Tento tím má svetlú budúcnosťť,“ zahlásil obranca Jo-se Fonte.

MIESTENKA NA POHÁRI

KONFEDERÁCIÍ

Futbalisti Portugalska si finálo-vým triumfom zabezpečili mies-tenku na výberovom Pohári konfederácií FIFA 2017, generál-ke pred MS 2018 v Rusku. Právo štartu na tomto podujatí má aj jeho organizátor Rusko, ďalej

Portugalčania získali spolu s tro-fejou rekordnú prémiu 25,5 milió-na eur. Z maximálnej možnej fi-nančnej injekcie 27 miliónov no-vým šampiónom odobrali 1,5 milió-na tri remízy v základnej skupine. Plnú sumu by dostali v prípade troch víťazných stretnutí. Neúspeš-ný finalista Francúzsko zinkasuje za celý turnaj 23,5 milióna eur. Je to presne rovnaká suma ako v prí-pade Španielska v roku 2012, kto-ré vtedy získalo titul. Každý z 24 účastníkov ME 2016 vrátane Slo-venska dostal od Európskej futba-lovej únie (UEFA) len za účasť na záverečnom turnaji tzv. štartovné 8 miliónov. Každé víťazstvo v zá-kladnej skupine znamenalo milión navyše, remíza pol milióna. Víťazné štyri vyraďovacie kolá vynášali v su-máre prilepšenie o 16 miliónov.

REKORDNÁ PRÉMIA

1. ANTOINE GRIEZMANN

6 gólov, 2 asistencie, 555 minút

2. CRISTIANO RONALDO

3 góly, 3 asistencie, 625 mi-nút

3. OLIVIER GIROUD

3 góly, 2 asistencie, 456 mi-nút

PORADIE NAJLEPŠÍCH

STRELCOV

4 FUTBAL

utorok 12. 7. 2016

Králi

z Ibérie

FINÁLE, Saint Denis

PORTUGALSKO – FRANCÚZSKO 1:0 po predĺžení

CR7 veľmi túžil po finále a po tom, aby prvýkrát v drese Portu-galska zodvihol nad hlavu cennú trofej. Pred dvanástimi rokmi na domácej pôde prehralo „Selecao“ nečakane s Gréckom (0:1) a vtedy 19-ročný Ronaldo plakal ako ma-lé dieťa. Jeho slzy doprevádzali fi-nálový zápas aj na Eure 2016. Najskôr predstavovali obrovské sklamanie z toho, že pre zranenie kolena nedokáže pokračovať - na-priek dvom pokusom - vo

finálo-vom boji. Po góle Édera v pre-dĺžení sa na jeho tvár vrátil úsmev a po záverečnom hvizde, ako aj počas preberania trofeje, sa mu po tvári už gúľali slzy šťastia.

„Som veľmi šťastný. Na tento moment som čakal od roku 2004. Po každom šampionáte som pro-sil Booha, aby mi dal ďalšiu šancu. Teraz sme ju konečne využili a myslím si, že sme si to zaslúžili. Ja somm mal síce tentoraz smolu, zranil som sa, ale veril som, že

moji spoluhráči to spoločne do-kážu. Že zvolia takú hernú straté-giu, ktorou môžu zdolať silných Francúzov. Toto je jeden z naj-krajších momentov mojej futbalo-vej kariéry, získať titul s Portugal-skom je niečo unikátne. Vždy som o tom snííval,“ rozhovoril sa po stretnutí dojatý 31-ročný Ma-deirčan.

Kapitán Portugalska, ktorý veľ-kodušne venoval Striebornú ko-pačku pre druhého najlepšieho

strelca ME spoluhráčovi, rovnako trojgólovému Nanimu, má podľa prvých správ poškodený bočný väz v ľavom kolene. Podľa špa-nielskeho denníka Marca ide o zdravotnú indispozíciu prvého stupňa.

Ronaldo doplatil na zákrok Di-mitriho Payeta na stojnú nohu, ktorý rozhodca Clattenburg ne-posúdil ani ako nedovolený. „Ne-môžem sa pozerať na utrpenie môjho syna. Vo futbale ide

pred-sa o kopanie do loptty a nie o zni-čenie protivníka,“ napísala na twitteri Dolores Aveirová, matka Cristiana Ronalda.

Ten to po prvom i druhom ošetrení zakaždým na ihrisku skúšal, štvrťhodinu po Payetovom faule si však opäť sadol na zem. Vtedy už bolo jasné, že nebude môcť pokračovať v hre. „Žiaľ, v danom momente ma koleno ne-poslúchalo, nedokázal som hrať na sto percent. Nie je to nič váž-ne, ale nemohol som pokračo-vať,“ doplnil Ronaldo. So zaban-dážovaným kolenom a krívajúc sa neskôr vrátil na portugalskú la-vičku. Počas predĺženia už stál po boku trénera Santosa pri autovej čiare a spoločne koučovali hráčov

na ihrisku... (man)

Tretíkrát po sebe ovládlo majstrovstvá Európy mužstvo z Iberského polostrova. Po dvoch triumfoch Španielska vystúpili na trón pre

kontinentálnych kráľov futbalisti Portugalska, ktorí získali premiérový titul pokorením domácich Francúzov v nedeľňajšom finále na

Stade de France. O všetkom rozhodla vydarená strela Édera v 109. minúte predĺženia.

●GÓL: 109. Éder.

●ŽLTÉ KARTY: 34. Cedric, 62. Joao Mario, 95. Raphael, 98. W. Carvalho, 120+. Rui Patri-cio – 80. Umtiti, 97. Matuidi, 107. Koscielny, 115. Pogba.

● PORTUGALSKO: Rui Patricio - Cedric, Pepe, Fonte, Raphael - W. Carvalho - Renato Sanches (79. Éder), Adrien Silva (66. J. Mou-tinho), Joao Mario - Nani, C. Ronaldo (25. R. Quaresma). Tréner F. Santos.

●FRANCÚZSKO: Lloris – Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra – Matuidi, Pogba – M. Sissoko (110. Martial), Griezmann, Payet (58. Coman) – Giroud (78. Gignac). Tréner D. Deschamps.

●ROZHODOVAL: Clattenburg (Anglicko) – 78 000 divákov.

FAKTY ZO ZÁPASU

Noc a deň Cristiana Ronalda

Aj keď má veľa neprajníkov, toto mu azda žiadny z nich neželal. Finále veľkého turnaja si zaslúži veľké osobnosti a Cristiano

Ronal-do takou nesporne je. SleRonal-dovať ho medzi 8. a 25. minútou určite nenechalo chladným žiadneho futbalového fanúšika.

Portugalský tím tesne

po korunovácii za

eu-rópskeho kráľa, s

tro-fejou kapitán

Cristia-no Ronaldo.

FOTO SITA/AP

Rozhodujúci moment Eura

2016: útočník Éder strieľa

víťazný gól finálového

stretnutia.

(5)

Austrália (ázijský majster), Čile (juhoamerický majster), Nemec-ko (svetový šampión), MexiNemec-ko (majster Severnej a Strednej Ameriky a karibskej oblasti) a Nový Zéland (majster Oceá-nie). Poslednú miestenku získa

víťaz Afrického pohára národov 2017.

