Dokázali sme, že chceme reprezentovať. TV program pre športovcov. Richard Pánik, hokejista Chicaga: Nechcem byť v prvom útoku Blackhawks len do počtu

24 

Texto

(1)

12550 SLOVENSKO 20 – MHC MARTIN

7,60

7,60

1,22

18:00

12527 OSKARSHAMNS – IFK GÖTEBORG

10,3

6,55

1,20

18:30

5718

SKA PETROHRAD – DINAMO RIGA

1,24

7,50

10,1

18:30

5720

CSKA MOSKVA – DINAMO MINSK

1,53

4,70

5,80

18:30

12554 B 93 KODAŇ – ESBJERG FB

7,80

4,45

1,38

19:00

12526 FAMALICAO – SPORTING CP

11,2

5,20

1,30

21:15

5209

TAMPA BAY – DETROIT

2,04

3,90

3,35

Pi 1:35

5716

FLORIDA – NEW JERSEY

2,15

3,80

3,15

Pi 1:35

NAJLEPŠIE KURZY – SUPERŠANCA

1 X 2

25 rokov tipovania na Slovensku

nike.sk

App Store pre iPad a iPhone / Google Play pre Android

Štvrtok

13. 10. 2016

70. ročník • číslo 238 cena 0,60

TV program

pre športovcov

POZOR! UŽ DNES

Strana 18

Dokázali sme,

že chceme reprezentovať

RÓBERT MAK, strelec dvoch našich

gólov, po kvalifikačnom

víťazstve 3:0 nad Škótskom:

Richard Pánik, hokejista Chicaga:

Nechcem byť v prvom útoku

Blackhawks len do počtu

Strany 2 – 5

Pod taktovkou v maske hrajúceho kapitána

Marti-na Škrtela sa Marti-naši futbalisti v utorňajšom

kvalifi-kačnom zápase so Škótskom až trikrát tešili

na trnavskom štadióne z gólu a jasným

víťazstvom potešili aj svojich priaznivcov

na tribúnach.

FOTO MILAN ILLÍK

(2)

Vyhrali sme nad Škótskom a vrátili sa do kvalifikácie. Slo-venské mužstvo po-tvrdilo skúsenosť i fakt, že

priemer-ných súperov dokáže zdolávať. V tomto kontexte ešte raz obrovská škoda predstavenia v Slovinsku. V Trnave to bol našťastie iný zápas ako v Ľubľane. Súper nám oveľa viac sadol. Pretlačili sme ho kvali-tou. S ťažším rozbehom, ale uvoľ-nene na konci. Dali sme tri góly, o všetky sa postarali útočné figúry mužstva. Z kŕčovitosti vyslobodil Slovensko Róbert Mak. Klobúk do-lu pred spôsobom, akým to urobil. Ostrovanov načal najskôr pohoto-vým zakončením a do kolien ich poslal parádnym hákom po virtu-óznej finte, ktorej predchádzala nádherná akcia. Ku cti tímu vede-ného trénerom Kozákom slúži, že sa nenechal v ringu odpočítať. Hoci otrasený po predchádzajúcich ra-nách, skonsolidoval sa a škótskeho súpera v zápase o prežitie knokau-toval.

● ● ●

Zďaleka nie všetko bolo iba výbor-né. Objavilo sa viacero vecí, ktoré sa nevyšpl-hali ani na úroveň priemeru. Zdržanli-vosť je preto na mieste, jazvy po ranách ostávajú hlboké. Škóti nedostali pri-estor na to, aby zatlačili na naše slabé miesta. Bráni-li sme dobre, organizácia z pohľadu de-fenzívy bola nad štandar-dom. Podobné tvrdenie však ne-platí o fáze, keď sme loptu získali a mali s ňou niečo vytvo-riť. Tu sa prejavovali ne-dostatky, ktoré by dispono-vanejší protivník mohol využiť vo svoj prospech a prvým strele-ným gólom zlomiť zápas za sebou. Čiastočným ospravedlnením je, že slovenské mužstvo hralo opäť v inej zostave, preto niektoré automatiz-my nemohli fungovať. Problém je však v tom, že základné šablóny, te-da rozohrávka, otváranie útoku a jeho postupné vedenie sú zväčša krívajúce bez ohľadu na okolnosti. Ak sa v tomto nezlepšíme, odsúdi-me sa sami. Na šampionátový ne-postup i futbalový ústup z pozícií.

● ● ●

Pomohol nám Škriniar a to na-stúpil na poste defenzívneho stre-dopoliara, ktorý mu nie je vlastný. Najmä vďaka jeho konštruktívne-mu prístupu sme dokázali loptu eš-te za nerozhodnutého stavu dostať dopredu. Veľmi cenný bol aj vklad Adama Nemca. Momentálne pre

výstavbu útoku naj-vhodnejšieho kandi-dáta na hrotovú po-zíciu. Zásluhou spo-menutej dvojice a Hamšíka sme doká-zali z hry cez Maka ohrozovať Škó-tov už v kritickom prvom polčase. Napriek tomu, že stopéri opäť stáli pri rozohrávke blízko pri sebe, že z krajov sme sa dopredu dostávali iba sporadicky a celkovo sme hrali smerom dopredu pomaly.

Výborne sme zvládli štandardné situácie. V konečnom účtovaní obranné aj útočné na jednotku. Hráčom sa takto podarilo naplniť dôležitý bod víťazného scenára. Škótsko síce malo do prestávky lepšiu prechodovú fázu, lenže nič z nej nevyťažilo. Viditeľná bola snaha jeho hráčov presadiť sa po krajoch, keď krídla otvárali pries-tor za svojim chrbtom pohybom dovnútra. Tím okolo kapitána Škr-tela sa však nenechal rozleptať. Udržal pevnú os,

ktorú

Kucka istil v jadre

a strední obrancovia príkladne ustrážili strategické územie, pri-čom kontrolovali aj krídelné. Tak-to položili práve oni základný ka-meň k celkovému úspechu.

● ● ●

Bodom zlomu sa stal náš prvý gól. Naštartoval ho spriatelený ver-dikt hlavného rozhodcu Ström-bergssona. Ten neposúdil Ďuricov tvrdý blok bez lopty na protihráča ako nedovolený. Škrtel mohol tým pádom nerušene založiť útok, Škri-niar následne využiť fakt, že stred poľa a pravá strana súpera sa pre-padli dopredu. Holúbek ponúknu-tú možnosť prijal, centrom našiel Hamšíka, ktorému odtiahol na

pr-vú žrď celú obranu Nemec. Proti-smernú hlavičku síce Marshall

vy-razil, ale Mak vzápätí strelou pod brvno odklial Slovensko.

Potom sme sa zbytočne stiahli príliš dozadu, no keďže technicky slabší Škóti ostali otrasení, po pre-stávke sme ich dorazili. Krásnu kombináciu, do ktorej sa zapojili až siedmi hráči s dvojkrížom na hrudi, zakončil ešte krajšie Mak. Tento úder hostia už nerozchodili a slovenskí futbalisti úplne ovládli trávnik. Na vlnu sa dostal Hamšík a užíval si voľnosť, ktorú mu súpe-ri už dávno nedopsúpe-riali. V spolu-práci so Škriniarom rozvibrovali našu kombinačnú hru krátkych prihrávok na vysokú frekvenciu. Škótsko sa rozpadlo. Tretí gól in-kasovalo zo vzduchu priamo z ro-hu, čo sa na európskej

kvalifikač-nej scéne nestáva. Jeho osud bol spečatený. Na našu potechu. Vy-hrali sme, výsledkovo o triedu. Zakrývať oči pred problémami nás však jedno víťazstvo neoprávňuje. Máme čo riešiť i zlepšovať. Bodová strata nie je až taká veľká, ale len posun v myslení, prístupe a vystu-povaní môže viesť k jej zmazaniu. Potrebujeme výrazne zdynamizo-vať hru, zmodernizozdynamizo-vať štýl. Dos-tať do neho viac tvorivosti, sebave-domia s loptou, radosti z futbalu. A predovšetkým, definitívne sa zbaviť velikášstva. Pre namysle-nosť neexistuje žiadne ospravedl-nenie, ani úspech. Či ním víťaz-stvo nad Škótskom vôbec bolo, ukáže až najspravodlivejší sudca -čas. MIROSLAV HAŠAN

2 FUTBAL

štvrtok 13. 10. 2016

MATÚŠ KOZÁČIK

chytal veľmi dobre a spoľahli-vo. Obzvlášť istý bol pri vysokých loptách. Veľa ťažkej práce nemal. Všetko, čo si žiadalo jeho inter-venciu, vyriešil s prehľadom.

ERIK SABO

na pozícii, ktorá mu nie je vlast-ná, podal priemerný výkon. Mal žiarivé záblesky, keď dokázal vyu-žiť svoje fyzické prednosti, ale do-púšťal sa aj zbytočných faulov a nechával za chrbtom okienka.

MARTIN ŠKRTEL

nastúpil s maskou a hral veľmi obetavo. V defenzívnych súbo-joch bol istý, konečne odstránil prehnanú agresivitu, čítal zozadu hru, no s rozohrávkou sa neka-maráti, čo sa ukázalo pri zaklada-ní útoku.

JÁN ĎURICA

tradične silný v osobných sú-bojoch. Mentálne zle nastavený. Chvíľami pôsobil premotivovane, občas ako by ho futbal zas neba-vil. Rozohrával slabšie, bol však aktívny. Netaktický faul pred na-ším prvým gólom mu rozhodca našťastie odpustil.

JAKUB HOLÚBEK

ako ľavý obranca sa podieľal na dvoch góloch a najmä jeho pri-hrávka na druhý bola exkluzívna. Pri bránení to však nebolo úplne ono. Spĺňa parametre moderné-ho obrancu, len sa musí zlepšiť smerom dozadu.

JURAJ KUCKA

po taktickej stránke hral výbor-ne, neopúšťal strategický priestor pred stopérmi. Do druhého gólu ho mužstvo takmer vôbec necíti-lo, keď malo loptu na kopačkách.

