Share "VN Malezije: Trije dirkači z motorji RS27 med prvimi desetimi"

26. marec

2012

VN Malezije:

Trije dirkači z motorji RS27 med prvimi desetimi

Trije dirkači so v včerajšnji dirki za VN Malezije z močjo motorja Renault RS27 osvojili

točke za svetovno prvenstvo formule 1. Mark Webber iz moštva Red Bull Racing je bil

četrti, takoj za njim pa je na petem mestu pripeljal v cilj Kimi Räikkönen iz moštva

Lotus F1 Team.

Od letošnjega leta nova partnerska naveza leta Williams-Renault je osvojila prve točke

te sezone s šestim mestom Bruna Senne, kar je njegova najboljša uvrstitev v formuli 1

doslej. Štiri moštva z motorji Renault so v Maleziji skupaj osvojila 30 točk. V dirki, ki jo

je v veliki meri krojil dež, je zmagal Fernando Alonso s Ferrarijem, drugi je bil Sergio

Perez z Sauberjem, tretji pa Lewis Hamilton z McLarnom.

Dramatična dirka je potekala v spremenljivih vremenskih razmerah, saj se je začela v rahlem

dežju, po devetih krogih pa je bila prekinjena zaradi silovitega naliva. Na žalost je močan dež

do takrat že povzročil odstop Romaina Grosjeana v Lotus-Renaultu, ki je že v prvem krogu

rahlo trčil z Michaelom Schumacherjem, v četrtem krogu pa zdrsnil s steze zaradi

akvaplaninga.

Po drugem startu dirke sta se oba dirkača Red Bulla prebila med vodilnih šest. V zaključku

dirke se je Sebastian Vettel že približal petemu mestu, vendar je v 48. krogu trčil z Narainom

Kartikejanom iz moštva HRT in ob tem predrl zadnjo pnevmatiko. Nemec se je po neizogibni

zamenjavi koles v dirko vrnil na 11. mestu in tako nazadnje ostal brez novih točk.

Moštvo Caterham F1 je v svoji domači dirki doseglo prvo uvrstitev obeh dirkačev. Vitalij

Petrov je v cilj pripeljal na 16. mestu, Heikki Kovalainen pa je po dodatnem postanku v boksu

zaradi izleta s steze osvojil 18. mesto.

Pastor Maldonado je bil na dobri poti, da Williams-Renaultu zagotovi dvojno uvrstitev med

osvajalce točk, vendar je bil le dva kroga pred ciljem prisiljen odstopiti zaradi težav z

motorjem.

Po dveh dirkah je v skupni uvrstitvi moštev Red Bull Racing – Renault z 42 točkami na

drugem mestu za McLarnom, ki ima 55 točk, Lotus – Renault je peti, Williams – Renault

sedmi in Caterham enajsti.

(2)

Rémi Taffin, vodja operacij Renault Sport F1 na dirkališčih:

"Malezijska dirka je vedno zelo zahtevna za upravljanje motorjev. Na sporedu je takoj po dirki

v Avstraliji, zato običajno za obe zaporedni dirki uporabimo iste motorje, vendar je pri

nastavitvah težko izbrati pravi kompromis, ki bi omogočal optimalno delovanje v spremenljivih

vremenskih razmerah. Danes smo izkusili prav vse! V zvezi s tem je dodatna težava še

obvladovanje visoke relativne vlažnosti ozračja, ki tudi v suhem vremenu upočasnjuje proces

zgorevanja goriva in zmanjšuje moč motorja."

"Ta dirka je imela dobre in slabe strani. Trije naši partnerji so osvojili točke in vsi dirkalniki z

motorji Renault so pokazali relativno dobro hitrost. Red Bull je v dirki, ki je bila zaradi razmer

kot vedno v takšnih primerih podobna igri na srečo, osvojil spodobno število točk, čeprav ne

ravno toliko, kot bi si vsi želeli. Hitrost paketa Lotus – Renault je bila potrjena z dobrimi

dosežki v kvalifikacijah in Kimijevo uvrstitvijo. Tudi Williams je osvojil je osvojil prve točke

novega partnerstva in dosegel svoj najboljši rezultat po dirki za VN Singapurja leta 2010, kar

skupaj s hitrostjo, ki je bila očitna že v prvi dirki, ponuja lepo mero zadovoljstva. Veseli smo

bili tudi, da je Caterham v svoji domači dirki dosegel cilj z obema dirkalnikoma."

"Negativno je bilo dejstvo, da smo imeli po dolgem času težave z motorjem v Pastorjevem

dirkalniku. Williamsu se moramo za to opravičiti, saj bi sicer poželi dvojno uvrstitev za točke.

Vsekakor bomo tudi zaradi daljšega obdobja pred dirko na Kitajskem podrobno proučili vzrok

teh težav in zagotovili, da se ne bodo ponovile ne pri Williamsu in tudi ne pri kateremkoli

drugem našem partnerju."

Nekaj najvidnejših uspehov Renaulta* v formuli 1 doslej: 142 zmag, 194 prvih štartnih mest.

* vključno z dosežki motorjev z imeni Supertec, Mecachrome in Playlife

(3)

Izid VN Malezije, Sepang – 56 krogov oziroma 310,408 km:

1. Fernando Alonso Špa. Ferrari 2 h 44 m 51,812 s

2. Sergio Perez Meh. Sauber – Ferrari + 2,263 s

3. Lewis Hamilton V.B. McLaren – Mercedes + 14,591 s

4. Mark Webber Avs. Red Bull – Renault + 17,688 s 5. Kimi Räikkönen Fin. Lotus – Renault + 29,456 s 6. Bruno Senna Bra. Williams – Renault + 37,667 s

7. Paul di Resta V.B. Force India – Mercedes + 44,412 s

8. Jean-Eric Vergne Fra. Torro Rosso – Ferrari + 46,985 s

9. Nico Hülkenberg Nem. Force India – Mercedes + 47,892 s

10. Michael Schumacher Nem. Mercedes GP + 49,996 s

11. Sebastian Vettel Nem. Red Bull – Renault + 1 m 15,527 s 16. Vitalij Petrov Rus. Caterham – Renault - 1 krog 18. Heikki Kovalainen Fin. Caterham – Renault - 1 krog

19. Pastor Maldonado Ven. Williams – Renault odstop v 55. krogu Romain Grosjean Fra. Lotus – Renault nesreča v 4. krogu

Najhitrejši krog dirke: Kimi Räikkönen (53.), 1 m 40,722, povprečna hitrost 198,117 km/h

Vrstni red za svetovno prvenstvo dirkačev: točk

1. Fernando Alonso Ferrari Španija 35

2. Lewis Hamilton McLaren – Mercedes Velika Britanija 30

3. Jenson Button McLaren – Mercedes Velika Britanija 25

4. Mark Webber Red Bull – Renault Avstralija 24

5. Sergio Perez Sauber – Ferrari Mehika 22

6. Sebastian Vettel Red Bull – Renault Nemčija 18 7. Kimi Räikkönen Lotus – Renault Finska 16 8. Bruno Senna Williams – Renault Brazilija 8