GRIEZMANN: FUTBAL JE

ZAVŠE KRUTÝ

Francúzsko na ME v

domá-com prostredí odchádzalo ako zdolané mužstvo prvýkrát od ro-ku 1960, keď v súboji o bronz nestačilo na Československo (0:2) po góloch Vlastimila Bub-níka a Ladislava Pavloviča. Tur-najom v roku 1984 Francúzi pre-šli bez prehry a rovnako sa im darilo aj na tohtoročnom šam-pionáte. S výnimkou finále. „Futbal je zavše krutý, ale záro-veň aj magický. Na tomto šam-pionáte sme prežili nádherné chvííle, ale tiež smutné. Vo finále sme dali do toho všetko, nemá-me si čo vyčítať. Som hrdý na každého hráča tímu. Možno sme neboli až takí dôslední ako v semifinále proti Nemcom. Nastrelili sme žrď, brannkár

sú-pera toho dosť pochytal. Tento zápas ukázal, že Portugalsko nie je iba Cristiano Ronaldo. Za ahra-li solídne v defenzíve a dokázaahra-li dať gól aj bez neho. Keď pomi-nie prvotné sklamapomi-nie, uvedo-míím si, že získať Zlatú kopačku

je veľká česť. V skutočnosti som však chcel inú trofej,“ povedal Antoine Griezmann.

„Aj keď sme pôsobili unave-ným dojmom, nie je to osprave-dlnenie. Mali sme šance skóro-vať, najmä Gignac na konci riad-neho hracieho času. Až na drob-né detaily to bol veľmi vyrovna-ný zápas. Naanešťastie, gól strelil náš protivník,“ doplnil francúz-sky kouč Didier Deschamps, kto-rý napokon nenapodobnil Nem-ca Bertiho Vogtsa. Ten ako jedi-ný vyhral ME ako hráč aj tréner, Deschamps triumfoval s Fran-cúzmi v roku 2000.

HENRY: DESCHAMPS BY MAL

POKRAČOVAŤ

Finálový súboj ponúkol pries-tor na názory aj pre mnohé fut-balové osobnosti. Bývalý kano-nier Francúzska Thierry Henry si myslí, že súčasný francúzsky kouč by mal pokračovať na la-vičke „Les Bleus“. „Počínal si dobre. Na vlastnej koži okúsil ri-ziko podnikania. Bol veľmi blíz-ko, aby sa stal hrrdinom, keď je-ho žolík Gignac namieril do žrde,“ vyhlásil niekdajší kano-nier londýnskeho Arsenalu.

Alanovi Shearerovi, anglické-mu reprezentačnéanglické-mu strelcovi z rokov 1992 až 2000, neušlo, že francúzskemu tímu vo finále nie-čo chýbalo: „Pred zápasom pada-li slová o tom, že treba zahrať tak, aby si aktéri nemali čo vyčí-tať. Lenže FFrancúzi si po tomto finále majú čo vyčítať. Nehrali dobre. Nevideli sme tú energiu či centrované loppty v podaní Paye-ta, zabijacký strelecký inštinkt Griezmanna či zaťatosť Pogbu.“ Aktuálny výber Fernanda San-tosa dokázal niečo, čo sa v minu-losti nepodarilo Portugalčanom na čele s Luisom Figom či Rui-om CostRui-om. „Tento titul smme si zaslúžili za dlhú cestu, ktorou sme museli prejsť. Toto víťazstvo je najväčším dôkazom toho, žee Portugalsko má nielen skvelú sú-časnosť, ale aj históriu. Gratulu-jem všetkým, ktorí sa postaralii o historický moment,“ povedal práve Rui Costa. (man, sita)

Najlepším strelcom Eura 2016 sa stal so šiestimi gólmi Antoine Griezmann. Francúzsky útočník zaznamenal jeden zásah v skupi-novej fáze a päť vo vyraďovacej časti. Strieborná kopačka puto-vala do rúk Cristiana Ronalda, ktorý mal zo šiestich trojgólových strelcov najviac asistencií. Bronz patrí Olivierovi Giroudovi. Ten pri-dal rovnako ako jeho spoluhráč Dimitri Payet k trom presným strelám dve gólové asistencie, odohral však o 50 minút menej.

Griezmann dal na jednom tur-naji najviac gólov od šampionátu v roku 1984, keď hviezdil deväť-gólový Michel Platini.

ZLATÁ KOPAČKA PRE

GRIEZMANNA

5

FUTBAL

● FRANCE FOOTBALL

(Francúzsko): „Príšerné skla-manie... Prehrať finále šampio-nátu gólom v predĺžení a pred domácim publikom je ako upadnúť do kómy.“

●LA LIBERATION (cúzsko): „Knokaut pre Fran-cúzsko, posvätenie Portugalska.“

● LHUMANITE (Francúz-sko): „Krásna oslava, ktorej chýbal posledný krok cestou na Olymp. Ofenzívnej ,Trikoló-re sa nepodarilo odomknúť pevný zámok ,Selecaa’. Franc-úzov opustilo šťastie v momen-te, keď stretli tím, kde ho uzná-vajú ešte viac.“

●L’EQUIPE (Francúzsko): „Na zaplakanie. Hrobárom francúzskych nádejí bol útoč-ník Éder z Lille. Portugalčania nezdolali Francúzsko 41 rokov, ale načasovali si dokonale pre-lomenie tejto série.“

● DIARIO DE NOTICIAS (Portugalsko): „Šampióni! Por-tugalsko je najlepšie. Splnilo sa proroctvo trénera Santosa po základnej skupine o veľkej oslave na konci. Škaredé ká-čatko opeknelo.“

● CORREIO DA MANHA (Portugalsko): „Desiaty júl -Deň Portugalska!“

● O JOGO (Portugalsko): „Selecao korunované v nedeľu v Paríži.“

● Bild (Nemecko): „Portu-galsko je majstrom Európy! Čo-že za drámu to bolo, čoČo-že za boj to bol - pre Cristiana! Sr-dečná gratulácia!“

●KICKER (Nemecko): „Hr-dina Éder. Portugalsko je v siedmom nebi. Na trinástom veľkom turnaji získali Iberča-nia prvý titul.“

● MARCA (Španielsko): „Sedem životov Portugalska či Portugalská revolúcia. Portu-galsko zvíťazilo iba raz v riad-nom hracom čase a zo 720 mi-nút, ktoré odohralo, viedlo iba 75. Je však pravda aj to, že ani raz neprehralo a nikdy sa ne-vzdalo túžby stať sa šampió-nom.“

●METRO (Veľká Británia): „Portugalsko má prvý titul, ale zároveň prezývku najhorší šampión v histórii.“

●ISPORT.CZ (Česko): „Slzy bolesti, potom šťastia. Ronaldo striedal, ale dočkal sa zlata.“

●SPORZA (Belgicko): „Hráč alebo tréner? Ronaldo dovie-dol svoj tím k najväčšiemu ús-pechu z lavičky.“

●BLICK (Švajčiarsko): „Por-tugalsko je majster Európy, le-bo tréner Santos mal záložný plán po strate Ronalda. Zlaté generácie s Eusebiom či Fi-gom, ktoré nikdy nič veľké ne-vyhrali, sa teraz tešia z titulu generácie, ktorá si nanajvýš za-slúžila prívlastok medená. Má menej talentu, vo finále jej chý-bal Ronaldo, ale teraz oslavuje titul.“

●JUTARNJI LIST (Chorvát-sko): „Útočník pochádzajúci z malej africkej krajiny Guinea-Bissau sa stal portugalským ná-rodným hrdinom. Éder zmaril francúzsky sen o zisku titulu na domácej pôde.“

(sita, tasr)

OHLASY

MÉDIÍ

Cristiano Ronaldo najskôr v prvom polčase opúšťal ihrisko na nosidlách a tréner

(6)

6 FUTBAL

utorok 12. 7. 2016

NAJLEPŠIA JEDENÁSTKA

PODĽA ŠPORTU

V silnej konkurencii ho do naj-lepšej jedenástky katapultoval finálový výkon proti Francúz-sku. Predviedol niekoľko bravúrnych zákrokov, prekonať ho nedokázal ani najlepší stre-lec turnaja Griezmann.