MILAN ŠKRINIAR

v medzihre najlepší z našich. Stála snaha o aktivitu, nebál sa hrať ani v ťažkých situáciách. Kre-atívny pri výstavbe útoku, ochotný veľa behať, v súbojoch istý. Vý-sostne potrebný futbalista.

MAREK HAMŠÍK

v druhom polčase kráľ ihriska. Do prestávky ešte nechal ovplyv-ňovať svoje futbalové majstrovstvo vnútornou frustráciou, po nej už koncertoval. Pohybom, myšlien-kami, prihrávmyšlien-kami, osobnosťou.

RÓBERT MAK

dal dva góly a ten druhý bol na-vyše absolútne unikátny. Futbal mu úžasne chutil, atraktívne po-krmy ponúkal aj divákom. Už len odstrániť zbytočné prejavy nervo-zity, rečnenie a hádzanie rukami.

MICHAL ĎURIŠ

má charakter, to bez debaty, ale chýba mu forma. Obrovská snaha, množstvo nabehaných kilometrov, poctivá práca – áno. Napriek to-mu výsledok smerom dopredu žiadny. Limituje ho technika.

ADAM NEMEC

Sem tam niečo pokazil, ale mužstvo z jeho tvrdej práce profi-tovalo. Kotvil na hrote akcie, ús-pešne zvádzal ťažké osobné súbo-je, odťahoval obrancov. Zaslúže-nou odmeZaslúže-nou mu bol gól na 3:0.

MAREK BAKOŠ, FILIP KISS, DUŠAN ŠVENTO, bez známky – hrali menej ako 30 minút.

Oba-ja nastúpili už do rozhodnutého zápasu, logicky v ňom teda neza-nechali žiadnu výraznejšiu stopu.

Tradičné hodnotenie sloven-ských reprezentantov v škále od 1 do 10. Čím lepší výkon, tým vyššia známka. (mh)

SLOVÁCI V ZRKADLE

7

5

6

6

6

6

7

7

8

4

7

PO KVALIFIKAČNOM ZÁPASE MS 2018

SLOVENSKO – ŠKÓTSKO (3:0)

SLOVENSKO – ŠKÓTSKO

3:0 (1:0)

●GGÓLY: 18. a 56. Mak, 68. Nemec.

●ŽLTÁ KARTA: Sabo.

● SLOVENSKO: Kozáčik – Sabo, Škrtel, Ďurica, Holúbek – Kucka, Škriniar – Ďuriš, Hamšík (87. Kiss), Mak (81. Švento) – Nemec (69. Bakoš). Tréner J. Kozák.

●ŠKÓTSKO: Marshall – Patterson, R. Mar-tin, Hanley, Tierney – D. Fletcher (64. Grif-fiths) – Ritchie (64. Anya), McArthur, Bannan, Snodgrass - S. Fletcher (76. McGinn). Tréner G. Strachan.

● ROZHODOVALI: Strömbergsson – Gustavsson, Nilsson (všetci Švédsko), 11 098 divákov.

Víťazstvo

s podmienkami

KOMENTÁR

ŠPORTU

Kapitán Martin Škrtel priviedol

mužstvo k dôležitému víťazstvu.

FOTO MILAN ILLÍK

Adam Nemec (vľavo) dokázal, že je

momentálne najvhodnejší kandidát

na pozíciu hrotového útočníka.

(3)

3

●Ste po tomto výkone a vý-sledku maximálne spokojný?

„Sme veľmi radi, že sme zvíťa-zili a prelomili streleckú mizé-riu. Bolo jedno, či vyhráme 1:0 alebo 3:0, chceli sme najmä zís-kať tri body. Potvrdili sme, že chceme reprezentovať, hoci si to možno ľudia nemyslia... Určite chceme hrať aj ďalej a aj o me-siac budeme bojovať o postup na majstrovstvá sveta.“

●Ako vyzerali z vášho pohľa-du gólové situácie?

„Pri prvej som videl, že Marek Hamšík ide na zadnú žrď. Lopta sa odrazila od brankára a ja som už len chcel prepáliť priestor, v ktorom bolo veľa hráčov. Pri druhom góle som videl ísť hráča proti mne, preto som si loptu prehodil na ľavačku a už som ju len umiestnil.“

●Viditeľne ste sa cítili lepšie na pozícii ľavého krídelníka ako na hrote, kde ste nastúpi-li v Slo ovin-sku... „Odkedy som prišiel do Ruska, dostávam

dôveru na ľavej strane, kde sa aj cítim najlepšie. Je to moja pozí-cia a hoci dokážem hrať aj inde, som rád, že som teraz práve z tejto strany pomohol mužstvu.“

● Bol to váš najlepší výkon v reprezentácii?

„To neviem. Ako mužstvo sme odohrali bojovný a dobrý zápas. Škóti boli nepríjemní, preto je cenné, že sme vyhrali.“

●Mali ste chuť aj na hetrik? „Určite áno, ale postupne ubú-dali sily, pretože to bol náročný duel na behanie. Podstatné je, že sme prelomili streleckú smolu, počet gólov nebol rozhodujúci.“

●Potešilo vás, že vám tréner v závere vďaka vystriedaniu umožnil vychutnať si potlesk z tribún?

„Samozrejme, že ma potlesk ve-ľmi potešil. Musím sa poďakovať spoluhráčom, ktorí tiež veľmi prispeli k nášmu víťazstvu. Bojo-vali sme ako mužstvo. Futbal – najmä v prvom polčase – nebol

najkrajší, ale počíta sa víťazstvo.“

● Prvé víťazstvo máme na konte, ale už v novembri nás ča-ká ďalší dôležitý zápas proti Lit-ve. Ako hho vnímate?

„Budeme chcieť potvrdiť triumf proti Škótsku. Ak sa nám to podarí, bude všetko dobré a bu-deme mať šancu bojovať o šam-pionát.“ MIROSLAV ANTOL

PO KVALIFIKAČNOM ZÁPASE MS 2018

SLOVENSKO – ŠKÓTSKO (3:0)

Š-276/2

FUTBAL

Kozák:

Musíme

držať spolu

Spokojnosť s výsledkom, výkonom i začlene-ním hráčov s menším počtom reprezentačných štartov. Tréner Ján Kozák si mohol po utorňajšom prvom víťazstve v kvalifikácii MS 2018 vydýchnuť. Je-ho mužstvo konečne strelilo gól, dokonca hneď tri a do tabuľky F-skupiny si pripísalo prvé tri body. Po dvoch najtesnejších prehrách 0:1 s Anglickom a Slovin-skom je to vítaná vzpruha. Obzvlášť po viacerých nepri-aznivých okolnostiach, ktoré v poslednom období zasiahli A-mužstvo: zranenia, vyhadzovy hráčov za disciplinárne previnenia či debaty o prémiách za zápasy. „Viackrát som

povedal, že sme malá krajina. Keď chceme byť úspeš-ní, musíme držať spolu a pomáhať si navzájom. Viem, že niektoré veci sme si urobili sami, ale ísť potom až na hranu a kopať do nás všetkých, to nesvedčí o dob-rej veci. Uvidíme, aké hlavy budú mať chlapci za me-siac, keďže je to dlhá doba, ale sú to profesionáli, ktorí za môjho pôsobenia odmakali každý zápas,”

skonštato-val Kozák, ktorý má na konte už 20 víťazných zápasov na lavičke reprezentačného A-tímu.

Slováci zlomili nepriaznivú sériu bez triumfu i strelené-ho gólu aj vďaka rýchlemu zásahu Róberta Maka, ktorý sa prvý raz presadil v súboji už v 18. minúte. „Chlapci

sa po tomto okamihu trochu upokojili, myseľ sa im však úplne uvoľnila až po druhom góle. Potom

bol aj pohyb oveľa ľahší, z hráčov spadla ťažoba. Škoda, že sme sa dostali až do

takej situácie, ale veľa sme sa s chlapcami

roz-právali. Vysvetlili sme si veci a vieme, čo

musíme robiť,“ dodal slovenský kouč.

Potvrdili sme,

že chceme

reprezentovať

Slovenským hrdinom proti Škótsku bol krídelník

RÓBERT MAK s bilanciou 2 góly a 1 prihrávka

Zápas so Škótmi mu vyšiel parádne. Súpera načal

nekompromis-ným volejom už v 18. minúte, čo bolo pre ďalší priebeh

mimoriad-ne dôležité. Jedenásť minút po prestávke pridal s veľkým

prehľa-dom druhý gól a potom ešte stihol z rohu nacentrovať na

závereč-ný preszávereč-ný zásah Nemcovi. Zaslúžene si tak pri odchode z trávnika

vypočul veľký aplauz trnavského publika.

Po zápase so Škótskom sa znovu stalo, že nie všetci hráči boli ochotní podeliť sa so zá-stupcami médií o svoje dojmy. Medzi tých, ktorí nevyhoveli žia-dostiam novinárov o rozhovory, patrili opory Martin Škrtel, Ján Ďurica či Juraj Kucka, mixzónou neprešiel ani Adam Nemec. Čo si o tom myslí ich spoluhráč Ró-bert Mak? „K tomu by sa mal

vyjadriť každý hráč za seba. Niektoré slová, ktoré si o nás prečítame, nie sú pekné. Mys-lím si, že si to nezaslúžime. V minulej kvalifikácii sme dosť dokázali, postúpili sme na šampionát. Na každú krajinu príde kríza, po ME sme sa do nej dostali my. Snažíme sa z toho vyjsť von, ale médiá nám veľmi nepomáhajú.“

AJ O NEPEKNÝCH

SLOVÁCH

Róbert Mak

(s číslom 20) sa

po-dieľal na všetkých troch

góloch v škótskej sieti

FOTO MILAN ILLÍK

(man, tasr)

Ján Kozák

FOTO TASR/ LUKÁŠ GRINAJ

(4)

Ve¾ká

Ve¾ká

opora

do budúcnosti

Dvadsaťjedenročný rodák zo Žiaru nad Hronom nastúpil za ná-rodný A-tím iba piatykrát. Pozván-ku od Jána Kozáka dostal dodatoč-ne na poslednú chvíľu, keď sloven-ská reprezentácia do 21 rokov už mala istý postup na budúcoročný európsky šampionát. Svojej úlohy na pozícii defenzívneho záložníka sa zhostil na výbornú. „Cítil som sa dobre, z tohto zápasu mám do-brý pocit. K mužstvu som sa pripo-jil len dva dni preed stretnutím, tak-že som to vôbec nemal jednodu-ché. Snažil som sa rýchlo upriamiť koncentráciu naa tento súboj. Vedel som, že pôjdem hrať do stredu zá-lohy, takže som si musel pripome-núť nejaké nnávyky – ako sa pohy-bovať, ktoré priestory vykrývať. Myslím si, že sa mi to celkom dari-lo,“ zhodnotil svoj výkon Milan Škriniar.