RUI PATRICIO (Portugalsko)

Svoju atletickosť a gym-nastickú ohybnosť doká-zal v dueli s Ukrajinou, keď odkopol loptu v kr-kolomnej pozícii na bránkovej čiare. Če-rešničkou na jeho vý-konoch bol parádny gól z diaľky proti Slovensku.

BOATENG (Nemecko)

Hráča Kolína pred turnajom poznal málokto. Miesto na ľavej strane

obrany si však zastal vý-borne. Vo štvrťfinále proti Taliansku premenil

rozhodujúcu jedenást-ku v deviatej sérii

rozstrelu.

HECTOR (Nemecko)

Najlepší hráč Sloven-ska sa dostal do ide-álnej jedenástky po skupinovej fáze. V dueli proti Rusom strelil gól z kategó-rie famóznych a pre-zentoval sa aj

nádher-ným dlhým pasom na Weissa. Okrem toho veľa behal, dokázal loptu podržať a vymanévrovať aj z ťažkej pozície.

HAMŠÍK (Slovensko)

Famózny driblér sa roz-biehal pomalšie, ale napo-kon k jednému krásnemu gólu do siete Maďarska pridal štyri asistencie. Do-kázal sa presadiť in-dividuálne a po-tom s hlavou ho-re nájsť lepšie postaveného spoluhráča.

HAZARD (Belgicko)

Rodák z Reuniónu sa stal novým fran-cúzskym hrdinom hneď v prvom pase, kde až v zá-vere strelou do ši-benice nasmero-val domácich na víťaznú cestu. Škrvnou na jeho účinkovaní bol ne-šetrný zákrok vo finále na Ronalda.

PAYET (Francúzsko)

Najdrahší hráč sveta nadviazal na famózne čísla z kvalifikácie a

priviedol Wales až do se-mifinále. V skupinovej fáze naháňal

branká-rom strach svojimi prudkými priamymi kopmi, pričom preko-nal nášho Matúša Ko-záčika i Angličana Joa Harta.

BALE (Wales)

Jednoznačne najlepší útočník

na turnaji. Súperov ničil nielen svojou rýchlosťou, ale aj skvelým výberom miesta. Zakončiť dokáže všetkými spôsobmi, veď dva góly do-siahol hlavou a raz sa presadil spoza šestnástky.

GRIEZMANN (Francúzsko)

So 46 pokusmi najusilovnej-ší strelec šampionátu. V pr-vých dvoch zápasoch sa trápil, v dueli s Rakúskom nepremenil pokutový kop. Strelecké odkliatie prišlo v stretnutí s Maďarskom. Zažiaril v semifinále s Walesom, proti ktorému skóroval hlavou po parád-nom výskoku.

CRISTIANO RONALDO

(Portugalsko)

Tvrdý a nekompromisný sto-pér odohral výborný turnaj. Spomedzi portugalských obrancov bol najvýraznejší. Po-zitívne bolo, že si dokázal udržať nervy na uzde a hral čisto, na ce-lom turnaji fauloval iba štyrikrát!

PEPE (Portugalsko)

Nenápadný rodák z ne-meckého Singenu sa do základnej zostavy Portu-galska dostal až v osem-finálovom dueli s Chor-vátskom. Svoju stranu vy-krýval spoľahlivo a prispel k tomu, že vo vyraďova-cej fáze Portugalci in-kasovali iba jeden gól.

CEDRIC (Portugalsko)

(7)

● Prekvapilo vás, že ste práve vy triumfovali v „tipovačke“ Športu? – spý-tali sme sa 27-ročného ofenzívneho stre-dopoliara Spartaka.

„Predovšetkým ma to potešilo. Tipo-val som pre zábavu, bol to pre mňa aký-si bonus k samotným majstrovstvám Európy. Som súťaživý typ, takže sa ra-dujem z prvenstva i z toho, že som zdo-lal trénera Ladislava Hudeca...“

●Zo začiatku vám to však príliš ne-šlo...

„Priznávam, v úvode boli moje tipy takpovediac streľbou od buka... Postup-ne som sa v tom, ako ktoré mužstvo hrá, zorientoval, viac som nad mojimi tipmi premýšľal. Oplatilo sa.“

●Preberali ste vaše postavenie v „ti-povačke“ aj v myjavskej kabíne?

„Zo začiatku som sa veru spoluhrá-čom nechválil s tým, že moje meno fi-guruje v tejto súťaži. Keď som sa ale do-stal na prvú pozíciu, tak som im už na-značil, aby čítali Šport pozorne...“

● Tipovali ste, že finále sa skončí v riadnom hracom čase remízou. Ak by však vyhrali Francúzi, z triiumfu v „ti-povačke“ by sa tešil Ladislav Hudec. Vedeli ste o tom?

„Samozrejme. V sobotu som si kúpil Šport a bolo mi jasné, že tréner Hudec ide po mne. Takže v strese nebol iba Ro-naldo, ale aj ja...“

●Začnete chodiť do Niké?

„Asi by som mal, keď sa mi tak dari-lo. Podľa mňa je však tipovanie najmä o šťastí a mne by sa určite stalo, že ten môj tiket just nevyjde.“

●Ako sa vám páčil šampionát? „Mal dobrú úroveň. Zároveň však ukázal, že futbal sa mení. Už sa nehrá

otvorene, ale takticky a organizovane, takže logicky padalo menej gólov.“

● Aj vás prekvapil triumf Portugal-ska?

„Ani nie. Fandil som mu, mám rád Ronalda. Portugalci mali dobré muž-stvo. Viem, že nie každý sa stotožní s mojím názorom, ale ich celkové víťaz-stvo považujem za zaslúžené.“

● Ktoré mužstvo vás najviac zauja-lo?

„Chorváti. Hrali krásny futbal. Mys-lel som si, že to dotiahnu ďaleko a oni sa porúčali už v osemfinále. Taký je dnešný šport. História si bude pamätať víťazov a nie tých, ktorí hrali na krá-su.“

●A čo slovenská reprezentácia? „S tým, čo zahrali a uhrali zverenci Jána Kozáka, som spokojný. Nemám im čo vyčítať. Že sa nedostali ďalej cez Nemcov? Nuž, povedzme si úprimne, že my nemáme na rozdiel od nich desať top hráčov typu Hamšíka.“

●V sobotu sa začína naša najvyššia súťaž. Asi by ste neboli proti, keby ste

boli s Myjavou rovnako ússpešný, ako v „tipovačke“...?