Zaujímavé je, že v talianskej Sampdorii Janov nastupuje ako stopér. Tieto posty sú však v

repre-zentačnom mužstve dlhodobo a spoľahlivo obsadené Martinom Škrtelom a Jánom Ďuricom. „Na tréningu boli nejaké náznaky, že by som mohol hrať, ale nebolo to

isté. Až na predzápasovej príprave som to už vedel naisto. Mal som vykrývať priestor pred dvojicou stopérov, zbierať odrazené loppty a pri šanci zaútočiť sa snažiť o

konšt-ruktívnu rozohrávku. To bolo sa-mozrejmé, patrí to k tejjto pozícii. Sebavedomie hráča rastie s kaž-dým pribúdajúcim gólom a každou dobrou akciou. Cítil somm aj podpo-ru od spoluhráčov, čo mi tiež veľ-mi pomohlo,“ doplnil bývalý hráč Žiliny.

Pred duelom proti Škótsku sa hovorilo najmä o nepriaznivej sé-rii Slovákov bez streleného gólu. Tú napokon ukončil Róbert Mak po 422 minútach. „Víťazstvo sa ur-čite nerodilo jednooducho, dosť nám pomohol prvý gól. Po ňom sme síce mali menší útlm, ale do druhého polčasu sme vstúpiili veľ-mi dobre a odrazili sme nápor Škó-tov. Diváci videli tri pekné góly, takže aj oni by mohli byť spokojní. Bojovnosť za Slovensko v takýchto dueloch je prirodzená, patrí to k re-prezentačným zápasom. Všetci sme si veľmi dobre uvedomovali, že potrebujeme víťazstvo, ak sa chceme vrátiť do bojaa o postup.

Fantastický zápas odohral Milan Škriniar. Napriek tomu, že je jednoznačne najmladší zo Slovákov,

ktorí dostali príležitosť, vôbec z neho nebolo cítiť nervozitu či menšie skúsenosti. Práve naopak, bol jedným z najlepších hráčov

v domácom mužstve.

4 FUTBAL

štvrtok 13. 10. 2016

PO KVALIFIKAČNOM ZÁPASE MS 2018

SLOVENSKO – ŠKÓTSKO (3:0)

Podľa trénera škótskeho tímu bol zápas o prvom góle. „Nemys-lím si, že sme hrali zle. Slováci bo-jovali, vložili do zápasu veľa síl, to isté však plaatí aj o nás. Dôležitý bol prvý domáci zásah a verdikt rozhodcu pri akcii, ktorá mu predchádzala,“ snažil sa Strachan upriamiť pozornosť na neodpíska-ný zákrok Jána Ďuricu na Stevena Fletchera pred naším pokutovým územím, po ktorom dotiahol Ró-bert Mak rýchly brejk do úspešné-ho gólovéúspešné-ho konca.

Škótov podľa trénera zlomil druhý inkasovaný gól, po ktorom to už mali na ihrisku súpera veľmi ťažké. Napriek zisku jediného bo-du z dvoch dôležitých októbro-vých zápasov proti Litve a Sloven-sku naďalej verí v postup. „Pozrite sa na tabuľku. Nie je to také zlé. Je to bláznivá skupina, aspoň to sa dá usudzovať z doteerajších vý-sledkov. Prosím, nechcite teraz od hráčov, aby nasadli do lietadla na ceste späť so zlým pocitom. Na zraz prichádzali s dobrým

úmys-lom a chuťou niečo urobiť. Bu-dem sa asi opakovať, alee oni za re-prezentáciu nič nedostávajú. Pri-šli preto, lebo chcú hrať za národ-ný tím. Ja osobne verím, že za krátky čas môže byť forma jednot-livých mužstiev úplne iná. Aj pre-to vidím stále reáálne naše šance,“ vravel po zápase Gordon Stra-chan.

Škótsky kormidelník, ktorý sa nedávno dohodol so zväzom na zmluve do konca kvalifikačného cyklu MS 2018, bol pod tlakom už pred súbojom na Slovensku, takže prehra mu v jeho situácii rozhod-ne rozhod-nepomohla. „Chcel by som sa ospravedlniť fanúšikom, ktorí za nami cestovali na Slovensko, ale my sme ich nepotešili víťazstvom. Ubezpečujem ich však, že sme urobili všetko, čo bolo v našich si-lách. Dali sme do toho maximum. Cítim sa zle kvôli hráčom, ktorí sú pod paľbou kritiky, pretože vidím ich nasadenie. Myslím len na mo-jich chlapcov, určite nie na seba,“ dodal Strachan. (man)

Slovenskom sa v uplynulých dňoch prehnala škótska vlna. Ne-bol ničivá, ani chladná, skôr nao-pak. Na ihrisku priaznivá pre „ko-zákovcov“, v hľadisku priateľská k slovenským fanúšikom. Škótski priaznivci, ktorých bolo na stret-nutí približne 4-tisíc, boli nespor-ne veľkou atrakciou pre našincov. Každý sa chcel odfotiť s nejakým Škótom, prípadne dvoma, najlep-šie s početnejšou skupinkou. Pre-čo aj nie? Veď fotka s chlapmi v károvaných kiltoch je parádna spomienka. Najmä, ak boli podľa tradície „nadivoko“ a neodradila ich ani teplota len pár stupňov nad nulou. Škóti sa správali pria-teľsky, ochotne pózovali a išla z nich pozitívna energia. Potvrdili to už pri nástupe oboch mužstiev, keď z plných hrdiel zimomriavky privolávajúc zaspievali svoju štát-nu hymštát-nu. Trnava dýchala po škótsky. Dva dni predtým už aj Bratislava, kde si Ostrovania roz-ložili svoj dočasný stan. Obe mestá boli plné modrých vlajok s bielou „ikskou“.

Okrem vášne pre futbal ukáza-li Škóti aj veľké srdce. Prezento-vali sa krásnym gestom. Pro-stredníctvom organizácie Tartan Army Sunshine Appeal (TASA) podporili jednu zo slovenských charít. Pozor, slovo armáda v ná-zve je totálne mätúce. TASA je totiž združenie fanúšikov vý-hradne s dobrými úmyslami. Jej členovia spojili svoje sily so slo-venskou Ligou pre duševné zdra-vie a pred zápasom venovali jed-nej z trnavských základných škôl šek na 5-tisíc britských libier. Pe-niaze pôjdu na projekt Zippyho kamaráti. Vôbec nejde o ojedine-lý prípad. Škótski fanúšikovia sa takto prezentujú už trinásť rokov pri každom stretnutí u súpera. Dokopy odovzdali v zahraničí úctyhodných vyše 100-tisíc li-bier!

Škótske „gajdy“ teda hrali v Trnave pekne, ale výsostne po-dľa slovenských futbalových nôt. Preto sa štadiónom nakoniec niesol zaslúžene oslavný chorál: My sme tu doma! (lon)

Strachan: Bláznivá skupina

Prehra zvýšila tlak na trénera škótskej reprezentácie

Škóti výkonom na Slovensku sklamali. V City aréne nepredviedli

nič, čo by ich oprávňovalo k zisku čo i len bodu, ostrovný tím

napriek tomu túži stále po zisku minimálne barážovej miestenky.

Kilty, gajdy i veľké srdce

Z MILANA ŠKRINIARA rastie vynikajúci hráč

DAILY RECORD: „Koniec škótskych nádejí na majstrovstvá sveta.

Tím Gordona Strachana je už po troch zápasoch na pokraji eliminá-cie. Ďalší žalostný prejav Škótov, ťažká porážka od súpera, ktorý sa nevymyká z priemeru.“

THE HERALD: „Keď Strachan sľuboval, že to pri jeho návrate na

Slovensko po jedenástich rokoch od prehry Celticu s Artmediou 0:5 bude tentoraz lepší príbeh, zjavne hovoril len v relatívnom zmysle. Rozdiel v skóre síce bol menej ponižujúci, ale zdrvujúce sklamanie hraničiace s rozpakmi rovnako neodvratné.”

THE SCOTSMAN: „Škótsky kolaps v Trnave. Slovensko už

vy-padlo zo zoznamu miest, kde by chcel Strachan oslavovať februárové 60. narodeniny. Či však ešte vtedy bude trénerom Škótska, je otázne. Hoci to nebola až taká katastrofa, ako jeho tamojšie posledné vystú-penie ako trénera pri prehre Celticu 0:5 s Artmediou Petržalka, po tomto zápase je celé Škótsko v rozpakoch. Nádej na MS sa rozplýva.“

BBC: „Škótsko utrpelo tvrdú prehru na Slovensku po zlom

výko-ne, ktorý zvýši tlak na trénera Strachana.“

THE SUN: „Mak attack. Škótsko cestuje domov s prázdnymi

ru-kami po strašnom výkone a katastrofálnej prehre so Slovenskom.“

DAILY STAR: „Škótov v Trnave zničil Super Mak.“ (sita, tasr)

OHLASY OSTROVNÝCH MÉDIÍ

Škótski fanúšikovia

v kiltoch pred vlajkou

organizácie Tartan Army

Sunshine Appeal.