„Už tretie miesto z ostatnej sezóny bolo skvelé, bude ho náročné zopako-vať, či ísť ešte vyššie. Ak by sa to poda-rilo, bola by to paráda!“

IGOR GRESSNER

Víťazom Tipovacej ligy osobností denníka Šport futbalista Myjavy ŠTEFAN PEKÁR

7

FUTBAL

GÓLY

6 - Griezmann (Francúzsko) 3 - Bale (Wales), Morata

(Španielsko), Giroud, Payet (Francúzsko), C. Ronaldo, Nani (Portugalsko)

ASISTENCIE

4 - Hazard (Belgicko), Ram-sey (Wales)

3 - C Ronaldo (Portugalsko)

ČISTÉ KONTÁ

4 - Neuer (Nemecko), Rui Patricio (Portugalsko)

3 - Courtois (Belgicko), Buf-fon (Taliansko), Lloris

(Francúz-sko)

BRANKÁRSKE ZÁSAHY

27 - Halldorsson (Island) 20 - Courtois (Belgicko), Rui Patricio (Portugalsko)

STRELY NA BRÁNKU - TÍMY

43 - Francúzsko 39 - Portugalsko 37 - Nemecko

STRELY NA BRÁNKU - HRÁČI

16 - Bale (Wales)

14 - Griezmann (Francúzsko) 12 – C. Ronaldo

(Portugal-sko)

STRELY MIMO BRÁNKY - TÍMY

49 - Portugalsko 46 - Nemecko 42 - Francúzsko

STRELY MIMO BRÁNKY - HRÁČI

17 – C. Ronaldo (Portugal-sko) 11 - Nani (Portugalsko) 10 - Milik (Poľsko)

ŽLTÉ KARTY

18 - Taliansko 13 - Francúzsko, Portugal-sko

NAJVIAC FAULOVANÍ HRÁČI

18 - Krychowiak (Poľsko) 16 - Lewandowski (Poľsko) 15 - Srna (Chorvátsko)

NAJVIAC FAULUJÚCI HRÁČI

15 - Joao Mario

(Portugal-sko) 14 - Gunnarsson (Island) 13 - Pelle (Taliansko)

ŠTATISTIKY

SOBOTA 25. 6.

St. Etienne, 15.00 h

Švajčiarsko

1

Poľsko

1

pp

SOBOTA 25. 6.

Lens, 21.00 h

Chorvátsko

0

Portugalsko

1

pp

ŠTVRTOK 30. 6.

Marseille, 21.00 h

Poľsko

1

Portugalsko

1

pp

PIATOK 1. 7.

Lille, 21.00 h

Wales

3

Belgicko

1

SOBOTA 2. 7.

Bordeaux, 21.00 h

Nemecko

1

Taliansko

1

pp

NEDEĽA 3. 7.

St. Denis, 21.00 h

Francúzsko

5

Island

2

SOBOTA 25. 6.

Paríž, 18.00 h

Wales

1

Sev. Írsko

0

NEDEĽA 26. 6.

Toulouse, 21.00 h

Maďarsko

0

Belgicko

4

NEDEĽA 26. 6.

Lille, 18.00 h

Nemecko

3

Slovensko

0

PONDELOK 27. 6.

St. Denis, 18.00 h

Taliansko

2

Španielsko

0

NEDEĽA 26. 6.

Lyon, 15.00 h

Francúzsko

2

Írsko

1

PONDELOK 27. 6.

Nice, 21.00 h

Anglicko

1

Island

2

OSEMFINÁLE

ŠTVRŤFINÁLE

SEMIFINÁLE

FINÁLE

SEMIFINÁLE

ŠTVRŤFINÁLE

OSEMFINÁLE

STREDA 6. 7.

Lyon, 21.00 h

Portugalsko

2

Wales

0

ŠTVRTOK 7. 7.

Marseille, 21.00 h

Nemecko

0

Francúzsko

2

NEDEĽA 10. 7.

St. Denis, 21.00 h

Portugalsko

1

Francúzsko

0

pp 4:5 na 11 m 3:5 na 11 m 6:5 na 11 m

V kabíne sa (najprv) nechválil

Prví budú poslední a poslední prví. Táto biblická veta doslova platí pre Tipovaciu

ligu osobností denníka Šport, ktorá sa stala pravidelnou súčasťou našich novín

počas majstrovstiev Európy vo futbale vo Francúzsku. Nami vybrané kvinteto

„tipo-vačov“ sa v priebehu šampionátu muselo cítiť ako na hojdačke. Raz bol prvý „ten“,

potom „onen“. Nakoniec sa však z víťazstva teší futbalista Myjavy Štefan Pekár,

ktorý bol ešte po bojoch v základných skupinách posledný...

V strese nebol

iba Ronaldo,

ale aj ja...

KONEČNÉ PORADIE

ŠTEFAN PEKÁR 301 LADISLAV HUDEC 279 DOMINIKA ŠKORVÁNKOVÁ 268 RÓBERT SEMENÍK 212 JÁN ĎUROVČÍK 211

TIPOVACIA LIGA OSOBNOSTÍ

301

Počet bodov, ktoré nazbieral v „tipovačke“ Štefan Pekár.

(8)

8 FUTBAL

utorok 12. 7. 2016

1. FC TATRAN PREŠOV

Mužstvu zo Záhoria však ne-vyšla druhá polovica ročníka. Seničania na jar ani raz nevy-hrali a Leško sa do čierneho trafil iba dva razy – proti Du-najskej Strede a Slovanu. „Po návrate z herného sústredenia v Rakúsku sme debatovali s tré-nerom i vedením Senice a ich predstavva bola taká, že by som pravidelne nehrával. Snažil som sa nájsť iný klub, aby som čo najviac nastupooval v zápa-soch. Nemám záujem sedieť v Senici na lavičke, radšej budem v inom tíme bojovať o miesto v zzákladnej zostave,“ povedal Leško.

Na svoje pôsobenie v Senici však bude spomínať v dobrom. „V klube všetky veci fungovali tak, ako mali. Po dlhšej dobe som si opäť vyskúššal prvoligo-vý futbal a nazbieral ďalšie skú-seností.“

O návrate do klubu, ktorý ho vychoval, nemusel dlho pre-mýšľať. „Zavážilo to, že Prešov

dobre poznám, v kluube vládne priateľské, zdravé prostredie a v kabíne sú pohodoví chala-ni,“ skonštatoval navrátilec do bielo-zeleného dresu.

Fanúšikovia od Leška budú vyžadovať najmä góly, ale on si tlak nepripúšťa. „Je jedno, kto bude sttrieľať góly. Dôležité je, aby sme bodovali. Ak zásahmi prispejem k dobrým výsledkom i ja, tak to len ppoteší,“ vyhlásil niekdajší kapitán Tatrana, kto-rého po odchode nahradil v tej-to funkcii Patrik Jacko.

So staronovými spoluhráčmi sa dobre pozná, väčšina kádra z minulej sezóny zostala poko-pe. Prešovčania nechcú byť v najvyššej súťaži iba do počtu. „Sme nováčik a chceme hrať najvyššiu súťaž viac ako len jed-nu sezójed-nu. Musíme ísť postup p-ne od zápasu k zápasu,“ dodal Leško, ktorý už stihol nastúpiť v prípravnom zápase proti tre-ťoligovému Vranovu nad Top-ľou, v ktorom sa strelecky pre-sadil (3:1). V 43. min upravoval stav stretnutia na 2:1. (brs)

Útočník DÁVID LEŠKO sa po polroku vracia do Prešova

Z TLAČOVÝCH KONFERENCIÍ ÚČASTNÍKOV NAJVYŠŠEJ SÚŤAŽE PRED ZAČIATKOM SEZÓNY 2016/17

Nemám záujem

sedieť na lavičke

Po postupe 1. FC Tatran Prešov do najvyššej súťaže sa do klubu

vracia zakončovateľ Dávid Leško. Dvadsaťosemročný prešovský

rodák mal na Šariši vydarenú jesennú časť minulej sezóny, dal

16 gólov a vystrieľal si prestup do Senice, kde mal stráviť dva

roky.

AS TRENČÍN

ALFA A OMEGA

Trenčania stoja pred veľkou výzvou. Ako dvojnásobní držite-lia národného double za prven-stvo v ligovej súťaži i Slovnaft Cupe sa pokúsia o neľahkú ob-hajobu. Na tejto ceste by im mal pomôcť aj začiatok výstavby no-vého štadióna. „Klub zazname-nal neuveriteľný športový vzo-stup. V predchádzajúcich dvoch rokoch sa potvrdilo, žee máme kvalitu. Teší nás, že sa držíme cesty, ktorú sme začali pred de-viatimi rokmi. Je silná a podkkutá tvrdou prácou všetkých ľudí v našom klube. Teraz však pre nás nastáva najpodstatnejší mo-ment. KKlub by mal na jeseň a na jar budúceho roka začať investo-vať do výstavby infraštruktúry, po ktorej ddlhodobo voláme. Bu-de to pre nás alfa a omega, aby sme sa posunuli aj z tejto strán-ky. Potrebujemee doriešiť finan-covanie výstavby štadióna a tré-ningových plôch. Musíme všet-ko časovo zosúladiť ttak, aby sme naplnili podmienky licenčného systému. Ak nezabezpečíme vy-hrievanie trávnika, tak prav vde-podobne nedostaneme výnimku a nebudeme môcť hrať v jarnej časti doma. Aj z tohto pohľadu je pre náss infraštruktúra

smero-dajná. Na jar potom chceme za-čať s prestavbou hlavnej tribú-ny,“ priblížil hlavný predsezón-ny cieľ generálpredsezón-ny manažér klubu Róbert Rybníček.

ĎALEJ AKO VLANI

Zo športovej stránky stojí muž-stvo spod Čákovho hradu pred ďalším veľkým cieľom. Už zajtra večer nastúpia Trenčania v Slo-vinsku proti tamojšiemu šampió-novi Olimpiji Ľubľana v rámci 2. predkola Ligy majstrov (LM). AS sa chce prebojovať ďalej ako vlani, keď v rovnakej fáze tejto sú-ťaže tesne stroskotal na Steaue Bukurešť. „Celý rok sme bojovali o to, aby sme sa dostali do pohá-rovej Európy. Teraz si to ideme užiť. Sme nna tento dvojzápas pri-pravení. Túžime sa posunúť o stu-pienok vyššie aj v európskom fut-bale. Chcemme pripraviť fanúši-kom zážitky, ktoré si žiadajú, a po ktorých túžia stále viac. V ligovej súťaži si hodláme udržať pozície, aby sme aj v budúcej sezóne hrali o pohárovú Európu,“ doplnil Ró-bert Rybníček.

Tím vedený trénerom Marti-nom Ševelom neponechal v prí-prave na dvojzápas LM nič na náhodu. Trenčania si vyskúšali aj nový umelý trávnik v Žiline, kde absolvujú odvetu proti Ľubľančanom. „Som rád, že nám v Žiline vyhoveli. Dúfame, že zá-pasov bude viac ako minulý rok. Chceli by sme urrobiť ďalší krok a posunúť sa v európskych pohá-roch čo najďalej a budovať me-no nášho klubu,“ vyhlásil Mar-tin Ševela. Jeho zverenci absol-vovali počas prípravy sedem stretnutí s bilanciou 2-3-2. „Hralii sme v Česku proti miestnej špič-ke Mladej Boleslavi a Sparte Pra-ha, taktiež sme nastúpili proti ruuskému vicemajstrovi FK Ros-tov. Ani v tomto sme nič nepod-cenili a vyhľadávali sme súboje so silnýmii protivníkmi. Ukázalo nám to naše silné aj slabé strán-ky.“

VIAC ODCHODOV

Do kádra úradujúceho sloven-ského majstra pribudlo niekoľko nových mien. Najväčším

prísľu-bom je holandský hrotový útoč-ník Rangelo Janga. Naopak, odi-šla pätica Koolwijk, Guba, Maierhofer, Rundič a Schet. „Získali sme jedného urasteného zakončovateľa na post, ktorý bol pre nás kľúčový. Janga sa zatiaaľ ukazuje výborne. Veríme hrá-čom, ktorých máme k dispozícii, ale chceme urobiť ešte nejaké zmeny. MMožno do nášho kádra ešte niekto pribudne. Smerom von sa hovorí najmä o trojici Be-ro, Van Kessel, Maadu. V ich prí-pade je však všetko otvorené a možno odídu už v najbližšom období,“ doplnil 40-ročný kouč.

ONDREJ LAUKO

Dávid Leško (vpredu) strieda senický dres za prešovský.

FOTO TASR/BRANISLAV RAČKO

Predstavitelia AS Trenčín (zľava Martin Ševela, Róbert Rybníček a Peter Kleščík) majú najvyššie ciele aj v nasledujúcej sezóne.

FOTO MILAN ILLÍK

Na ceste za hetrikom

Náš úradujúci šampión AS Trenčín má aj pred nadchádzajúcou sezónou opäť len tie najvyššie ciele.

Potvrdili to jeho čelní zástupcovia na včerajšej tlačovej konferencii, ktorá bola na netradičnom

mies-te – pri klubovom fanshope v jednom z trenčianskych nákupných centier.

Brankári: Šemrinec, Chovan, Vozár, hráči v poli: Skovajsa, Šalata,

Šulek, Madu, Rolinec, Udeh, Kleščík, Rafael, Lawrence, Rabiu, Ko-chan, Richtárech, Holúbek, Opatovský, Bero, Jin, Jančo, Cchung, Bala, Van Kessel, Janga, Kalu, Diks, Prekop, Barrios, Mikeš.

KÁDER AS TRENČÍN

Veľký záujem o trenčianskeho krídelníka Gina van Kessela pre-javila Slavia Praha. Trojnásobný národný šampión, ktorý v minu-lej sezóne v českej lige skončil na piatom mieste a prebojoval sa do 2. predkola Európskej ligy, sa už aj dohodol na podmienkach prestupu Van Kessela. So se-demnástimi gólmi najlepší stre-lec našej najvyššej súťaže z uply-nulého ročníka už teda s najväč-šou pravdepodobnosťou neza-siahne do zápasu Trenčína v Ľu-bľane. „Dá sa povedať, že

klu-by sa už dohodli na podmien-kach transferu. Všetko by sa malo administratívne dotiah-nuť v najbližších hodinách,“

povedal nám včera večer gene-rálny manažér AS Trenčín Ró-bert Rybníček.