(5)

Ve¾ká

Zvládli sme to a teraz sa musíme zodpovedne pripraviť na ďalšie stretnutia.“

Škriniar si výrazným spôsobom vypýtal pozvánku aj na ďalšie zá-pasy. Hoci stále vekom patrí do „dvadsaťjednotky“, výkonnostne už prerástol túto kategóriu. Najmä pred prípravnými súbojmi „soko-lov“ sa dá očakávať, že tréner Ko-zák povolá aj ďalších jeho spolu-hráčov z mladšieho výberu. Hovorí sa najmä o Matúšovi Berovi, Ada-movi Zreľákovi či Stanislavovi Lo-botkovi. „Veľa chalanov má dveere do ‚áčka‘ otvorené. Verím, že po-stupne sa tam dostanú,“ uzavrel Milan Škriniar. (lon)

5

FUTBAL

Už len šesť štartov delí lídra slovenskej reprezentácie Mareka Hamšíka od jubilejnej stovky. V zápase s poradovým číslom 94 síce stredopoliar SSC Neapol ne-pridal 20. gól v najcennejšom dre-se, výraznou mierou sa však po-dieľal na dôležitom triumfe 3:0 nad Škótskom.

Dvadsaťdeväťročný záložník mal prsty v oboch góloch Róberta Maka. V 18. minúte najskôr hla-vou sklepol Holúbekov center, ktorý potom Mak poslal prudko do siete. V druhom polčase zase umne vysunul Holúbeka, ktoré-ho prihrávku zužitkoval dvojgó-lový hrdina trnavského večera na ďalšie prekonanie škótskeho brankára Marshalla. „Bol to veľ-mi dôležitý zápas, ktorý sme mu-seli odohrať bez nervozity a s chladnou hlavou. NNapokon bol z toho dobrý výkon a cenné ví-ťazstvo,“ pochvaľoval si Hamšík,

podľa ktorého bolo kľúčové „otvoriť“ súpera gólom čo naj-skôr. „Sme radi, že sme sa ujali

vedenia. V ďalšom priebehu sme dokázali tesný náskok ubrániť. Škóti potom zmenili hru a dali

nám viac priestoru, čo smme využi-li na ďalšie góly. Po dvoch kvavyuži-lifi- kvalifi-kačných prehrách nám niečo rie-šilo len víťazstvo. Smme radi, že prišlo a kedže bolo trojgólové, te-ší to ešte viac.“

Slováci sa ostrovnému súpero-vi dokázali minimálne vyrovnať v tvrdosti, v ostatných aspektoch protivníka jasne prevýšili. „Škóti hrali tradičný nakopávací futbal, občas bola lopta častejšie vo vzduchu ako na zemi. Ťažko sa kombinovalo, naši obrancovia všaak dokázali vyhrávať súboje a my ostatní sme zbierali odraze-né lopty. Napokon všetko do se-ba dobbre zapadlo.“

Slováci sú v tabuľke F-skupiny naďalej predposlední, ale s tromi bodmi na konte sa už na poradie tímov pozerá predsa len lepšie. Najbližšie naši privítajú 11. no-vembra v Trnave výber Litvy. „Verím, že sme si víťazstvom nad Škótskom opäť naklonili fanúši-kov na našu stranu. A že nás prí-du povzbudiť aj v ďalšom zápa-se,“ dodal Hamšík. (man)

Angličania

velebia Harta

PO SLOVINSKO – ANGLICKO

(0:0)

Oporou anglického národného

tímu v dueli v Ľubľane proti

Slovincom bol prekvapujúco

brankár Joe Hart. Kmeňový

hráč Manchestru City, ktorý

v tejto sezóne hosťuje v

ta-lianskom FC Turín, sa

výraz-nou mierou pričinil o to, že

Albión uhral na štadióne

Sto-žice bezgólovú remízu.

Tím z Britských ostrovov mal síce optickú prevahu, no herne aj z pohľadu vyložených šancí dominovali Slovinci. Niekoľ-kokrát poriadne podkúrili hos-ťom, tých dvakrát zachránila konštrukcia bránky. „Anglicko čelilo tímu, ktorý je v renkingu FIFA vedľa Burkiny Faso. Mu-žom zápasu bol Hart. Chybby, aké produkovali Dier a Henderson, by nás proti mužstvám silnejšie-ho kalibru vyšli drasilnejšie-ho. Našťasstie, všetko za nich zažehnal Hart. Zásah proti hlavičke Kurtiča bol zákrok svetovej triedy,“ napísal portál BBC.

Angličania neprehrali už 32 kvalifikačných duelov za sebou. Počas tejto série zaznamenali 24 víťazstiev a osem nerozhodných výsledkov. V kvalifikácii nezvíťa-zili premiérovo od septembra 2013, keď remizovali na Ukraji-ne (0:0). Do priestoru slovinskej bránky, ktorú hájil Jan Oblak, v utorok mierili iba trikrát, čo je najmenej od neúspešného vystú-penia s Kostarikou (0:1) na MS 2014, vtedy vystrelili iba raz. „Naaším dlhodobým cieľom je kvalifikovať sa na šampionát, z tohto pohľadu je dôležitý kaž-dý bod. Všetci vieme, že dokáže-me hrať lepšie. Šance Slovincov vyplynuli z našich chýb. Za zisk bodu vďačíme nnášmu brankáro-vi, bol naozaj fantastický,“ pove-dal dočasný anglický kormidel-ník Gareth Southgate.

Slovinci v piatom vzájomnom proti Angličanom prvýkrát zabo-dovali. „Blahoželám chlapcom, myslím si, že bod je zaslúženýý. Podľa počtu šancí sme si zaslúži-li viac, no nemazaslúži-li sme šťastie,“ vyhlásil tréner domáceho muž-stva Srečko Katanec. (mar, sita)

AKO HRALI NAŠI SÚPERI

V F-SKUPINE

●Asi vás potešilo, že ste sa vrá-tili do základu a navyše ste odo-hrali celý zápas.

„Samozrejme. Tréner mi avizo-val, že by som mohol nastúpiť, v tréningovom procese som sa te-da na to dobre pripravil. Hodnotí sa mi to super, pretože sme hrali dobre a zaslúžene sme zvíťazili. Takto sa má hrať za národný tím.“

●Kedy ste sa dozvedeli, že bu-dete hrať pravého obrancu?

„Deň pred zápasom na raňaj-kách mi tréner povedal, že by som mal nastúpiť. Už predtým tam bo-li nejaké náznaky, že dostanem príležitosť práve na tejto pozícii. Snažil som sa hrať najmä poctivo smerom dozadu a pri naskytnu-tých príležitostiach podporovať útočnú fázu.“

●Trvalo vám dlho, kým ste si zvykli na pre vás netradičnú pozí-ciu?

„V klube sa odo mňa čaká nie-čo úplne iné, tam hrávam na po-ste podhrotového hráča. Teraz som sa musel stotožniť s inými úlohami, ale nemal som s tým žiadny problém. V minulosti som už hral aj pravého obrancu.“

●Žiadny inkasovaný gól svedčí najmä o poctivej defenzívnej čin-nosti a teší v prvom rade obran-cov,, platí to aj u vás?

„Musím to potvrdiť. Skutočne bola priorita udržať čisté konto a keď sme otvorili skóre, v kabíne sme cez polčasovú prestávku zdôrazňovali, že ak nedostaneme gól, tak zvíťazíme.“

●Spočiatku bolo Erika Saba pl-né ihrisko, potom ste trochu zmiernili tempo, prečo?

„Pribrzdila ma žltá karta už po štvrťhodine hracej doby. Nechcel som riskovať, že dostanem aj dru-hú, tak som skutočne hral opatr-nejšie.“

●Celkovo to bol dobrý výkon v netradičnom zložení obrannej štvorice.

„Čakali sme od Škótov taký štýl, aký nakoniec predviedli. Ma-túš Kozáčik veľmi pomohol,

vý-borne zbieral centre. Keď tam ne-šiel on, tak to zobrali Maťo Škrtel s Janom Ďuricom. V obrane sme sa dobre dopĺňali. V globále celé mužstvo predviedlo dobrý vý-kon.“

●Škóti vás poriadne ohrozili až v záverečnej štvrťhodine, dovtedy ste ich takmer k ničomu nepustili,

ččomu pripisujete ten zvoľnený ko-niec duelu?

„Jednoznačne tomu, že sme viedli o tri góly. Nechceli sme to podceniť, aj keď trojgólový ná-skok bol sľubný. Pred týmto zápa-som sme sa sami dostali do neprí-jemnej situácie a nemohli sme si dovoliť ďalšie zaváhanie, preto

v závere tá opatrnosť a zmierne-nie v útočnej fáze.“

●Čo hovoríte na divácku kuli-su?

„Od začiatku nás ľudia po-vzbudzovali a po prvom góle sa eš-te viac prebudili. Vydržali počas celého stretnutia, za čo sa im treba poďakovať. Verím, že nás prídu podporiť aj v ďalšom zápase.“

●Po troch súbojoch s adeptmi na postup vás čakajú renkingovo nižšie postavení súperi, vráti sa Slovennsko po týchto zápasoch reálne do boja o účasť na MS?

„Litva a Malta sú síce papierovo ľahší protivníci, no určite nám ne-dajú nič zadarmo. Ak zopakujeme takýto výkon, tak sa vôbec nebo-jím, že by sme nevyhrali.“

ONDREJ LAUKO Brankár slovenskej reprezentácie Matúš Kozáčik si deviatykrát

udr-žal čistý štít. Predtým naposledy neinkasoval na majstrovstvách Európy 20. júna proti Anglicku (0:0). Brankár Viktorie Plzeň potreboval na de-väť čistých kont 23 zápasov v najcennejšom drese. Proti Škótom pred-viedol excelentný výkon bez jediného náznaku zaváhania.

„Pripravo-vali sme sa na to, že súper bude chcieť skórovať najmä po cen-troch. Zvládli sme to bez inkasovaného gólu, takže musíme byť spokojní,“ zhodnotil Kozáčik, ktorý je dlhodobo jednoznačná

brankár-ska jednotka v národnom tíme. (lon)

KOZÁČIKOVA DEVIATA NULA

MAREK HAMŠÍK už len šesť štartov od magickej stovky reprezentačných zápasov

Sabo: Takto sa hrá za národný tím

Hoci je vychovaný ako stredopoliar, v utorok nastúpil na poste pravého obrancu. Erik Sabo však už hral pod koučom Jánom Kozákom

na tejto pozícii, takže to preňho nebola novinka. Celkovo to bol pre Saba večer plný návratov, keďže sa vrátil do základnej zostavy

i na trnavský štadión, v ktorom rozbehol svoju profesionálnu kariéru.

Všetko do seba zapadlo

Erik Sabo (vpravo)

zaznamenal úspešný návrat

do reprezentácie.

FOTO JANO KOLLER

10

Erik Sabo si pripísal v utorok malé jubileum – nastúpil na svoj desiaty zápas za slovenskú reprezzentáciu.

Vedel som,

že pôjdem

hrať do stredu

zá-lohy, takže som si

musel pripomenúť

nejaké návyky.

Marek Hamšík

(vľavo) podal

v druhom

polčase

excelentný víkon.

FOTO SITA/ IVAN KOPČÁNI

Angličania za bod získaný v Slovinsku

ďakujú brankárovi Joeovi Hartovi.

FOTO SITA/AP

Milan Škriniar (vľavo) v súboji

s Johnom McGinnom.

(6)

6 FUTBAL

štvrtok 13. 10. 2016

Tite zatiaľ

len víťazí

Brazília je nový líder ju-hoamerickej časti kvalifiká-cie o postup na MS 2018 do Ruska. Tréner Adenor Bac-chi, známy pod menom

Tite, prebral mužstvo, keď figuro-valo na 6. priečke. Zatiaľ má za sebou štyri zápasy na lavičke ná-rodného tímu a všetky boli víťaz-né. Pri poslednom víťazstve 2:0 nad Venezuelou dosiahol 19-roč-ný Gabriel Jesus štvrtý gól vo svo-jom štvrtom reprezentačnom vy-stúpení. Hostia nastúpili bez svo-jej momentálne najžiarivejšej hviezdy Neymara (chýbal pre žlté karty), ktorého nahradil v zá-kladnej zostave práve Willian, ten strelil druhý gól „kanárikov“. „Neúčasť Neymara je vždy ci-teľná, lebo on vie rozhodnúť zá-pas. Je však na nás ostatných, aby sme sa s tým vyrovnali, a myslím si, že sa nám to podarilo. Bojuje-me o miesto v zostave, ale je to zdravý boj. Na ihrisku hráme je-den za druhého a tak to má byť,“ uviedol Philippe Coutinho, jeden z útočného trojzáprahu Brazílča-nov vo Venezuele.

Ďalší juhoamerický velikán Ar-gentína si spôsobuje čoraz väčšie problémy. Po remíze v Peru (2:2) Argentínčania tentoraz prišli o všetky tri body doma s Paragua-jom. O jediný gól zápasu v Cór-dobe sa postaral v 18. min útoč-ník Dinama Kyjev Derlis Gonza-lez. Úradujúcim vicemajstrom sveta aj vicemajstrom Južnej Ameriky opäť citeľne chýbal zra-nený líder Lionel Messi. Argen-tínska nemohúcnosť sa prejavila krátko po zmene strán, keď ka-nonier Manchestru City Sergio Agüero nepremenil pokutový kop - jeho pokus do pravého dol-ného rohu vystihol brankár Para-guaja Justo Villar. Argentína na-ďalej okupuje piatu priečku v ta-buľke, ktorá nezaručuje priamy postup do Ruska, iba účasť v medzikontinentálnom súboji playoff. „Buďme k sebe úprimní -musíme ssa zlepšiť, lebo to nemusí s nami dopadnúť dobre. Máme čo naprávať,“ vyhlásil obranca Martin Demichelis. (mar, sita)

FAKTY ZO ZÁPASOV

●ARGENTÍNA - PARAGUAJ 0:1 (0:1), gól: 18. D. Gonzalez.

●ČILE - PERU 2:1 (1:0), góly: 10. a 85. Vidal - 76. Flores.

●VENEZUELA - BRAZÍLIA 0:2 (0:1), góly: 8. Gabriel Jesus, 53. Willian.

● BOLÍVIA - EKVÁDOR 2:2 (2:0), góly: 4. a 43. Escobar - 48. a 89. E. Valencia. VYLÚ-ČENÝ: 79. Caicedo (Ekvádor).

●KOLUMBIA - URUGUAJ 2:2 (1:1), góly: 15. Aguilar, 84. Mina - 27. C. Rodriguez, 73. L. Suarez. 1. Brazília 10 6 3 1 23:9 21 2. Uruguaj 10 6 2 2 21:7 20 3. Ekvádor 10 5 2 3 18:14 17 4. Kolumbia 10 5 2 3 15:12 17 5. Argentína 10 4 4 2 11:9 16 6. Paraguaj 10 4 3 3 10:12 15 7. Čile 10 4 2 4 15:16 14 8. Peru 10 2 2 6 11:19 8 9. Bolívia 10 2 2 6 11:20 8 10. Venezuela 10 0 2 8 9:26 2

JUHOAMERICKÁ

KVALIFIKÁCIA MS 2018

Útočná bieda v podaní zve-rencov Karla Jarolíma trápi naj-viac samotného trénera. Po utor-kovej bezgólovej remíze v Ostra-ve s Azerbajdžanom a strate ďal-ších dvoch bodov vyhlásil: „Chý-balo nám šťastie, ale najmä kreativita a nápady. Po dvoch remízach z troch zápasov bez streeleného gólu som veľmi skla-maný a nesiem to ťažko. Nec-hcem však riešiť dlhodobé prog-nózy, nemámm to rád. Budeme ro-biť maximum, aby sme sa dostali zo súčasnej zlej situácie a posunuli vyššie.“

Okrem dvoch domácich bez-gólových remíz majú Česi na konte ešte prehru z Nemecka 0:3, a preto sa v tejto chvíli na-chádzajú v tabuľke kvalifikačnej C-skupiny až na piatom mieste.

Najbližšie ku gólu bol v zápase proti Azerbajdžanu útočník Mi-lan Škoda, lenže z dvoch veľ-kých šancí nič nevyťažil. „Pri tej prvej som loptu poslal priamo

na brankára. Mohol som si vy-brať, kam vystreliť, ale, žžiaľ, mal som to na ľavačku. V druhom prípade som loptu poslal hlavou až niekam na tribúnu. Vtedy somm bol poriadne nahnevaný,“ skonštatoval neúspešný strelec. Najviac bol kritizovaný Václav Kadlec, ktorý je najdrahší futba-lista českej najvyššej súťaže. „On vôbec hral? To ste ma prekvapili. Ja som ho nezbadal. Súpera, akým je súčasný Azerbajdžan, mussíme zdolať o tri či štyri góly. A práve takí hráči ako Kadlec musia patriť medzi najviditeľnej-šíchh. Stal sa pravý opak,“ pove-dal na adresu 24-ročného zakon-čovateľa tréner Vlastimil Petrže-la, známy z pôsobenia v klube Zenit Petrohrad.

(jač, sita)

Asi len málokto čakal, že po troch zápasoch budú na čele sku-piny Čiernohorci. „Chrabrí soko-li“ ešte neprehrali, body stratili len v úvodnom zápase, keď remi-zovali v Bukurešti s domácim Ru-munskom 1:1. Mužstvo, ktoré sa v kvalifikácii ME 2016 trápilo, ro-bí zrazu dobré výsledky. Kde hľa-dať príčinu? Na lavičke Čiernej Hory totiž sedí nový tréner, je ním 64-ročný Srb Ljubiša Tumba-kovič. Tumba, ako rodáka z Bele-hradu prezývajú, pripravil dobrú taktiku a jeho zverenci vďaka nej triumfovali v Dánsku.

„Som veľmi šťastný, ale poďa-kovať sa treba chlapcom. Bol to náročný zápas, stanovili sme si

všakk cieľ. Po dvoch dueloch sme chceli pokračovať v takých vý-sledkoch, a preto sme tomu pri-spôsobilii našu hru,“ povedal pre televíziu B92 Ljubiša Tumbako-vič. Zápas v Kodani rozhodol gó-lom Bečiraj, no veľký podiel na je-ho príprave nesie Jovetič, ktorý sa blysol krásnym sólom. „Vedeli sme, že Dáni majú kvalitný tím a môžu nás zdolať, ale v prvom polčase sme hrali takmer bez-chybne. Podarilo sa nám „skrátiť ihrisko“ a vďaka tomu sme podľa mňa neinkasovali.“

Po prestávke boli Dáni

nebez-pečnejší, lenže v bránke Čiernej Hory bol Mladen Božovič, ten predviedol fenomenálny výkon a znemožnil domácim skórovať. Brankár klubu Zeta Golubovci odohral zrejme svoj najlepší zápas v kariére, dovedna zaznamenal sedem zákrokov. „V druhom pol-čase sme sa dostali do pozície, ktorá pre nás nie je prirodzená, ale veľ-mi dobree sme sa popasova-li so vzniknutými situáciami. Náš súper poslal na trávnik vysokých hráčov, no poradili sme si a zaslú-žene sme vyhrali. Nebol to pekný duel, ale účel svätí prostriedky.“

Čiernohorci majú rovnaký po-čet bodov ako Poliaci (7), lenže vďaka lepšiemu skóre (7:1) patrí prvé miesto práve im. Nasledujú-ce kvalifikačné stretnutie ich čaká 11. novembra v Arménsku. „V prí-prave na zápasy je jasne cítiť jed-nota a tímový duch. Máme v

muž-stve skvelú chémiu a hráčom to na ihrisku spolu svedčí. Zreteľná je najmä dobrá organizácia v obrane, veľká disciplína a pro-fesionáálny prístup,“ dodal legen-dárny kouč, ktorý s Partizanom Belehrad vyhral šesť ligových titu-lov. PETER JAČIANSKY

C-SKUPINA

ČESKO – AZERBAJDŽAN 0:0

●ČESKO: Vaclík – Gebre Selassie, Sivok, J. Brabec, Sýkora – Skalák (74. Zmrhal), Doč-kal, Droppa, Krejčí (63. Petržela) – Schick (66. Škoda), V. Kadlec. Tréner K. Jarolím.