(9)

9

HOKEJ

Tridsaťšesťročný útočník na hráčsky koniec ešte nemyslí a rád by si minimálne v ďalšej sezóne ešte obul korčule. „V Zlíne som mal zmluvu na dva roky, ale do-hodli sme sa na jej ukončení. Mo-mentálne sa zaoberám letnou prí-pravou. Kariéru nekončím. Minu-lý ročník nedopadol dobre ani z klubovej stráky, ani z mojjej. Ne-darilo sa mi,“ rozhovoril sa Mar-tin Cibák.

Zlín je dôkazom vyrovnanosti českej extraligy. Pred dvoma rok-mi boli majstrarok-mi, vlani musel bo-jovať v predkole play-off. „V Čes-ku nikdy neviete, čo sa môže stať. Mnoho tímov prešlo obdobiami, keď boli jeden rok medzi najlepší-mi a ďalší sa im vôbec nedarilo. Súťaž je veľmi vyrovnaná a kluby skáču hore - dole,“ pokračoval Slovák, ktorý predtým pôsobil v českej lige v Olomouci.

VERÍ KOHÚTOVI

Skúsený center verí, že aj slo-venská súťaž sa naštartuje a prib-líži sa k úrovni našich západných

susedov. „Dúfam, že Rišo Lintner tomu pomôže. Musí ligu spopu-lárniť, aby sa ‘zrodila’ pozitívna značka. LLen treba vytvoriť aj pod-mienky v spoločnosti. Stačí sa po-zrieť ako to vyzerá v Česku, kde môžete zobrať deti na ligu väčši-nou na nové štadióny. U nás je stále slabá infraštruktúra. Verím, že nám bby mohol pomôcť nový prezident Martin Kohút, z ktoré-ho mám dobrý pocit.“

Cibák sa venuje práci s mlá-dežou zatiaľ popri svojej karié-re. Zdôraznil však, že chce určite niečo vrátiť slovenskému hoke-ju.

Spolu s brankárom Jánom La-com a útočníkmi Marekom

Ura-mom i Rudolfom Hunom založili projekt Hokejové talenty Liptova. „Fungujeme ako občianskke zdru-ženie a nezisková organizácia. Riešime hokej v našom meste. Máme deti až do dorastu. Veľmi náám pomohlo, že máme aj druhú ľadovú arénu v meste, kde môžu deti trénovať,“ vysvetlil Cibák.

VYTVORILI PRE DETI

PODMIENKY

Za štyri roky sa podarilo zná-mym hokejistom na Liptove na-staviť veci tak, aby z nich mohli mať v budúcnosti výsledky. „Sna-žíme sa byť féroví ku každému. Výsledky sa stopercentne dosta-via, aj keď nie za rok, dva, aale za

desať, pätnásť, keď budú terajší tretiaci, štvrtáci na základnej ško-le profesionálmi. Dúfamee, že ich vychováme až pre draft do NHL.“

Niekdajší stredný útočník Niž-nekamska či Spartaka Moskva zdôrazňuje, že všetko je o chcení. „V Mikuláši nemáme extraligu, ale pre mladých sme vytvorili p

podmienky a ukázali sme, že sa to dá robiť, keď máte vôľu a prístup. Treba mať víziu a dôveru. Naši tréneri a manažéri majú celoroč-né zmluvy. Nemusia chodiť na pracovné úrady a môžu sa napl-no venapl-novať hhokeju.“

Vo svojom tíme dbá bývalý re-prezentant na vopred určené

pra-vidlá. „Hokej treba brať vážne, ale nesmiete veci preháňať, najmä u malých detí. Sám som to zažil a som rád, že teraz môžem tomu dávať ten správny smer a vycho-vávať hokejovú mládež, ktorá sa uplatní nnielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. To je cieľ Hokejo-vých talentov - budovať kvalitné zázemie ppre detí už od nízkeho veku.

Cibák vníma aj celkove problé-my v našom mládežníckom hoke-ji, ktorý už zďaleka neprodukuje toľko talentov ako pred desiatimi rokmi. „Veľa vecí bolo dobrých v minulosti. Tými boli napríklad hokejové trieddy, z ktorých vzišla aj naša generácia. K herným

ve-ciam však treba pridať vzdelanie, aby hráči pricháádzali medzi pro-fesionálov už jazykovo pripravení a vedeli po anglicky. Systém vo svete je, ale my mmusíme nastaviť podmienky, aby to fungovalo aj u nás.“

Podobne ako zlepšenie rastu ta-lentov láka Cibáka myšlienka uni-verzitnej ligy. „V Amerike to fun-guje dlhodobo. Hráči z univerzzít smerujú potom do NHL. Myslím si, že by to mohlo fungovať aj u nás, keby sme sa spojili s okoli-týmmi štátmi. Nie každý môže hrať profesionálne hokej, preto je vzdelanie dôležité a aj toto by bo-lo foormou štipendií pre hráčov.“ TOMÁŠ PROKOP

MacKinnon podpisoval zmlu-vu v kruhu rodiny v meste Hali-fax na východnom pobreží Ka-nady. Generálny manažér lavín Joe Sakic priznal, že podpis zmluvy s niekdajšou draftovou jednotkou bol pre klub priorit-ný.

„Predtým, ako som ju poslal s podpisom späť, som chvíľu vá-hal. Predsa len, tie peniaze sú obrovskké. Je to šialené. Rozho-doval som sa niekoľko dní. Po-tom som si uvedomil, že klub o mňa stojí a chcce okolo mňa vybudovať úspešné mužstvo. Je pekné vedieť, že vám tam niekto dôveruje,“ priznal MacKinnon.

Majster sveta z Prahy 2015 ocenil ako s ním klub počas

pro-cesu rokovania komunikoval. „Boli féroové a na skvelej úrovni. Vedenie bolo trpezlivé a vôbec na mňa netlačilo. Aj preto som si uvedomil, že chcem byť súčas-ťou takej skvelej organizácie, akou je Colorado. Som mladý, no už pôjdem do svojej štvrtej sezóny. Som pripravený prevziať úlohu lídra,“ vyhlásil.

MUSÍ VIAC BODOVAŤ

Od technického centra sa bu-dú očakávať veľké góly a aj viac bodov na jeho konte. Zatiaľ naj-viac ich získal v nováčikovskej sezóne – 63. Následne ich pridal 38 a 52. Záver poslednej sezóny vynechal pre zranenie kolena, no už je v poriadku. „Chodím

na ľad i do posilňovne, všetko je v poriadku. Doma trávim veľa času s priateľmi a rodinou. V icch kruhu som oslávil aj zmluvu. Hoci, neviem, či sa to tak dá na-zvať. Nič veľké sa nekonalo, len smme šli na večeru. Podpora naj-bližších mi pomáha,“ povedal.