●AZERBAJDŽAN: Agajev – Mirzabekov, Med-vedev, B. Gusejnov, Dašdemirov – Garajev - Alas-karov (70. Ramazanov), Amirgulijev, Nazarov, Gurbanov (87. Abdullajev) – Šejdajev (90. Isra-filov). Tréner R. Prosinečki.

●ROZHODOVAL: Jug (Slovinsko).

NEMECKO – SEVERNÉ ÍRSKO

2:0 (2:0)

●GÓLY: 13. Draxler, 17. Khedira.

● NEMECKO: Neuer – Kimmich, Boateng (69. Mustafi), Hummels, Hector (81. Volland) – Khedira, Kroos – Müller, Özil (46. Gündogan), Draxler – Götze. Tréner J. Löw.

● SEVERNÉ ÍRSKO: McGovern – Hodson, Hughes, McAuley, J. Evans, Ferguson – Davis – C. Evans, J. Ward (61. McGinn), Norwood (73. McNair) – Magennis (76. K. Lafferty). Tréner Michael O’Neill.

●ROZHODOVAL: Tagliavento (Taliansko).

NÓRSKO – SAN MARÍNO 4:1 (1:0)

●GÓLY: 11. Simoncini (vlastný), 77. Dioman-de, 82. Samuelsen, 84. J. King - 54. Stefanelli.

●NÓRSKO: Jarstein – Svensson, Strandberg, Hovland, Aleesami – Tettey (67. M. Samuelsen), Selnaes - Berget (73. Sörloth), Skjelbred, Henrik-sen (46. Diomande), J. King. Tréner P-M. Hogmö.

●SAN MARÍNO: A. Simoncini – Brolli, F. Vitaioli, D. Simoncini, Della Valle – C. Valentini (68. A. Hirsch) - Tosi, Mazza, Zafferani, Rinaldi (46. M. Berardi) – Stefanelli (82. Selva). Tréner P. Manzaroli.

●ROZHODOVAL: Bastien (Francúzsko). 1. Nemecko 3 3 0 0 8:0 9 2. Azerbajdžan 3 2 1 0 2:0 7 3. Severné Írsko 3 1 1 1 4:2 4 4. Nórsko 3 1 0 2 4:5 3 5. Česko 3 0 2 1 0:3 2 6. San Maríno 3 0 0 3 1:9 0

E-SKUPINA

KAZACHSTAN – RUMUNSKO 0:0

● KAZACHSTAN: Pokatilov – Bejsebekov, Achmetov, Malyj, Logvinenko – Mužikov, Smakov, Šomko – Bajžanov (65. Nurgalijev) – Kuat (86. Tagybergen), Chižničenko (82. Murtazajev). Tré-ner T. Bajsufinov.

●RUMUNSKO: Tatarusanu – Benzar, Sapuna-ru, Grigore (26. Moti), Tosca – Hoban, Marin – A. Popa (84. Andone), Stanciu, Chipciu (46. Enache) – Stancu. Tréner C. Daum.

●ROZHODOVAL: Sousa (Portugalsko).

DÁNSKO – ČIERNA HORA 0:1 (0:1)

●GÓL: 32. Bečiraj.

●DÁNSKO: Schmeichel – Kjaer, M. Jörgensen

(83. N. Jörgensen), Christensen – P. Ankersen, Höjb-jerg (63. Sisto), Eriksen, Delaney, Durmisi – Fischer (69. Cornelius), Y. Poulsen. Tréner A. Hareide.

●ČIERNA HORA: M. Božovič – Marušič, Simič (70. Šofranac), S. Savič, Tomaševič – Ščekič - Vešo-vič (90. MijuškoVešo-vič), N. VukčeVešo-vič, KojašeVešo-vič (63. Jovovič) – Jovetič – Bečiraj. Tréner L. Tumbakovič.

●ROZHODOVAL: Undiano Mallenco (Španiel-sko).

POĽSKO – ARMÉNSKO 2:1 (0:0)

●GÓLY: 48. Mkojan (vlastný), 90+. Lewan-dowski - 51. Harojan.

●VYLÚČENÝ: 30. Andonian.

●POĽSKO: Fabiaňski – Jedrzejczyk (34. Wszo-lek), Cionek, Glik, Rybus - Krychowiak – Blaszczy-kowski, Zieliňski, Grosicki (70. Kapustka) – Lewan-dowski, Teodorczyk (86. Wilczek). Tréner A. Nawalka.

●ARMÉNSKO: Beglarjan – Harojan, Ando-nian, Mkojan, Hovhannisjan (61. Özbiliz) – Gri-gorjan, Minasjan - Muradjan (34. T. Voskanjan), Manojan, Hajrapetjan - Pizzelli (85. Hakobjan). Tréner V. Sukiasjan.

●ROZHODOVALI: Kružliak – Balko, Mókoš (Slovensko). 1. Čierna Hora 3 2 1 0 7:1 7 2. Poľsko 3 2 1 0 7:5 7 3. Rumunsko 3 1 2 0 6:1 5 4. Dánsko 3 1 0 2 3:4 3 5. Kazachstan 3 0 2 1 2:7 2 6. Arménsko 3 0 0 3 1:8 0

F-SKUPINA

SLOVINSKO – ANGLICKO 0:0

●SLOVINSKO: Oblak – Struna, Samardžič, Cesar (68. M. Mevlja), Jokič – Kurtič, Krhin (84. Omladič), Verbič – Iličič, Birsa (59. Kronaveter) - Bezjak. Tréner S. Katanec.

●ANGLICKO: Hart – K. Walker, G. Cahill, Stones, Rose – Dier, Henderson - Walcott (62. Townsend), Alli (73. Rooney), Lingard – Stur-ridge (82. Rashford). Tréner G. Southgate.

●ROZHODOVAL: Aytekin (Nemecko).

LITVA – MALTA 2:0 (0:0)

●GÓLY: 76. Černych, 84. Novikovas (11 m).

●VYLÚČENÝ: 82. Caruana.

● LITVA: Šetkus – Vaitkunas, Mikuckis, Freidgeimas, Andriuškevičius – Žulpa – Noviko-vas (86. Grigaravičius), Kuklys (78. Chvedu-kas), Slivka, Černych – Valskis (62. Matulevi-čius). Tréner E. Jankauskas.

●MALTA: Hogg – Caruana, S. Borg, Agius, A. Muscat, Zerafa – Sciberras - P. Fenech (85. Pisani), Schembri (83. R. Muscat), Kristensen (79. Effiong) – Mifsud. Tréner P. Ghedin.

●ROZHODOVAL: Manzano (Španielsko). 1. Anglicko 3 2 1 0 3:0 7 2. Litva 3 1 2 0 5:3 5 3. Slovinsko 3 1 2 0 3:2 5 4. Škótsko 3 1 1 1 6:5 4 5. SLOVENSKO 3 1 0 2 3:2 3 6. Malta 3 0 0 3 1:9 0 (mar)

FAKTY Z UTORKA

Chrabrý sokol Tumba

Jedno z najväčších prekvapení sa odohralo v Kodani, kde domáci Dáni nestačili na Čiernu Horu

a prehrali 0:1. Strelcom jediného gólu bol útočník Dynama Moskva Fatos Bečiraj, ktorému prihrával

po nádhernom sóle Stevan Jovetič. Čiernohorci sú po troch kolách na čele kvalifikačnej E-skupiny

so siedmimi bodmi.

PO DÁNSKO – ČIERNA HORA (0:1)

Ljubiša Tumbakovič, tréner reprezentácie Čiernej Hory.

FOTO TRANSILVANIA REPORTER

PO UTORKOVÝCH ZÁPASOCH KVALIFIKÁCIE MS 2018 – EURÓPA

Českí reprezentanti nevstúpili

do kvalifikácie MS 2018 pozitívne,

po troch zápasoch majú na konte len dva

body a doteraz nestrelili gól. Spomedzi

všet-kých krajín bojujúcich o miestenku do Ruska,

sa niečím podobným môže „pochváliť“ už len

Cyprus.

Česi

nevedia

streliť

gól

PO ČESKO -

AZERBAJDŽAN (0:0)

Rumunským futbalistom pred kvalifikačným zápasom v Ka-zachstane (0:0) údajne vykradli hotelové izby v Astane. „Nenašli

sme svoje peniaze a niektoré cennosti,“ povedal pre televíziu

DolceSport člen realizačného štábu Andrei Vochin. K nepríjem-nej udalosti došlo počas utorko-vého predpoludňajšieho trénin-gu Rumunov v Kazachstane. Podľa medializovaných správ sa obeťami zlodejov stali dvanásti členovia výpravy. (sita)

OKRADNUTÍ RUMUNI

Václav Kadlec v kvalifikácii MS

2018 zatiaľ strelecky mlčí.