MacKinnon začínal s hoke-jom v Cole Harbour, teda na mieste, kde odštartoval svoju kariéru aj Sidney Crosby. V mla-dosti sa ho neraz porovnávali s lídrom Pittsburghu. Kapitán posledných víťazov Stanleyho pohára ustál tlak a potvrdil svoj talent. Pred MacKinnonom je ešte dlhá cesta, aby sa to podari-lo aj jemu. Copodari-lorado sa musí zlepšiť, nároční fanúšikovia

oča-kávajú, že klub s úspešnou mi-nulosťou bude opäť žiariť. Naj-mä v play-off. To si nezahral dva roky po sebe. „Po podpise zmlu-vy na mňa narastie tlak. MMestu mám prinavrátiť slávu a doniesť

pohár. O tom to celé je. Náš tím je dobre poskladaný. Máme mix mlladších a starších hráčov. V minulosti sme zažili sklama-nie, ale na to už nehľadím. Ve-rím, že budemme silní a môžeme

konkurovať najlepším z roka na rok,“ zaželal si MacKinnon.

BUDE HRAŤ

AJ SVETOVÝ POHÁR

Hráč, ktorý sa v roku 2012 predviedol aj slovenským divá-kom počas piešťanského Memo-riálu Ivana Hlinku, sa vďaka svojmu platu stal najdrahším hráčom klubu. V rebríčku zá-robkov predbehol útočníka Mat-ta Duchena a obrancu Erica Johnsona, ktorí majú rovných šesť miliónov. „Keď sme v ka-bíne, nepozerám sa na chala-nov podľa toho, kto koľko zará-ba. To je hlúposť. Peniaaze ne-hrajú takú úlohu,“ uviedol ráz-ne.

MacKinnon je pripravený aj na reakcie neprajníkov. Príkla-dom ako ustáť tlak, mu je Cros-by. „Začiatok minulej sezóny mal zlý. Nedarilo sa mu, bodo-val málo. Mnohíí hovorili, že už nemá čo ponúknuť. Zrazu sa rozohral k skvelým výkonom, bol kandidátom na Hartovu trro-fej a získal Conn Smythe Trophy pre najlepšieho hráča play-off. Niečo úžasné,“ dodal MacKin-non, ktorý bude od polovice sep-tembra reprezentovať tím mladí-kov Severnej Ameriky na Sveto-vom pohári.

STANISLAV BENČATT

Útočník MARTIN CIBÁK by rád videl na Slovensku kvalitnú univerzitnú ligu

Odolať tlaku

zodpovednosti a peňazí

Má len dvadsať rokov, no už je z neho multimilionár. Center hokejového Colorada Nathan MacKinnon

si vybojoval od klubu novú sedemročnú zmluvu na 44,1 milióna dolárov. Držiteľ Calderovej trofeje

pre najlepšieho nováčika sezóny 2013/14 bude zarábať ročne 6,3 milióna. „Je to zvláštne, som

predsa stále taký mladý. Na druhej strane chcem byť lídrom tímu a pomôcť mu k zisku Stanleyho

pohára,“ povedal kanadský mladík.

Nathan MacKinnon má pred sebou

veľkú výzvu. Priviesť klub Colorada

k najvyšším métam.

FOTO SITA/AP

V Mikuláši chce

vychovať hráčov

pre draft

Martin Cibák už pomaly myslí na to, čo bude robiť po aktívnej kariére. Pomáha mládežnickému

hoke-ju v Liptovskom Mikuláši. Na túto tému diskutoval aj na hudobnom festivale Pohoda spolu s

Micha-lom Handzušom a Richardom Lintnerom.

Meno Martina Cibáka hokejoví fanúšikovia najviac poznajú podľa zisku Stanleyho pohára. Rodákovi z Liptovského Mikuláša sa podarilo v roku 2004 získať slávnu trofej ako druhému Slovákovi po Jiřímu Bi-cekovi. „To už bolo dávno. Mal som veľké šťastie, že hneď prvý

rok sa mi podarilo vyhrať NHL. Rád sa k tomu v spomienkach vraciam. Človek si až po rokoch uvedomí, čo sa mu podarilo. Množstvo hráčov nemá šťastie dosiahnuť podobný úspech.“

NA STANLEY CUP SI SPOMENIE

Dvadsaťročný mladík NATHAN MAcKINNON sa stal najlepšie zarábajúcim hokejistom Colorada

Martin Cibák pôsobil v poslednej

sezóne v drese Zlína.

(10)

Angličan, ktorý sa narodil v kenskom Nairobi, tuší, že ho čakajú ešte náročné dva týždne. Zatiaľ je však spokojný s prvou časťou. „Mám žlté tričko, aj keď len s minimálnym náskokom. Vždy človeka uspokojí, keď je po prvých ťažkýcch etapách na Tour na čele celkovej klasifikácie. Na-vyše skvelú prácu odvádza celý môj tím. Vychádzza nám naša tak-tika,“ povedal v Andorre v cieli deviatej etapy Chris Froome.

Do žltého trička sa dostal po úspešnom sóle v zjazde ôsmej eta-py, čo je pre tohto Angličana dosť netypické. „V kopcoch to je vždy veľmi ťažké. Vrchári mali v

Pyre-nejach ešte dostatok síl, všetci sa strážilii. Na každý môj útok prišla od súperov odpoveď. Quintana jazdí akoby v mojom tieni, striasť sa všetkýcch, ktorí si robia nádej na celkový úspech, je neuveriteľ-ne ťažké. Moje rýchle rozhodnu-tie v záveere sobotňajšej etapy bo-lo užitočné a priniesbo-lo mi aj žltý dres.“ V nedeľu prišiel Froome o jedného zo svojich veľkých sú-perov. Z Tour odstúpil Alberto Contador. „Neviem presne, čo sa stalo. Počas etapy som dostal vy-sielačkou informáciu, že nepo-kračuje. Urrčite mal na predčasné zosadnutie z bicykla vážny dôvod, je to preňho určite veľká

škoda. Sú to nepríjjemné veci, ktoré sa počas pretekov stávajú. V úvode sa zaplietol do pádov, ktoré sa zrejme podpísali najviac pod jeho odstúpenie.“

Alpy by mohli mať iný ná-dych, v nich už mnohí jazdci

ne-budú mať toľko síl ako v Pyrene-jach. „Ukáže sa to až v samot-ných etapách. Teraz je o tom ešte predčasnéé hovoriť. Veľa však na-povie ťažké stúpanie na Mont Ventoux, ktoré nás čaká už tento týždeň. Podľa môjho názoru to

môže byť jeden z najrozhodujú-cejších momentov tohtoročnej Tour de France. Ak sa mi podarí na legendárnom vrchole získať potrebný náskok, v Alpách to po-tom bude jednoduchšie. Samo-zrrejme, človek nesmie mať

kritic-ký deň, počas ktorého sa dá všet-ko stratiť.“

Z trasy TOUR DE FRANCE od nášho redaktora ĽUDOVÍTA LUČANIČA

103. ROČNÍK CYKLISTICKÝCH PRETEKOV TOUR DE FRANCE

2. – 24. JÚLA 2016

š-174/3

Vedúci muž Tour CHRIS FROOME bilancoval pyrenejské úsilie ako užitočné s potrebným efektom

Kritický deň môže všetko zmazať

32

Počet dní, ktoré strávil Chris Froome v kariére v žltom drese vedúceho muža Tour de France.