FOTO LIDOVKY.CZ

(7)

CHOVAN 90 90 90 90 90 90 90 HRUŠKA - - - 90 ŠKRINIAR 90 90 90/1 90 90 90 90 -NIÒAJ 90 90 90 90 90 90 90 -VALJENT 90 90 90 90 90 90 90 90 MAZÁÒ 90 90 90 90 90 90 -LOBOTKA 90 90 90 90 90 90 90 90/1 BERO 90 78 90/1 45 82 90/1 72 - RUSNÁK 90 90 90 90/1 90/1 90/1 90 45 MIHALÍK 80 90/1 85 88/1 90/1 79 88 26 CHRIEN - 10 90/1 90/1 42 26/1 90/1 6 IVAN 45 60 5 2 48 11 2 64 BRIGANT 10 - - 45 8 - 18 -ZRE¼ÁK - 90/1 90 90/1 89/3 - - -ŠAFRANKO 68 - 1 - 1 90 63/2 -VESTENICKÝ 22 - - - - 1 27 90 BÉNES - 30 - - - 84 KÁÈER 2 1 -SKOVAJSA 1 90 -HROMADA - - - 74 - 90 CHVÁTAL 90 -VAVRO 90 - - - 90 ŠATKA - - - 90 KRÁLIK - - - 90 ŠPALEK - - - 45 ÈMELÍK 45 - -6. sept ember 20 15 vo nk u BIEL ORUSKO (0:1) 8. október 20 15

doma CYPRUS (2:0) 11. október 20

15 vonk u HOLANDSKO (3:1) 17. no vember 20 15

doma HOLANDSKO (4:2) 29. mar

ec 20

16

doma TURECKO (5:0) 5. sept

ember 20 16 vo nk u CYPRUS (3:1) 7. okóber 20 16 doma BIEL ORUSKO (3:1) 11. október 20 16 vonk u TURECKO (1:1) 6. sept ember 20 15 vo nk u BIEL ORUSKO (0:1) 8. október 20 15

doma CYPRUS (2:0) 11. október 20

15 vonk u HOLANDSKO (3:1) 17. no vember 20 15

doma HOLANDSKO (4:2) 29. mar

ec 20

16

doma TURECKO (5:0) 5. sept

ember 20 16 vo nk u CYPRUS (3:1) 7. okóber 20 16 doma BIEL ORUSKO (3:1) 11. október 20 16 vonk u TURECKO (1:1)

Reprezentaèný kormidelník Pavel Hapal využil v kvalifikácii o postup na ME 2017 služby 26 hráèov. Do všetkých ôsmich zápasov zasiahlo iba päś hráèov: Valjent, Lobotka, Rusnák,

Mihalík a Ivan, prièom plnú minutáž (720) majú na konte iba prví dvaja.

HAPAL POUŽIL 26 HRÁÈOV

7

FUTBAL

Slovenská „dvadsaťjednotka“ sa túžila s kvalifikáciou ME 2017 rozlúčiť plným ziskom, čím by natiahla sériu šiestich kvalifikač-ných víťazstiev, no napokon si z Turecka odviezla iba bod.

Tréner Hapal už vopred avizo-val, že v kvalifikačnej bodke dá príležitosť hráčom zo širšieho kádra. Pri postupovej istote na šampionát v Poľsku to bolo

lo-gické rozhodnutie. Oproti zosta-ve z domáceho duelu s Bielorus-kom ponúkol v základe priestor až siedmim hráčom zo širšieho výberu. Tí vycítili túto možnosť ako šancu presvedčiť o svojich kvalitách, takže na hre sloven-ských mladíkov vôbec nebolo vidno, že v takomto zložení ab-solvovali premiéru. Pri neúčasti Škriniara a Bera držal

dirigent-ské opraty pevne v rukách vo všetkých herných činnostiach nadpriemerný a výsostne spo-ľahlivý Lobotka. Z novicov zau-jal stopér Králik, v stredovej

for-mácii zasa Bénes, no výkonom sa vari najviac blysol striedajúci Špalek. Hral gurážne, na súpera platil rýchlosťou, dôrazom a po faule naňho sme mali výhodu je-denástky, z ktorej padol vyrov-návajúci gól. Naši bojovali až do posledného hvizdu a aj preto sa im v nastavenom čase naskytli ešte dve možnosti nakloniť mis-ky váh na svoju stranu. Žiaľ,

dru-hý gól sa im pridať nepodarilo. S kvalifikáciou sme sa síce ne-rozlúčili víťazstvom, ale pozna-ním schopností hráčov z „druhé-ho sledu“ získal tréner Pavel Ha-pal určite viac ako jeden bod, ktorý sme si napokon za remízu pripísali do tabuľky. Preto mož-no považovať jeho rozhodnutie zároveň aj za nanajvýš správne.

V

VLADIMÍR KIKUŠ

Možno v tom nájsť aj kus sym-boliky. Posledný gól Slovenska v úspešnej kvalifikácii ME 2017 strelil jeho kapitán. V Alanyii ním bol Stanislav Lobotka. Hráč, ako-by vlastniaci patent na gólové bod-ky „dvadsaťjednotbod-ky“. V predo-šlom kvalifikačnom cykle ju pri prehre 1:3 vymaľoval v barážovej odvete v Taliansku. „Žiadny recept na posledné góly nemám,

napo-kon veľa ich ani nestrieľam. Skôr to pripisujem na vrrub náhody,“ za-reagoval stredopoliar dánskeho Nordsjaellandu.

Neúčasť zraneného Zreľáka, ktorý mal v kvalifikácii pásku na ramene 4-krát a k seniorom „odve-leného“ Škriniara (3-krát), ho pa-sovala za tretieho kapitána v kvali-fikácii. „Nepredchádzala tomu žiadna voľba. Stabilným

kapitá-nom je Adam Zreľák, zástupcomm som ja a Milan Škriniar. Pri ich ne-účasti išlo teda o ľahkú matemati-ku. Koučovať spoluhráčov saa sna-žím v každom zápase, nevnímam to tak, že páskou by stúpla moja dôležitosť. Len som si prial, aaby sme v zápase boli úspešní.“

Slováci sa napriek početným zmenám v zostave prezentovali kompaktným výkonom. Napriek

tomu inkasovali krátko pred pre-stávkou. „Tréner Hapal nás nabá-dal, aby sme hrali kolmejšie a po-sielalli viac centrov do šestnástky súpera. To sa nám po obrátke aj darilo.“ Po zmene strán Lobotka vyrovnal z jedenástky nariadenej za faul na Špaleka. „Na penaltu som nebol určenný ako jednotka. Tréner povedal, nech si loptu na biely bod postaví ten, kto si verí.

Spoluhráči sa nna mňa pozreli, ja som kývol hlavou na znak, že idem. Do posledného momentu som váhal, kam pošlem lopptu. Roz-hodol sam sa umiestniť ju po pra-vej ruke brankára a vyšlo to.“

Slovenská „dvadsaťjednotka“ zaznamenala výnimočný úspech, keď sa po 16 rokoch čakania opäť prebojovala na európsky šampionát. „Je to výborný pocit.

Zvlášť preto, lebo kvalifikáciu sme odštartovali prehrou v Bie-lorusku. Možžno si teraz ešte neu-vedomujeme, čo sme dosiahli, a dôjde nám to až na šampionáte. No účasť na ME vvnímame ako ďalšiu výzvu. Pre mňa i ostat-ných spoluhráčov môže byť ďal-ším odrazovým mostíkom v ka ari-ére,“ uzavrel debatu Stanislav

Lobotka. (kik)

PO KVALIFIKAČNOM ZÁPASE ME 2017 DO 21 ROKOV

TURECKO – SLOVENSKO (1:1)

V šľapajach

Radolského

Prehľad trénerov a výsled-kov, ktoré pod ich taktovkou dosiahla reprezentácia do 21 rokov v ére samostatnosti Slo-venska.

1993 – 1997

MILAN LEŠICKÝ (asistent

Jozef Štafura) - neúspešná

kva-lifikácia ME 1996 a ME 1998

1997 – 1998

JOZEF BARMOŠ (asistent

Bohumil Andrejko) - viedol

mužstvo v troch prípravných zá-pasoch

1998 – 2000

DUŠAN RADOLSKÝ

(asi-stent Bohumil Andrejko) – ús-pešná kvalifikácia ME 2000, na záverečnom turnaji ME 2000 na Slovensku 4. miesto a priamy postup na OH 2000 v Sydney

2000 – 2001

STANISLAV GRIGA (asi-stent Vladimír Goffa) - neús-pešná kvalifikácia ME 2002

2002 – 2003

MIKULÁŠ KOMANICKÝ

(asistent Ján Švehlík) – neús-pešná kvalifikácia ME 2004

2004

LADISLAV JURKEMIK

(asi-stent Ján Gabriel) – sedel na la-vičke len pol roka, potom prijal ponuku Žiliny

2004 – 2005

JOZEF BUBENKO (asistent

Ján Gabriel) – neúspešná

kvali-fikácia ME 2006

2006

LADISLAV PETRÁŠ

(asi-stent Karol Brezík) – neúspeš-ná mikrokvalifikácia ME 2007

2007 – 2008

JOZEF BARMOŠ (asistenti

Jozef Vukušič a Viliam Hyravý)

– neúspešná kvalifikácia ME 2009

2009 – 2010

BORIS KITKA (asistent

Jo-zef Daňko) – neúspešná

kvalifi-kácia ME 2011

rok 2010

ĽUBOŠ NOSICKÝ (asistent

Peter Nemečkay) – viedol

muž-stvo v jedinom prípravnom zápa-se

2011 – 2012

IVAN GALÁD (asistent

Nor-bert Hrnčár) – v kvalifikácii ME

2013 postup do play-off (s Ho-landskom 0:2 doma a 0:2 von-ku)

2013 – 2014

IVAN GALÁD (asistent

Nor-bert Hrnčár) – v kvalifikácii ME

2015 postup do play-off (s Ta-lianskom 1:1 doma a 1:3 vonku)

OD 2015

PAVEL HAPAL (asistent

Oto Brunegraf) - úspešná

kvali-fikácia na ME 2017, postup na ME 2017 v Poľsku

Stanislav Lobotka (na zemi)

si už ku kapitánskej páske privoňal

v júnovom domácom súboji

Challenge Trophy s Ukrajinou.

FOTO TASR/OLIVER ONDRÁŠ

Ľahká matematika

STANISLAV LOBOTKA, autor posledného gólu „dvadsaťjednotky“ v úspešnej kvalifikácii

KOMENTÁR

ŠPORTU

(8)

8 HOKEJ

štvrtok 13. 10. 2016

Veľa naznačil už prvý duel. Mo-mentálne desiate mužstvo českej extraligy zdolalo súčasného lídra tabuľky slovenskej najvyššej súťa-že 7:0. Strelecká i herná mizéria Nitry pokračovala aj v odvete. Vít-kovice sa do osemfinále prebojova-li asi zo všetkých mužstiev najjed-noduchšie. Celkové skóre 12:0 v ich prospech hovorí jasnou rečou.