Pyrenejské etapy mali dať odpoveď na otázku, kto má najväčšiu

šancu vyhrať tohtoročnú Tour de France. Žlté tričko patrí

momentálne Chrisovi Froomovi, obhajcovi minuloročného

prven-stva a pred tohtoročným štartom v Le Mont Saint Michel azda

aj najväčšiemu favoritovi.

●Máte za sebou prvých deväť etáp. Ako ste s ich priebehom spokojný?

„Tour sa pre celý tím i pre mňa samotného začala veľmi dobre. Vyhral som etapu, nosil žltý i ze-lený dres, ktorý som na chvíľu po-žičal Cavendishovi... Verím totiž, že si ho čoskoro zoberiem späť. Som zatiaľ spokojný a dúfam, že sa to bude vyvíjať ešte lepšie.“

●Tri etapy ste si obliekali prvý raz v živote najcennejší dres na Tour. Aké to bolo?

„Príjemné. Ale nijaké nové po-city mi to neprinieslo. Už v mi-nulosti som mal šancu na jeho zisk, ale zastavili ma rôzne okol-nosti. Viem, že mať na sebe žlté tričko mohla byť len chvíľková záležitosť, lebo nepatrím medzi najlepších vrchárov.“

●V nedeľu vám vyšlo to, o čo ste sa pokúšali aj v sobotu - o ús-pešný únik s cieľom vybojovať na šprintérrskej prémii najvyšší počet bodov. V čom to je, že jeden deň to ide a v druhý nie?

„Nedeľa bola ideálny príklad. Po štarte prišli kopce a v nich špurtéri typu Cavendisha a Kitte-la nemajú šancu. Tam to vyšlo tak, ako som si predstavoval.

Deň predtým som sa snažil ísť do úniku po rovine. Na nej to často pripomína komédiu. Len čo sa objavím na čele, mám za sebou kompletné tímy, ktoré majú v strede mojich najväčších súpe-rov a nedovolia mi jednoducho nič. Darmo, cyklistika je dnes ko-lektívny šport.“

●Kedy chcete byť opäť „zele-ný“. Už po dnešnej etape?

„Ak sa budem cítiť dobre, ve-rím si aj v nej. Lenže nikto nevie dopredu, čo ho čaká. Ale urobím všetko pre to, aby som bol úspeš-ný. Skladba tohtoročných etáp je dosť zvláštna, na dlhých rovinách sa veľa navymýšľať nedá, ale bu-dú aj etapy, keď budem útočiť.“

●Tri kopcovité etapy v Pyre-nejach dali všetkým riadne za-brať. V tej poslednej vás dokonca v závere „„dostrieľali“ aj krúpy. Bolo to nepochybne veľmi neprí-jemné...

„Bolo! Takmer celú etapu bolo teplo, našťastie to krupobitie prišlo až v záverečnom kopci. Do cieľa sme prišli premočení, pre-zliekli sme sa a museli zozjazdo-vať sedem kilometrov, kde sme mali tímové autobusy. Je to nie-kedy dosť tvrdé.“

●Ste najmä špurtér, nikto od vás nečaká, že budete udivovať v kopcoch. Čo vás v takých eta-pách podnieeti k tomu, aby ste prestali pokračovať s najlepšími vrchármi a išli si do cieľa svoje tempo?

„Najmä pocity, ktoré mám v da-nej chvíli. To, ako sa cítim. Nikto nemôže chcieť odo mňa, veď vá-žim 79 kíl, aby som udržal v kop-coch krok s tými, ktorí majú o pätnásť menej. Je to nezmysel. V tých okamihoch si musím za-chovať chladnú hlavu, ísť si svoje tempo a kontrolovať situáciu, aby som prišiel do cieľa v časovom

li-mite. Preto nikdy nemôžem bojo-vať o prvenstvo na Tour. V prete-koch, o víťazovi ktorých rozho-dujú práve kopce.“

●Už v priebehu Tour ste spo-mínali, že niektoré etapy sú príliš dlhé a bojovať sa v nich začína až v závverečných kilometroch. Baví vás takáto cyklistika?

„To my pretekári nedokáže-me ovplyvniť. To, čo prežívam, závisí aj od okolností. Či s

nie-kým, kto je vedľa mňa, nájdeme zaujímavú tému na rozhovor, alebo je to bezduchá nuda. Či tak alebo onak, treba veľa jesť a piť, aby človek ani v takýchto ,hluchých‘ chvíľach nič nepod-cenil. Lebo niekedy ideme dve-stodvadsať kilometrov dlhú eta-pu šesť a pol hodiny, inokedy iba päť.“

●Dotklo sa vás nejako osobne odstúpenie Alberta Contadora?

Ako vnímate rozdelenie nových úloh v Tinkofffe?

„Alberto je veľký bojovník, ale mal smolu. Samozrejme, odstú-penie jedného z veľkých favori-tov sa dotkne celého tímu, ale cyklistika je o tom a žiadnu veľ-kú tragédiu z toho nemožno ro-biť. Život ide ďalej, prídu ďalšie etapy, nové výzvy pre všetkých. Budeme sa snažiť všetci, ktorí majú šancu vybojovať pre tím čo najviac.“

●V desiatej etape vystúpate na najvyšší bod pyrenejskej časti pretekov. Kopec nasleduje hneď po štartee, pokúsite sa o atak ako v nedeľu?

„To sa uvidí, aká bude taktika. Po tom kopci je na šprintérsku prémiu a aj do cieľa dlhá rovina, tam sa žiaden veľký náskok udr-žať asi nebude dať.“

PETER SAGAN je s doterajším priebehom Tour

spokojný, verí v skorý návrat požičaného zeleného dresu

Uniknúť po rovine

je niekedy komédia

Peter Sagan má počas svojho piateho štartu na Tour de France za sebou pomerne úspešných deväť

etáp. Hoci ešte všetkých pretekárov čaká do cieľa v Paríži viac ako polovica tohtoročného programu,

počas dňa odpočinku si našiel čas na to, aby bilancoval doterajší priebeh 103. ročníka. Ešte predtým

sa vydal s tímom na tradičný dvojhodinový tréning, musel ho však pre silný dážď v Andorre ukončiť

skôr, ako bolo naplánované. Po obede, ešte pred masážou, sa podelil o svoje pocity.

Hlavný športový riaditeľ tímu Tinkoff Steven de Jongh prezradil stručne taktiku tímu do ďalších etáp po odstúpení Alberta Contadora z pretekov. „Lídrom na celkovú klasifikáciu bude pre nás zatiaľ

náš najlepšie postavený cyklista v celkovom poradí Čech Roman Kreuziger. Boli by sme radi, keby sme do cieľa v Paríži priviezli aj dve cenné tričká – zelené, o ktoré bude bojovať už piaty raz v bodovacej súťaži Peter Sagan, a bielo-červené bod-kované pre najlepšieho vrchára, o ktoré sa v kopcoch popasuje Poliak Rafal Majka.“

AKÁ BUDE TAKTIKA PO ODSTÚPENÍ CONTADORA

Viem, že

mať na sebe

žlté tričko mohla

byť len chvíľková

záležitosť,

lebo nepatrím

medzi najlepších

vrchárov

10 CYKLISTIKA

utorok 12. 7. 2016

Imagem

Referências

temas relacionados :