„Po tomto šestnásťfinále ani nie čo hodnotiť. Súperovi sme nedali ani gól, veľa ich inkasovali. Posttú-pil zaslúžene. Niečo podobné sme si ani vo sne nepredstavovali. Mu-sím uznať kvality súpera, alee tie prehry boli kruté,“ tvrdil nitrian-sky útočník Marek Slovák.

Hráči tím uspod Zobora túžili po výbuchu v Ostrave v odvete, pred ktorou bol postup Vítkovíc už takmer istý, dosiahnuť iný vý-sledok a so súťažou sa rozlúčiť so vztýčenými hlavami. Pri svojom

druhom štarte v Lige majstrov ukázali, že vedia hrať aj s kvalitný-mi mužstvakvalitný-mi. V základnej skupi-ne zdolali Plzeň i Stavanger.

Nedisciplinovanosť Nitranov v úvode stretnutia však mnohé na-značila. Mužstvo po dvoch vylúče-niach a rýchlo inkasovanom góle len veľmi ťažko hľadalo svoju her-nú tvár. „Taktika bola jasná. Chce-li sme streChce-liť čo najskôr gól. Vítko-viice však hrali veľmi dobre, strelili ako prvé gól a potom sme to už mali ťažké, nedokázali sme sa pree-sadiť,“ popisoval Slovák.

Dvadsaťosemročný center sa spoločne s Juddom Blackwaterom ešte pokúsili v tretej tretine za sta-vu 0:3 s výsledkom niečo urobiť a zvýšiť bojovnosť spoluhráčov. Slo-vák sa pustil do šarvátky s Klokom a následne si to s päsťami rozdali aj Blackwater s Karolom Slobodom, v Lige majstrov obaja s piatimi

bod-mi najproduktívnejší hráči svojich tímov. „Boli sme nahnevaní, pre-hrávali sme, z čoho vyplynula aj tá bitka. Mohla nás nakopnúť, ale Víttkovice si už náskok bez problé-mov postrážili,“ priznal Slovák. „Najmä Kanaďania v nitrianskom drese to veľmi nezzvládali, od za-čiatku tretej tretiny bolo na nich vidieť, že sa chcú pobiť. Už sa tomu nedalo vyhnúúť,“ prezradil Sloboda, ktorý mal na sebe špeciálny dres bez čísla a mena s označením naj-produktívnejšieho hráča mužstva.

Vítkovice dominovali v oboch stretnutiach. Hráči severomorav-ského tímu boli korčuliarsky rých-lejší, pri puku boli vždy o krok skôr, dokázali ho kontrolovať a hrali spoľahlivo v obrane. Nitra-nom puky odskakovali od hoke-jok, nevedeli si vytvoriť väčší tlak a robili jednu chybu za druhou. Sú-boje s Vítkovicami im vôbec ne-vyšli. „Mužstvo už nemalo psy-chické a ani fyzické sily, aby čelilo kvalitnému protivníkovi. Súper bol leepší vo všetkých činnostiach, v

od-vete to bolo ešte výraznejšie ako v prvom súboji. Tento dvojzápas pre nás dopadol najmä z pohľadu výsledkov katastrofálne,“ uviedol nitriansky tréner Andrej Kmeč.

Vítkovice nenastúpili pod Zobo-rom v plnej sile. Tréner Jakub Petr dal vo štvrtom útoku šancu mla-dým hokejistom, ktorí sú odcho-vancami klubu. Aj za jasného po-stupového stavu jeho zverenci do-držiavali taktické pokyny a Nitra-nov nepustili k ničomu. „Dôležitý bol už prvý zápas, v ktorom s nami

Nitrania dlho držali krok. Potom sme však strelili góóly a oni museli otvoriť hru. Vedeli sme, že na nás slovenský majster vybehne. Veľmi nám pomohol rýchhly prvý gól, hra-lo sa potom už v našej réžii. Súbo-je v šestnásťfinále Ligy majstrov sú pre nás ppsychickou vzpruhou pred dôležitými zápasmi v českej extra-lige. Ak zopakujeme v nich tieto výkony, pôjdeme v tabuľke určite nahor,“ doplnil útočník Vítkovíc Michael Vandas. PETER PAŠUTH

Bílí Tygři Liberec

HC Vítkovice

Kalpa Kuopio

HC Fribourg-Gottéron

Frölunda Göteborg

Eisbären Berlín

Linköping HC

IFK Helsinki

Zürich SC Lions

HC Lugano

SaiPa Lappeenranta

Växjö Lakers

Sparta Praha

HV71 Jönköping

JYP Jyväskylä

SC Bern

Košičania odohrali dve tretiny dobre. Domácich nepúšťali do vyložených šancí, no znova sa nedokázali vyhnúť zbytočným faulom, na ktoré nakoniec do-platili. V druhej tretine inkasova-li druhý gól počas presilovky Fri-bourgu, neskôr sa ukázal ako veľ-mi dôležitý.

„Rozprávali sme, že ak chceme uspieť proti takýmto mužstvám, musíme hrať pozornejšie a vyhý-bať sa faulom. Žiaľ, niekedy to jed-noducho nejde. Nikto sa s rozhod-cami nemôže hádať, išlo o fauly. Možžno nám oslabenia zobrali fy-zické sily, no neboli zlomové v tomto stretnutí,“ myslí si útoč-ník HC Košice Marek Bartánus.

O osude stretnutia nakoniec

rozhodol úvod tretieho dejstva. V ňom „oceliari“ inkasovali dva zlepené góly v rozpätí 34 sekúnd. Trojgólové manko už nedokázali zmazať. Naopak, domáci si už ve-denie ustrážili a postúpili medzi najlepšiu šestnástku. O postup medzi elitnú osmičku si zmerajú sily s fínskym Kuopiom. „Rýchle dva gólly rozhodli o osude zápasu. Škoda toho úvodu tretej tretiny. Keby sme si ho ustrážili, zápas by bol ootvorený až do samého konca. Dve striedania na začiatku posled-nej dvadsaťminútovky nás stáli ce-lý zápas.“

Duel oboch tímov bol súbojom veľkých paradoxov. Kým Fribourg sa v domácej súťaži trápi a klesol už na poslednú priečku, v Lige

majstrov postúpil už do osemfiná-le. „Je to len šport a v živote sa stá-vajú aj horšie veci. Naša situácia je ťažká, ale pooctivou prácou pôj-deme hore. O tom som presvedče-ný,“ tvrdil kanadský tréner Fri-bourgu Larry Huras.

Naopak, Košičania v najvyššej slovenskej súťaži dominujú, no eu-rópska pohárová účasť je už pre nich minulosťou, keď svojmu sú-perovi dokázali v oboch zápasoch streliť iba po jednom góle. Nie na-darmo sa hovorí, že liga nie je

po-hár. V tomto prípade to platí do bodky.

„Slovenská liga sa nedá porov-návať so švajčiarskou súťažou. Fri-bourg mal vo svojich radoch veľmi údernú päťku na čele s Červen-kom, ktorá v dôležitých momen-toch oboch stretnutí dokázala gó-lovo zabrať,“ priznal Bartánus.

Marekove slová o sile švajčiar-skych tímov potvrdzuje aj fakt, že všetkých šesť mužstiev z tejto kra-jiny (Zürich, Bern, Fribourg, Lu-gano, Zug a Davos) postúpilo zo základných skupín do vyraďovacej fázy a do osemfinále sa nedostali iba posledne dva menované, čo je

pre švajčiarsky hokej veľký ús-pech. „Mužstvá sú na vyššeej úrov-ni. Majú financie na to, aby si za-bezpečili kvalitných hráčov, ktorí toho majú za sebou veeľa v NHL či KHL. V zápasoch sú potom roz-dielovými hráčmi,“ dodal Marek Bartánus.

Účasť v play-off Ligy majstrov berú v Košiciach ako cennú skúse-nosť. „Platí to najmä pre mladých chlapccov z nášho tímu. Zahrali si proti najlepším hráčom na medzi-národnej úrovni, čo im pomôže vy-lepšiiť ich hru a posúvať sa stále vpred,“ pridal postreh skúsený La-dislav Nagy. TOMÁŠ PETRO

PO ODVETE ŠESTNÁSŤFINÁLE LIGY MAJSTROV

NITRA – VÍTKOVICE (0:5)

PO ODVETE ŠESTNÁSŤFINÁLE LIGY MAJSTROV

FRIBOURG-GOTTÉRON – KOŠICE (4:1)

Ani bitka

nenakopla Nitranov

Po žrebe šestnásťfinále Ligy majstrov vládol v Nitre optimizmus.

Úradujúci slovenský majster dostal za súpera tím, ktorý nemal

ideálny vstup do sezóny, a mohol sa cez neho dostať do ďalšej

fázy. Dvojzápas Nitry s Vítkovicami však ukázal niečo iné, pod

Zoborom po ňom zavládli smútok a rozčarovanie.

Dve striedania

ich stáli

celý zápas

Cesta hokejistov HC Košice v Lige majstrov sa skončila v

šest-násťfinále. Hoci pred odvetou vo Fribourgu po domácej remíze 1:1

bola postupová šanca otvorená, posledná tretina vo Švajčiarsku

zmarila akékoľvek nádeje.

Nitrania sa pred bránku Vítkovíc často nedostávali,

Marekovi Slovákovi bráni v zakončení David Květoň (vpravo).

FOTO SITA/MARTIN HAVRAN

Roman Červenka (vpravo)

pomohol Fribourgu v súboji

s Košicami dvoma bodmi

v tretej tretine k výhre 4:1.

FOTO CHAMPIONSHOCKEYLEAGUE.NET

Marek Bartánus si vo Fribourgu zahral v špeciálnom drese pre naj-produktívnejšieho hráča mužstva. Ako sa mu v ňom hralo? „Veľmi

som nevnímal, že ho mám na sebe. Snažil som sa hrať ako v každom zápase. Je to niečo nové pre nás. V našej lige nemá-me nič podobné. Som rád, že som si mohol obliecť taký dres. Skôr je to zaujímavé pre divákov ako pre hráčov,“ usmial sa

Ma-rek Bartánus.

ŠPECIÁLNY DRES NEVNÍMAL

Imagem

Referências

temas relacionados :